Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

“KHK’Iıların çocuklarının da Türkiye’de geleceği yok”

Cenk Yiğiter (ortada), Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden KHK ile ihraç edilmişti.

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden ihraç edilen Cenk Yiğiter, bir Kanun Hükmünde Kararname (KHK) mağduru olarak 4 yaşındaki kızının da bu ülkede geleceği olmadığını söyledi.

BOLD- Barış Akademisyenlerinden Cenk Yiğiter, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden KHK’yla ihraç edilen akademisyenlerden biri.

Yiğiter, KHK’lılara yönelik uygulanan sosyal ölüm politikalarına Twitter adresinden tepki gösterdi. Yiğiter’in paylaşımlarına diğer KHK’lılar da destek verdi.

Akademisyen Cenk Yiğiter ve kızı

Yiğiter, paylaşımında kendisinin dışında bir KHK’lı çocuğu olarak 4 yaşındaki kızının da bir geleceği olmadığını çarpıcı biçimde dile getirdi:

“Kızım 4 yaşında. KHK’lıyım. Bu devran böyle sürerse biz KHK’lıların çocuklarının da bu ülkede bir geleceği yok. Muhtemelen ne kadar iyi eğitim alsalar, liyakat sahibi olsalar da güvenlik soruşturmalarını geçemeyecekler. Sonuç olarak ben de kızım da bu ülkenin yurttaşı değiliz.”

KHK’LI OLMASAN DA AYNI

Cenk Yiğiter’in paylaşımı sonrası avukat Mahsuni Karaman destek verdi ve kendi yaşadığını anlattı.

Kürt hareketiyle ilgili davaların önemli ismi Karaman, kendisinin KHK’lı olmadığını, ancak kardeşinin başına gelenleri paylaştı: “KHK’lı değilim. Ege Tıp mezunu olan kardeşimin Dr. olarak atamasını yapmadıkları gibi birincilikle yerleştiği çocuk bölümüne de kabul etmediler. Gerekçesi güvenlik soruşturması. Kendi çocuğumun akıbetini düşünemiyorum bile. Yine de umudu diri tutalım derim Cenk hocam.”

“YURT DIŞINA GİDEBİLMEK İÇİN BÖBREĞİMİ VERİRİM”

Başka bir KHK’lı ise içinde bulunduğu psikolojiyi, “yurt dışına gidebilmek için böbreğimi veririm” sözleriyle açıkladı.

“Aynen ben de. 25 yaşındayım, soruşturma geçirdim, yurtdışı yasağım var. Yasağın kalkması ve yurtdışına defolup gidebilmek için böbreğimi veririm.”

“AKP KENDİSİNE MUHALİF HİÇ KİMSEYE HAYAT HAKKI TANIMAYCAK”

Avukat Belçin Akça Niran ise güvenlik soruşturmalarının KHK’lı olan olmayan herkesi vurduğuna dikkat çekti: “Güvenlik soruşturması bahanesiyle AKP’nin her alanda yandaşlarını seçeceği ve kendi rejimine muhalif hiçkimseye yaşam hakkı tanımayacağı aşikâr. Bu nedenle KHK’lı olsun ya da olmasın herkesin çocuğunun geleceği meçhul artık. Türkiye öngörülemez bir ülkedir…”

KHK’lıların bazı alanlara girmeleri yasaklandı

Gündem

Gergerlioğlu’ndan mektup var: İçim rahat, doğru işler yaptım

Milletvekilliği düşürüldükten sonra tutuklanan Ömer Faruk Gergerlioğlu, Ankara’da “İşimizi Geri İstiyoruz” eylemlerine katılan KHk’lı Nazan Bozkurt’a mektup gönderdi. Gergerlioğlu mektubunda yine herkese moral ve destek verdi. Doğru işler yaptıklarını söyledi.

BOLD – 3 Nisan’dan bu yana Sincan 2 Nolu F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu, Yüksel Direnişçileri’nden KHK’lı memur Nazan Bozkurt’a mektup yazdı.

Altı ay Gebze Kadın Kapalı Cezaevinde tutuklu kaldıktan sonra 5 Nisan’da serbest bırakılan Bozkurt’un tahliyesine çok sevindiğini söyleyen Gergerlioğlu, “İnşallah bir sonraki duruşmada Alev ve Dersulu’yu da alırız. Çok yürekli çok temiz vicdan var. Sana verdiğim destek benim için onurdur. Onurlu Yüksel Direnişçilerini tekrar selamlıyorum. Merak etmeyin kazanacağız. Zalimler pek zayıf, tek bildikleri zorbalık.” dedi.

Hapiste içinin rahat olduğunu belirten Gergerlioğlu, “Doğru işler yaptım, beni cezaevine attılar ama halkın ve hakkın takdirini, sevgisini kazanan ben oldum. Bundan güzel şey olabilir mi?” ifadelerini kullandı.

Ömer Faruk Gergerlioğlu, 2018’de milletvekili seçilmeden önce yargılandığı Kocaeli 2. Ağır Ceza Mahkemesince 21 Şubat 2018’de yazdığı yazılar ve sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek terör örgütü propagandası yaptığı  iddiasıyla 2 yıl 6 ay hapse mahkûm edilmişti.

Yüksel direnişçisi Nazan Bozkurt’a tahliye

Okumaya devam et

Gündem

İlahiyatçı Nihat Hatipoğlu, YÖK üyeliğine yeniden atandı

Ramazan’da yaptığı iftar ve sahur programlarıyla tanınan Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Nihat Hatipoğlu, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın kararıyla yeniden YÖK üyeliğine seçildi. 

BOLD – Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu, yeniden YÖK üyeliğine seçildi.

İLK KEZ 2017 YILINDA ATANMIŞTI

Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararıyla YÖK üyesi Nihat Hatipoğlu’nun görev süresi uzatıldı. AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bazı bakanlıklara yaptığı atamalara ilişkin kararlar Resmi Gazete’nin bugünkü mükerrer sayısında yayımlandı. Cumhurbaşkanlığı kararına göre; Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) üyeliğine yeniden atandı. Hatipoğlu, YÖK üyeliğine 11 Mart 2017 tarihinde seçilmişti.

Cezaevinde koronavirüse yakalanan eski Samsun Garnizon Komutanı Tuğgeneral Eken vefat etti

Okumaya devam et

Gündem

Cezaevinde koronavirüse yakalanan eski Samsun Garnizon Komutanı Tuğgeneral Eken vefat etti

15 Temmuz’un ardından tutuklanarak müebbet hapis cezası verilen eski Samsun Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mehmet Şükrü Eken, Bafra Cezaevi’nde yakalandığı koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti.

BOLD – Bafra T Tipi Kapalı Cezaevinde koronavirüse yakalanan Eski Samsun Garnizon Komutanı Tuğgeneral Şükrü Eken, durumunun ağırlaşması üzerine kaldırıldığı hastanede önceki gün vefat etti.

Eski Samsun Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mehmet Şükrü Eken, 15 Temmuz darbe girişiminden bir gün sonra gözaltına alınıp 17 Temmuz’da çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Tuğgeneral Eken (56) hakkında “Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın ön gördüğü düzeni ortadan kaldırmaya veya bu düzen yerine başka bir düzen getirmeye, düzenin fiilen uygulanmasını önlemeye teşebbüs” iddiasıyla Samsun 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı.

CEZAEVİNDE KORONAYA YAKALANDI

6 Nisan 2018’de darbeye teşebbüs iddiasıyla müebbet hapis cezasına çarptırılan Eken, hükümlü bulunduğu Bafra Cezaevi’ndeki kötü şartlar nedeniyle koronavirüse yakalandı. Eken, cezaevinde durumunun ağırlaşması üzerine 24 Mart günü Bafra Devlet Hastanesine kaldırıldı. Hastanenin yoğun bakım servisinde koronavirüs tedavisi gören Eken 19 Nisan gecesi vefat etti.

MEMLEKETİNDE TOPRAĞA VERİLECEK

Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi morguna kaldırılan Eken’in cenazesi Samsun Cumhuriyet Savcılığının kararıyla otopsi işlemleri için Trabzon Adli Tıp Kurumu’na gönderildi. Eken’in cenazesinin otopsi işlemlerinin ardından memleketi Çankırı’da toprağa verileceği belirtildi.

Hizmet Hareketi mensuplarına sahur operasyonu: 30 gözaltı

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0