Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

7 sahneli film: Murat Aslan’a 10 yıl hapis

YARSAV Başkanı Murat Aslan’ın duruşmada, “Yıllarca beni zindanda tutsak edebilirsiniz, ancak beni teslim alımazsınız.” dedi.

Yargıçlar ve Savcılar Birliği’nin (YARSAV) Başkanı Murat Arslan’a 10 yıl hapis cezası verildi. Hâkim öyle şeyler yaptı ki duruşma hukuk tarihine geçen bir kötü bir film gibiydi. İşte sahne sahne yaşananlar.

YARSAV Başakanı Murat Arslan’ın Hizmet Hareketi’ne yönelik soruşturmalar çerçevesinde yargılandığı davanın son duruşması Ankara 25’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Duruşmayı Avrupalı hukukçulardan oluşan bir heyet de takip etti. Mahkemenin başlangıcında Murat Arslan, Bylock dahil tüm suçlamaları reddetti.

1. SAHNE: BİLİRKİŞİNİN DİNLENMESİNE RED

Murat Arslan’ın avukatı Öykü Didem Aydın, savcılık sorgusunda herhangi bir Bylock suçlaması yapılmadığını, konunun mahkeme aşamasında gündeme geldiğini, mahkemenin raporuyla kendi bilirkişileri arasında farklılıklar olduğunu, bu sebepla bilirkişi Özgür Derebaşı’nın mahkemede tanık olarak dinlenilmesini talep etti.

Mahkeme bu talebi reddetti.

2. SAHNE: REDDİ HAKİM TALEBİNE RED

En önemli bilirkişi raporunun dinlenme talebinin reddi üzerine Murat Arslan’ın avukatları mahkeme heyetinin tarafsızlığını yitirdiği gerekçesiyle reddi hakim talebinde bulundu. Mahkeme, bu talebi de aynı gerekçeyle reddetti.

3. SAHNE: ÜST MAHKEMENİN DEĞERLENDİRMESİ MÜTAALASINA DA RED

Avukat Aydın, reddi hakim talebinin reddine itiraz ettiklerini belirterek, kararın CMK’nın 27 ve 31’inci maddeleri gereğince bir üst mahkeme olan 26’ınca Ağır Ceza Mahkemesi tarafından değerlendirilmesi gerektiğini belirti.

Mahkeme heyeti, bunun üzerine duruşma savcısına talep yönündeki görüşünü sordu. Duruşma savcısı da kararı, 26’ıncı Ağır Ceza Mahkemesi’nin değerlendirmesi yönünde görüş bildirdi. Ancak mahkeme heyeti, talepleri, ‘duruşmayı uzatmaya yönelik’ görüşünde ısrar ederek reddetti.

4. SAHNE: AVUKATLAR İSTİFA ETTİ

Bunun üzerine söz alan Avukat Aydın, “Başından beri müvekkilin lehine olan delillerin toplanılması yönündeki talebimiz reddedildi. Reddi hakim talebimiz CMK’ya göre bir üst mahkeme tarafından değerlendirilmeliydi. Ancak siz yine aynı gerekçeyle bu talebi de reddettiniz. Bu aşamada ne yapmamız gerektiğini siz söyleyin. Biz yapacak bir şey bulamıyoruz ve istifa ediyoruz.” dedi.

5. SAHNE: YENİ AVUKAT TALEBİNE DE RED

Avukatlarının istifası üzerine Murat Aydın, yeni avukat talebinde bulundu. Ancak mahkeme heyeti bu talebi de reddederek, hüküm aşamasına avukatsız geçilmesine karar verdi.

6. SAHNE: “DARAĞACINA GÜLEREK GİDEN DEVRİMCİLERİN MİRASÇISIYIM”

Murat Aslan savunmasında, “Ben, bırakın zindanı, darağacına gülerek giden devrimcilerin mirasçısıyım. Bayrağı devraldığımız özgürlük savaşçılarının değerleri, yaşanan her gelişmede daha bir anlam kazanıyor, bize ilham kaynağı oluyor.” dedi.

Arslan şunları söyledi: “Bedel ödeme konusunda onlardan daha üstün, daha değerli değiliz. Dolayısıyla onlardan farklı bir ayrıcalığımız da yok. Bu ülkenin ve çocuklarımızın geleceği için yargıda örgütlü mücadeleyi büyütürken ödeyebileceğimiz tüm bedelleri göze alarak yola düştük.

Boyun eğmemenin ve haksızlığa, hukuksuzluğa başkaldırmanın bedelini ödüyorum şu an. Ama Nâzım’ın dediği gibi, ‘mesele esir düşmekte değil, teslim olmamakta bütün mesele.’

Yıllarca zindanda tutsak edebilirsiniz ama beni teslim alamazsınız. Faşizmin yargıcı olmaktansa tutsağı olmayı tercih ederim. Bugüne kadar kimliğini sormadan, kişiliğini sorgulamadan mağdurun, ezilenin, sömürülenin, mazlumun yanında yer aldım.

Baskıya, korkuya, zulme teslim olmadım, bundan sonra da olmam, hiçbir güce biat etmem, boyun eğmem. Ne faşizmden merhamet dilenecek kadar küçülürüm ne de korkuya teslim olacak kadar alçalırım.

Ödediğim bedeller ancak mücadelemin haklılığını gösterir, aydınlık yarınlara inancımı artırır, hak ve özgürlük adına mücadele ve kavga azmimi kamçılamaktan başka bir işe yaramaz.

Şunu da söyleyeyim: 17/25 Aralık 2014 Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) seçim sürecinde iktidar kanadından gelen iş birliği tekliflerine ‘evet’ deseydim şu anda burada karşınızda değil, saray sofralarında ağırlanıyor olurdum.

Ancak, siyasal iktidar koltuklarından, sofralarından, keselerinden saygınlık devşirilmesi mümkün değildir.

Bu ülkede hâlâ yalana karşı hakikatin, haksızlığa karşı vicdanın, baskıya karşı hak ve özgürlüğün mücadelesini veren azımsanmayacak bir kitle var. Bu yüzden korku imparatorluğunun, zulüm düzeninin ve faşizmin başarılı olma şansı yoktur.

Bir süreliğine hükmünü icra etse de eninde sonunda kaçınılmaz olanı yaşamaya, mutlak başarısızlığa ve yıkılmaya mahkumdur.”

7. SAHNE: HÜKÜM

Murat Arslan’ın hükmü avukatsız olarak yüzüne okundu ve Arslan, “silahlı terör örgütü üyesi olmak” suçundan 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

“AKP şartlar değiştiği an sebep olduğu insan hakları ihlallerini inkâr edecek”

Gündem

Yatak bulamayan hastalar ölürken bakanlıktan iş insanına özel ambulans uçak servisi

Hastanelerde yatacak yatak bulamadığı için hastalar ölürken, bakanlığın yurtdışından ambulans uçakla hasta transferleri devam ediyor. Bakanlık ambulans uçakla Azerbaycan’dan koronavirüslü iş insanını Türkiye’ye getirdi.

BOLD – Azerbaycan’da ihracat faaliyetleri kapsamında bulunduğu sırada koronavirüse yakalanan Türk iş insanı Surur Aydın tedavisinin devamı için Sağlık Bakanlığı tarafından tahsis edilen ambulans uçakla Türkiye’ye getirildi.

AKP’Lİ İSİM DE LONDRA’DAN GETİRİLDİ

Hafta içerisinde akciğer rahatsızlığı olan Aslı Özkısırlar isimli kadın, 25 gün hastanede boş yatak beklerken yaşamını yitirdi. Aynı gün İngiltere’nin başkenti Londra’da durumu ağırlaşan koronavirüsü hastası Erdal Yetimova, AKP’li milletvekilinin araya girmesi sonucu Sağlık Bakanlığı’na ait ambulans uçakla Türkiye’ye getirilerek tedavi altına alındı. Yetimova’nın Avrupa’da AKP taraftarı toplamak için kurulan derneğin eski başkanı olduğu ortaya çıkmıştı.

BAKÜ’DEN GAZİANTEP’E NAKLEDİLDİ

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) açıklamasına göre, Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birliği (GAİB) Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Surur Aydın’a ihracat faaliyetleri için bulunduğu Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de koronavirüs teşhisi konuldu. Tedavisinin Türkiye’de devam edilmesi talebinde bulunan Aydın’ın, TİM Başkanı İsmail Gülle’nin girişimleri sonucu yurda getirilmesi için Sağlık Bakanlığı tarafından ambulans uçak tahsis edildi. Nakil operasyonu kapsamında ambulans uçakla Bakü’den Gaziantep’e getirilen Aydın, havalimanında bekletilen ambulansla tedavi göreceği hastaneye nakledildi.

 

Hocası Ali Ünal’ın koğuş arkadaşı öğretmen: İsterseniz asın ölümden mi korkacağım?

Okumaya devam et

Gündem

Türkiye, Ukrayna ile stratejik ortaklığı daha da tahkim etti

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ile görüşen AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye olarak Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü güçlü bir biçimde savunduklarını belirterek, Karadeniz’in bir huzur ve barış denizi olmaya devam etmesinin temel hedefleri olduğunu kaydetti. Erdoğan, Ukrayna ile kurulan işbirliğinin üçüncü ülkelere karşı olmadığını söyledi.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’a gelen Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile Tarabya’daki Huber Köşkü’nde bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşme sonrası düzenlenen ortak basın açıklamasında Erdoğan, yayınladıkları ortak bildiri ile stratejik ortaklığı daha da tahkim ettiklerinin altını çizdi. Erdoğan, Türkiye olarak Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü ve egemenliğini güçlü bir biçimde savunduklarını kaydetti.

KARADENİZ HUZUR VE BARIŞ DENİZİ OLMAYA DEVAM ETMELİ

Karadeniz’deki gerilimle ilgili konuşan AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Karadeniz’in bir huzur ve barış denizi olmaya devam etmesi temel hedefimizdir. Ortak coğrafyamızda gerilimin artmasını arzu etmiyoruz. Bu minvalde Ukrayna’nın doğusundaki durum ile ilgili fikir alışverişinde bulunduk. Mevcut krizin barışçıl ve diplomatik yöntemlerle çözülmesi gerektiğine inanıyoruz. Endişe verici gerilimin son bulmasını diliyoruz. Gereken her türlü desteği vermeye hazırız. Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı Ukrayna Özel Gözlem Misyonu’nun herhangi bir kısıtlamaya maruz kalmadan görevini yerine getirmesini önemsiyoruz” dedi.

“İŞBİRLİĞİMİZ ÜÇÜNCÜ ÜLKELERE KARŞI DEĞİL”

Ukrayna ile Türkiye’nin işbirliğine ilişkin de konuşan Erdoğan, “Ukrayna ile ilişkilerimizde savunma sanayii bir diğer önemli boyutu teşkil ediyor. Siyasi ve savunma konularının birbiriyle bağlantısı dikkate alarak, dışişleri ve savunma bakanlarımızın katılımıyla 2+2 yeni bir platformda istişarelerimizi başlattık. Bu şekilde ülkelerimiz arasındaki eşgüdümü pekiştiriyoruz. İşbirliğimiz hiçbir surette üçüncü ülkelere karşı bir girişim değildir” dedi. Kırım’ın ilhakını tanımama prensibini bir kere daha teyit ettiklerini belirten Erdoğan, Ukrayna ile fikir birliği içinde olmaktan memnuniyet duyduğunu kaydetti.

ZELENSKİY: TÜRKİYE’NİN DESTEĞİ UKRAYNA İÇİN ÇOK ÖNEMLİ

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ise, “Stratejik ortaklığın 10. yıl dönümünü kutluyoruz. Konu yelpazesi ve ikili diyaloğumuzun yoğunluğu bu ortaklığın sözde olmadığını gösteriyor. Bugün vardığımız tüm anlaşmaların da başarılı olacağına inanıyorum. Aynı zamanda Türkiye’nin egemenliğimizin ve toprak bütünlüğümüzün yeniden tesis edilmesi konusundaki desteği Ukrayna için son derece önemlidir. Sayın Cumhurbaşkanından bu desteğin devam ettiğini ve gelecekte de Türkiye’nin tutumunun değişmeyeceğini duyduğuma sevindim. Bugün geçici olarak işgal edilmiş Ukrayna toprakları olan Donbass ve Kırım hakkında Türk tarafına bilgi verdim” dedi.

 

Hocası Ali Ünal’ın koğuş arkadaşı öğretmen: İsterseniz asın ölümden mi korkacağım?

Okumaya devam et

Gündem

Sedat Peker’in eşi: Kızımın odasına silahla girdiler özel harekat polisi eğitilmeli

Suç örgütü lideri Sedat Peker’in avukat eşi Özge Peker, özel harekat polislerinin kızının odasına silahlarla girmesine tepki gösterdi. Peker, “Evde bir kadın ve üç ufak çocuk olarak yaşadığımız bilindiği halde kapımızı kırarak içeri girmek istediler. Özel hareket polislerinin çocuklu evlere nasıl girileceği konusunda eğitilmeleri gerek” dedi.

BOLD – Özge Peker, eşi Sedat Peker’e yönelik İstanbul merkezli 5 ilde Sedat Peker ve adamlarına yönelik polis operasyonu sırasında evinde yapılan aramada yaşananlara tepki gösterdi.

Özge Peker, Instagram hesabından şu paylaşımı yaptı: “Dün sabah 5 sularında eşime karşı iddia edilen bazı suçlamalarla ilgili polisler evimize geldi. Evde bir kadın ve üç ufak çocuk olarak yaşadığımız; bilindiği halde kapımızı kırarak içeri girmek istediler. Üst kattan aşağıya inerken kapıyı kendim açmama rağmen ellerinde tüfekler, silahlar, robocop olarak adlandırılan kıyafetler üstlerindeyken ufak çocuklarımın yaşadığı odalara girmeden önce kendilerini uyardım. Silahlarla bu şekilde lütfen odalarına girmeyin diye.

Hiç avukatlık yapmamama rağmen avukat olduğumu özellikle belirttim. Ancak buna rağmen kızımın odasına bu şekilde girdiler (Sabahın 5’inde gözlerini açan kızımın üzerine doğrultulan silahı görünce o panikle ellerini hava kaldırdığını yaşadığım sürece unutmayacağım). Kızım kursa gittikten sonra akşamleyin eve gelmek istemedi: Arkadaşının evinde kaldı. Ve halen daha eve gelmek istemiyor.

Organize şubeden ve karakoldan gelen polisler sadece görevlerini yaptılar. Ancak özel harekât olarak bilinen polislerin mutlaka çocuklu evlere nasıl girileceği konusunda eğitilmeleri gerekmektedir.”

Sedat Peker’i öven TRT spikeri Ersoy Dede’nin zor anları

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0