Dünya

Dünyadaki servetin yarısı 26 kişiye ait

Amazon'un kurucusu Jeff Bezos'un servetinin yüzde 1'i Etiyopya'nın sağlık bütçesine eşit olduğu belirtildi. (Fotoğraf: Reuters)

İngiliz yardım kuruluşu Oxfam’ın raporuna göre, dünyanın en zengin 26 kişisinin toplam serveti dünya nüfusunun yarısının servetine eşit. Sadece Amazon’un kurucusu Jeff Bezos’un servetinin yüzde 1’i Etiyopya’nın sağlık bütçesine eşit.

BOLD- Oxfam’ın Forbes ve Credit Suisse’in verilerini kullanarak hazırladığı raporda dünyadaki gelir dağılımı adaletsizliğiyle ilgili çarpıcı sonuçlar yer alıyor.

Rapora göre en zengin 26 kişinin serveti dünya üzerindeki 3,8 milyar insanın servetine denk düşüyor. Ayrıca zenginler 2018 yılında servetini 900 milyar dolar artırdı.

ZENGİN FAKİR UÇURUMU BÜYÜYOR

Euronews’ten Hüseyin Koyuncu’nun haberine göre, zengin-fakir arasındaki uçurumun giderek büyüdüğünü belirten Oxfam Direktörü Winnie Byanyima, bu durumun aynı zamanda “öfkeye” neden olduğuna dikkat çekti.

Byanyima hükümetlerin zenginlerden ve iş yerlerinden daha fazla vergi alması gerektiğini vurguladı.

BEZOS’UN SERVETİ ETİYOPYA’NIN SAĞLIK BÜTÇESİNE EŞİT

Oxfam ayrıca dünyadaki milyarder sayısının 2008 finansal krizinden bu yana iki katına çıktığına dikkat çekti.

Dünyanın en zengin kişisi ise 112 milyar dolarlık servetiyle Amazon sitesinin sahibi Jeff Bezos oldu. Bezos’un servetinin yüzde 1’nin Etiyopya’nın sağlığa ayırdığı bütçeye eşit olduğu ifade edildi.

Raporda ayrıca Brezilya ve İngiltere gibi bazı ülkelerde en fakir yüzde 10’luk kesimin bütçelerine oranla zenginlere göre daha fazla vergi verdikleri de dikkati çekiyor.

Eşitsizlik üzerine raporlarını her yıl Davos’ta gerçekleşen Dünya Ekonomik Forumu öncesinde yayımlayan Oxfam, 2015’ten bu yana en zengin yüzde 1’lik kesimin toplam servetinin dünyanın geri kalan yüzde 99’unun servetinden daha fazla olduğunu belirtiyor.

Vehbi Bey, oğlu Rahmi Koç’u hiç anlamadı

Popular

Copyright © 2018 Boldmedya

Exit mobile version