Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Çok sayıda cezaevinde aynı anda soğukla işkence başladı

İzmir, Manisa Akhisar, Kırıkkale, Van, Elazığ ve Şanlıurfa cezaevlerinde dondurucu soğukta kaloriferler yakılmıyor.

İzmir, Van, Kırıkkale, Şanlıurfa, Manisa Akhisar ve Elazığ cezaevlerinde kaloriferler yakılmıyor, kışlık kıyafetler içeri alınmıyor. Yöntem 12 Eylül’den miras: Soğukla terbiye!

BOLD- 12 Eylül 1980 darbesinden sonra Sıkıyönetim döneminde siyasi tutuklulara uygulanan “Soğukla terbiye” yöntemi 2018 yılında yine cezaevlerinde tatbik ediliyor.

İzmir, Van, Kırıkkale, Şanlıurfa ve Elazığ cezaevlerinde tutuklu ve hükümlüler, kaloriferlerin yakılmadığını, aileleri tarafından gönderilen kışlık kıyafetlerin kendilerine verilmediğini bildirdi. Mahpuslar, avukatları ve ailelerine gönderdikleri mektupta, “Devlet bizi soğukla terbiye ediyor.” ifadelerini kullandı.

Tutukluların isimlerini vererek gönderdikleri mektuplardan bazıları Cumhuriyet gazetesinde yayımlandı:

İzmir 1 Nolu F Tipi Hapishanesi’nden Rıza Özçolak: Sohbet hakkının gasp edilmesinden, tedavi hakkımızın engellenmesine, kitap yayın haklarının sınırlandırılmasından, ‘soğukta terbiye etme’ uygulamalarına kadar burada her şey tutsakların iradesini kırmak, boyun eğdirmek üzerine kurulu. İktidar şehir hastaneleri yapmakla övünüyor, ama cezaevindekiler tedavi olamıyor, ‘millet kıraathaneleri’ açıyor ama bizim kitaplarımız yasaklanıyor. ‘Ülkemiz hiç olmadığı kadar özgür’ deniyor. Ardından sohbet hakkımız engelleniyor. Ailemizin getirdiği iç çamaşırlar dahi bize verilmiyor.

Kırıkkale F Tipi Hapishanesi’nden Sinan Akbayır: Arkadaşımız Cihat Özdemir’in trioid bezinde nodül tespit edilmesine rağmen normal denilerek muayene edilmedi. Bu karar kendisine günler sonra hapishane revirinde bildirildi. Aynı rahatsızlıkla yine hastaneye sevk edilince doktor ‘kafana takma hiçbir şeyin yok’ diyerek hapishaneye geri göndermiş. Ayrıca mektuplarımız da sansürleniyor ve gönderilmiyor.

KISITLANMAYAN HAK YOK GİBİ

Van F Tipi Hapishanesi’nden Mecit Şahinkaya: Gazeteler, dergiler ve postalar hiçbir gerekçe gösterilmeksizin bize verilmiyor. Kendi yazı ve karikatürlerimizden oluşan ‘Sesimiz’ dergisinin olduğu postaya el konuldu. Talat Şanlı arkadaşımız böbrek rahatsızlığı için revir dilekçesi yazdı. Revire ancak 2 hafta sonra çıkarıldı. Revirden üç hafta sonra hastaneye götürüldü. Bu defa da doktor olmadığı için geri getirildi. 10 saat olan sohbet hakkımız 2 saat olarak sınırlandırılıyor. Temel tüketim malzemeleri haftalarca talep ettiğimiz halde getirilmiyor.

Şanlıurfa 2 Nolu T Tipi Hapishanesi’nden Bayram Kaya: Kitap okumanın güzelliğini her bir kitapla daha fazla keşfeden biri olarak sizden elinizde bulunan fazla kitaplardan talep ediyorum. Bulunduğum cezaevinin kütüphanesi yeterli değil. Sizlerden kitap rica ediyoruz.

“A TAKIMI” DİYE BİR GRUP VAR

Elazığ 1 Nolu Hapishanesi’nden Murat Eser: Bir yılı aşkın süredir 50’ye yakın hükümlü ve tutuklu arkadaşlarımız tek kişilik hücrelerde tutulmaktadır. Tekli hücrelerde tutulan arkadaşlarımızın birçoğu yaşlı ve hastadır. Yasal dayanağı olmadan keyfi bir şekilde tutulmaktadırlar. Ziyaret yerlerine gidiş-gelişlerde cezaevi personelinin hakaretlerine maruz kalıyoruz. Kendilerini “A Takımı” olarak adlandıran bu ekip içinde bazılarının tutum ve davranışları can güvenliğimizi tehlikeye atmaktadır. Kürkçe mektup yazan arkadaşların mektupları gönderilmiyor.

Elazığ 1 No’lu Hapishanesi’nden Metin Baykan: Cezaevi yönetimi kaldığımız odalarda bulundurabileceğimiz kitap sayısını 7 adet ile sınırlandırmaktadır. Bu uygulamaların yasal dayanağı olmamasına rağmen ‘güvenlik gerekçesiyle bilgi edinme hakkımız ihlal edilmektedir.

Bünyan Cezaevi’nde 12 Eylül uygulamaları

Gündem

Türkiye’deki İhvan mensupları Mısır’a iade endişesi yaşıyor

Türkiye’nin Mısır’la giderek yaklaşması, Türkiye’de yaşayan 8 bin İhvan hareketi mensubunu endişelendiriyor. İhvan mensupları, 2019’da Türkiye’nin iade ettiği ve idam edilen genç gibi Mısır’a iade edilme endişesi yaşıyor.  

BOLD – Mısır ile yeniden normalleşmeye başlayan Türkiye, Abdülfettah es‑Sisi aleyhine yayın yapan İhvan-ı Müslimin hareketine bağlı Al Sharq, Mekameleen TV ve Watan adlı üç kanaldan eleştirilerini yumuşatmasını istemişti.

MÜSLÜMAN KARDEŞLER ENDİŞELİ

Türkiye’nin “İhvan” jestine Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri, “Jestlerini takdir ediyoruz” diyerek karşılık verirken, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Mısır Türkiye’den bir heyeti davet etti. Mayıs başında bir heyet Mısır’a gidecek” diye karşılık verdi. Türkiye’nin Mısır ile giderek yakınlaşması, Sisi yönetimi tarafından terörist olarak nitelendirilen İhvan-ı Müslimin hareketini endişelendirmeye başladı.

2019’DA İADE EDİLEN GENÇ İDAM EDİLDİ

Mısır’da büyük baskıya maruz kalarak aileleriyle birlikte Türkiye’ye sığınan İhvan’a mensup 8 bin kişi bulunuyor. Mısır’la Türkiye’nin yakınlaşmasıyla sınır dışı edilme korkusu yaşayan İhvan’a mensup gençler, 2019’da Mısır’a iade edilen ve idam cezasına çarptırılan Muhammed Abdulhazım gibi bir sonla karşılaşmaktan korkuyor.

 

Cezaevinde kanser olan KHK’lı mühendis Abdülazim Özdemir hayatını kaybetti

Okumaya devam et

Gündem

Uygurlara yapılanları görmezden gelen Erbaş’tan İsrail’e tepki

Çin’in Uygurlara yönelik yaptığı insan hakları ihlalleri ile ilgili sessizliğini sürdüren Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, İsrail’in Gazze saldırısına tepki gösterdi. Erbaş, Ramazan ayının ümmetin birliğine ve Özgür Kudüs’e vesile olmasını diledi.

BOLD – Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, işgalci İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları ve Filistin halkına yönelik baskıcı uygulamalarına tepki gösterdi.

İBADET ÖZGÜRLÜĞÜ ENGELLENMEKTE

Sosyal medya hesaplarından açıklama yapan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Filistinli Müslümanların bu Ramazan’da da İsrail’in zulümleriyle karşı kaldıklarını dile getirerek, “Mescid-i Aksa’ya ve Filistinli kardeşlerimizin yerleşim yerlerine yönelik saldırılar düzenleyen ve sivil saldırganları teşvik edercesine onları koruma girişiminde bulunan İsrail, diğer yandan türlü bahaneler ve baskılarla Müslümanların Mescid-i Aksa’ya girişine kısıtlama getirerek ibadet özgürlüğünü engellemektedir.” dedi.

BU ZORBALIKLARA BİR AN ÖNCE SON VERMELİ

Başkan Erbaş, işgalci İsrail’in abluka altındaki Gazze’ye Ramazan ayında da saldırılar düzenlediğini hatırlatarak, şu ifadeleri kullandı: “İnsanlığı, vicdanı, ahlakı, uluslararası hukuku hiçe sayan gözü dönmüş bu barbar zihniyet tüm zorbalıklarına bir an önce son vermelidir. Allah’ın rahmetinin yeryüzünü kuşattığı bu Ramazan ikliminde kalplerimiz ve dualarımız her daim Kudüs, Mescid-i Aksa ve Filistinli kardeşlerimizledir. Bu Ramazan ayının ümmetin birliğine ve Özgür Kudüs’te buluşabilmemize vesile olmasını Cenab-ı Hak’tan niyaz ediyorum. Yüce Rabbimiz, bizlerden inayetini esirgemesin.”

 

Enes Kanter 30’ncu double-double’ını yaptı: Galibiyeti yazar Aslı Erdoğan’a adadı

Okumaya devam et

Gündem

Kamu Denetçiliği Kurumu: KHK ile kapatılan okula ödenen ücretin iadesi yapılmalı

Kamu Denetçiliği Kurumu, KHK ile kapatılan okullara ödenen ücretlere ilişkin emsal bir karar aldı. Ombudsman, bir velinin başvurusu üzerine, kapatılan okula ödenen ücretin iade edilmesine karar verdi.

BOLD – OHAL sürecinde KHK ile kapatılan Hizmet Hareketine yakın okullara ödenen ücretlerin iadesiyle ilgili örnek bir karar verildi. Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK), bir velinin kapatılan okula yaptığı peşin ücretin ödenmesi gerektiği yönünde tavsiye kararı aldı.

Birgün’ün haberine göre KDK’ye başvuran veli, iki çocuğunun kayıtlı olduğu Denizli’deki okulun 15 Temmuz’un ardından kapatıldığını, kapatılmadan önce okul ücretini peşin ödediğini kaydetti. Okula toplamda 10 bin 85 TL ödediğini belirten veli, ücret iadesine ilişkin Denizli Valiliği’ne yaptığı başvurunun, “Kesin dönem tespiti yapılamadığı” gerekçesiyle reddedildiğini ifade etti.

Veli, valiliğin talebini reddetmesi üzerine Kamu Denetçiliği Kurumuna başvurdu. Dilekçede, alamadığı hizmet için ödediği ücretin iadesi talebinde bulunuldu. Velinin başvurusunu inceleyen Kamu Başdenetçisi, alacak talebinin yeniden değerlendirilmesi gerektiğini belirtti. “Mevzuatta belirtilen şartları taşıması halinde” velinin alacak ve istihkak taleplerinin karşılanmasına yönelik Denizli Valiliği’ne tavsiyede bulunulmasına karar verildi.

Adalet Bakanlığından kalabalık koğuş itirafı: Ön görülemeyen tutuklamalar…

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0