Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Kenevir üretimi bir anda Türkiye’nin milli meselesi oldu

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ardından bürokrasiden peş peşe açıklamalarla kenevir Türkiye’nin milli meselesi oldu. Taliplileri çok…

BOLD- Endüstriyel bir bitki olan, fakat uyuşturucunun ham maddesi olarak kullanılan kenevir üretimi Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan her katıldığı her programda birinci gündemi oldu.

Adeta milli bir mesele haline gelen kenevir üretimi ile ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarının ardından bürokrasiden ve iş dünyasından destek mesajları geldi.

ERDOĞAN: VEZİRKÖPRÜ BU İŞİN MERKEZİ OLACAK

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AKP Samsun ilçe belediye başkan adayları toplantısında ekonomik değeri yüksek olan kenevir üretimi tekrar gündeme getirdi. Kenevir üretimi üzerinde durduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Samsun Vezirköprü’de kenevir ekimini yoğun bir şekilde sürdüreceğiz. Vezirköprü bu işin merkezi olacak.” dedi.

Kırklareli Valisi Osman Bilgin

KIRKLARELİ VALİSİ BİLGİN: BİZDE YETİŞİYOR

Erdoğan’ın açıklamalarının ardından Kırklareli Valisi Osman Bilgin de kenevir üretimi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Kırklareli’nde de yaklaşık 3 ile 3,5 milyon kök arasında kendiliğinden yetişen Hint keneviri bulunduğunu anlatan Vali Bilgin, “Belli aralıklarla yetişen kenevirleri sökülüp imha edilmektedir. Bunların ekonomiye kazandırılması çok önemlidir.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarının ardından Tarım ve Orman Bakanlığı yetkilileri ile temasa geçtiklerini aktaran Vali Bilgin, “Kırklareli’ni de kenevir ekim sahası içerisine aldıracağız, var olan yani kendiliğinden yetişen kenevirleri değerlendireceğiz. Vatandaşımızın talep etmeleri halinde ise kendi arazilerine devlet kontrolü altında kenevir ekimi yapılacak. Hem vatandaşımızın kalkınmasına hem de ülke ekonomisine katkı sağlanacak.” ifadesini kullandı.

MÜSİAD Başkanı Abdurrahman Kaan

MÜSİAD BAŞKANI KAAN: ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜ KURALIM

AKP’ye yakınlığı ile bilinen Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, uyuşturucu seviyesi düşük ‘Endüstriyel Türk Keneviri’ tohumu üretilmesi gerektiğini kaydetti.

Kaan, “Çiftçiler bu konuda bilinçlendirilmeli, teşvik edilmeli. Tüm bu süreçlerin takibi ve planlı bir şekilde ilerleyebilmesi için bir Türk Keneviri Araştırma Enstitüsü kurulmalıdır.” teklifinde bulundu. MÜSİAD olarak her türlü desteğe hazır olduklarını belirten Başkan Kaan, Türkiye’de üretilen kenevirin Avrupa’da ve diğer bölgelerde üretilen çeşitlerine göre kalitesi ve yüksek verimliliğiyle öne çıktığını vurguladı.

ERDOĞAN: ONLAR CAYIR CAYIR EKİYOR

Daha önce katıldığı bir programda kenevir üretimini gündeme getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Afyon ve kenevirle ilgili kısıtlamaların yer alması, konunun bir başka önemli boyutudur. Bize bir zamanlar afyon ekimini yasaklayanlar kendileri cayır cayır afyon ekiyorlar. Tarım Bakanlığımıza bu konuda gerekenleri söyledim. Yeniden bir kenevir ekimi süreci başlatalım. Çünkü kenevir ekiminin çok farklı alanlarda çok farklı faydalarının olduğunu göreceğiz. Bu süreci başlatacağız. Buradaki amacın ülkemizi sadece askeri açıdan değil ekonomik olarak dışarıya bağlılığını kaldırmaktır.” demişti.

KENEVİR NEDİR?

Anavatanı Orta Asya olan Kenevir, insanlık tarihinin en eski bitkisel ham madde kaynağıdır. Saplarında bulunan liflerden iplik üretilerek dokuma ve kumaş yapımında kullanılmaktadır. Esrar yapımında da kullanılan bitkinin üretimi sınırlama getirildiği için Tarım ve Orman Bakanlığ’ndan izin alınması gerekiyor.

Türkiye’de, Kastamonu, Samsun, Kocaeli, Adana, Amasya, Kayseri, Sivas, İzmir, Kütahya ve Hatay gibi illerde yetiştiriciliğini yapmak mümkün.

AKP hükümeti, Türkiye’yi Rus buğdayına bağımlı hale getirdi

Gündem

Gergerlioğlu’ndan mektup var: İçim rahat, doğru işler yaptım

Milletvekilliği düşürüldükten sonra tutuklanan Ömer Faruk Gergerlioğlu, Ankara’da “İşimizi Geri İstiyoruz” eylemlerine katılan KHk’lı Nazan Bozkurt’a mektup gönderdi. Gergerlioğlu mektubunda yine herkese moral ve destek verdi. Doğru işler yaptıklarını söyledi.

BOLD – 3 Nisan’dan bu yana Sincan 2 Nolu F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu, Yüksel Direnişçileri’nden KHK’lı memur Nazan Bozkurt’a mektup yazdı.

Altı ay Gebze Kadın Kapalı Cezaevinde tutuklu kaldıktan sonra 5 Nisan’da serbest bırakılan Bozkurt’un tahliyesine çok sevindiğini söyleyen Gergerlioğlu, “İnşallah bir sonraki duruşmada Alev ve Dersulu’yu da alırız. Çok yürekli çok temiz vicdan var. Sana verdiğim destek benim için onurdur. Onurlu Yüksel Direnişçilerini tekrar selamlıyorum. Merak etmeyin kazanacağız. Zalimler pek zayıf, tek bildikleri zorbalık.” dedi.

Hapiste içinin rahat olduğunu belirten Gergerlioğlu, “Doğru işler yaptım, beni cezaevine attılar ama halkın ve hakkın takdirini, sevgisini kazanan ben oldum. Bundan güzel şey olabilir mi?” ifadelerini kullandı.

Ömer Faruk Gergerlioğlu, 2018’de milletvekili seçilmeden önce yargılandığı Kocaeli 2. Ağır Ceza Mahkemesince 21 Şubat 2018’de yazdığı yazılar ve sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek terör örgütü propagandası yaptığı  iddiasıyla 2 yıl 6 ay hapse mahkûm edilmişti.

Yüksel direnişçisi Nazan Bozkurt’a tahliye

Okumaya devam et

Gündem

İlahiyatçı Nihat Hatipoğlu, YÖK üyeliğine yeniden atandı

Ramazan’da yaptığı iftar ve sahur programlarıyla tanınan Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Nihat Hatipoğlu, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın kararıyla yeniden YÖK üyeliğine seçildi. 

BOLD – Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu, yeniden YÖK üyeliğine seçildi.

İLK KEZ 2017 YILINDA ATANMIŞTI

Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararıyla YÖK üyesi Nihat Hatipoğlu’nun görev süresi uzatıldı. AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bazı bakanlıklara yaptığı atamalara ilişkin kararlar Resmi Gazete’nin bugünkü mükerrer sayısında yayımlandı. Cumhurbaşkanlığı kararına göre; Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) üyeliğine yeniden atandı. Hatipoğlu, YÖK üyeliğine 11 Mart 2017 tarihinde seçilmişti.

Cezaevinde koronavirüse yakalanan eski Samsun Garnizon Komutanı Tuğgeneral Eken vefat etti

Okumaya devam et

Gündem

Cezaevinde koronavirüse yakalanan eski Samsun Garnizon Komutanı Tuğgeneral Eken vefat etti

15 Temmuz’un ardından tutuklanarak müebbet hapis cezası verilen eski Samsun Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mehmet Şükrü Eken, Bafra Cezaevi’nde yakalandığı koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti.

BOLD – Bafra T Tipi Kapalı Cezaevinde koronavirüse yakalanan Eski Samsun Garnizon Komutanı Tuğgeneral Şükrü Eken, durumunun ağırlaşması üzerine kaldırıldığı hastanede önceki gün vefat etti.

Eski Samsun Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mehmet Şükrü Eken, 15 Temmuz darbe girişiminden bir gün sonra gözaltına alınıp 17 Temmuz’da çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Tuğgeneral Eken (56) hakkında “Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın ön gördüğü düzeni ortadan kaldırmaya veya bu düzen yerine başka bir düzen getirmeye, düzenin fiilen uygulanmasını önlemeye teşebbüs” iddiasıyla Samsun 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı.

CEZAEVİNDE KORONAYA YAKALANDI

6 Nisan 2018’de darbeye teşebbüs iddiasıyla müebbet hapis cezasına çarptırılan Eken, hükümlü bulunduğu Bafra Cezaevi’ndeki kötü şartlar nedeniyle koronavirüse yakalandı. Eken, cezaevinde durumunun ağırlaşması üzerine 24 Mart günü Bafra Devlet Hastanesine kaldırıldı. Hastanenin yoğun bakım servisinde koronavirüs tedavisi gören Eken 19 Nisan gecesi vefat etti.

MEMLEKETİNDE TOPRAĞA VERİLECEK

Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi morguna kaldırılan Eken’in cenazesi Samsun Cumhuriyet Savcılığının kararıyla otopsi işlemleri için Trabzon Adli Tıp Kurumu’na gönderildi. Eken’in cenazesinin otopsi işlemlerinin ardından memleketi Çankırı’da toprağa verileceği belirtildi.

Hizmet Hareketi mensuplarına sahur operasyonu: 30 gözaltı

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0