Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Şirketlerin “korkunç” borcu yabancı yatırımcıyı ürkütüyor

Türkiye'de özel sektörün anormal seviyeye ulaşan borçluluk oranı, birleşme ve satın almalar konusunda. yabancıları ürkütüyor.

Türkiye’de 2018’de şirket birleşmeleri potansiyelin çok altında kaldı. Uzmanlara göre şirketlerin “korkunç ve anormal” seviyedeki borçları yabancı ilgisini azalttı.

BOLD- EY Türkiye tarafından hazırlanan Birleşme ve Satın Alma İşlemleri Raporu’na göre, 2018’de Türkiye’de değeri açıklanan 83 işlemle toplam 9,3 milyar dolar tutarında şirket birleşmesi ve satın alması gerçekleşti. Değeri açıklanmamış 108 işlemle birlikte toplam hacim yaklaşık 12 milyar dolar oldu.

EY Kurumsal Finansman Bölümü Başkanı Müşfik Cantekinler, 12 milyar dolarlık rakamının 2016 ve 2017’ye göre artışa işaret etse de Türkiye’nin potansiyelinin ciddi seviyede altında olduğunu dile getirdi.

2019 ZOR GEÇECEK

Cumhuriyet’ten Emre Deveci’ye konuşan Cantekinler, “2018 zor bir yıl oldu. 2019 da zor geçecek.” dedi. Cantekinler, “Dış politikadaki sorunlar başımızı ağrıtıyor. AB ve ABD ile ilişkiler düzeltilmeli.” yorumunu yaptı.

ŞİRKETLER KORKUNÇ DÜZEYDE BORÇLU

Türkiye’de şirketlerin “korkunç ve anormal” düzeyde borçlu olduğuna işaret eden Cantekinler, “Türk şirketlerinin kârlılıkları azaldı, değerleri düştü, bilançoları bozuldu, büyük kur zararları yazıldı. Bu durumda yabancı ilgisi de düşüyor.” değerlendirmesinde bulundu.

HERKES YEREL SEÇİMİ BEKLİYOR

EY’nin “Türk iş dünyasının birleşme ve satın alma faaliyetlerine bakışı” konulu anketine katılanların yüzde 88’i kurlarda yaşanan dalgalanmaların ve yüksek seviyede seyreden enflasyonun etkilerinin yüksek olacağını düşünüyor.

“İş dünyasının 2019 beklentileri olumsuz. Herkes seçimi bekliyor” diyen Cantekinler, son dönemde şirketlerin kredileri yeniden yapılandırmalarına verdikleri danışmanlığa ağırlık verdiklerini söyledi. Cantekin, TMSF’de hareket beklediklerini ancak burada şirketlerin hukuki durumları ile devam eden davaların yatırımcı açısından sorun oluşturabileceğine dikkat çekti.

Türkiye’de şirketlerin toplam borcu, 2018 yılı itibarıyla 230 milyar dolara ulaştı. Özellikle büyük şirketler borç yapılandırmasına giderken, Türkiye Bankalar Birliği verilerine göre bir yılda yapılandırılan borç tutarı 118 milyar liraya ulaştı.

Bankalardan kriz ayarı: Şirketler ödeyemedi, 118 milyar TL borç yeniden taksitlendirildi

 

Ekonomi

Dolar haftayı rekorla kapattı

Pazartesi gününe 8 TL’nin altında başlayan, haftanın son gününde 8.38 ile tarihi rekorunu yenileyen dolar, haftayı 8.35 seviyesinde kapattı. 9.80 seviyelerine kadar tırmanan euro ise haftayı 9.73 seviyelerinde bitirdi.  

BOLD – Türk Lirası değer kaybetmeye devam ediyor. Merkez Bankası’nın yeni sıkılaştırma hamleleri sonrası 8,26’ya kadar çekilen dün ise 8,3305 ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşan dolar, bugün akşam saatlerinde yeni rekor kırarak 8.38’i gördü.

Doların yükselmesinde İzmir depremi de etkili oldu. TL, dolar karşısında son 1 ayda yüzde 8 değer kaybetti. Euro/TL ise 9.80’e kadar yükseldi. Sabahki dalgalanmada Merkez Bankası’nın attığı son sıkılaşma adımı etkili oldu. Merkez Bankası, BIST Repo-Ters Repo Pazarı’nda gecelik borç verme faiz oranı üzerinden sınırlı tutarda sağladığı fon tutarını bugün sıfırladı.

Depremde ölenlerin sayısı 20’ye yükseldi

Okumaya devam et

Ekonomi

Pancar ekmeyip dolar alan daha kârlı çıktı

Türkiye’de artan maliyetler nedeniyle üreticinin girdiği zarar artıyor. CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, sene başında pancar ekmeyip aynı parayı dolara yatıranların daha kârlı çıktığına dikkat çekti. 

BOLD – Üretim maliyetleri sürekli artarken alım fiyatları düşük kalmaya devam ediyor. Bu yıl şekerpancarı üretiminde maliyetler en az yüzde 50 artarken, şekerpancarı alım fiyatlarındaki artış ise yüzde 11 ile sınırlı kaldı. Üretici bu duruma tepkili.

AÇIKLANAN FİYAT ÜRETİCİNİN ZARAR ETMESİNE NEDEN OLACAK

Bu yıl üreticinin en az 390 TL fiyat açıklanmasını beklediğine dikkat çeken CHP milletvekili Ömer Fethi Gürer, açıklanan 336 TL’lik taban fiyatının beklentilerin çok altında kaldığını vurguladı. Gürer, bu yıl gübreden ilaca, tohumdan tarımsal sulamadan kaynaklanan enerjiye, işçilik ve diğer tüm üretim maliyetlerinin geçen yıla göre yüzde 50’den fazla arttığının altını çizdi. Geçen yıl 300 lira olan şeker pancarında bu yılki artış oranının yüzde 11’de kalmasının üreticilerde şok etkisi oluşturduğunu ifade eden Gürer, “Beklentilerinin çok altında açıklanan pancar fiyatı, üreticinin bu yıl büyük ölçüde zarar etmesine neden olacak. Üretici zarar ettiği için önümüzdeki yıl belki de pancar ekimi yapmayacak”

ÜRETMEYİP DOLAR ALAN KARLI ÇIKTI

Sene başında 5.80 TL olan dolar kurunun bugün 8.30 TL’ye çıktığına işaret eden Gürer, “Ocak ayında 58 bin TL karşılığında 10 bin dolar alıp bir kenara koyan biri, hiç üretmeden bugün 25 bin TL kazanç elde etti. Ancak aynı parayı pancar üretimine harcayan çiftçi ise ne yazık ki zarara girdi” dedi. Pancar üreticisi sayısının 400 binlerden 100 binlerin altına gerilediğini hatırlatan Gürer, “Pancar ekim alanı daralmaya devam eder de çiftçi pancar ekiminden uzaklaşırsa, bu durum nişasta bazlı şurubun pazar payını artırır. Ne yazık ki insan sağlığına olumsuz etkisi tartışılan NBŞ pazara hâkim olur” dedi.

Silivri’de 44 mahkumun koronaya yakalandığı koğuştan mektup var! Sistematik ve nitelikli işkenceyle soykırım yapılmaya çalışıldı

Okumaya devam et

Ekonomi

Biden kazanırsa Türkiye’ye uygulanacak yaptırımlar dünyayı korkutuyor

Merkez Bankasının dolar kuruna müdahale araçlarını tüketmesi sonrası hızla değer kaybeden Türk Lirası, dünya gündeminde. Yorumlarda, ABD başkanlık seçimlerini Joe Biden’in kazanması halinde Türkiye’ye karşı yapılacak olası yaptırımların işlemcileri tedirgin ettiğine dikkat çekiliyor.  

BOLD – Brezilya realinin ardından yıl başından bu yana dolar karşısında dünyada en çok değer kaybeden para birimi olan Türk Lirası, bir kez daha dünya gündemine oturdu.

PİYASALAR YAPTIRIMLARDAN ENDİŞE EDİYOR

Amerikan The Wall Street Journal gazetesi, “Piyasada işlemciler, Joe Biden’ın ABD başkanlık seçimini kazanmasının Türkiye’ye karşı yaptırım olasılığını artırmasından korkuyor” diye yazdı. Gazete, Pictet Varlık Yönetimi şirketinden kıdemli ekonomist Nikolay Markov’un şu görüşüne yer verdi: “Türkiye benzersiz bir krizle karşı karşıya ve yetkililer gerekli yanıtı vermiş değil, çok zor bir durumdalar. Buna başkanlık seçimini de eklersek, risk ciddi şekilde artıyor.”

OLAĞANÜSTÜ TOPLANTI İLE FAİZ ARTIRIMI YAPILABİLİR

BBC, “Jeopolitik gerilimler TL’yi zayıflatıyor” diye yazarken; ABD merkezli finans ajansı Bloomberg ise TL’deki değer kaybı sürecinin üst üste 5 gün sürdüğünü ve bu yılki en kötü aylık performansın yaşandığını vurguladı. İngiliz Financial Times gazetesi ise uzmanların TCMB’nin olağanüstü toplantıyla faiz artışına gitmek zorunda kalabileceği uyarısında bulunduğunu aktardı.

Silivri’de 44 mahkumun koronaya yakalandığı koğuştan mektup var! Sistematik ve nitelikli işkenceyle soykırım yapılmaya çalışıldı

Okumaya devam et

Popular