Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

NBA yöneticisi Silver’dan Enes Kanter’e destek: Tehditler ciddi

NBA Yöneticisi Adam Silver, New York Knicks orta saha oyuncusu Enes Kanter’in can güvenliği endişeleri nedeniyle Londra’ya gitmeme kararını desteklediğini çünkü kendisine yönelik tehditlerin ciddi olduğunu söyledi.

SİLVER: TEHDİT SOSYAL MEDYA ÜZERİNDEN OLSA DAHİ ÇOK CİDDİYE ALIYORUZ

New York Knicks orta saha oyuncusu Enes Kanter, can güvenliğinin olmadığını belirterek takımının 17 Ocak’ta O2 Arena’da Washington Wizards ile oynadığı maça gitmemişti.

Enes Kanter, her platformda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı ve Türkiye’de yaşanan insan hakları ihlallerini eleştiriyor.

Son olarak İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Enes Kanter hakkında “silahlı terör örgütü üyesi olmak” iddiası ile yakalama kararı çıkardı ve Interpol’e “kırmızı bülten” çıkarılması için hafta başında girişim başlattı.

Londra’da O2 Arena’da karşılaşma öncesi bir açıklama yapan NBA Yöneticisi Adam Silver, “Şunu söyleyebilirim benim için oyuncularımızın güvenliğinden daha önemli bir şey yoktur. Aldığı tehdit sosyal medya üzerinden olsa dahi çok ciddiye alıyoruz.” dedi.

KANTER: TAKIMIM LONDRA’YA UÇARKEN TÜRKİYE KIRMIZI BÜLTEN TALEBİNİ İLETTİ 

BBC’de Perşembe günü yayınlanan Newsbeat programına konuşan Enes Kanter, “Takımım uçtuğu sırada hala havada iken Türk hükümeti benim için Interpol’e bir kırmızı bülten talebi gönderdi. Sonuçta ben Londra’ya gitmiş olsaydım, uçağı terk ettiğim anda beni Türkiye’ye gönderebilirlerdi.”  dedi.  

Adam Silver, “Benim duruşum şu dur ki Enes’in burada (Londra’da) olmaması oldukça üzüntü verici ancak gelmeme konusunda kararını sonuna kadar anlıyorum” dedi.

ENES KANTER’DEN BAŞKAN TRUMP’A TÜRKİYE ÇAĞRISI

Enes Kanter, ABD Başkanı Donald Trump’a Türkiye’deki insan hakları ihlallerini daha çok gündeme getirmeye çağırdı.

Reuters Haber Ajansı’na New York’ta bir açıklama yapan Enes Kanter, “Başkan Trump’ın Türkiye’de yaşananlarla ilgili açık bir şekilde konuşması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü insanların kaçırıldığı, cezaevinde işkence gördüğü ve öldürüldüğü yönünde birçok haber var.” dedi.

KANTER, TİME DERGİSİNE KONUŞTU: BİR GÜNDE YÜZLERCE TEHDİT ALIYORUM

Bu arada ‘Time’ dergisine konuşan Enes Kanter, Türkiye’nin kendisine “terörist” demesi dolayısıyla takım arkadaşlarının güldüğünü belirterek, “Bütün arkadaşlarım gülüyor. ‘Bu nedir? Bu saçma. Eğer onlar sana terörist diyorlarsa, onlar deli’ diyorlar.” dedi.  

Kanter, daha önce haftada bir ya da 2 ölüm tehdidi aldığını, ancak son günlerdeki açıklamaları yüzünde bir günde yüzlerce ölüm tehdidi aldığını belirtti

ABD’li Senatör Marco Rubio’dan Enes Kanter’e destek

Dünya

Fransa’dan kafa karıştıran mesaj: Normalleşme adımı mı eleştiri mi?

Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla Türkçe kutlama mesajı paylaşan Fransa’nın NATO Daimi Temsilciliği, “Cumhuriyetlerimiz, NATO’nun da paylaştığı, ortak değerler üzerine kurulmuştur. Bu değerler, taahhüdümüzün dayanağı olarak kalmalıdır” dedi.

BOLD – Türkiye-Fransa ilişkileri Cumhuriyet tarihinin belki de en gergin günlerini yaşıyor. AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, günlerdir Fransa Cumhurbaşkanı Macron’u hedef alan açıklamalarda bulunuyor. Doğu Akdeniz’in ardından karikatür kriziyle doruğa çıkan gerginliğin sonlanması adına ilk adım Fransa’dan geldi.

Türkiye, bugün Nice kentinde gerçekleşen ve 3 kişinin hayatını kaybettiği terör olayını kınandı. Euronews’in haberine göre, Fransa’nın NATO Daimi Temsilciliği de sosyal medya hesabı üzerinden “Türk müttefikimizin, 29 Ekim Cumhuriyet bayramını kutlarız” şeklinde Türkçe bir mesaj paylaştı. NATO Daimi Temsilciliğinin mesajı şu şekilde: “Türkiye ve Fransa yüzyıllardır müttefik olmuşlardır ve geçmişe dayanan uzun bir ilişkileri vardır. Cumhuriyetlerimiz, NATO’nun da paylaştığı, ortak değerler üzerine kurulmuştur. Bu değerler, taahhüdümüzün dayanağı olarak kalmalıdır.”

Mesaj normalleşme adına atılan ilk adım olarak nitelendirilirken, aynı zamanda Cumhuriyetin değerlerinin korunmasına ilişkin bir çağrı içermesi yüzünden Erdoğan yönetimine eleştiri olarak da algılandı.

Putin: Karadağ görüşmelerinde Türkiye dahil bir çok ülke yer almalı

Okumaya devam et

Dünya

Putin: Karadağ görüşmelerinde Türkiye dahil bir çok ülke yer almalı

Karabağ’da devam eden çatışmalarla ilgili açıklama yapan Rusya Devlet Başkanı Putin: “Dağlık Karabağ için yapılacak görüşmelerde, Türkiye dahil birçok ülke yer almalı” dedi.

BOLD – Dağlık Karabağ’da bir ayı aşkın süredir Azerbaycan ordusu ile Ermenistan arasındaki çatışmalar devam ediyor.

Taraflar arasındaki ateşkes girişimleri bugüne kadar sonuçsuz kaldı. ABD ve Rusya’nın da girişimlerinden sonuç alınamadı.

Geçtiğimiz günlerde AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin ile yaptığı görüşmede, Rus liderden Ermenistan Başbakanı Paşinyan ile görüşmesini istedi. Telefon görüşmesinde, Erdoğan da kendisinin Azerbaycan lideri İlham Aliyev ile konuyu görüşebileceğini aktardı.

Putin yeni ateşkes görüşmeleri için yaptığı son açıklamasında, “Dağlık Karabağ için yapılacak görüşmelerde, Türkiye dahil birçok ülke yer almalı” ifadelerini kullandı.

İngiltere neden yeniden Doğu Akdeniz’de?

 

Okumaya devam et

Dünya

“Türkiye artık sadece bir Yunan veya Fransız sorunu değil AB sorunudur”

Avrupa Parlamentosu’ndaki en büyük grup olan Hristiyan Demokratların (Avrupalı Halkların Partisi – EPP) Alman lideri Manfred Weber Euronews’e verdiği özel röportajda Avrupa Birliği’ne çağrı yaparak Türkiye ile ilgili artık somut yaptırım adımlarının atılmasını istedi.

BOLD – Avrupa’nın ekonomik gücünü göstermesinin zamanı geldiğini ifade eden Weber, özellikle son Fransa-Türkiye gerinliğine ve AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Macron ve Fransa ile ilgili sert retoriğine işaret ederek şunları söyledi:

“Erdoğan’ın bizimle oyun oynadığını hemen anlayabilirsiniz. Bu nedenle gecikmeden şimdi bir adım atılması gerekiyor. Eğer Avrupa’nın güvenirliğini, imajını düşünüyorsak hemen harekete geçmeliyiz. Sözler artık yeterli değil. Ekonomik gücümüzü kullanmanın zamanı geldi. Avrupa Birliği’nin Türkiye için önemi Türkiye’nin bizim için öneminden çok daha fazla”.

“GÜMRÜK BİRLİĞİ’Nİ GÖZDEN GEÇİRMEK ZORUNDAYIZ”

Weber AB’nin Türkiye konusunda artık tek ses olması gerektiğine inanıyor ve Ankara’nın artık sadece bir Rum sorunu, Yunan sorunu veya Fransız sorunu değil bir Avrupa Birliği sorunu olduğunu ileri sürüyor.

Weber sözlerine şöyle devam etti:

“Açık konuşayım; eğer Cumhurbaşkanı Erdoğan şimdi Fransız mallarının Türkiye’ye girişine engel çıkaracaksa o zaman iyi anlamalıdır ki bu mallar Gümrük Birliği’nin bir parçasıdır ve bu antlaşmaya göre bu malların Türk pazarına özgürce girme hakkı vardır. Yani özel olarak ayrıma tutulamazlar. Bu Gümrük Birliği prensibine yönelik böyle bir saldırı olur ve bu nedenle bir sonraki AB Konseyi’nde biz de var olan Gümrük Birliği şartlarını oturup gözden geçirmeliyiz”.

ABD’den Türkiye’ye S-400’ler için ‘yaptırımlar masada’ uyarısı

Okumaya devam et

Popular