Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Hollanda bilgi istedi, Türkiye gazeteciyi sınır dışı etti

Hollandalı gazeteci Ans Boersma sınır dışı edildi.

Gazeteci Ans Boersma’nın eşyalarını almasına dahi izin verilmeden sınır dışı edilmesini Cumhurbaşkanlığı, Nusra Cephesi ile bağlantısına bağladı. Hollanda makamları ise, “Türkiye’den bir terör soruşturması çerçevesinde bilgi istedik, sınır dışı edilmesini istemedik.” dedi.  

BOLD- Hollanda’da yayın yapan ekonomi gazetesi Het Financieele Dagblad’ın Türkiye muhabiri Ans Boersma, basın kartı verilmesinden dokuz gün sonra sınırdışı edildi.

CUMHURBAŞKANLIĞI, 8 OCAK’TA BASIN KARTI VERDİ

Boersma, Noel tatilinin ardından 3 Ocak’ta Türkiye’ye döndü. 8 Ocak’ta Cumhurbaşkanlığı tarafından kendisine basın kartı verildi.

Ans Boersma, ikametini uzatmak için İstanbul İl Göç İdaresi Bakırköy Grup Başkanlığı’na gitti. Ancak buradaki görevliler, gazeteciyi resmi bir gerekçe olmadan polise teslim etti.

Gözaltına alınan Hollandalı gazeteci, 16 Ocak’ta polisler tarafından Ataköy’deki geri gönderme merkezine götürüldü.

GAZETECİNİN EVİNDEKİ EŞYALARI ALMASINA İZİN VERİLMEDİ 

Belgeleriyle ilgili idari bir sorun bulunmadığı bildirilen Boersma’ya sözlü olarak güvenlik sebebiyle sınırdışı edileceği bilgisi verildi.

Yanında bir sırt çantası bulunan gazeteciye özel eşyalarını alması için evine gitmesine de izin verilmedi.

Hollandalı gazeteci Ans Boersma

Boersma, geceyi merkezde geçirdikten sonra havalimanına götürüldü. Basın kartına da havalimanında el kondu.

Boersma, bugün Atatürk Havalimanı’ndan kalkan uçakla ülkesine gönderildi. Gazeteciye bu süreçte Hollanda konsolosluğunun sağladığı bir avukat da eşlik etti.

HOLLANDALI GAZETECİYE, 6 YIL TÜRKİYE’YE GİRİŞ YASAĞI KONULDU 

Sınırdışı edilirken gazeteciye 5 Ocak’ta alınan bir kararla Türkiye’ye altı yıllık bir giriş yasağı konduğu da bildirildi.

Gazetenin yazı işleri müdürü Jan Bonjer, gazetecinin sınırdışı edilmesinin kendilerinde ‘şok’ etkisi yarattığını belirtti.

Bonjer, “Ans işini çok adil, hassas ve sorumluluk sahibi bir şekilde yapıyordu. Bu sınırdışı işlemi basın özgürlüğüne yapılmış bir saldırı. Türkiye’de gazetecilerin işini düzgün yapamıyor olması çok üzücü.” dedi.

Bonjer, Het Financieele Dagblad ve Hollanda’daki meslek örgütlerinin sınırdışı işleminin iptali için mücadele edeceklerini söyledi.

İLK RESMİ AÇIKLAMADA ÖRGÜT ADI VERİLMEDİ, IŞİD VE PKK’YA İŞARET EDİLDİ

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Boersma’nın sınır dışı kararının, Türkiye’de gerçekleştirdiği gazetecilik faaliyetleriyle ilgili olmadığını iddia etti.

Anadolu Ajansı’na konuşan Fahrettin Altun, “İlgili makamlarımızla bir süre önce Hollanda polisi tarafından istihbarat paylaşımı yapılarak şahsın bir terör örgütüyle bağlantılı olduğu bilgisi verilmiş; tarafımızdan şahsın Türkiye’ye giriş ve çıkışları hakkında bilgi talep edilmiştir.” dedi.

Boersma’nın hangi terör örgütü ile bağlantılı olduğunu açıklamayan Altun, Türkiye’nin son yıllarda PKK ve DEAŞ başta olmak üzere terör örgütlerinin hedefinde bulunduğunu belirtti.

Bu açıklamadan Türk medyası ve yabancı medya Boersma’nın PKK ve IŞİD ile bağlantılı olma iddiası ile sınırdışı edilmiş olabileceği yorumunu yaptı.

İKİNCİ AÇIKLAMADA EL KAİDE BAĞLANTILI “NUSRA CEPHESİ” DENİLDİ 

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, ilk açıklamadan saatler sonra sosyal medya hesabı Twitter’dan İngilizce bir açıklama yaptı.

Altun paylaşımda, “Hollanda, Türkiye’ye bugün sınır dışı edilen gazetecinin Nusra Cephesi ile bağlantılı olduğunu söyledi. Hollanda’dan gelen istihbarat üzerine harekete geçtik ve ihtiyati tedbir aldık.” ifadesini kullandı.


“Eğer güvenilir yabancı bir devletin istihbaratı size vatandaşlarından birinin terörle bağlantılı olduğunu söylüyorsa, riske girmezsiniz.” ifadesini kullanan Altun, “Öyle bir sonuca neden vardıklarını açıklayacak Hollandalı yetkililerdir. Onların istihbaratının güvenilirliliği üzerine yorum yapmayacağız.” dedi.


HOLLANDA: GAZETECİ TALEBİMİZ ÜZERİNE SINIR DIŞI EDİLMEDİ 

Hollanda makamları ise gazetecinin talepleri üzerine sınır dışı edildiği veya iade edildiği haberlerini yalanladı.

Hollanda Ulusal Savcılığı Sözcüsü Jeichien de Graaff, savcıların Türk yetkililerden bir terör soruşturması çerçevesinde Boersma hakkında bilgi istediğini ve Türkiye’ye bilgi iletildiğini söyledi.

Hollanda Savcılığı’ndan yapılan açıklamada Boersma’nın “terörizme ilişkin devam eden bir soruşturmada şüpheli” olduğu ancak “terörist suçlar” işlediği için şüpheli konumunda olmadığı vurgulandı.

Boersma’nın Hollanda’ya gelişinde gözaltına alınmadığını vurgulayan De Graaff, Türkiye’den gazeteciyi sınır dışı etmesini de istemediklerini sözlerine ekledi.

Türkiye muhabirliğini yaptığı “Het Financieele Dagblad” gazetesine konuşan Boersma, Nusra Cephesi ile bağlantısı olduğu şüphesi ile tutuklanan ve 2015 yılına kadar birlikte olduğu Suriyeli arkadaşı yüzünden sınırdışı edilmiş olabileceğini belirtti.

Suriyeli kişinin 2018 yılı sonuna doğru Nusra Cephesi ile bağlantısı olduğu şüphesi ile tutuklandığı ifade edildi.

BOERSMA, FEMİNİST BİR SİTEDE KADIN HAKLARINI YAZDI 

Boersma, Hollanda’nın “Financial Times”ı kabul edilen “Het Financieele Dagblad” adlı saygın bir ekonomi gazetesinin Türkiye muhabirliğini yapıyordu.

Ans Boersma, Het Financieele Dagblad gazetesinde son yazdığı yazılarda iktidarı rahatsız edecek “Türkiye’deki enflasyon” ve Erdoğan’ın Kaşıkçı cinayetini uluslararası alanda yerini sağlamlaştırmak için kullandığını dile getiren yazıları dikkati çekiyor.

Boersma ayrıca feminist yönüyle öne çıkan “FemFacts-NewsMavens” adlı bir site için de kadın hakları ve insan hakları konularında yazılar kaleme alıyordu.

Ans Boersma’nın burada “Cumartesi Annelerine” yapılan polis müdahalesi, insan hakları savuncusu Avukat Eren Keskin ve tutuklu Kürt gazeteci Zehra Doğan hakkında iktidarı rahatsız edecek yazılar kaleme almıştı. Ayrıca “trans ve gay hakları”, “kız çocuklarının küçük yaştaki evlililleri” ve “Türkiye’de seçimlere girecek gay hakları savunucusu” gibi konuları gündeme getirdiği görülüyor.

Boersma, sınır dışı edilmeden hemen önce 10 Ocak 2019’da yazdığı yazıda da Türkiye’deki “devasa” cinsiyet eşitsizliğine dikkati çekiyor ve hükümetten bu konuda adım atmasını istiyor.

Alman Gazeteciler Federasyonu’ndan üyelerine “Türkiye’de tutuklanabilirsiniz” uyarısı

Dünya

Putin’den tehdit: Kışkırtıcı eylem düzenleyenler hiç olmadıkları kadar pişman olacak

Rus parlamentosunun alt ve üst kanadına seslenen Vladimir Putin, “Rusya’ya karşı kışkırtıcı eylem düzenleyenler hiç olmadıkları kadar çok pişman olacak” dedi. Rusya’nın Ukrayna sınırındaki yığınağının da 2014’teki sayıyı geçtiği belirtiliyor. Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski ise, Putin’le yüzyüze görüşme teklifinde bulundu.

BOLD – Donbas krizi nedeniyle tansiyonun yükseldiği Ukrayna konusunda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, tehdit gibi açıklamalar yaptı.

Rus parlamentosunun alt ve üst kanadı üyeleri ile diğer siyasilerin katıldığı yıllık Federal Meclis toplantısında konuşan Putin, “Rusya’ya karşı herhangi bir kışkırtıcı eylem düzenleyenler, uzun süredir hiçbir şeyden pişman olmadıkları kadar pişman olacaklar” dedi.

RUSYA’DAN RAKİPLERİNE: KIRMIZI ÇİZGİYİ GEÇMEYİN

“Genelde ülke olarak hep birlikte ölçülü ve mütevazı bir şekilde davranıyoruz, çoğu zaman düşmanca davranışlara ve hakaretlere yanıt vermiyoruz. Kimse bizim iyi niyetimizi zayıflık olarak görmesin” diyen Putin, “Hiç kimsenin, Rusya’nın kırmızı çizgilerini geçme fikrine kapılmamasını umuyoruz.” ifadesini kullandı.

Putin, “Bazı ülkeler için Rusya’yı her şey için suçlamak bir tür spor haline geldi” diyerek, üste kapalı AB ve ABD’ye göndermede bulundu.

RUSYA’NIN UKRAYNA SINIRINDAKİ YIĞINAĞI 2014’Ü GEÇTİ

ABD yönetimi ise Rusya’nın Ukrayna sınırındaki askeri manevraları ile ilgili endişelerini dile getirmeyi sürdürüyor. Amerikalı yetkililer Moskova’yı bölgeye, 7 yıl önce Kırım’ın ilhakında yığdığından daha fazla asker konuşlandırmakla suçluyor.

ABD Savunma Bakanlığı sözcüsü John Kirby gazetecilere yaptığı açıklamada, sınırdaki Rus askerlerinin sayısının Kırım’ın ilhakında bölgeye gönderilen Rus askerlerinin sayısından ‘kesinlikle daha fazla’ olduğunu söyledi ve bunun ‘ciddi anlamda endişe verici’ olduğuna dikkat çekti.

AB Dış İlişkiler Yüksek Komiseri Josep Borrell de Pazartesi günü yaptığı açıklamada Rusya’nın Ukrayna ve çevresinde 150 bin askeri bulunduğunu ve bu yığınağın şu ana kadar bölgede görülen en büyük askeri yığınak olduğunu söylemişti.

ABD’nin Avrupa Kuvvetleri ve NATO Müttefik Kuvvetler Yüksek Komutanı Tod Wolters da geçen hafta Temsilciler Meclisi Silahlı Hizmetler Komisyonu’ndaki konuşmasında, Ukrayna sınırındaki “Rus ikmal hatlarındaki hareketliliğin düşüşe geçtiğini ve Rusya’nın gelecek bir ya da bir buçuk hafta içinde hücuma geçme riskinin “düşük ile orta düzey arasında” olduğunu söylemişti.

ZELENSKİ’DEN PUTİN’E DONBAS’TA BULUŞMA ÇAĞRISI

Bu arada Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Başkanlık sitesinden yayınlanan bir video ile Rus lider Putin’e seslendi ve iki ülke arasındaki sorunları görüşmek için toplantı teklif etti.

Zelenski, “Sayın Putin, daha ileri gitmeye ve sizi savaşın devam ettiği Ukrayna’nın Donbas bölgesinin herhangi bir noktasında buluşmaya davet etmeye hazırım” dedi.

İki ülke arasında çıkacak olası bir çatışmada milyonlarca kişinin hayatını riske atacağı uyarısı yapan Zelenski, “Rusya başkanı bir kez ‘eğer savaş kaçınılmazsa ilk saldıran ol’ dedi. Fakat bana göre, bütün liderler, gerçek bir savaş ve milyonlarca yaşam söz konusu olunca savaşın kaçınılmaz olmadığını anlamalı” ifadelerini kulandı.

UKRAYNA ASKERİ HAZIRLIKLARINI ARTTIRDI

Rusya’nın sınırına on binlerce asker yığdığı Ukrayna ise ‘özel dönemlerde’ orduya yedek asker çağırmayı sağlayan bir yasa çıkardı.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski’nin onayladığı yasa, seferberlik ilanı olmaksızın savaş tecrübesi olan askerlerden hizmet alınmasını sağlayacak.

Yasa, 30 Mart’ta Ukrayna Parlamentosunda 450 milletvekilinden 256’sının oyuyla kabul edilmişti.

DONBAS KRİZİ

Ukrayna Genelkurmay Başkanı Ruslan Komçak, 30 Mart’ta Mecliste yaptığı konuşmada, Rusya’nın tatbikat bahanesiyle Ukrayna sınırları yakınlarına askeri sevkiyat yaptığını belirtmişti.

Ukrayna’nın doğusunda yer alan Donbas bölgesindeki (Donetsk ve Luhansk şehirleri) krizin çözümüne ilişkin Rusya, Ukrayna ve AGİT’ten oluşan Üçlü Temas Grubu, 27 Temmuz 2020’den itibaren kapsamlı ateşkes kararı almıştı.

Bölgede sözde bağımsızlığını ilan eden Rusya yanlısı ayrılıkçılarla Kiev yönetimi arasında 2014’ten bu yana süren çatışmalarda, 13 binden fazla kişi hayatını kaybetti.

Ukrayna Gerilimi: Rus savaş gemileri Karadeniz’de tatbikatta, ABD Büyükelçisi ülkesine dönüyor

Okumaya devam et

Dünya

Rusya, Türk TIR’lara geçişi yavaşlattı: Gürcistan sınırında 75 km’lik kuyruk oluştu

Ukrayna sorunu nedeniyle Moskova’yla gerilen ilişkiler turizmin ardından bu kez Türk TIR şoförlerini vurdu. Rusya’dan Gürcistan’a geçmek isteyen binlerce Türk TIR sürücüsü, haftalardır sınırda bekletiliyor. İki ülke arasındaki Vladikavkaz Sınır Kapısı’nda bekleyen araçların oluşturduğu kuyruk 75 km’yi aştı.

BOLD – Rusya’nın Gürcistan sınırındaki Vladikavkaz Gümrük Kapısı’nda mahsur kalan Türk TIR’ların yaşadığı sıkıntı drama dönüştü. Rusya’nın geçişleri yavaşlatması nedeniyle 5 günde 4 kilometre yol alamadıklarını söyleyen sürücüler, yiyecek içecek sıkıntısı çektiklerini; temizlik ve mazot ihtiyaçlarını karşılayamadıklarını dile getiriyor.

4 BİNE YAKIN TIR, RUS SINIRINI AŞAMIYOR

Rusya’dan Gürcistan’a geçmek isteyen binlerce Türk TIR’ı haftalardır sınırda bekletiliyor. İki ülke arasındaki Vladikavkaz Sınır Kapısı’nda bekleyen araçların oluşturduğu kuyruk 75 km’yi aştı. 4 bine yakın TIR, yaklaşık bir aydır Rus sınırını aşamıyor.

Pandemi öncesi Orta Asya ülkelerine karayolu ihracat taşımalarının yüzde 90’ı İran üzerinden yapılıyordu. Ancak Türkmenistan’ın kapıları kapatması bu rotayı engelledi. Bu nedenle Türk taşımacılar Gürcistan üzerinden Azerbaycan’a geçip oradan Kazakistan’a gidiyor. Ancak Azerbaycan, araç başına 500 dolardan fazla ek ücret aldığı için nakliyeciler çoğunlukla Gürcistan-Rusya-Kazakistan üzerinden Orta Asya’ya geçmeyi tercih ediyor. Ticaret yollarının birleştiği Rusya’nın Vladikavkaz Sınır Kapısı’ndan sonra kontrol Rus polislerin eline geçiyor.

RUS, ERMENİ VE GÜRCÜ ŞOFÖRLER GEÇERKEN, TÜRK ŞOFÖRLER BEKLİYOR

Türk şoförlerin geldiği istikametten günde en fazla 30 aracın geçmesine izin verilirken, Rus, Ermeni ve Gürcü şoförlerin kullandığı yoldan gelen araçlardan günde 500’e kadar geçiş izni veriliyor. Bölgede yaşayan Çeçen, Dağıstanlı ve İnguş Müslümanlar Türk şoförlere su ve gıda yardımında bulunuyor. Özellikle Ramazan’ın başlamasıyla oruç tutan şoförlere sahurda su ve yemek getirenler var.

TÜRKİYE RUSYA İLİŞKİLERİ UKRAYNA NEDENİYLE GERGİN

Türkiye’nin Ukrayna ile yakın askeri ilişkileri ve Kiev yönetimine silahlı ve silahsız insansız hava araçları (SİHA-İHA) satışı Moskova’yı rahatsız ediyor.

Rus Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, geçtiğimiz hafta bu konuda Türkiye’yi uyarmış, bu uyarıda saatler sonra Rusya artan koronavrüs vakalarını gerekçe gösterek Türkiye’ye uçuşları 15 Nisan’dan 1 Haziran’a kadar kısıtlama kararı almıştı.

Rus basınında Türk turizmine büyük darbe vuran kararın Türkiye’nin Ukrayna sorunundaki tavrı ile direkt bağlantılı olduğu yönünde yorumlar çıkmıştı.

Rabia unutuldu: AKP, Meclis’te Türkiye-Mısır dostluk grubu kurulması için teklif verdi

Okumaya devam et

Dünya

İnsan Hakları İzleme Örgütü: Uygur bölgesinde insanlığa karşı suç işleniyor

İnsan Hakları İzleme Örgütü yeni hazırladığı raporda Çin’in Sincan’da Uygurlara yaptığı muamelenin ‘insanlığa karşı suç’ olduğunu belirtti. Örgüt, Birleşmiş Milletler’e araştırma komisyonu kurma çağrısı yaptı.

BOLD – İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) ve Stanford Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nin hazırladığı ortak araştırma raporunda, Çin’in Uygurlara ve Sincan Özerk Bölgesi’ndeki diğer Müslümanlara yaptığı muamelenin insanlığa karşı suç olduğu kaydedildi.

Araştırma daha önce yayınlanan incelemelere, medyada yer alan haberlere, hükümet belgeleri ve Çin’den gelen diğer verilere dayanarak hazırlandı. Raporun sonuç kısmında, Pekin’in azınlık kültürüne karşı sistematik olarak, kitlesel hapsetme, işkence ve baskı uyguladığı sonucuna varıldı.

Rapor, Çin Hükümeti’ni insan öldürme, işkence, alıkoyma, bireysel özgürlüklerden mahrum bırakma, cinsel şiddet, fiziksel ve psikolojik eziyet, belli bir etnik/dini azınlığa yönelik işkence ve zorla kaybolma gibi Uluslararası Ceza Mahkemesi Roma Statüsü’nün 7’nci maddesinde listelenen hemen hemen tüm suçları işlemekten sorumlu tutuyor.

“ARAŞTIRMA KOMİSYONU KURULMALI”

Raporun yazarları, Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi’ne bölgede bir araştırma komisyonu kurma çağrısı yaptı. Raporda “Bu araştırma komisyonu gerçekleri tespit etme, faillerin kimliklerini ortaya koyma ve yaptıklarından sorumlu tutulmalarına ilişkin önerilerde bulunma yetkisine sahip olmalı” denildi. Söz konusu komisyonun uluslararası insani devletler hukuku ve insanlığa karşı suç, etnik ve dini azınlık hakları ve toplumsal cinsiyet alanında alanında uzmanlaşmış ve tanınmış kişilerden oluşturulması gerektiği belirtildi.

Raporda, Sincan’da olan bitenle ilgili güncel veriler de paylaşıldı. Buna göre 2017 yılından bu yana, bu amaçla oluşturulan 300 ila 400 tesiste yaklaşık bir milyon kişinin alıkonduğu belirtildi. Resmi istatistiklere göre, 2017 yılında Çin’de yapılan tutuklamaların yüzde 21’i ülke nüfusunun sadece yüzde 1,5’inin yaşadığı Sincan’da gerçekleşti.

BÖLGEDEKİ CAMİLERİN 3’TE İKİSİNE ZARAR VERİLDİ

Yapılan araştırmada Sincan bölgesinde yetkililerin çeşitli yöntemler kullanarak bölgedeki camilerin üçte ikisine zarar verdikleri öğrenildi. Rapora göre bölgede görevlilerin gözetleme amacıyla yaptığı eylemler, zorla azınlıkların evlerinde geceyi geçirme, aile üyelerinden DNA örnekleri, parmak izleri ve kan örnekleri alınması gibi uygulamaları kapsıyor. Rapor ayrıca, zorla çalıştırma ve çocukların ailelerinden zorla ayırılması gibi uygulamaları da belgeliyor.

ABD, KANADA VE HOLLANDA ‘SOYKIRIM’ DEDİ

Çin’in özellikle Müslüman Uygur Türklerine karşı uyguladığı insan hakları ihlalleri uluslararası saygınlığa sahip insan hakları kuruluşları ve BM’ye bağlı kuruluşlar tarafından defalarca raporlaştırıldı.

ABD’de Donald Trump yönetimi ve Biden yönetimi Çin’in Uygulara karşı politikalarını ‘soykırım’ olarak tanımladı. Kanada ve Hollanda parlamentoları da bu yönde karar aldılar.

ABD ve Avrupa Birliği dahil çok sayıda ülke Çin’e karşı yaptırım kararları aldılar.

Rabia unutuldu: AKP, Meclis’te Türkiye-Mısır dostluk grubu kurulması için teklif verdi

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0