Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Uzun süre IŞİD ile mücadele eden McGurk: Türkiye bölgede güvenilir bir ortak değil

New York (BOLD)- ABD’nin IŞİD ile mücadele eski özel temsilcisi Brett McGurk, ABD Başkanı Donald Trump’ın Suriye’den çekilmesinin IŞİD’e yeni bir hayat vereceğini söyledi.

Başkan Trump’ın Suriye’den çekileceklerini duyurmasının ardından istifa eden McGurk, “Başkan, müttefiklere danışmadan veya gerçekleri anlamadan ABD kuvvetlerini geri çekmeye karar verdi.” değerlendirmesinde bulundu.

McGurk, Türkiye’nin bölgede güvenilir bir ortak olmadığını iddia etti.

The Washington Post (WAPO) için bir makale kaleme alan tecrübeli diplomat, Trump’ın geri çekilme kararını Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile yaptığı telefon görüşmesinden sonra almasını “Kötü bir durum” olarak niteledi.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun aralık ayında kendisini aradığını ve Başkan Trump’ın ani bir karar vererek Suriye’den çekileceğini aktaran McGurk, bu haberi alır almaz Beyaz Saray ile irtibata geçtiğini ve karardan vazgeçilmesi gerektiğini yetkililere ilettiğini yazdı.

TÜRKİYE, ABD’NİN YARDIMI OLMADAN SURİYE TOPRAKLARINDA OPERASYON YAPAMAZ

Trump’ın Erdoğan’ın “Suriye’deki IŞİD ile mücadele edeceğiz” önerisine göre hareket ettiğini belirten tecrübeli diplomat, “Aslında Türkiye, ABD’nin askeri desteği olmadan sınırından yüzlerce kilometre uzaklıktaki düşman topraklarında operasyon yapamaz.” ifadelerini kullandı.

Ünlü filozof Noam Chomsky: ABD Suriye’den çekilirse Türkiye, Kürtlere saldırabilir

“TÜRKİYE GÜVENİLİR BİR ORTAK DEĞİL”

McGurk “Türkiye’nin güvenilir bir ortak olmadığına” vurgu yaparak “Türkiye’nin kontrol ettiği İdlib’de El-Kaide egemenlik gösteriyor. ABD, Türkiye’nin sınırını korumasına yardımcı olabilir, ancak Türk askeri ve Türk destekli muhalif savaşçılarının Suriye’nin SDF’nin bulunduğu kuzey doğu bölgesine girmesi şu anda tartışıldığı gibi – aşırılık yanlılarının gelişmesi için bir kaos ve ortam oluşturacak.”dedi.

“TÜRKİYE’NİN DESTEKLEDİĞİ MUHALİF GRUPLAR IŞİD İLE DEĞİL KÜRTLERLE SAVAŞMAK İSTİYOR”

Türkiye’nin desteklediği Suriye muhalif gruplarının birçoğu, IŞİD ile değil, Kürtlerle savaşmak istediklerini açıkça ilan ettiğini hatırlatan Amerikalı diplomat “ Trump’ın Twitter üzerinden teklif ettiği 32 km’lik güvenli bölge teklifi ile ilgili benzer şekilde işlem ve analiz yapılmadığı görünüyor. Bu bölge, Suriye’nin doğusundaki tüm Kürt bölgelerini kapsayacak. Amerikan birlikleri ayrılmaya hazırlanırken, bölgeyi devralmaya hazır bir güç veya inşaa edilmesi söz konusu değil. Ve Türk destekli muhalif güçlerin girmesi, binlerce Kürt’ün yerini almasının yanı sıra bu alanlarda serpiştirilmiş savunmasız Hristiyan toplulukları tehdit edecektir.” uyarısında bulundu.

TRUMP’IN ALDIĞI KARARIN SONUÇLARI ŞİMDİDEN ORTAYA ÇIKIYOR

Uzun yıllardır bölgede çalışmalar yapan McGurk, Trump’ın aldığı son kararın stratejik sonuçlarının şimdiden ortaya çıktığına dikkat çekerek “ Türkiye, Suriye’deki erişimini artırdıkça, bölgedeki Arap ortaklarımız Şam’a doğru hızla ilerliyor. Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin Trump’ın çekildiğimizi duyurduktan kısa bir süre sonra orada elçilikler açması tesadüf değil. Bu ülkeler, Suudi Arabistan, Mısır ve Ürdün’ün yanı sıra, Şam ile bağlantı kurmanın Suriye’deki Rus, İran ve Türklerin etkilerini (Washington’un aksine) azalttığına inanıyor. Yakında tek başına kalacağını ve düşmanlarla çevirileceğini kabul eden Suriye Demokratik Güçleri (SDF), Suriye Devlet Başkanı  Beşar Esad’ın rejimi ile görüşmelerini hızlandırdı.” dedi.

ABD’NİN ÇEKİLME KARARININ ARDINDAN TÜRKİYE, RUSYA İLE GÖRÜŞTÜ

Trump’ın çekilme kararından sonra “NATO müttefiki Türkiye’nin birkaç gün içinde Rusya’ya üst düzey yetkilileri göndererek Suriye’de atılacak adımları görüştü. Bölgedeki en yakın müttefikimiz olan İsrail, ABD’nin bölgeden ayrılacağı gerçeklikle karşılaşmış oldu. Yalnızca Rusya ve İran, Trump’ın kararını memnuniyetle karşıladı.” değerlendirmesinde bulundu. Trump’ın kararını değiştirmemesi halinde bunun ABD’yi olumsuz etkileceğini kaydeden McGurk “Ortaklarımız bizi dinlemeyi bırakacak ve çıkarlarımıza aykırı kararlar alacak. Düşmanlarımız ABD’nin ayrıldığını bilerek zaman kazanacak. IŞİD ve diğer aşırı yanlısı gruplar ayrılığımızın açtığı boşluğu dolduracak.”dedi.

Suriyeli Kürtler, ülkenin kuzeyinde “güvenli bölge” oluşturulmasına karşı çıkıyor

Dünya

Recpect Enstitüsü, İslami İlimler Üniversitesi olma yolunda

ABD’de faaliyet gösteren Recpect (Saygı) Enstitüsü, eğitim alanındaki atılımları ile İslami İlimler Üniversitesi olma yolunda ilerliyor. 700’ü aşkın öğrencisi bulunan Enstitü, daha fazla burslu öğrenciye hizmet verebilmek için çalışmalarını sürdürüyor. 

BOLD – ABD’de faaliyet gösteren Recpect (Saygı) Enstitüsü, eğitim alanındaki atılımları ile İslami İlimler Üniversitesi olma yolunda ilerliyor.
Sınırlı bir kadro ve kısıtlı imkanlarla önemli hizmetler veren okul, pandemi sürecinde online eğitim ile dünyanın dört bir köşesine ulaşma fırsatı yakaladı.

SEFERBERLİK BAŞLATILDI

2021’e 700’ü aşkın öğrencisi ile giren müessese, daha fazla burslu öğrenciye hizmet verebilmek, mevcut eğitim kalemlerini artırabilmek ve alanında marka bir isim olabilmek için Ramazan vesilesi ile eğitimin önemini kavramış hayırseverlere özel bir program düzenliyor. “Bir mum da sen yak, seferberlik zamanı” gibi sloganlarla farkındalık oluşturan okul çalışanları ve gönüllüleri ramazan öncesi seferber oldu.

BARIŞ VE HUZURUN TEMİNATI BİREYLER YETİŞTİRMEYİ HEDEFLİYOR

Okulun misyonunu anlatan Tanıtım ve Halkla İlişkiler Sorumlusu İmam Beytullah Çolak, “Azınlık durumda olduğumuz bu hakim kültürün içinde kendi değerlerimizle varolabilmek, evlatlarımıza aktarabildiğimiz öz değerlerimizle istikbale yürüyebilmek, içinde bulunduğumuz topluma ve insanlığa faydalı olabilmek için Respect’i çok daha etkin ve işlevsel hale getirmemiz gerekiyor” dedi. Çolak, okulun vizyonu arasında yeryüzünde barış ve huzurun teminatı kanaat önderleri yetiştirmek, genel İslami ilimler üzerine master seviyesinde eğitim vermek, üniversite, hastahane, askeriye, hapishane, itfaiye gibi kurumlarda manevi bakım rehberleri (chaplainler) yetiştirmek, çağı yakalamış aydın din adamları hazırlamak olarak sıraladı.

BAĞIŞ VE TANITIM PROGRAMI YAPILACAK

Recpect Enstitüsü (Respect Graduate School) 18 Nisan Pazar günü Türkçe olarak ikincisini yapacağı burs, bağış ve tanıtım programının konuşmacıları Gazeteci Kerim Balcı, İlahiyatçı yazar Reşit Haylamaz, tv programcısı Dr. Figen Es ve Chaplain Öğretim üyesi Doçent Dr. Salih Yücel olacak. Programda okulun çeşitli bölümlerinde eğitim alan öğrencilerin de görüşlerini paylaşacaklar.

“128 milyar doları ucuza satarak iki kuş vurdular”

Okumaya devam et

Dünya

Milli Görüş, Strasbourg’ta inşa ettiği cami için talep ettiği 2,5 milyon euro yardımdan vazgeçti

Fransa’da cami inşası için Strasbourg Belediyesi’nden 2,5 milyon euro almaya hazırlanan Milli Görüş Derneği, mali destek talebinden vazgeçti. Derneğe yapılacak yardım, Fransa İçişleri Bakanı’nın tepkisini çekmişti.

BOLD – Fransa’da Strasbourg Belediye Meclisi’nin Milli Görüş’e ait bir caminin inşası için 2,5 milyon euro mali yardımda bulunma kararıyla ilgili yeni bir gelişme yaşandı.

Strasbourg Belediye Başkanı Jeanne Barseghian, Milli Görüş Fransa İslam Konfederasyonu’nun (CIMG) mali destek talebini geri çektiğini duyurdu. Belediye Başkanı Barseghian, CIMG’nin, ‘finansman planını sağlamlaştırma ihtiyacı’ nedeniyle böyle bir karar aldığını belirtti. Milli Görüş derneğine ödenmesi gündemde olan kamu parası nedeniyle Fransa İçişleri Bakanı Darmanin, Strasbourg Belediye Başkanı Barseghian’ı yabancı ülkelerin Fransız topraklarına ‘karışmasına’ yardımcı olmakla suçlamıştı.

İLKELER BEYANNAMESİNİ İMZALAMAMIŞTI

CIMG’nin Fransa’da hükumetin ülkedeki Müslüman derneklerle kararlaştırdığı dini ilkeler beyannamesini imzalamayı reddettiğini hatırlatan Bakan Darmanin, hükumetin bölgedeki en üst düzey temsilcisi olan Josiane Chevalier’den tartışmalı mali destek kararının durdurulması için mahkemeye başvurmasını istemişti. Strasbourg Belediye Başkanı ise yapacakları mali desteğin, bu beyannamenin CIMG tarafından imzalanması şartına bağlı olduğunu savunmuştu.

FRANSA İMAMLARI GERİ GÖNDERMEYE HAZIRLANIYOR

Fransa’da Müslüman federasyonlarının çatı kuruluşu Fransa İslam Konseyi, hükumetin talepleri doğrultusunda geçen Ocak ayında ‘Fransa İslamı’ ilkeler beyannamesini kabul etmiş, ancak Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne (DİTİB) bağlı Fransa Türk Müslüman Dernekleri Koordinasyon Komitesi (CCMTF) ve CIMG dâhil üç Müslüman kuruluş beyannameyi imzalamayı reddetmişti.

Yaklaşık 5 milyon kişiyle Avrupa’daki en büyük Müslüman cemaate ev sahipliği yapan Fransa’da hükumet, Müslüman cemaatleri, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu yabancı ülkelerin etkilerinden ve radikal unsurlardan arındırmayı ve “Fransa İslam”ı oluşturmayı hedefliyor. Fransa hükumeti, ülkede görev yapan ve Türkiye, Fas ve Cezayir’den gönderilmiş 300 kadar imamın da geri gönderilmesini planlıyor.

Türkiye-Fransa arasında yeni kriz: Fabien Azoulay

Okumaya devam et

Dünya

ABD’nin Indianapolis kentinde silahlı saldırı: Saldırgan dahil 9 ölü

ABD’nin Indianapolis şehrinde bulunan bir kargo şirketinin hangarında kalabalığa ateş açan bir kişi en az 8 kişiyi öldürdü 6 kişiyi de yaraladı. Kimliği belirsiz saldırganın olay sonrası aynı silahla kendini vurduğu kaydedildi.

BOLD – ABD’nin Indianapolis kentinde Fedex kargo şirketinin binasında çevreye ateş açıldı. Polis yetkilileri, saldırgan dahil 9 kişinin öldüğünü çok sayıda kişinin yaralandığını açıkladı.

Cuma sabahı 02.45 civarında yaşanan olay sonrası bölgeye çok sayıda polis ekibi ve ambulans sevk edilirken, olay mahalline girmeye çalışan Fedex çalışanlarının yakınlarının civarda bir otelde tutulduğu kaydedildi.

Indianapolis Polis Karakolu görevlisi Genae Cook, saldırıda zanlı dahil toplamda 9 kişinin hayatını kaybettiğini, çok sayıda yaralının da hastaneye kaldırıldığını, kurşun isabet eden yaralılardan birinin ise durumunun ağır olduğunu söyledi.

Kargo devi Fedex’ten yapılan açıklamada, “Öncelik her zaman güvenliğimiz. Hayatını kaybeden çalışanların ve yaralıların ailelerine başsağlığı diliyoruz. Polis ekipleriyle çalışmalarımız devam ediyor. Bilgi aldıkça bunu kamuoyuyla paylaşacağız” denildi.

Fedex’te çalışan bir görgü tanığı televizyona verdiği röportajında, silahlı birinin depoya gelerek etrafa defalarca ateş ederek ilerlediğini, yerde de hareketsiz yatan bazı insanlar gördüğünü ve oradan kaçtığını söyledi.

Silahlı kişinin yalnız olduğu ve çevreye ateş açtıktan sonra kendisini öldürdüğü bildiriliyor.

ABD Başkanı Joe Biden geçen hafta göreve geldiğinden bu yana ilk kez bireysel silahlanma konusunda atılacak adımları açıklamıştı.

Atılacak adımlar arasında; belli silahlarla ilgili kurallar konması, silah satılacak kişilerin geçmişinin gözden geçirilmesi ve yerel düzeyde şiddetin önlenmesi için yeni önlemler alınması da vardı.

Türkiye-Fransa arasında yeni kriz: Fabien Azoulay

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0