Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

IŞİD’in Menbiç saldırısı sonrası Trump’ın “çekilme planı” sorgulanıyor

Suriye’nin kuzeyinde Menbiç şehrinde 15 Ocak Salı günü yaşanan bombalı saldırıda aralarında 2 Amerikan askerinin de bulunduğu 16 kişi öldü. IŞİD’in üstlendiği saldırı sonrası ABD’de Başkan Donald Trump’ın Suriye’den çekilme planları sorgulanmaya başladı.

ABD Başkanı Trump, 19 Aralık’ta yaptığı açıklamada IŞİD’in mağlup edildiğini belirterek Amerikan askerlerinin derhal Suriye’den çekileceğini açıkladı. Daha sonra bu sürenin 4 ayı bulabileceği belirtildi. 

Açıklama sonrası Savunma Bakanı Jim Mattis ve ABD’nin IŞİD ile mücadele özel temsilcisi Brett McGurk istifa etti. Trump yönetiminden üst düzey kişiler ve Kongre üyeleri bu plana karşı çıktı.

“PLAN YENİDEN GÖZDEN GEÇİRİLMELİ YA DA DURDURULMALI” 

Menbiç’te 3 Amerikan askerinin de yaralandığı saldırıdan hemen sonra Dışişleri Bakanlığı’nda bir toplantıda konuşan ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, IŞİD’in mağlup edildiğini defalarca vurguladı.

Daha sonra saldırıyı kınayan yazılı bir basın açıklaması da yapan Mike Pence, geri çekilme planının devam edeceğini vurguladı.

Washington’daki bazı siyasiler ise saldırı sonrası planın yeniden gözden geçirilmesi ve hatta durdurulması çağrısı yaptı.

Başkan Trump’ın Kongre’deki en büyük destekçilerinden Senatör Lindsey Graham, geri çekilme planının İŞİD militanlarını cesaretlendirmiş olabileceğini ve ABD’nin bölgedeki müttefikleri için “tehlikeli bir belirsizlik ortamı” oluşturduğunu belirtti.   

ABD’Lİ KONGRE ÜYESİ: BAŞKAN TRUMP, SORUNUN KARMAŞIKLIĞINI ANLAMIYOR 

Saldırının IŞİD’in ölümcül kapasitesini gösterdiğini vurgulayan Demokrat Partili Temsilciler Meclisi üyesi Elissa Slotkin de, “(Saldırı) tek başına Suriye’nin en karmaşık bölgesi olan Menbiç’te gerçekleşti. Bu da Başkan Trump’ın sorunun karmaşıklığını açık bir şekilde anlamadığını gösteriyor.” dedi.

ABD Savunma Bakanlığına Suriye ve diğer uluslararası konularında daha önce danışmanlık yapan Slotkin, “Başkan Trump için Suriye’deki tehditle uyumlu olarak planlarını değiştirme ve iyileştirme zamanı.” şeklinde konuştu.

BAŞKAN TRUMP YÖNETİMİ GERİ ÇEKİLMEDE KARARLI  

Eski NATO Komutanı Emekli Amiral James Stravidis, İŞİD’in haberleri yakından takip ettiğini ve dikkat çekici bir saldırı ile kamuoyunu yönlendirme girişiminde bulunabileceğini belirtti.

Washington’daki bazı isimler ise saldırının planlarda değişiklik yapacağını iddia etti. 

Trump ise geri çekilme planında kararlı. Trump’ın bu kararlılığını 16 Ocak Çarşamba akşam saatlerinde Cumhuriyetçi Parti senatörleri ile basına kapalı yaptığı bir toplantıda da yinelediği ifade edildi.

ABD’nin askerlerini çekmeye hazırlandığı Menbiç’te intihar saldırısı: 16 kişi öldü

Dünya

Dünya Sağlık Örgütünden önümüzdeki bir kaç ayla ilgili çarpıcı açıklama

Kışa girerken artan vakalara dikkat çeken DSÖ Başkanı Ghebreyesus hükumetleri, bulaşma zincirlerini kırmaya, hem hayatları hem de geçim kaynaklarını kurtarmaya yardımcı olmaya çağırdı.

BOLD – Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus video konferans yöntemiyle bir basın açıklaması düzenledi. Pandeminin seyrine ilişkin bilgi paylaşan Ghebreyesus: “Kuzey Yarım Küre kışa girerken özellikle Avrupa ve Kuzey Amerika’da vakaların hızla artmaya başladığını görüyoruz. Kış geldiğinde gelecek birkaç ayın zorlu geçeceğini biliyoruz” dedi.

Vakalar arttıkça hastane ve yoğun bakımda yatağa ihtiyacı olanların sayısının da arttığını aktaran DSÖ Genel Direktörü, hastane kapasitesine ulaşılması ve kapasitenin aşılması hem hastalar hem de sağlık çalışanları için çok zor ve tehlikeli bir durum olduğunu kaydetti.

HÜKUMETLERE SESLENDİ

Akıllı seçimlerle vakaların azaltılabileceğini söyleyen Ghebreyesus: “Temel sağlık hizmetlerinin ve çocukların okula devam etmesini sağlayabileceğimizi umuyoruz. Tüm hükumetlerin bulaşma zincirlerini kırmaya ve hem hayatları hem de geçim kaynaklarını kurtarmaya yardımcı olmak için temel prensiplere odaklanması önem arz ediyor” diye konuştu.

Ghebreyesus daha sonra bahsettiği temel prensiplerin hangileri olduğunu şöyle açıkladı: “Aktif vakaların tespit edilmesi, virüsün çok görüldüğü bölgelerde küme araştırması yapılması, tüm vakaların izole edilmesi, temaslıların karantinaya alınması, iyi bir klinik bakım sağlanması, sağlık çalışanlarının desteklenmesi ve korunması.”

Günlük resmi koronavirüslü hasta sayısı 2 bine dayandı: Bugün 75 kişi hayatını kaybetti

Okumaya devam et

Dünya

Dünyada koronavirüs: Kabe ibadete açıldı küresel ekonomi çöküşte

Almanya, Fransa, İtalya, İngiltere ve Portekiz’deki koronavirüs vakaları rekor sayılara ulaştı. Slovakya’da herkese test yapılacak. Hindistan’da 7.5 milyon, Brezilya’da 5 milyon vaka sayısına ulaşıltı. Kanada ve Rusya’da virüs kabusu geri döndü. Arabistan 7 ay sonra Kabe’yi ibadete açtı. Dünya ekonomisi ise çöküşün eşiğinde.

BOLD – Koronavirüs vakalarındaki artış, mevsim değişiminin de etkisiyle korkutucu boyutlara ulaştı. Pandeminin başladığı nisan ayından bu yana en fazla vaka sayısı son günlerde rapor ediliyor. Bazı ülkeler karantina uygulamasına başlarken dünya ekonomisi zorda… İşte dünyada olup bitenler:

 • Dünya Sağlık Örgütü (WHO) her 10 kişiden birinin koronavirüsü çoktan kaptığını açıkladı. Geri kalanların ise tehlike altında olduğunu bildirdi.
 • Johns Hopkins Üniversitesi’ne göre dünya çapında 39.7 milyon hasta, 1.1 milyon kayıp var. Buna karşın 27.3 milyon kişi iyileşti.
 • Dünya Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) koronavirüsün dünya ekonomisine zararının 2009 krizinden 4 kat daha fazla olduğunu açıkladı.
 • Almanya, İngiltere, İtalya ve Portekiz pandemi başlangıcından beri en yüksek vaka sayıları rapor edildi.
 • Fransa’da son 24 saat içerisinde 29 bin vaka görüldü. İtalya’da Pazar günü 11 bin 705 yeni vaka kaydedildi.
 • Slovakya 10 yaşından büyük herkese test yapılacak. Polonya’da okullar ve üniversiteler yüz yüze eğitime ara verdi.
 • İngiltere sıkı önlemler aldı. Farklı hanelerden insanların kapalı alanlarda buluşmaları yasaklandı.
 • Belçika 24.00-05.00 arası sokağa çıkma yasağı getirdi. Kafe ve restoranlar 4 hafta süreyle kapalı kalacak.
 • Çek Cumhuriyeti hükumeti, ordudan yardım talep etti.
 • Hindistan son 24 saat içerisinde 61 bin 871 vaka kaydetti. Toplamda 7.5 milyon vaka var. Yeni Delhi’deki hava kirliliği virüse karşı mücadeleyi zorlaştırıyor.
 • İsrail eylül ayı sonunda yükselen değerlerden sonra yeni karantina kararı aldı.
 • Güneydoğu Asya’daki en yüksek ölüm sayısına sahip Endonezya’da toplam ölü sayısı 12 bini geçti.
 • İran’da ölü sayısı 30 bini aştı.
 • Irak’ta vaka sayısı 400 bine yükseldi.
 • Suudi Arabistan Mekke’yi 7 ay aradan sonra ilk defa ibadete açtı.
 • Kanada’da virüs yayılma hızını artırdı.
 • Amerika’da toplam 8 milyon 188 bin vaka kaydedildi. Virüs, Amerikan ekonomisini adeta yıktı. Gayri safi yurtiçi hasılada nisan ile temmuz arasında yüzde 33 düşüş kaydedildi.
 • Bolivya’da virüs nedeniyle ölü sayısı 8 bin 500’e ulaştı. Ancak seçimlerin yine de yapılacağı aktarıldı.
 • Brezilya’da 5 milyon onaylanan vaka var fakat günlük vaka sayılarının artışının yavaşladığı düşünülüyor.
 • Arjantin’de vaka sayıları hızla artıyor. Yaklaşık 1 milyon vaka kaydedildi.
 • Peru 7 aydır ilk defa sınırlarını açtı.
 • Güney Afrika Sağlık Bakanı Zweli Mkhize ve eşinin test sonucu pozitif çıktı. Güney Afrika’da 700 bin vaka kaydedildi. Afrika’da toplam 1.6 milyon vaka kayda geçti.
 • Pasifik’teki Fransız adaları olan Wallis ve Futuna adalarında ilk vakalar kayda geçti.
 • Virüsü iki defa yenen Yeni Zelanda’da ise 22 gün içerisinde ilk yerel vakalar bildirildi.

Okumaya devam et

Dünya

Donald Trump’tan Beşşar Esad’a gizli mektup

ABD Başkanı Donald Trump, Suriye’de rehin tutulan Amerikan vatandaşlarının serbest bırakılması için Beşşar Esad’a ‘gizli’ mektup gönderdi.

BOLD – Amerikan Wall Street Journal gazetesinin üst düzey yetkililere dayandırdığı haberine göre, 10 yıldan uzun süredir Suriye hükumeti ile ABD arasındaki ilk temas bu yılın başında kuruldu. ABD Başkanı Donald Trump’ın asistanlarından Kash Patel, Şam’a ziyaret gerçekleştirdi. Patel, Şam ziyareti esnasında Suriye’de rehin bulunduğuna inanılan iki ABD vatandaşının salıverilmesi için “gizli görüşmeler” yaptı ancak görüştüğü kişilerle ilgili haberde detaylı bilgi paylaşılmadı.

Kaynaklar, mart ayında Trump’ın, Beşşar Esad’a gizli mektup yazdığını ve Tice’ın serbest bırakılması için doğrudan diyalog çağrısı yaptığını öne sürdü. Geçen hafta da Lübnanlı üst düzey güvenlik yetkilisi Abbas İbrahim’in Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O’Brien ile aynı konuyla ilgili görüştüğünü iddia etti.

Konuya yakın kişiler, görüşmeler sonucu Suriye ile çok fazla yol alınamadığını kaydetti.

ABD ile Suriye yönetimleri arasında Şam’da bilinen en son görüşme 2010 yılında gerçekleşmişti. ABD, 2012’de Suriye iç savaşında Esad yönetiminin eylemleri nedeniyle diplomatik ilişkileri kesmişti.

Okumaya devam et

Popular