Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Uzun süre IŞİD ile mücadele eden McGurk: Türkiye bölgede güvenilir bir ortak değil

New York (BOLD)- ABD’nin IŞİD ile mücadele eski özel temsilcisi Brett McGurk, ABD Başkanı Donald Trump’ın Suriye’den çekilmesinin IŞİD’e yeni bir hayat vereceğini söyledi.

Başkan Trump’ın Suriye’den çekileceklerini duyurmasının ardından istifa eden McGurk, “Başkan, müttefiklere danışmadan veya gerçekleri anlamadan ABD kuvvetlerini geri çekmeye karar verdi.” değerlendirmesinde bulundu.

McGurk, Türkiye’nin bölgede güvenilir bir ortak olmadığını iddia etti.

The Washington Post (WAPO) için bir makale kaleme alan tecrübeli diplomat, Trump’ın geri çekilme kararını Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile yaptığı telefon görüşmesinden sonra almasını “Kötü bir durum” olarak niteledi.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun aralık ayında kendisini aradığını ve Başkan Trump’ın ani bir karar vererek Suriye’den çekileceğini aktaran McGurk, bu haberi alır almaz Beyaz Saray ile irtibata geçtiğini ve karardan vazgeçilmesi gerektiğini yetkililere ilettiğini yazdı.

TÜRKİYE, ABD’NİN YARDIMI OLMADAN SURİYE TOPRAKLARINDA OPERASYON YAPAMAZ

Trump’ın Erdoğan’ın “Suriye’deki IŞİD ile mücadele edeceğiz” önerisine göre hareket ettiğini belirten tecrübeli diplomat, “Aslında Türkiye, ABD’nin askeri desteği olmadan sınırından yüzlerce kilometre uzaklıktaki düşman topraklarında operasyon yapamaz.” ifadelerini kullandı.

Ünlü filozof Noam Chomsky: ABD Suriye’den çekilirse Türkiye, Kürtlere saldırabilir

“TÜRKİYE GÜVENİLİR BİR ORTAK DEĞİL”

McGurk “Türkiye’nin güvenilir bir ortak olmadığına” vurgu yaparak “Türkiye’nin kontrol ettiği İdlib’de El-Kaide egemenlik gösteriyor. ABD, Türkiye’nin sınırını korumasına yardımcı olabilir, ancak Türk askeri ve Türk destekli muhalif savaşçılarının Suriye’nin SDF’nin bulunduğu kuzey doğu bölgesine girmesi şu anda tartışıldığı gibi – aşırılık yanlılarının gelişmesi için bir kaos ve ortam oluşturacak.”dedi.

“TÜRKİYE’NİN DESTEKLEDİĞİ MUHALİF GRUPLAR IŞİD İLE DEĞİL KÜRTLERLE SAVAŞMAK İSTİYOR”

Türkiye’nin desteklediği Suriye muhalif gruplarının birçoğu, IŞİD ile değil, Kürtlerle savaşmak istediklerini açıkça ilan ettiğini hatırlatan Amerikalı diplomat “ Trump’ın Twitter üzerinden teklif ettiği 32 km’lik güvenli bölge teklifi ile ilgili benzer şekilde işlem ve analiz yapılmadığı görünüyor. Bu bölge, Suriye’nin doğusundaki tüm Kürt bölgelerini kapsayacak. Amerikan birlikleri ayrılmaya hazırlanırken, bölgeyi devralmaya hazır bir güç veya inşaa edilmesi söz konusu değil. Ve Türk destekli muhalif güçlerin girmesi, binlerce Kürt’ün yerini almasının yanı sıra bu alanlarda serpiştirilmiş savunmasız Hristiyan toplulukları tehdit edecektir.” uyarısında bulundu.

TRUMP’IN ALDIĞI KARARIN SONUÇLARI ŞİMDİDEN ORTAYA ÇIKIYOR

Uzun yıllardır bölgede çalışmalar yapan McGurk, Trump’ın aldığı son kararın stratejik sonuçlarının şimdiden ortaya çıktığına dikkat çekerek “ Türkiye, Suriye’deki erişimini artırdıkça, bölgedeki Arap ortaklarımız Şam’a doğru hızla ilerliyor. Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin Trump’ın çekildiğimizi duyurduktan kısa bir süre sonra orada elçilikler açması tesadüf değil. Bu ülkeler, Suudi Arabistan, Mısır ve Ürdün’ün yanı sıra, Şam ile bağlantı kurmanın Suriye’deki Rus, İran ve Türklerin etkilerini (Washington’un aksine) azalttığına inanıyor. Yakında tek başına kalacağını ve düşmanlarla çevirileceğini kabul eden Suriye Demokratik Güçleri (SDF), Suriye Devlet Başkanı  Beşar Esad’ın rejimi ile görüşmelerini hızlandırdı.” dedi.

ABD’NİN ÇEKİLME KARARININ ARDINDAN TÜRKİYE, RUSYA İLE GÖRÜŞTÜ

Trump’ın çekilme kararından sonra “NATO müttefiki Türkiye’nin birkaç gün içinde Rusya’ya üst düzey yetkilileri göndererek Suriye’de atılacak adımları görüştü. Bölgedeki en yakın müttefikimiz olan İsrail, ABD’nin bölgeden ayrılacağı gerçeklikle karşılaşmış oldu. Yalnızca Rusya ve İran, Trump’ın kararını memnuniyetle karşıladı.” değerlendirmesinde bulundu. Trump’ın kararını değiştirmemesi halinde bunun ABD’yi olumsuz etkileceğini kaydeden McGurk “Ortaklarımız bizi dinlemeyi bırakacak ve çıkarlarımıza aykırı kararlar alacak. Düşmanlarımız ABD’nin ayrıldığını bilerek zaman kazanacak. IŞİD ve diğer aşırı yanlısı gruplar ayrılığımızın açtığı boşluğu dolduracak.”dedi.

Suriyeli Kürtler, ülkenin kuzeyinde “güvenli bölge” oluşturulmasına karşı çıkıyor

Dünya

Yoğun bakımlar doldu: Hollanda koronavirüs hastalarını Almanya’ya naklediyor

Koronavirüs vakalarının hastanelerin kapasitelerini zorlaması üzerine Hollanda, yoğun bakımdaki bazı Kovid-19 hastaları helikopterlerle Almanya’ya nakletmeye başladı.

BOLD – Hollanda’da koronavirüs vakalarındaki artışın hastane kapasitelerini aşması üzerine yoğun bakımdaki bazı Kovid-19 hastaları Almanya’daki hastanelere naklediliyor.

BBC Türkçe’nin haberine göre, Almere kentindeki Flevo Hastanesi yoğun bakım servisinde yatan koronavirüs hastalarının, cuma günü, ambulans helikopterle Almanya’nın Münster kentine götürülmesi kararlaştırıldı.

Sis yüzünden kalkışı geciken ambulans helikopterin, Almanya’dan döndükten sonra yakıt ikmali yaparak, yeni bir hasta daha nakledeceği kaydedildi. Hollandalı yetkililer, helikopterle günde 10 yoğun bakım hastasını Almanya’ya göndermeyi planlıyor.

Hollanda Ulusal Hasta Dağıtım Merkezi (LCPS) Başkanı Ernst Kuipers, Hollanda televizyonu NOS’a yaptığı açıklamada, yoğun vaka artışları nedeniyle hastaneler üzerindeki baskının arttığını belirtti. Hastaları Almanya’ya nakletmek dışında çok az seçenekleri bulunduğunu söyleyen Hollandalı yetkili, aksi halde hastanelerin kapısını kapatmak zorunda kalacaklarını söyledi.

LCPS’ye göre, perşembe günü itibariyle hastanelerde 2003 koronavirüs hastası bulunuyor. Bunlardan 463’ü yoğun bakım ünitelerinde tedavi görürken, Hollandalı yetkililer, sayının giderek artmasından endişe ediyor.

Hollanda İstatistik Kurumu (CBS), 12-18 Ekim arasında ülke genelinde 3200’den fazla kişinin yaşamını yitirdiğini açıkladı. CBS’ye göre, geçen hafta yaşanan ölümler normalden 400 kişi daha fazla.

DSÖ’den kuzey yarımküre için kritik uyarı: Birkaç ay zor geçecek

Okumaya devam et

Dünya

DSÖ’den kuzey yarımküre için kritik uyarı: Birkaç ay zor geçecek

Dünya genelinde Kovid-19 vaka sayılarının hızla artması üzerine ülke liderlerine “acil eylem” çağrısında bulunan DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, “Pandemide özellikle kuzey yarımkürede kritik bir noktadayız” dedi.

BOLD – Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, kuzey yarımkürede salgın konusunda kritik bir noktada bulunulduğunu belirtti.

VAKA SAYILARI HIZLA ARTIYOR

DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus, DSÖ’nün İsviçre’nin Cenevre kentinde bulunan genel merkezindeki basın toplantısında dünyadaki koronavirüs salgını hakkında son duruma dair değerlendirmelerde bulundu. Ghebreyesus, Dünya genelinde Kovid-19 vaka sayılarının hızla artması üzerine ülke liderlerine “acil eylem” çağrısında bulundu.

GELECEK BİRKAÇ AY ÇOK ZOR GEÇECEK

Önümüzdeki birkaç ayın çok zor geçeceğini belirten Ghebreyesus, “Pandemide özellikle kuzey yarımkürede kritik bir noktadayız. Çok fazla ülkede vakaların katlanarak artığı görülüyor. Bu durum hastanelerin ve yoğun bakım ünitelerinin kapasitesine yakın veya üzerinde çalışmasına yol açıyor” dedi. Ghebreyesus ayrıca ülke liderlerini daha fazla can kaybını, temel sağlık hizmetlerinin çökmesini ve okulların tekrar kapanmasını önlemek amacı ile derhal harekete geçmeleri konusunda da uyardı.

“22 gün hücrede tutuldum, eşim cezaevinde kovid oldu, yavrum benimle konuşmuyor”

Okumaya devam et

Dünya

Seçim öncesi Biden’den ücretsiz Kovid-19 aşısı sözü

ABD başkanlığı seçimlerine sayılı günler kala demokrat aday Joe Biden, başkan seçilmesi halinde sağlık sigortası olsun veya olmasın her ABD vatandaşına ücretsiz aşı yapılacağı sözünü verdi. 

BOLD – Koronavirüs salgınından en fazla etkilenen ülke olan ABD’de vaka sayısı 8 milyon 700 bini geçerken, 229 binden fazla kişi Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybetti.

ABD başkanlığı için yarışan demokrat aday Joe Biden, koronavirüsle mücadele planını açıklayarak, seçilmesi durumunda Kovid-19 aşısının ücretsiz yapılacağı sözünü verdi.

AŞI SİGORTASI OLMAYANLARA DA YAPILACAK

ABD başkanlık seçimlerine kısa süre kala Wilmington’da konuşan Biden, “Güvenli ve etkili bir aşı bulunduğunda sağlık sigortanız olsun ya da olmasın aşı herkese ücretsiz olmalı” dedi. Bütün eyaletlerdeki valilere tek tek ulaşarak salgınla mücadelede ne tür desteğe ihtiyaç duyduklarını soracağını belirten Biden, ABD Kongresinden de kamu sağlığı ve ekonomik sorunlara çözüm için ocak ayının sonuna kadar bir tasarı getirilmesini isteyeceğini ifade etti. Valilerden ayrıca maske zorunluluğu getirmelerini isteyeceğini kaydeden Biden, günde 7 milyon test yapılmasını sağlayacak ulusal bir test planı da oluşturacağını söyledi.

“22 gün hücrede tutuldum, eşim cezaevinde kovid oldu, yavrum benimle konuşmuyor”

Okumaya devam et

Popular