Bizimle iletişime geçiniz

Politika

165 yaşındaki seçmen dünya basınında

Ahırda, taksi durağında seçmen kaydı çıktı… Türkiye’deki seçim hileleri zombi fotoğrafları eşliğinde dünya basınında. Özellikle de Osmanlı zamanında doğmuş, 100 yaşının üzerindeki binlerce seçmen…

BOLD- Reuters haber ajansı 165 yaşındaki seçmen haberini şu ilginç sözlerle dünyaya duyurdu: “Bunlar (seçmen listeleri) 165 yaşındaki Ayşe Ekici’yi de içeriyor. Muhtemelen 19’uncu yüzyılda ilk Osmanlı kâğıt parasını basan Sultan Abdülmecid zamanında doğdu. Ekici, daha önce hiç oy kullanmadı şeklinde kaydedildi. Diğer bir imkansız seçmenin ismi ise kısaca Zülfü. 149 yaşında.”

Türkiye’deki seçim hileleri dünya basınına haber oldu. Reuters, Türkiye’de seçmen listelerinde ortaya çıkan çarpıklıkları ve hileleri “Türk muhalefeti 165 yaşında seçmen bulunduran seçim listesine itiraz ediyor” başlığıyla dünyaya duyurdu.

REUTERS: EKONOMİ NEDENİYLE ERDOĞAN ANKARA DAHİL BÜYÜK ŞEHİRLERİ KAYBEDEBİLİR 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve İyi Parti’den Reuters’e mülakat veren isimler, seçmen listelerine ilişkin binlerce itiraz sunduklarını ve bazı bölgelerde hayatta olmayan kişilerin seçmen listelerinde bulunduğunu belirtti.

Reuters, 31 Mart’ta yapılacak seçimlerde partilerin birbirine yakın oylar almasının beklendiğini ve ekonomideki kötü gidişat dolayısıyla Cumhurbaşkanı Erdoğan liderliğindeki Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AKP) başkent Ankara dahil bazı şehirleri kaybedebileceğini yazdı.

CHP ve HDP, listelerdeki çarpıklıkların özellikle AKP’nin seçimi küçük bir farkla kaybettiği bölgelerde yoğunlaştığını belirtti. AKP’li yetkililer ise kendilerinin bu çarpıklıkların en büyük mağduru olduğunu, kendilerinin de listelere binlerce itiraz yaptığını iddia etti.

CHP: 100 YAŞIN ÜZERİNDE 6 BİN 389 SEÇMEN LİSTELERDE VAR 

CHP Milletvekili Onursal Adıgüzel, seçmen listelerinde yaşı 100’ün üzerinde 6 bin 389 kişi tespit ettiklerini ve Yüksek Seçim Kurulundan bunları araştırmasını istediklerini açıkladı.

ÇANKIRI’NIN ORTA İLÇESİNDE SEÇMEN SAYISI 6 AYDA YÜZDE 95 ARTMIŞ

CHP, özellikle Haziran’daki cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra bazı çevrelerde seçmen sayısının hızla arttığını tespit etmiş.     

En büyük artış Çankırı’nın Orta ilçesinde gerçekleşmiş. İlçede seçmen sayısı yüzde 95 artmış görünüyor. Seçimi AKP’nin küçük bir farkla kazandığı Üsküdar’da bir dairede ise 40 seçmenin kayıtlı olduğu tespit edilmiş.

HAKKARİ’DE BİR DAİREDE 1.108 SEÇMEN, MARDİN’DE 506 SEÇMEN KAYITLI 

İyi Parti de 126 bin seçmen kaydına itiraz etti. Bitlis’te bir dairede 45 değişik soyadına sahip 80 kişi tespit edilmiş.

Meclis araştırması isteyen HDP ise Hakkari’de bir dairede 1 108 seçmen ve Mardin’de ise 506 seçmen olduğunu kayıtlara geçirmiş.

HDP, ayrıca binlerce seçmenin kaydının silindiğini ifade etti.

Reuters Haber Ajansı’nın haberi ve detaylar Twitter’da da çokça konuşuldu.

Akademisyen Cengiz Güneş, “Şaka değil: Türk muhalefeti 165 yaşında seçmen bulunduran seçim listesine itiraz ediyor.” paylaşımını yaptı. 


Gazeteci-Yazar Pınar Tremblay ise, “Bütün Hollywood film yapıcılarına çağrı -özellikle Türkiye’de 31 Mart üzerine bilim kurgu- o günde yaşları 100 ile 165 yaş arasında binlerce seçmen oy kabinine gelirken kameranızı çalıştırın! Bunu kaçırmak istemezsiniz. Türk Hava Yolları size herhangi bir şiddet sahnesi için yardımcı olabilir. Değil mi?” dedi.

Seçmen listelerindeki çarpıklıklar birçok esprili paylaşımla da gündem oldu.

Twitter’da birçok kişi bu haberi hemen üstte yer alan twetteki fotoğrafla birlikte paylaştı.

Sahte seçmen furyası: 4 katlı binanın 5’inci katı, taksi durağı, inşaatı süren boş bina…

Politika

Kayıp 128 milyar dolar sorulunca Erdoğan: Kim ne kadar döviz aldı diye sormak suç

Muhalefetin Merkez Bankasının kaybolan 128 milyarını sormasına tepki gösteren AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “Kim ne kadar döviz aldı gibi bir soru hukuk olarak suç teşkil eder” dedi. Erdoğan’ın sözleri dönemin İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın 17 Aralık sürecinde söylediği “Dolarları kim aldı?” sözlerini hatırlattı.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, partisinin bugünkü grup toplantısında Merkez Bankasının kaybolan 128 milyar dolarıyla ilgili konuştu.

128 milyar doların önemli bir kısmının Merkez Bankasında olduğunu savunan Erdoğan, “128 milyar dolar ne buhar olmuştur ne de birilerinin cebine girmiştir. Ekonominin aktörleri ve vatandaşımız arasında dolaşıma girmiş, yer değiştirmiştir ve önemli bir kısmı Merkez Bankası’na geri dönmüştür” dedi. Türkiye’nin büyük şirketlerden hangilerinin döviz borcu pozisyonlarını kapattıklarının belli olduğunu ancak bunları kendilerinin söylemesinin doğru olmayacağını kaydeden Erdoğan, “Kim, ne zaman, ne kadar miktarda döviz aldı, altın aldı gibi bir soru, mantıksız olmasının ve hukuki olarak suç teşkil etmesinin ötesinde, doğrudan milleti suçlamaktır” ifadelerini kullandı.

DOLARLARI KİM ALDI?

Erdoğan’ın “Kim ne kadar döviz aldı gibi bir soru hukuki olarak suç” sözleri 17 Aralık yolsuzluk soruşturması sırasında İçişleri Bakanı olan Efkan Ala’nın “Şimdi ben bir şey soruyorum, doları kim aldı? Bir şey söylüyorsam sadece şüpheyle değil elimde belgeler var” beyanını hatırlattı. Ala, 17 Aralık soruşturması öncesinde piyasadan dolar çekildiği iddiasında bulunmuştu. Ala, elindeki belgeleri hiç açıklamazken dönemin Merkez Bankası, operasyon öncesi bankalarda tutulan döviz mevduatında ciddi bir artış yaşanmadığını açıklamıştı.

AKP’de hayaller 82 milyona vize serbestisi gerçekler devlet imkanıyla insan kaçakçılığı

Okumaya devam et

Politika

Aile Bakanlığına atanan Derya Yanık’tan MHP liderine olay sözler: Bahçeli çapsızdır

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Aile Bakanlığına atadığı Derya Yanık’ın, Cumhur İttifakında AKP’nin ortağı MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli hakkında “çapsız, ruhu iğdiş edilmiş” dediği ortaya çıktı.

BOLD – Erdoğan imzalı kararnameyle Aile Bakanlığına atanan Derya Yanık’ın, AKP’nin iktidar ortağı MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli hakkında sosyal medyadan hakarete varan ifadeler kullanması dikkat çekti.

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gece yarısı yayınladığı kararnameyle Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk görevden alındı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı iki ayrı bakanlığa dönüştürülken, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına AKP MKYK üyesi Derya Yanık atandı.

BAHÇELİ ÇAPSIZDIR

Yeni Bakan Yanık’ın sosyal medya paylaşımlarında MHP Genel Başkanı Bahçeli hakkında ağır ifadeler kullandığı ortaya çıktı. Yanık’ın 2015 yılında bir tweetinde Bahçeli’ye “çapsız” dediği belirtildi.

RUHUNUZ İĞDİŞ EDİLMİŞ

Yanık, 10 Ekim 2015 Gar saldırısından sonra yaptığı Twitter paylaşımlarında ise Bahçeli’ye “Ruhunuz tümüyle iğdiş edilmiş” ifadesini kullandı. Bahçeli’yi etiketleyen Yanık, şunları yazdı: “Size de yazıklar olsun! Ruhunuz tümüyle iğdiş edilmiş artık anladık! Gerçekten yazıklar olsun! TR’nin yönetilemez hale gelmesini iştahla bekliyorsunuz anladık! Şu halde milliyetçilikten falan bahsetmeyin artık! Hedef kitlenizi çözdünüz, oy çoğaltmaya dönük hamleler bunlar anladık! Ama o kitle sizin sonunuz olacak, göremiyorsunuz! Biz Mizânı bekleriz; siz orada yüzünüz kara çıkacaksınız huzura!”

Soylu’dan CHP’ye tehdit: Sizi 15 Temmuz’dan beter yaparız

Okumaya devam et

Politika

Damat Albayrak, Mehmet Muş ile kabineye girdi

Kasım ayında olaylı bir şekilde istifa edip kayıplara karışan AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın damadı eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’a yakınlığı ile bilinen Mehmet Muş, yeni açıklanan kabinede Ticaret Bakanlığı görevine getirildi. Bu karar damat Albayrak’ın kabineye etkisi olarak yorumlandı.   

BOLD – Ticaret Bakanlığı’na dezenfektan sattığı ortaya çıkan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan görevden alındı yerine damat Berat Albayrak’a yakınlığı ile bilinen AKP İstanbul Milletvekili, Trabzon Sürmene doğumlu Mehmet Muş atandı.

BERAT ALBAYRAK’A YAKINLIĞI İLE BİLİNİYOR

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan imzalı atama kararı, Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlandı. Karara göre, Anayasa’nın 104 ve 106’ncı maddeleri gereğince, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın görevine son verilerek yerine Mehmet Muş getirildi. Mehmet Muş, siyaset kulislerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın damadı, eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’a yakınlığıyla biliniyor.

TRABZON SÜRMENE DOĞUMLU

Dr. Mehmet Muş 1 Mayıs 1982’de Trabzon Sürmene’de doğdu. İlk ve orta öğrenimini İstanbul’da tamamlayan Muş, Doğu Akdeniz Üniversitesi İşletme ve Ekonomi Fakültesi İşletme Bölümü’nden mezun oldu. Daha sonra Washington State University School of Economic Sciences’de ekonomi alanında yüksek lisans yapan Muş, doktora öğrenimini Marmara Üniversitesi İktisat Tarihi Anabilim Dalında tamamladı. Mehmet Muş, özel sektörde Bütçe Planlama Uzmanı olarak çalıştı. AKP İstanbul Gençlik Kolları teşkilatında görev alan ve çalışmalar yürüten Muş, sırasıyla, AKP İstanbul Gençlik Kolları İl Yönetim Kurulu Üyeliği, Ekonomi İşleri Başkanlığı ve Teşkilat Başkanlığı görevlerini icra etti.

4 DÖNEMDİR AKP MİLLETVEKİLİ

Muş, 2011 yılında 24. Dönem AKP İstanbul Milletvekili oldu, 25, 26. ve 27. dönemlerde de İstanbul Milletvekilliği görevini sürdürdü. TBMM’de Dışişleri Komisyonu, Plan ve Bütçe Komisyonu, AB Uyum Komisyonu üyelikleri yapan Muş, NATO Parlamenter Asamblesi (NATOPA) Türk Grubu Üyeliği’nin yanı sıra AKP Genel Merkezi’nde Halkla İlişkiler Başkan Yardımcılığı görevlerini üstlendi. 2014 yılında AKP MYK üyeliğine seçilerek AKP Genel Başkan Yardımcılığı ve Ekonomi İşleri Başkanlığı görevinde bulunan Muş, AKP’nin 2. Olağanüstü Kongresinde tekrar MKYK üyeliğine seçildi. Muş, AKP Grup Başkanvekilliği, MYK üyeliği yaptı ve İstanbul Milletvekilliği görevini yürütüyordu. İngilizce bilen Muş, evli ve bir çocuk babası.

 

Ticaret Bakanı Pekcan’ı görevden aldı yerine Mehmet Muş’u atadı

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0