Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Trump, Kuzey Kore Lideri Kim ile tekrar bir araya gelecek

New York (BOLD)- ABD Başkanı Donald Trump ve Kuzey Kore Lideri Kim Jong Un’un  şubat ayı sonunda görüşeceği açıklandı. Beyaz Saray, Başkan Trump’ın Kuzey Kore eski İstihbarat Direktörü ve nükleer müzakerecisi Kim Yong Chol ile görüşmesinden sonra açıklamada bulundu.

Açıklamada, görüşmenin sonucunda iki lider arasında ikinci zirvenin şubat ayında yapılması kararına varıldığı, zirvenin yerininse gelecekteki bir tarihte açıklanacağı belirtildi.

ABD BASKILARA DEVAM EDECEK

Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders tarafından yapılan açıklamada, “ABD’nin Kuzey Kore’nin nükleerden tam olarak arınmasına kadar baskı uygulamaya devam edeceğini”söyledi. ABD ile Kuzey Kore arasındaki ikinci zirvenin nükleer silahlardan arınma konusunun görüşüleceği belirtildi.

Sanders, Beyaz Saray’daki görüşme ile ilgili “Çok önemli adımlar atıldı ve Kuzey Kore’nin elindeki rehinelerin serbest bırakılması konusunda iyi inançlara sahibiz. Ve görüşmelere devam ediyoruz. Başkan bir sonraki görüşmeyi dört gözle bekliyor. ”ifadelerini kullandı.

BM GÖRÜŞMEYİ OLUMLU KARŞILADI

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres Beyaz Saray’daki Kuzey Kore görüşmesini olumlu karşıladı.

Guterres bu görüşmelerin Kore Yarımadası’nın nükleerden arındırılması için bir yol haritasının belirlenmesi açısından önemli olduğuna dikkat çekti.

Kuzey Kore heyetinin ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile de bir araya geldi.

Trump, Kuzey Kore lideri ile haziran ayında Singapur’da bir araya gelmişti. Kore Yarımadası’nda kalıcı barış, refah ve güvenlik için ABD-K.Kore ilişkilerinde yeni sayfa açılmasına karar verilen zirvenin bir ilk olması açısından önemliydi.

 

Dünya

Yeni Zelanda Başbakanı Ardern pandemiyle mücadeleye destek için maaşını indirdi

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, Kovid-19’un ekonomik etkileri yüzünden kendi ve bakanların maaşlarından 6 ay boyunca yüzde 20 kesinti yapılacağını açıkladı.

BOLD – Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern Kovid-19’un ekonomik etkileri üzerine bir basın açıklaması yaptı. Ardern, bir çok vatandaşının süreçte işini kaybederek devlet desteğine muhtaç kaldığını söyledi.

Bir dizi önlemler açıklayan Ardern: “Ben, bakanlar ve kamu hizmet müdürleri, önümüzdeki 6 ay boyunca maaşımızı yüzde 20’sinin kesilmesine karar verdik” dedi.

Ardern hükumet olarak, pandemiyle ön cephede mücadele eden sağlık çalışanlarının maaşlarında kesintiye gitme teklifinde bulunmayacaklarını açıkladı.

Geçen hafta AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın maaşına 3 asgari ücret tutarında zam yapıldı.

Yusuf İslam, Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern için “O benim kahramanım” diye seslendi

Okumaya devam et

Dünya

Almanya’da polis şiddetine Türk Dışişleri’nden tepki

Almanya’da Türk iş insanı Yüksel Aker’in polis şiddetine maruz kaldığı iddiaları üzerine Türkiye Dışişleri Bakanlığı devreye girdi. Bakanlık sorumluların bulunmasını istedi.

BOLD – Almanya’nın Köln kentinde hafriyat şirketi işleten 29 yaşındaki Türk vatandaşı Yüksel Aker’in iş yerinde polisler tarafından darp edildiği iddiaları üzerine açıklama yapan Türkiye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, konunun takipçisi olduklarını söyledi.

Bu ve benzeri olayların sorumlularının adalet önünde hesap vermelerini beklediklerini kaydeden Aksoy, “Alman makamlarının şiddet uygulayan polis mensupları hakkında gerekli adımları ivedilikle atmalarını ve Almanya’da son dönemde özellikle göçmenlere ve Müslümanlara yönelik artış kaydeden polis şiddeti vakaları karşısında daha duyarlı davranmalarını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Yüksel Aker, Alman medyasına yaptığı açıklamada, 21 Ekim’de meydana gelen olayda polislerin kendisine nedensiz yere saldırdığını ileri sürdü. Yüksel Aker’e bir hafta iş göremez raporu verildi.

Köln Emniyet Müdürlüğü, Aker’in polislerle ilgili iddialarının soruşturulduğunu belirtirken, Aker hakkında da polis memurlarına tehlikeli şekilde yaralamak üzere saldırıda bulunmak ve direnmek suçlamalarıyla soruşturma başlatıldığını açıkladı.

Yüksel Aker hakkında açılan soruşturma ile ilgili olarak, “Polislere kesinlikle direnmedim. Sadece yüzüme darbe almamak için başımı korudum” diye konuştu.

AB, Almanya ve Hollanda’dan Fransa Cumhurbaşkanı Macron’a destek

Okumaya devam et

Dünya

Ermenistan Başbakanı Paşinyan’ın eşi askeri eğitim alıp cepheye gideceğini açıkladı

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın eşi Anna Hakobyan askeri eğitim alıp birkaç gün içinde cepheye gideceğini açıkladı. Paşinyan’ın oğlu Aşot da bu ayın başından beri cephede bulunuyor.

BOLD – Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın eşi Anna Hakobyan, askeri eğitim alacağını duyurdu. 42 yaşındaki Hakobyan, Facebok sayfasında birkaç gün içinde “Ermenistan’ın sınırlarını korumak için cepheye gideceğini” açıkladı.

Hakobyan “Ben dahil 13 kadın askeri eğitime başlıyoruz. Birkaç gün içinde sınırlarımızı korumaya yardıma gideceğiz. Ne vatanımızı ne de onurumuzu düşmana teslim edeceğiz” dedi. Paşinyan’ın 22 yaşındaki oğlu Aşot Paşinyan’ın da bu ayın başından beri cephede olduğu açıklanmıştı.

Nikol Paşinyan, Azerbaycan ile ülkesi arasında beşinci haftasına giren savaşta tüm Ermenilere orduya katılma çağrısında bulunmuştu. Paşinyan, acı tavizler vermeye hazır olmalarına karşın, Dağlık Karabağ’dan ödün vermeyeceklerini söylemişti.

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ve eşi Anna Hakobyan

Yunan Dışişleri Bakanı: Türkiye cihatçıların seyahat acentasına dönüştü

Okumaya devam et

Popular