Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

TCDD’den Bakan Turhan’ı kurtaran açıklama: Sinyalizasyon zorunlu değil

Ankara’da 9 kişinin hayatını kaybettiği ve 86 kişinin de yaralandığı 13 Aralık 2018’de gerçekleşen Yüksel Hızlı Tren (YHT) kazasıyla ilgili soruşturmayı yürüten Ankara Cumhuriyet Savcısı Oğuz Ejder Özdemir’in, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’na (TCDD) sorduğu sorular kurumu zora soktu.

Cumhuriyet Savcı Özdemir, TCDD Genel Müdürlüğü’ne “Sinyalizasyon sistemi var mıydı?” diye sordu. TCDD Genel Müdürlüğü ise sorunun muhatabının TCDD İşletmesi Genel Müdürlüğü’nün faaliyet alanına girdiğini söyledi. Cumhuriyet’te yer alan habere göre, TCDD İşletmesi Genel Müdürlüğü’nün, “Sinyalizasyon sistemi zorunlu değildir” diye cevap verdiği öğrenildi.

BAKAN TURHAN, “TCDD’NİN KUSURU YOK” DEMİŞTİ

Ankara’da 9 kişinin hayatını kaybettiği kazaya ilişkin Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan’ın, “Sinyalizasyon sistemi demir yolu işletmeciliği için olmazsa olmaz bir sistem değil. ‘Sinyalizasyon olmadığı için bu kaza oldu’ gibi değerlendirme yapanlar, doğru bir değerlendirme yapmıyor.” şeklindeki açıklaması tartışma konusu olmuştu. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkan Vekili Özgür Özel’in tren kazaları ile ilgili soru önergesine Bakan Turhan, “Tren kazalarında TCDD’nin kusuru yok” demişti.

AKP iktidarının tren kazası bilançosu bir hayli ağır

SAVCI, SİNYALİZASYON SİSTEMİNİ SORDU

Tren kazasına ilişkin soruşturmayı yürüten Savcı Özdemir’in, sinyalizasyon sisteminin zorunluluğunu veya olup olmadığını araştırması TCDD’yi zora soktu. TCDD İşletmesi Genel Müdürlüğü de, “Sinyalizasyon sistemi zorunlu değildir” açıklamasında bulundu. Tren hatlarına yapılan yönlendirmenin makinistlerce sorgulanacağına ya da yanlış olduğu düşünüldüğünde neden o hatta yönlendirildiğinin sorulacağına ilişkin herhangi bir düzenleme olmadığını ifade etti.

TCDD’DE KAÇAMAK CEVAPLAR

Ankara’daki kazaya ilişkin idari soruşturma yürüten TCDD Genel Müdürlüğü Teftiş Kurulu Başkanlığı, savcılığa gönderdiği 4 sayfalık yazıda, sinyalizasyon sistemi yoksa hatlardaki trenlerin yönlendirme işlemlerinin nasıl yapıldığı sorusunu da TCDD İşletmesi Genel Müdürlüğü’ne havale etti. TCDD İşletmeleri Genel Müdürlüğü ise makinistleri suçlayarak “YHT makinistlerinin ters yön olan Hat 2’ye girdikleri anda durmaları mecburidir” ifadesi kullanıldı.

“SİNYALİZASYON ZORUNLU DEĞİL”

TCDD İşletmesi Genel Müdürlüğü Trafik ve İstasyon Yönetimi Dairesi Başkanlığı ise kazanın olduğu hatta sinyalizasyon sisteminin olmadığını belirtti. Savcılığa gönderilen yazıda “Sinyalizasyon sisteminin olmaması durumunda da trenlerin trafiği TMİ sistemi ile veya farklı sistemlerle yönlendirilmekte olup sinyalizasyon sisteminin bulunması, trenlerin yönlendirilmesi için zorunlu değildir” ifadesi dikkat çekti.

Ankara-Sincan hattında trenlerin Telefonla Merkezden İdaresi (TMİ) sistemi olduğu anlatılan yazıda, trafik kontrolörü ve hareket memuru tarafından H1’den gideceği yönlendirilmiş olan YHT makinistinin Hat 2’ye girdiği anda derhal durmaları gerektiği savunuldu. Bu açık kurallara rağmen YHT’nin Hat 2’den yani ters yönden gidileceğine dair düzenleme olmadığı vurgulanan yazıda, “Bu durumda YHT makinistlerinin ters yön olan Hat 2’ye girdikleri anda durmaları mecburidir” denildi.

Bakan Turhan’dan garip açıklama: Tren kazalarında TCDD’nin kusuru yok

Gündem

Koronavirüste ağır hasta sayısı 2 bin 75’e yükseldi

Koronavirüste vaka ve ağır hastaların sayısı artmaya devam ediyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın paylaştığı güncel verilere göre koronalı 2 bin 213 yeni hasta tespit edilirken, ağır hasta sayısı da iki bini geçerek 2 bin 75’e ulaştı.

BOLD – Sağlık Bakanlığı’nın internet sitesinde yer alan “Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosu”nun güncel verilerini, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da Twitter hesabından paylaştı. Koca, Türkiye’de koronavirüs nedeniyle bugün 75 kişinin daha yaşamını yitirdiğini, 2 bin 213 yeni hastanın tespit edildiği bilgisini verdi.

AĞIR HASTA SAYISI 2 BİN 75’E ÇIKTI

Koronavirüs nedeniyle 10 bin 252 kişi yaşamını yitirirken, koronavirüs hasta sayısı 375 bin 364’e yükseldi. Bugün iyileşen sayısı bin 506 oldu. Tabloya göre, toplam test sayısı 14 milyon bin 814, toplam ağır hasta sayısı 2 bin 75, toplam iyileşen hasta sayısı 323 bin 971, bugünkü test sayısı 124 bin 109 olarak kayıtlara geçti.

BAKAN KOCA’DAN “TEMASI AZALTIN” ÇAĞRISI

Bakan Koca, “Bugün tespit edilen 2 bin 213 yeni hastamız var. Ağır hasta sayımız bir günde yaklaşık yüzde 5 arttı. Bu durum salgınla mücadele konusunda hassasiyetimizi artırmamız gerektiğine işaret ediyor. Teması üçte birine indirmek zorundayız. Mücadeleye güç verin” açıklamasını yaptı.

Türkiye’nin 31 Ekim 2020 güncel koronavirüs tablosu şöyle:

 

Erdoğan, depremde sorumluluğu üstlenmedi: Vesayetçi zihniyet ihmal etti

Okumaya devam et

Gündem

Depremin vurduğu İzmir’de eğitime ara verildi

Meydana gelen deprem sonrasında İzmir il genelinde okullar gelecek hafta eğitim öğretime ara verecek. Eğitime ara verildiğini Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk sosyal medya hesabından duyurdu.

BOLD – İzmir’de 6.9’luk depremin ardından arama kurtarma çalışmaları sürerken, artçı sarsıntılar devam ediyor. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, İzmir genelinde eğitime bir hafta ara verildiğini duyurdu.

Bakan Selçuk, açıklamasında “Yaraları hep birlikte saracağız İzmir. İl genelinde eğitime bir hafta süreyle ara verme kararı aldık. Eğitim ailesi olarak öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz, yöneticilerimiz ve velilerimizle birbirimize çok daha sıkı kenetlenerek güçlükleri birlikte aşacağız” dedi.

 

Erdoğan, depremde sorumluluğu üstlenmedi: Vesayetçi zihniyet ihmal etti

Okumaya devam et

Gündem

İzmir depreminde hayatını kaybedenlerin sayısı 37’ye yükseldi

İzmir’in Seferihisar ilçesi açıklarında meydana gelen 6,9 büyüklüğündeki depremde can kaybı artıyor. Depremde ölenlerin sayısı 37’ye yükseldi. Yaralananların sayısı ise 885 oldu.

BOLD – Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İzmir Depremi’nde hayatını kaybedenlerin sayısının 37’ye yükseldiğini, 7’si yoğun bakımda olmak üzere 243 vatandaşın tedavisine devam edildiğini açıkladı.

Bakan Koca, İzmir’in Seferihisar ilçesi açıklarında meydana gelen 6.9 büyüklüğündeki depreme ilişkin Twitter hesabından açıklama yaptı. yaptığı açıklamada, “37 can kaybımız var. 3’ü ağır 7 kişi yoğun bakımda, 243 kişi halen tedavi görüyor. 642 kişinin tedavisi tamamlanmış durumda. 112 Acil Yardım Ekipleri, UMKE Timleri, ambulanslarımız ve hastanelerimizle, acımızı azaltmak için İzmir’de görev başındayız” dedi.

Depremin vurduğu İzmir’de 811 bin kaçak yapı İmar Barışı’yla affedildi

Okumaya devam et

Popular