Bizimle iletişime geçiniz

Politika

HDP heyeti Leyla Güven için Strazburg’da

Halkların Demokratik Partisi (HDP), 71 gündür açlık grevinde olan Hakkari Milletvekili Leyla Güven ve tecridin kaldırılması konularını görüşmek üzere Strazburg’a bir heyet gönderdi.

BOLD-Heyet, Leyla Güven’in başlattığı, diğer cezaevlerinde yayılan süresiz-dönüşümsüz açlık grevleri konusunda uluslararası duyarlılığın artmasını amaçlıyor. HDP Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş ve HDP Avrupa Temsilcisi Eyyüp Doru Strazburg’da yapılan diplomatik görüşmelere başkanlık yapıyor.

ÇOK SAYIDA PARLAMENTERLE GÖRÜŞÜLDÜ

Bugün tamamlanacak 3 günlük ziyaret programı kapsamında şimdiye kadar, Avrupa Parlamentosu’ndaki farklı gruplardan parlamenterlerle görüşmeler yapıldı. Heyet, GUE/NGL’den İrlanda Sinn Fein üyesi Martina Anderson, İspanya Podemos’tan Miguel Urban Crespo, Fransa Sol Cephe’den Marie Christine Vergiat; Avrupa Parlamentosu Sosyalistler (S&D) Grubu’ndan Türkiye Raportörü ve Hollanda PvDA üyesi Kati Piri, Kıbrıs Demokratik Parti üyesi Costas Mavrides, Fransa Sosyalist Parti üyesi Karine Gloanec Maurin,

SPD’DEN KNUT FLECKENSTEİN

Almanya SPD üyesi Knut Fleckenstein, Portekiz Sosyalist Partisi üyesi Liliana Rodrigues ve Ana Gomes; Avrupa Parlamentosu Yeşiller/EFA Grubu’ndan İngiltere Yeşiller Partisi üyesi Jean Lambert, Yeşiller Grubu Başkan Yardımcısı ve Avrupa/Fransa Ekoloji Partisi üyesi Pascal Durand, Avrupa/Fransa Ekoloji Partisi üyeleri Yose Bove, Michele Rivasi ve Eva Joly ve Avrupa Parlamentosu Hristiyan Demokratlar (EPP) Grubu’ndan Almanya CDU üyesi Elmar Brok’la görüşmelerde bulundu.

AVRUPA KONSEYİ İNSAN HAKLARI KOMİSERİ İLE GÖRÜŞÜLECEK

Heyet bugün de görüşmelerine devam edecek. Heyetin görüşeceği isimler arasında Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Dunja Mijatović de bulunuyor.

TBMM’NDE DE GÜNDEME GETİRİLDİ

Öte yandan, Leyla Güven’in durumu TBMM’de de gündeme getirildi. HDP Hukuk ve İnsan Hakları Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, Meclis’te basın toplantısı düzenledi. Toplantıya HDP Milletvekilleri Serpil Kemalbay ve Ebru Günay da kaıldı.

AÇLIK GREVİ YAPAN KİŞİ SAYISI 240’I AŞTI

Başaran, “Leyla Güven 8 Kasım tarihinden beri tamı tamına 71 gündür açlık grevinde. Güven bu parlamentonun bir üyesi, Hakkari’nin iradesi. 71 gündür bedeninden başka elinde bir argüman olmadığı için, çok haklı çok meşru bir talebi duyurmaya çalışıyor. Leyla Güven ve onlarca cezaevinde şu an itibariyle 240’ı aşan insanımız tecridin kaldırılmasını talep ediyorlar” dedi.

AÇLIK GREVİNİ GÖRMEYEN MECLİS YOK HÜKMÜNDEDİR

Başaran şunları dile getirdi: “Bırakın olumlu bir karşılığı; gündeme alma, olumlu olumsuz bir tepki bile geliştirilmedi. Sebahat Tuncel ve Selma Irmak’ın da aralarında bulunduğu yüzlerce tutsak açlık grevinde değilmiş gibi günlük çözümlerle bu meclis yürütülmeye çalışılıyor. Bu Meclis’in varlık gerekçesi toplumun geleceğini, Türkiye halkının taleplerini gerçekleştirmektedir. Kendi üyesinin talebine karşı bu kadar duyarsız, sorumsuz yaklaşan bu Meclis yok hükmündedir. Kapısına kilit vurulmuş demektir.”

LEYLA GÜVEN’İN SAĞLIK DURUMU KRİTİK

Başaran, Güven’in sağlık durumunun kritik bir aşamaya geldiğini de belirtti. “Leyla dünden beri mide krampları, tansiyon düşüklüğü, ışığa ve kokuya aşırı hassasiyet, bulantı hissi, uyumama durumu ile karşı karşıyadır. Bununla birlikte sıvı alımında zorluk yaşamaktadır. Kritik aşama sıvı alımının yapılmaması ile başlar. Bu kritik noktada herkesin kendi cephesinde bir müdahale etme yükümlülüğü ve sorumluluğu vardır” dedi.

Politika

Erdoğan’dan boykot çağrısı: Fransız markalarını satın almayın

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Mevlid-i Nebi Haftası açılış programında yaptığı konuşmada “Sakın Fransız markalarını satın almayın” dedi.

BOLD – Cumhurbaşkanlığı Sarayında gerçekleştirilen Mevlid-i Nebi Haftası açılış programında konuşan Erdoğan, Fransız mallarının alınmaması çağrısında bulundu. Erdoğan, “Nasıl ki Fransa’da Türk markalı mal zatın alınmayın diyorsa ben de şimdi buradan milletime sesleniyorum. Sakın Fransız markalarını satın almayın” ifadelerini kullandı. Erdoğan’ın açıklamaları şöyle:

“Salgın dalgalar halinde yayılmaya devam ediyor. Vakitlice aldığımız tedbirler sayesinde diğer ülkelere göre krizi daha hafif geçiriyoruz. Bizim dinimizde Hıristiyan olmak suç değildir, Musevi’ye de sahip çıkıyoruz, ama gelin Fransa’da bir zulüm varsa gelin oradaki Müslümanlara da sahip çıkalım diye buradan dünya liderlerine sesleniyorum. Gün geçmiyor ki Müslümanların inanç hürriyetini kısıtlayan uygulamayla karşılaşmayalım. Kur’an-ı Kerim’i hedef alan alçaklıkla muhatap olmuyoruz. Fransa’nın akli noktada kontrole muhtaç liderinin teşvikiyle bu saldırılar yapılmaya başlandı. Demokrasiyi kimseye bırakmayan batılı devlette, Müslümanlara yönelik saldırılar sıradan hale gelmiştir. Irkçı terörizm… Buradan sesleniyorum, siz faşistsiniz, siz Nazi’nin zincir halkalarısınız.”

Esnafın “Eve ekmek götüremiyoruz” feryadı Erdoğan’a ‘Abartılı’ geldi: Al bu keyif çayını iç!

Okumaya devam et

Politika

Esnafın “Eve ekmek götüremiyoruz” feryadı Erdoğan’a ‘Abartılı’ geldi: Al bu keyif çayını iç!

Malatya’da yol üzeri minibüs ve servis şoförlerinin dertlerini dinleyen Erdoğan, “Eve ekmek götüremiyoruz” diyerek kredi desteği isteyen esnafa çay verdi.

BOLD – Partisinin Malatya İl Kongresine katılan AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın konvoyu minibüs ve servis şoförleri tarafından durduruldu. Deprem ve pandemi sonrası işleri azalan esnaf Erdoğan’dan kredi müjdesi istedi. Fakat esnafın “Eve ekmek götüremiyoruz” sözleri Erdoğan’a inandırıcı gelmedi.

KREDİ DESTEĞİ İSTEDİLER ÇAY VERDİ

Erdoğan, İşlerinin azaldığını söyleyen şoför esnafına “Bu bana biraz abartılı geldi be” diyerek cevap verdi. Erdoğan daha sonra, yanında getirdiği şoförlere uzatarak “Al bu keyif çayını iç” dedi.

Görüntüleri sosyal medya hesabından paylaşan CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba: Bu görüntüler bugün Malatya’da çekildi! Minibüsçüler ve servisçiler, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a dertlerini anlatıyor. Esnaf: “Evimize ekmek götüremiyoruz!” Erdoğan: “Bu laf bana abartı geldi. Al bu keyif çayını iç” ifadelerini kullandı.

 

Okumaya devam et

Politika

Erdoğan müdahale etti Bakan Mustafa Varank’ın sesi kesildi

Erdoğan’ın ikazına rağmen, kuru kaysı deposu açılışana katılan firmaları saymaya devam eden Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın mikrofonunun sesini kapattılar

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün partisinin il kongresi için gittiği Malatya’da toplu açılış törenine de katıldı. Kuru kaysı deposunun açılışı için düzenlenen törende, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank bir konuşma yaptı. Konuşmasının sonunda açılışa katılan firmaların adlarını saymak isteyen Bakan Varank, Erdoğan’dan veto yedi.

Erdoğan’ın ‘saymayalım’ ikazını duymayan Varank şirketlerin adlarını saymaya devam etti. Varank’a izin vermeyen Erdoğan kurdelenin kesilmesini istedi. Erdoğan’ın ikazlarını duymayan Varank’ın mikrofonunun sesi kısıldı.

Okumaya devam et

Popular