Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

7 sahneli film: Murat Aslan’a 10 yıl hapis

YARSAV Başkanı Murat Aslan’ın duruşmada, “Yıllarca beni zindanda tutsak edebilirsiniz, ancak beni teslim alımazsınız.” dedi.

Yargıçlar ve Savcılar Birliği’nin (YARSAV) Başkanı Murat Arslan’a 10 yıl hapis cezası verildi. Hâkim öyle şeyler yaptı ki duruşma hukuk tarihine geçen bir kötü bir film gibiydi. İşte sahne sahne yaşananlar.

YARSAV Başakanı Murat Arslan’ın Hizmet Hareketi’ne yönelik soruşturmalar çerçevesinde yargılandığı davanın son duruşması Ankara 25’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Duruşmayı Avrupalı hukukçulardan oluşan bir heyet de takip etti. Mahkemenin başlangıcında Murat Arslan, Bylock dahil tüm suçlamaları reddetti.

1. SAHNE: BİLİRKİŞİNİN DİNLENMESİNE RED

Murat Arslan’ın avukatı Öykü Didem Aydın, savcılık sorgusunda herhangi bir Bylock suçlaması yapılmadığını, konunun mahkeme aşamasında gündeme geldiğini, mahkemenin raporuyla kendi bilirkişileri arasında farklılıklar olduğunu, bu sebepla bilirkişi Özgür Derebaşı’nın mahkemede tanık olarak dinlenilmesini talep etti.

Mahkeme bu talebi reddetti.

2. SAHNE: REDDİ HAKİM TALEBİNE RED

En önemli bilirkişi raporunun dinlenme talebinin reddi üzerine Murat Arslan’ın avukatları mahkeme heyetinin tarafsızlığını yitirdiği gerekçesiyle reddi hakim talebinde bulundu. Mahkeme, bu talebi de aynı gerekçeyle reddetti.

3. SAHNE: ÜST MAHKEMENİN DEĞERLENDİRMESİ MÜTAALASINA DA RED

Avukat Aydın, reddi hakim talebinin reddine itiraz ettiklerini belirterek, kararın CMK’nın 27 ve 31’inci maddeleri gereğince bir üst mahkeme olan 26’ınca Ağır Ceza Mahkemesi tarafından değerlendirilmesi gerektiğini belirti.

Mahkeme heyeti, bunun üzerine duruşma savcısına talep yönündeki görüşünü sordu. Duruşma savcısı da kararı, 26’ıncı Ağır Ceza Mahkemesi’nin değerlendirmesi yönünde görüş bildirdi. Ancak mahkeme heyeti, talepleri, ‘duruşmayı uzatmaya yönelik’ görüşünde ısrar ederek reddetti.

4. SAHNE: AVUKATLAR İSTİFA ETTİ

Bunun üzerine söz alan Avukat Aydın, “Başından beri müvekkilin lehine olan delillerin toplanılması yönündeki talebimiz reddedildi. Reddi hakim talebimiz CMK’ya göre bir üst mahkeme tarafından değerlendirilmeliydi. Ancak siz yine aynı gerekçeyle bu talebi de reddettiniz. Bu aşamada ne yapmamız gerektiğini siz söyleyin. Biz yapacak bir şey bulamıyoruz ve istifa ediyoruz.” dedi.

5. SAHNE: YENİ AVUKAT TALEBİNE DE RED

Avukatlarının istifası üzerine Murat Aydın, yeni avukat talebinde bulundu. Ancak mahkeme heyeti bu talebi de reddederek, hüküm aşamasına avukatsız geçilmesine karar verdi.

6. SAHNE: “DARAĞACINA GÜLEREK GİDEN DEVRİMCİLERİN MİRASÇISIYIM”

Murat Aslan savunmasında, “Ben, bırakın zindanı, darağacına gülerek giden devrimcilerin mirasçısıyım. Bayrağı devraldığımız özgürlük savaşçılarının değerleri, yaşanan her gelişmede daha bir anlam kazanıyor, bize ilham kaynağı oluyor.” dedi.

Arslan şunları söyledi: “Bedel ödeme konusunda onlardan daha üstün, daha değerli değiliz. Dolayısıyla onlardan farklı bir ayrıcalığımız da yok. Bu ülkenin ve çocuklarımızın geleceği için yargıda örgütlü mücadeleyi büyütürken ödeyebileceğimiz tüm bedelleri göze alarak yola düştük.

Boyun eğmemenin ve haksızlığa, hukuksuzluğa başkaldırmanın bedelini ödüyorum şu an. Ama Nâzım’ın dediği gibi, ‘mesele esir düşmekte değil, teslim olmamakta bütün mesele.’

Yıllarca zindanda tutsak edebilirsiniz ama beni teslim alamazsınız. Faşizmin yargıcı olmaktansa tutsağı olmayı tercih ederim. Bugüne kadar kimliğini sormadan, kişiliğini sorgulamadan mağdurun, ezilenin, sömürülenin, mazlumun yanında yer aldım.

Baskıya, korkuya, zulme teslim olmadım, bundan sonra da olmam, hiçbir güce biat etmem, boyun eğmem. Ne faşizmden merhamet dilenecek kadar küçülürüm ne de korkuya teslim olacak kadar alçalırım.

Ödediğim bedeller ancak mücadelemin haklılığını gösterir, aydınlık yarınlara inancımı artırır, hak ve özgürlük adına mücadele ve kavga azmimi kamçılamaktan başka bir işe yaramaz.

Şunu da söyleyeyim: 17/25 Aralık 2014 Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) seçim sürecinde iktidar kanadından gelen iş birliği tekliflerine ‘evet’ deseydim şu anda burada karşınızda değil, saray sofralarında ağırlanıyor olurdum.

Ancak, siyasal iktidar koltuklarından, sofralarından, keselerinden saygınlık devşirilmesi mümkün değildir.

Bu ülkede hâlâ yalana karşı hakikatin, haksızlığa karşı vicdanın, baskıya karşı hak ve özgürlüğün mücadelesini veren azımsanmayacak bir kitle var. Bu yüzden korku imparatorluğunun, zulüm düzeninin ve faşizmin başarılı olma şansı yoktur.

Bir süreliğine hükmünü icra etse de eninde sonunda kaçınılmaz olanı yaşamaya, mutlak başarısızlığa ve yıkılmaya mahkumdur.”

7. SAHNE: HÜKÜM

Murat Arslan’ın hükmü avukatsız olarak yüzüne okundu ve Arslan, “silahlı terör örgütü üyesi olmak” suçundan 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

“AKP şartlar değiştiği an sebep olduğu insan hakları ihlallerini inkâr edecek”

Gündem

Beyaz örtüyle sansürlenen Kariye Camisi’nin açılışı ertelendi

Kubbesindeki tarihi duvar resimleri beyaz bir örtüyle kapatılan ve yarın ibadete açılacağı duyurulan Kariye Camisi’nin açılışı hazırlık süreci tamamlanmadığı gerekçesiyle ertelendi.

BOLD – Yarınki cuma namazında ibadete açılması planlanan Kariye Camii’nin açılışı ertelendi. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada “İstanbul’un Fatih ilçesinde bulunan Kariye Camii’nin ibadete açılması, hazırlıkların tekemmül sürecinin devam etmesi sebebiyle ileri bir tarihe ertelenmiştir.” denildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat, iki gün önce tarihi müzedeki çalışmaların ardından Hz. İsa tasvirleri, Hristiyan sembollerinin beyaz bir örtüyle kapatıldığını duyurmuş ve ”Dünya sanat tarihinin baş yapıtlarından Kariye fresk ve mozaiklerinin kapatılması ne yazık ki yapının karakterini ve sanatsal değerini öldürecek vasıfsızlıkta. Solda eski hali, sağda yeni hali. Proje Türkiye kültür mirası yöneten ve koruyan bakanlık ve kurumları.” demişti.

Camiye dönüştürülen tarihi Kariye’ye beyaz örtülü sansür

Okumaya devam et

Gündem

9 aylık bebeğine rağmen tutukladılar

Yargıtay tarafından cezası onaylanan Suna Aras, 9 aylık bebeği olmasına rağmen cezaevine gönderildi. Sütten kesilmeyen bebeğe şimdilik halası bakıyor.

BOLD – Ağrı merkezde yaşayan 9 aylık bebek sahibi Suna Aras bugün tutuklandı. Yargıtay tarafından cezası onaylandığı için tutuklanan Aras 20 ay hapis yatacak. Suna Aras’ın tutuklanma kararını Twitter hesabından duyuran HDP Milletvekili ve insan hakları savunucusu Ömer Faruk Gergerlioğlu “Anne, çocuk ayrı. Şu an halasının yanında çatlayıncaya ağlıyor.” dedi.

Gergerlioğlu’na mesaj gönderen Suna Aras’ın eşi ise “Eşimi ve 9 aylık çocuğumu bugün Emniyet’ten gelip aldılar. Yargıtay cezasını onaylamış. 20 ayı daha var. Çocuk erken doğumla dünyaya geldiği için sıkıntı yapıyor.” diye konuştu.

5275 Sayılı Ceza İnfaz Kanununa göre yeni doğum yapan kadınlar bebek 18 aylık oluncaya kadar gözaltına alınmaması ve tutuklanmaması gerekiyor. Bu kanun terör kapsamında tutuklananlara uygulanmıyor.

7 aylık hamile kadın gözaltına alındı

Okumaya devam et

Gündem

Evine ekmek götüremeyenler konuştu: Buyursun geçinsinler

MHP’nin askıda ekmek uygulamasıyla ilgili “Bugün evine ekmek götüremeyen diye bir şey var mı Türkiye’de? İnanıyor musunuz bunlara” diyen Erdoğan’a vatandaş cevap verdi.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dün yaptığı “Bugün Türkiye’de evine ekmek götüremeyen diye bir şey var mı? OECD ve IMF ölçeklerine göre en iyi konumda olan ülkeyiz” açıklamasına vatandaştan tepki geldi. Kendine Muhabir Youtube kanalına konuşan vatandaşlar “Evinize ekmek götürebiliyor musunuz?” sorusuna “Götüremiyoruz. Buyursunlar kendileri geçinsinler. Kimseyi kandırmasınlar” dedi.

“BANA BAKSINLAR, İNSANIM YAHU”

437 TL maaş aldığını söyleyen başka bir vatandaş “Bu devlet nasıl devlet. Her tarafa gittim. Bana baksınlar, insanım yahu. Evim bile yok. Para bulamazsam gidiyorum parkta yatıyorum. Benim şu anda ekmek yiyecek param yok. Ayağımı gördünüz değil mi. Belim de sakat, gözüm de görmüyor. Allah’a şükrediyorum ama böyle olmaması gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Engelli parasıyla geçindiğini söyleyen başka bir vatandaş, “567 TL maaş alıyorum. 440 TL kira veriyorum. Buyursun geçirsinler, kimseyi kandırmasınlar. Ben AK Parti üyesiyim. Oyumu 20 yıldır ona verdim. Ama artık kıyamet kopsa vermem. Elektriğim, doğalgazım kesildi. Nerede hani aç değil bu vatandaş?” dedi.

“HER TÜRLÜ FİLMİ ÇEVİRİYOR”

Başka bir vatandaş ise “Evine neden ekmek götüremiyor biliyor musun? Sigarası var, içkisi var, gece hayatı var, her türlü filmi çeviriyor. Ben emekli maaşıyla geçiniyorum. Kira da ödüyorum. Ayda 1 milyar da para artırıyorum. Ben 300 trilyon para kaybeden bir insanım. Şimdi bu şartlarda yaşıyorum. Şükürler olsun.” diye konuştu.

“KENDİMİ KÖLE GİBİ HİSSEDİYORUM”

Antalya’da okuyan bir öğrenci de “Ben geçinemiyorum. İşten çıktım şimdi. 12 saat çalıştım. Ev kirası, fatura veriyorum. ve 18 yaşında bir genç olarak eğlenmek istiyorum. Gidip orada burada içeyim demiyorum, arkadaşımla oturup kahve içeyim. Ve o kahvenin parasını hesap etmek istemiyorum. Ben kendimi köle gibi hissediyorum. Ben bu vatan için canımı veririm ama bu devlet için vermem. Rahat değilim bu ülkede. Çok güzel hayallerle büyüdüm ben ama yaşamak için umudum yok. istifa etsinler, mahvettiler her şeyi. Açık açık konuşuyorum, inşallah hapse filan girmem.”

Geçen hafta AKP İl Kongresi için Malatya’ya giden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a otobüs ile halka çay dağıttığı sırada halktan biri “Geçinemiyoruz, evimize ekmek götüremiyoruz” demişti. Vatandaşın bu sözlerine Erdoğan “Abartılı buluyorum, al keyif çayıdır bu, çay iç” cevabını verdi. Malatyalılar ise Erdoğan’ın bu sözlerine “Her şey ateş pahası. Ucuz olsa bari. Çalışıyoruz, geçinemiyoruz. Keyif çayını kendisi içsin” diye cevap vermişti.

Okumaya devam et

Popular