Ekonomi

TMSF gasp ettiği şirketlerin satışına başladı

TMSF mülkiyeti kendisine ait olmadığı halde Mer Su Sutek ve Nurkay Makina'yı satıyor.

BOLD- Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), 15 Temmuz 2016 darbe teşebbüsü sonrası hukuksuz şekilde el konulan şirketlerin satış işlemlerine başladı.

İlk etapta satışa çıkarılan iki şirket Mer Su Sutek ve Akfa Holding bünyesindeki Nurkay Makine oldu. İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından iki şirketin yöneticileri hakkında “Hizmet Hareketi’ne mali destek sağladıkları” gerekçesiyle soruşturma açılmıştı. Başsavcılık şirket yönetimlerine kayyım atamış ve şirketler daha sonra TMSF’ye devredilmişti.

Mer Su Sutek ticari ve iktisadi bütünlüğü ile Nurkay Makina ticari ve iktisadi bütünlüğünün satışına dair ilanlar, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında (17 Ocak 2019) yayımlandı.

MER SU ALABALIK ÜRETİYOR

Buna göre, Mer Su Ürünleri Hayvancılık Nakliye Pazarlama İthalat İhracat Sanayi ve Ticaret AŞ’ye ait alabalık yetiştirme çiftliğinde yer alan mal, hak ve varlıklar ile kira sözleşmesinden oluşan Mer Su Sutek ticari ve iktisadi bütünlüğü, muhammen bedeli 1 milyon 515 bin lira olmak üzere 12 Şubat 2019 saat 11:30’da gerçekleştirilecek ihale ile satılacak.

Fon kurulu kararı ile revize edilen Nurkay Makina ticari ve iktisadi bütünlüğünün de gayrimenkuller, menkul mallar (demirbaşlar, makine ve teçhizatlar, taşıtlar, stoklar vs.), Türk Patent Enstitüsü nezdindeki haklar, taraf oldukları sözleşmeler ile sözleşmelerden doğan tüm varlıklardan oluştuğu kaydedildi

NURKAY MAKİNA’YA 16 MİLYON LİRA DEĞER BİÇİLDİ

Nurkay Makina ticari ve iktisadi bütünlüğünün muhammen bedeli 16 milyon 400 bin lira olarak belirlendi. Şirketin ihalesi 13 Şubat 2019’da saat 14:30’da yapılacak. İhaleler kapalı zarfla verilen mali tekliflerin açılması ile başlayacak ve açık artırmaya katılmaya hak kazananların listesi oluşturulduktan sonra, açık artırma aşamasına geçilecek.

15 Temmuz bahanesi ile el konulan ve halen TMSF bünyesinde faaliyet gösteren 955 şirketin yıllık hasılatı 56,5 milyar Türk Lirası.

Hukuksuzca gasp edilen şirketlerin değeri 56,5 milyar lira

 

Popular

Copyright © 2018 Boldmedya

Exit mobile version