Bizimle iletişime geçiniz

Medya

Bir yumurtanın Instagram’da 48 milyon beğeni almasının sırrı ne?

Sosyal medya uzmanı Ishan Goel, bir yumurta fotoğrafının neden bu kadar fazla beğeni aldığını anlattı.

Dünya Instagram’da beğeni rekoru kıran yumurta fotoğrafını konuşuyor. Sosyal medya uzmanı Ishan Goel bir yumurta fotoğrafının bu kadar fazla beğeni almasının sırrını anlattı.

4 Ocak’ta Instagram’a yüklenen bir yumurta fotoğrafı, dünyanın en büyük görsel içerik paylaşım platformunu yıktı geçti ve an itibarıyla 48 milyonun üzerinde beğeni alarak Instagram’ın en çok beğenilen fotoğrafı oldu.

Peki insanlar, bir stok yumurta fotoğrafını neden dünyanın en çok beğenilen fotoğrafı haline getirdiler? Bu sorunun yanıtı henüz 19 yaşında olan viral pazarlama gurusu Ishan Goel’den geldi.

14 YAŞINDA KENDİ PAZARLAMA ŞİRKETİNİ KURDU

Webtekno’nun haberine göre Goel, 13 yaşında sosyal medyada yürütülen viral reklam projelerinde çalışmaya başlamış, 14 yaşında kendi pazarlama şirketini kurmuş ve 15 yaşında milyarder Mark Cuban için çalışmaya başlamış biri.

Yani onun sosyal medyadaki viral pazarlama yetenekleri pek de tartışmaya açık bir konu değil. Peki Goel’in sosyal medyadaki son ‘patlaması’ ne mi oldu dersiniz? Rekortmen bir yumurta.

Goel, rekortmen yumurtanın bu denli patlama yapmasına neden olan isimlerden biri. Ancak fikrin mucidi değil. Yumurta henüz birkaç yüz bin beğeni almışken potansiyeli görmüş ve amacına ulaşması için bir viral pazarlama çalışması yürütmeye gönüllü olmuş.

Rekortmen yumurtanın şu anda 48 milyon beğeni aldığını, yumurtayı paylaşan hesabın ise 7,6 milyon takipçiye sahip olduğunu düşünürsek başarılı olduğu rahatlıkla söyleynebilir.

“İNSANLARA DÜNYA ÇAPINDA ÜNLÜ BİR İSMİ ETKİLEYEBİLECEK BİR EYLEMİN İÇİNDE OLMA FIRSATI VERDİ”

Goel’e göre yumurta fotoğrafının fazla beğeni almasının altında yatan en önemli sebep internet dünyasını yeni bir challenge yani meydan okuma altında toplaması. Fotoğrafın açıklamasında fotoğrafı 18 milyon beğeni alan Kylie Jenner’ı geçme hedefinin belirtilmesi, insanlara dünya çapında ünlü bir ismi etkileyebilecek bir eylemin içinde olma fırsatı verdi.

“MEYDAN OKUNAN KİŞİ BİR ÜNLÜ İSE HEDEFE ULAŞMA İSTEĞİ DAHA DA ARTIYOR”

Meydan okumalar internette hızlı bir şekilde trend haline gelebiliyor. Meydan okunan kişi bir ünlü olduğunda ise hedefe ulaşma isteği daha da artıyor.

Peki hesabın yaratıcıları neden bir yumurta fotoğrafı seçtiler? Goel’e göre yumurta sevimli, cansız ve aptal bir nesne. Yani insanların beğenmek istemeyecekleri ya da negatif duygu besleyemeyecekleri bir nesne.

Yumurta beğeni almaya devam ederken Ellen DeGeneres, Kylie Jenner’ın fotoğrafını yumurtanın üzerine koydu. Miley Cyrus, hamile olduğu iddialarını yalanlamak için bir yumurta fotoğrafı kullandı. Tüm bu gelişmeler, fotoğrafın 51 milyon beğeniye ulaşabileceğinin hesaplanması ile sonuçlandı.

Peki rekortmen yumurtanın yaratıcıları neden hala anonim durumundalar? Goel, yaratıcıların anonim kalmasının fotoğrafın hala yükselen bir trend haline gelmesi adına büyük önem taşıdığını söylüyor.

Instagram’da 25 milyon beğeni alan yumurta!

REKORTMEN YUMURTANIN MUCİTLERİ 19 YAŞINDAN KÜÇÜK

Goel rekortmen yumurta fikrinin mucitleri ile iletişime geçmiş olsa da kim olduklarını açıklamıyor. Dahası, onlar için endişe ettiğini belirtiyor. Nedeni ise 48 milyon beğeni alan yumurtanın yaratıcılarının 19 yaşından küçük olması ve şimdiden büyük bir gelir elde etmeyi neredeyse garantilemiş olmaları.

Daha önce de aktarıldığı gibi rekortmen yumurtanın mucitleri The Egg Gang adında bir çevrimiçi alışveriş sitesi açtı ve bu web sitesi üzerinden 20-30 dolar değerinde tişörtler satıyorlar. Hesabın takipçilerinin yüzde 1’i bile bir tişört alsa hesap sahiplerinin 1,5 milyon dolara yakın bir gelir elde edecekleri anlamına geliyor.

Henüz ergenliğini bile tamamlamamış bireylerin bu denli büyük paraları bu kadar süre içinde kazanmaları, kariyerlerini yanlış planlamalarına sebep olabilir. Ancak Goel yaşların birer sayıdan ibaret olduğuna dikkati çekiyor.

Medya

“Cahil” eleştirisi iktidar yanlısı gazeteci Melik Yiğitel’i çıldırttı

CNNTürk canlı yayınında hukukçu Ruşen Gültekin’in “hukuk cahili” dediği TürkMedya Ankara Temsilcisi Melik Yiğitel’in ardı ardına sıraladığı hakaretler izleyenleri şoke etti.

BOLD – CNN Türk ekranlarında Başak Şengül’ün hazırlayıp sunduğu ‘Akıl Çemberi’ programında hakaretler havada uçuştu. AKP’ye yakın TürkMedya Ankara Temsilcisi Melik Yiğitel ile hukukçu Ruşen Gültekin canlı yayında kavga etti. Yargıtay’ın HDP’ye inceleme başlatmasını tartışan konuklar, canlı yayında birbirlerine hakaret etti.

“HUKUK CAHİLİ İLE KONUŞMAK ZOR”

Canlı yayın sırasında Melik Yiğitel’in, “Benim söylediklerimi çürütsün, sabahtan beri eksik konuşuyor” sözlerine, Ruşen Gültekin, “Hukuk cahili ile konuşmak çok zor” deyince ikili arasında tartışma alevlendi. Ruşen Gültekin’in sözlerine çok sinirlenen Yiğitel, “Cahil sensin saçma sapan konuşma bana böyle hakaret edemezsin” dedi.

“İŞKEMBEDEN SALLIYORSUN PAPUCUMUN HUKUKÇUSU”

Gültekin tartışmanın tartışma sırasında, “Haddini bileceksin” diye karşılık verince, Yiğitel çok sert tepki vererek, “Cahil sensin lan alçak, cahil de alçak da sensin haysiyet yoksunu ben 30 yıldır gazeteciyim. Benim söylediklerimi çürüteceksin. İşkembeden sallıyorsun. Pabucumun hukukçusu, bana kimse cahil diyemez cahil odur. Ben onun boyunun 5 katı kitap okudum. Sallayıp duruyor. Bak bir kere sen üslubunu düzelt. Bugüne kadar bana kim cahil deme cesaretinde bulunamadı Ruşen Gültekin. Sen konuşma böyle. Başak hanım bana kimse cahil diyemez özür dileyecek yoksa ben ona haddini bildiririm” dedi.

TARAFLAR SAKİNLEŞMEYİNCE REKLAM ARASINA GİDİLDİ

Yaşanan bu kavganın ardından programın moderatörü Başak Şengül konukları sakinleştirmekte zor anlar yaşandı. Konuklarını sakinleştirmekte güçlük çeken Şengül, reklam arasına gitmek zorunda kaldı.

Altan’ın avukatından Yargıtay’a: Hak, hukuk, vicdan, insaf diyorum

Okumaya devam et

Medya

MİT’in anlatıldığı dizinin fragmanında siyah Trasporter ile insan kaçırma sahnesi kullanıldı

TRT’nin MİT’i anlattığı yeni dizi ‘Teşkilat’ın fragmanında siyah Transpoter ile adam kaçırma sahnesine yer verilmesi dikkat çekti. Fragmanda yer alan replikler de şimdiden tartışma konusu oldu.

BOLD – 15 Temmuz’un ardından zaman zaman gündeme gelen adam kaçırmalar, bu sefer TRT’nin Milli İstihbarat Teşkilatını (MİT) anlattığı yeni dizinin fragmanında yer aldı.

TRT’nin ‘Teşkilat’ dizisinin fragmanı yayınlandı. Dizi için MİT’in yeni külliyesinin plato olarak kullanılması, ayrıca yayınlanan fragmanda yer alan siyah transporterle adam kaçırma, uçak düşürme, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın damadı Selçuk Bayraktar tarafından üretilen SİHA’lar dikkatleri çekti.

ADAM KAÇIRMA SAHNESİ SOSYAL MEDYADA

Fragmanda 15 Temmuz’un sonrasında çok sayıda kişinin zorla kaçırıldığı araç olarak bilinen siyah bir transporterin yer alması ve o araçla adam kaçırılması sosyal medya takipçilerinin dikkatinden kaçmadı. Eski AKP milletvekili ve DEVA Partisi Kurucusu Ahmey Faruk Ünal da sosyal medya hesabından dizinin fragmanında siyah transporter ile birisinin kaçırıldığını yazdı.

Kronos’ta yer alan habere göre Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) tarafından desteklenen Teşkilat dizisi 7 Mart Pazar günü TRT 1’de izleyici ile buluşacak. Başrollerinde Çağlar Ertuğrul, Deniz Baysal Yurtçu, Mesut Akusta, Ezgi Eyüboğlu, Ezgi Şenler gibi isimlerin yer aldığı dizinin tanıtım fragmanı yayınlandı.

MİT’İN KALESİ FİLM SETİ OLDU

Dizide MİT’in ‘kale’ olarak isimlendirilen Ankara’daki yeni yerleşkesi film seti olarak kullanıldı. Fragmandaki sahneler kadar, kullanılan replikler de dikkat çekti. Operasyon merkezindeki sahnede ekrandaki fotoğraflarda yer alan insanlar için “Bu arkadaşların hepsi bu sabah bir uçak kazasında öldü” denilirken, “Devlet öl der ölürsün, yaşa der yaşarsın” diyaloğu dikkat çekti. Arka seslerde ise “Bazı kahramanlar vardır siz onları bilmezsiniz, onlar da kendini bilmez” ifadeleri yer alıyor.

Ankara’da uzun zamandır ilk kez bu büyüklükte bir prodüksiyonla dizi çekildiği öne sürülürken, dizinin stoklu ilerlediği ve bir kaç bölümünün önceden çekildiği belirtiliyor. Kod adı Teşkilat olan yeni dizinin, değişen ismini Gazeteci Birsen Altuntaş ‘Ankara’ olarak duyurdu.

Okumaya devam et

Medya

‘Fetö uzmanı’ Aytunç Erkin Türkiye uzmanı bekar Nicholas Danforth’un eşini CIA ajanı yaptı

Aytunç Erkin, Sözcü’deki köşesinde Brookings Enstitüsü’nün Türkiye raporunda imzası bulunan Nicholas Danforth’un eşinin eski bir CIA ajanı olduğunu öne sürdü. Bekar olan Danforth’tan yanıt geçikmedi.

BOLD – ‘Fetö’nün şifresi’ adlı kitabın yazarı Aytunç Erkin, Sözcü’deki köşesinde Türkiye uzmanı Nicholas Danforth imzalı bir raporu kaleme aldı.

ABD’li düşünce kuruluşu Brookings Enstitüsü’nün raporuna atıfta bulunan Erkin, raporda imzası bulunan Nicholas Danforth’un eşinin eski bir CIA ajanı olduğunu öne sürdü.

EN ŞOK EDİCİ YANI…

Erkin’in yazısını okuyan Danforth sosyal medya hesabından İngilizce şu ifadeleri kullandı: “Eşimin bir CIA ajanı olduğunu öğrenmenin en şok edici yanı, evli olduğumu bile bilmememdi.”

Erkin, Danforth’un alaycı paylaşımına yanıt verdi. Yanlış bilgi için üzgün olduğunu söyleyen Erkin iddialarını şöyle sürdürdü: “Bay Danforth’a … Bugün yazdığım köşemde sizinle ilgili yanlış bir bilgi var. Bu hata için üzgünüm. Ancak ilişkiler ağınız Türkiye hakkında bilgi edinme yollarınızı okurken bir fikir veriyor. Gerçeği konuşalım.”

Özrün memnuniyet verici olduğunu söyleyen Danforth, Erkin’e: “Türkiye hakkında bilgi edinme yolumdan birinin CIA’de bir eş olduğu izlenimini verenin ne olduğunu merak ediyorum” diye sordu.

Danforth’un bu paylaşımı üzerine Erkin ABD’li uzmanı Türkçe sohbete davet etti. Erkin’e takipçilerinde de tepki tepki yağdı.

BAHÇELİ DE RAPORA DİKKAT ÇEKTİ

Gara olayından sonra MHP Lideri Devlet Bahçeli, Danfort’un imzası bulunan raporla ilgili 20 Şubat’ta şu paylaşımı yaptı: “Özellikle geçtiğimiz ay sonunda Galip Dalay ve bu ay içinde de Nicholas Danforth tarafından yazılan makale veya raporlar dikkatle takip ve analiz edilmelidir.”

ABD ve Türkiye ilişkilerine değinen raporda şu ifadeler yer alıyor: “Nihayetinde, Türkiye’nin Batı ile bağlarının yeniden kurulmasından fayda sağlayacağına karar vermek demokratik olarak seçilmiş bir Türk hükümetine kalacak. O zamana kadar Washington’un karşısındaki zorluk, bu durumu ikili ilişkileri düşmanca hale getirmeden görünür kılmak için yeterli baskıyı sürdürmek olacaktır.”

Uluslararası seyahatlerde ‘dijital seyahat kartı’ zorunluluğu

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0