Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Sancak-Katar silahlı kuvvetleri ortaklığına peşkeş çekilen tank-palet fabrikası önünde eylem

Sakarya'daki tank palet fabrikasının özelleştirilmesi, binlerce işçi tarafından protesto edildi.

Yandaş işadamı Ethem Sancak ile Katar devletine peşkeş çekilen tank-palet fabrikasına işçiler sahip çıktı. Türkiye’nin dört bir yanında Sakarya’ya gelen 15 bin işçi ihalesiz özelleştirmeyi protesto etti.

Protesto gösterisine Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkanvekili Engin Özkoç, İyi Partili milletvekilleri ve Türk-İş Başkan’ı Ergün Atalay da katıldı.

Türk-İş’e bağlı Harb-İş sendikasının organize ettiği ettiği mitingde söz alan Türk-İş Başkan Atalay, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “özelleştirme yapılmadı” açıklamasına tepki gösterdi.

Atalay, “Bu yapılan işlem özelleştirme değil diyorlar, nasıl özelleştirme olmuyor, bilen bir bana anlatsın.” ifadesini kullandı. Tank-palet fabrikası işçilerinin bağlı olduğu Türk Harb-İş sendikası Başkanı Bayram Bozyel ise, özelleştirme ile ekonomiye darbe vurulduğunu söyledi.

BOZYEL: İHALEYİ ALAN FİRMA, TÜRK TELEKOM’U BATIRDI VE ÇEKTİ GİTTİ

Bozyel şunları söyledi: “Bu fabrikamız Milli Savunma Bakanlığı emrinde kalmalıdır. Telekom’la ilgili 10 yıl evvel başlayan süreci hatırlayın. İhaleyi alan firma Telekom’u kullandı, para kazandı, şirketi batırdı ve çekti gitti. Telekom ortada kaldı. SEKA örneği ortada, şeker fabrikaları örneği ortada.”

Tank palet Fabrikası’nın Türkiye’nin en stratejik kurumlarından olduğunu kaydeden Bozyel, “Türk iş 1 milyon üyesiyle, maddi gücüyle, vücuduyla, her şeyiyle Türk Harb İş ve Sakarya’nın emrindedir.” dedi.

Bozyel, fabrikada üretilen Fırtına obüslerinin önemine değinerek, “Türkiye daha önce bu araçları Güney Kore’den tanesi 10 milyon dolara alıyordu. Aynı araç bu fabrikada 4,2 milyon dolara mal ediliyor.” bilgisini verdi.

Protesto gösterisine katılan işçiler sık sık sloganlar atarak, özelleştirme sürecine karşı çıktı. İşçiler, “peşkeşe hayır”, “savunma millidir, milli kalacak” diyerek, özelleştirme sürecini protesto etti.

Ethem Sancak’tan Katar ve tank-palet fabrikası itirafları

Ekonomi

Vatandaş 3 günde 2,1 milyar dolar aldı

Dolar 8,47 liraya çıktığında satan vatandaşlar, 8,20 liranın altını alım fırsatı olarak değerlendirdi. 6-7-8 Nisan’da vatandaşlar 2.1 milyar dolarlık alım yaptı. Döviz mevduatı 245.8 milyar dolara yükseldi.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası başkanını görevden alması sonrası 12 milyar dolar satan şirketler ve vatandaşlar, ucuzdan dolar toplamaya başladı.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun günlük verilerine göre 6-7-8 Nisan’da yurtiçi yerleşiklerin döviz mevduatı yeniden yükselişe geçti ve üç günlük değişim 2.1 milyar dolar oldu. Dolar/TL’nin 8.20 liranın altına gerilediği günlerde alımda ticari işletmeler öne çıktı.

5 Nisan’da yurtiçi yerleşiklerin 243 milyar 745 milyon dolar olan döviz mevduatı 8 Nisan’da 245 milyar 845 milyon dolara yükseldi. Üç işgününde 2.1 milyar dolarlık toplam artış yaşandı.

EN ÇOK ŞİRKETLER ALDI

Gerçek kişilerin döviz mevduatı 5 Nisan’dan 8 Nisan’a 462 milyon dolar arttı. 5 Nisan’da 157 milyar 218 milyon dolar olan gerçek kişilerin döviz mevduatı 8 Nisan’da 157 milyar 680 milyon dolara çıktı. Şirketler ise daha hızlı bir alım yaptı. 5 Nisan’da 86 milyar 526 milyon dolar olan tüzel kişilerin döviz mevduatı 8 Nisan’da 88 milyar 164 milyon dolara yükseldi. Bu 1 milyar 638 milyon dolarlık alım yaptıklarını gösteriyor.

Okumaya devam et

Ekonomi

Şahap Kavcıoğlu indirmek için geldiği politika faizine dokunamadı

Faize karşı görüşleri ile bilinen ve faiz indirmek için Merkez Bankası başkanlığına getirilen Şahap Kavcıoğlu, yaptığı ilk Para Politikaları Kurulu toplantısında faizi sabit tuttu. Geçen ay yapılan toplantı sonrası 200 baz puan artırılarak yüzde 19’a çıkarılan faiz sonrası eski başkan Naci Ağbal görevden alınmıştı.

BOLD – Merkez Bankası Para Politikaları Kurulu Toplantısı ile faiz kararını belirledi. Merkez Bankası Para Politikaları Kurulu Toplantısı yeni Başkan Şahap Kavcıoğlu tarafından ilk kez yapıldı. Merkez Bankası Toplantısında faiz kararı açıklandı. Açıklanan faiz kararına göre bir haftalık repo faizini sabit tuttu.

KARARDAN PİYASALAR ETKİLENMEDİ

Merkez Bankası’nın Twitter hesabından yapılan paylaşımda “15 Nisan 2021 Tarihli PPK Kararı: 1 hafta vadeli repo ihale faiz oranı sabit tutuldu” denildi. Merkez Bankası faiz kararı sonrasında dolar kuru 8 lira 4 kuruşta seyrederken, altın fiyatları 452 lira bandında seyrediyor.

FAİZLER YÜZDE 19’A ÇIKARILMIŞTI

Merkez Bankası’nın Nisan ayı faiz kararı öncesi faizler yüzde 19 bandında yer alıyor. Merkez Bankası 2021 yılında Ocak ve Şubat aylarında faiz yüzde 17’lerde sabit tutulmuş Mart ayında ise 200 baz puan artırılarak yüzde 19’a çıkarılmıştı. Merkez Bankası karar metninden, “Gerekmesi durumunda ilave parasal sıkılaşma yapılacaktır” ifadesini çıkardı.

Şahap Kavcıoğlu kayıp 130 milyarı açıklayınca başkanlığı kaptı

Okumaya devam et

Ekonomi

Hükumet satmaya devam ediyor, 7 ildeki 19 taşınmaz satışa çıkarıldı

Cumhuriyet tarihinde özelleştirme rekoru kıran AKP hükumetleri kamu mallarını satmaya devam ediyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, Hazineye ait 7 ilde bulunan 19 taşınmazı satış yöntemiyle özelleştireceğini duyurdu.

BOLD – AKP hükumeti özelleştirmelere tam gaz devam ediyor. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, özelleştirme süreçlerine ilişkin yatırımcılara duyurusu Resmi Gazete’de yayımlandı.

TAŞINMAZLAR PAZARLIKLA SATILACAK

Buna göre, Adana, Ankara, Aydın, Kilis, Malatya, Mersin ve Şanlıurfa’da bulunan 19 taşınmaza ilişkin ihaleler birden fazla teklif sahibinden kapalı zarfla teklif almak ve görüşmeler yapmak suretiyle pazarlık usulüyle gerçekleştirilecek. Gerekli görüldüğü takdirde ihaleler, pazarlık görüşmesine devam edilen teklif sahiplerinin katılımıyla açık artırma suretiyle sonuçlandırılabilecek. İhalelere gerçek ve tüzel kişiler, ortak girişim grupları (OGG), kooperatiflerle kuruluş belgelerinde taşınmaz edinebileceklerine dair hüküm bulunan dernek ve vakıflar katılabilecek.

İHALEYE KATILABİLMEK İÇİN GEÇİCİ TEMİNAT GEREKİYOR

Teklif sahiplerinden ihalelere katılabilmesi için ilanda belirtilen tutarlarda geçici teminat alınacak. İhale bedeli peşin veya vadeli olarak ödenebilecek. İllere ve taşınmazlara göre değişen ihalelerdeki son teklif verme, geçici teminat ve ihale şartnamesi bedelleri de Resmi Gazete’nin bugünkü sayısındaki duyuruda yer alıyor.

ABD’ye gönderilen Fethullah Gülen dosyasında neler var?

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0