Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Kenevir üretimi bir anda Türkiye’nin milli meselesi oldu

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ardından bürokrasiden peş peşe açıklamalarla kenevir Türkiye’nin milli meselesi oldu. Taliplileri çok…

BOLD- Endüstriyel bir bitki olan, fakat uyuşturucunun ham maddesi olarak kullanılan kenevir üretimi Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan her katıldığı her programda birinci gündemi oldu.

Adeta milli bir mesele haline gelen kenevir üretimi ile ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarının ardından bürokrasiden ve iş dünyasından destek mesajları geldi.

ERDOĞAN: VEZİRKÖPRÜ BU İŞİN MERKEZİ OLACAK

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AKP Samsun ilçe belediye başkan adayları toplantısında ekonomik değeri yüksek olan kenevir üretimi tekrar gündeme getirdi. Kenevir üretimi üzerinde durduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Samsun Vezirköprü’de kenevir ekimini yoğun bir şekilde sürdüreceğiz. Vezirköprü bu işin merkezi olacak.” dedi.

Kırklareli Valisi Osman Bilgin

KIRKLARELİ VALİSİ BİLGİN: BİZDE YETİŞİYOR

Erdoğan’ın açıklamalarının ardından Kırklareli Valisi Osman Bilgin de kenevir üretimi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Kırklareli’nde de yaklaşık 3 ile 3,5 milyon kök arasında kendiliğinden yetişen Hint keneviri bulunduğunu anlatan Vali Bilgin, “Belli aralıklarla yetişen kenevirleri sökülüp imha edilmektedir. Bunların ekonomiye kazandırılması çok önemlidir.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarının ardından Tarım ve Orman Bakanlığı yetkilileri ile temasa geçtiklerini aktaran Vali Bilgin, “Kırklareli’ni de kenevir ekim sahası içerisine aldıracağız, var olan yani kendiliğinden yetişen kenevirleri değerlendireceğiz. Vatandaşımızın talep etmeleri halinde ise kendi arazilerine devlet kontrolü altında kenevir ekimi yapılacak. Hem vatandaşımızın kalkınmasına hem de ülke ekonomisine katkı sağlanacak.” ifadesini kullandı.

MÜSİAD Başkanı Abdurrahman Kaan

MÜSİAD BAŞKANI KAAN: ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜ KURALIM

AKP’ye yakınlığı ile bilinen Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, uyuşturucu seviyesi düşük ‘Endüstriyel Türk Keneviri’ tohumu üretilmesi gerektiğini kaydetti.

Kaan, “Çiftçiler bu konuda bilinçlendirilmeli, teşvik edilmeli. Tüm bu süreçlerin takibi ve planlı bir şekilde ilerleyebilmesi için bir Türk Keneviri Araştırma Enstitüsü kurulmalıdır.” teklifinde bulundu. MÜSİAD olarak her türlü desteğe hazır olduklarını belirten Başkan Kaan, Türkiye’de üretilen kenevirin Avrupa’da ve diğer bölgelerde üretilen çeşitlerine göre kalitesi ve yüksek verimliliğiyle öne çıktığını vurguladı.

ERDOĞAN: ONLAR CAYIR CAYIR EKİYOR

Daha önce katıldığı bir programda kenevir üretimini gündeme getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Afyon ve kenevirle ilgili kısıtlamaların yer alması, konunun bir başka önemli boyutudur. Bize bir zamanlar afyon ekimini yasaklayanlar kendileri cayır cayır afyon ekiyorlar. Tarım Bakanlığımıza bu konuda gerekenleri söyledim. Yeniden bir kenevir ekimi süreci başlatalım. Çünkü kenevir ekiminin çok farklı alanlarda çok farklı faydalarının olduğunu göreceğiz. Bu süreci başlatacağız. Buradaki amacın ülkemizi sadece askeri açıdan değil ekonomik olarak dışarıya bağlılığını kaldırmaktır.” demişti.

KENEVİR NEDİR?

Anavatanı Orta Asya olan Kenevir, insanlık tarihinin en eski bitkisel ham madde kaynağıdır. Saplarında bulunan liflerden iplik üretilerek dokuma ve kumaş yapımında kullanılmaktadır. Esrar yapımında da kullanılan bitkinin üretimi sınırlama getirildiği için Tarım ve Orman Bakanlığ’ndan izin alınması gerekiyor.

Türkiye’de, Kastamonu, Samsun, Kocaeli, Adana, Amasya, Kayseri, Sivas, İzmir, Kütahya ve Hatay gibi illerde yetiştiriciliğini yapmak mümkün.

AKP hükümeti, Türkiye’yi Rus buğdayına bağımlı hale getirdi

Gündem

İzmir depreminde hayatını kaybedenlerin sayısı 28’e yükseldi

İzmir’in Seferihisar ilçesi açıklarında meydana gelen 6,9 büyüklüğündeki depremde can kaybı artıyor. Depremde ölenlerin sayısı 28’e yükseldi. Yaralananların sayısı ise 885 oldu.

BOLD – Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İzmir Depremi’nde hayatını kaybedenlerin sayısının 28’e yükseldiğini, 7’si yoğun bakımda olmak üzere 243 vatandaşın tedavisine devam edildiğini açıkladı.

Bakan Koca, İzmir’in Seferihisar ilçesi açıklarında meydana gelen 6.9 büyüklüğündeki depreme ilişkin Twitter hesabından açıklama yaptı. yaptığı açıklamada, “28 can kaybımız var. 3’ü ağır 7 kişi yoğun bakımda, 243 kişi halen tedavi görüyor. 642 kişinin tedavisi tamamlanmış durumda. 112 Acil Yardım Ekipleri, UMKE Timleri, ambulanslarımız ve hastanelerimizle, acımızı azaltmak için İzmir’de görev başındayız” dedi.

Depremin vurduğu İzmir’de 811 bin kaçak yapı İmar Barışı’yla affedildi

Okumaya devam et

Gündem

Beyaz sandalyede ölüm Oslo’da kınandı: Cezaevlerinde organize ölümlere artık yeter!

KHK’lı Mustafa Kabakçıoğlu’nun cezaevinde beyaz sandalye üzerinde ölümü Norveç’in başkenti Oslo’da protesto edildi. Sivil toplum örgütleri, “İnsanların sudan gerekçelerle hapishanelere atılmasına ve hapishanelerde tedavi edilmeden öldürülmesine artık yeter diyoruz” açıklaması yaptı.

BOLD – DNF ve Oslo insan hakları kuruluşları, Mustafa Kabakçıoğlu’nun Gümüşhane Cezaevinde hücrede plastik sandalye üzerinde ölümünü protesto etti.

Mustafa Kabakçıoğlu’nun beyaz sandalye üzerinde ölümünü canlandıran sivil toplum örgütleri üyeleri, “Hapishanelerde daha fazla insanın organize bir şekilde ölmesini, öldürülmesini istemiyoruz. Zulmün değil adaletin devamlılık sağlaması gerektiğini hep birlikte haykırıyoruz” dedi.

DNF ve Oslo insan hakları kuruluşlarından yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

REJİMİN HUKUKSUZLUKLARINA ARTIK YETER DİYORUZ

“Hapishanelerde daha fazla insanın organize bir şekilde ölmesini, öldürülmesini istemiyoruz. Zulmün değil adaletin devamlılık sağlaması gerektiğini hep birlikte haykırıyoruz. Türkiye’de son 10 yılda giderek artan İnsan Hakları ihlallerine hergün yenisi eklenmektedir. Devlete, güvenlik güçlerine ve yargıya çöreklenmiş mafya cezasızlık zırhına bürünmektedir. Mahkemeler ise hukuk ve adalet yerine, Hükümetin ve Başkan Erdoğan’ın çıkarları doğrultusunda karar alan mercilere dönüşmüştür. İşte biz bugün burada Türkiye’de yaşanmakta olan rejimin hukuksuzluklarına artık yeter diyoruz.

HERKES İÇİN ADALET

Otoriterleşen Başkan Erdoğan ve Türk Hükümetine artık yeter diyoruz! İnsanların sudan gerekçelerle hapishanelere atılmasına ve hapishanelerde tedavi edilmeden öldürülmesine artık yeter diyoruz! 780 bebeğin hapishanelerde büyümesine artık yeter diyoruz! Osman Kavala‘nın, Selahattin Demirtaş‘ın, Ahmet Altan‘ın, Müyesser Yıldız’ın, Ali Ünal’ın ve bunlar gibi yüzlerce gazeteci ve yazarın sadece muhalif oldukları için hapishanelerde çürümesine artık yeter diyoruz! Masum olan herkes ve siyasi tutsaklar için özgürlük, herkes için hukuk, herkes için adalet diyoruz!”

Kovid-19 Saray’a sıçradı: Süleyman Soylu ve İbrahim Kalın koronavirüse yakalandı

Okumaya devam et

Gündem

Bakan’ın enkaz altında konuştuğu Buse, 9,5 saat sonra kurtarıldı

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli’nin İzmir’de depremin en çok etkilediği Bayraklı’da enkaz altından konuştuğu Buse Hasdemir ile 15 yaşındaki Günay Özışık enkaz altından kurtarıldı.

BOLD – İzmir’de meydana gelen 6.9 büyüklüğündeki deprem sonrası şehre giden Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Bayraklı’da çöken bir binanın enkazının üstüne çıkarak, mahsur kalan Buse isimli vatandaşla telefonla konuşmuştu.

Bakan’ın Bayraklı’da enkaz altından konuştuğu Buse Hasdemir 9,5 saat sonra kurtarıldı. Enkazdan çıkarılan Buse Hasdemir, ambulansa bindirilerek hastaneye kaldırıldı. Buse Hasdemir’in yerini bir arama kurtarma köpeği tespit etmişti. Kurtarma çalışmaları esnasında Buse Hasdemir, bakan Bekir Pakdemirli’ye yerini belli etmek için “Köpekleri salın ben kedi sesi çıkarayım” demişti. Bakan Pakdemirli’nin enkaz altındaki vatandaşla konuşması pek çok kanal tarafından canlı yayınlanırken, çok sayıda kişi Pakdemirli’yi “şov yapmak” ile suçladı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Deprem Konseyi Başkanı Prof.Dr. Mikdat Kadıoğlu, uzman ve görevli olmayan birinin enkazın üstüne çıkması, enkazın yanına gitmesinin doğru bir davranış olmadığını belirtti.

Kurtarma ekiplerinin konuştuğu 15 yaşındaki Günay Özışık da 9 saat süren çalışmanın ardından enkaz altından sağ çıkarılarak hastaneye kaldırıldı.  Enkaz altındayken, onu kurtarmaya çalışan görevliye “Abi sen gitme” diyerek seslenen Günay’ın sağlık durumunun iyi olduğu belirtildi.

İzmir’de onlarca binanın yıkıldığı 6.8 büyüklüğündeki deprem sonrası arama-kurtarma çalışmaları sürüyor.

Depremin vurduğu İzmir’de 811 bin kaçak yapı İmar Barışı’yla affedildi

Okumaya devam et

Popular