Dünya

Kerç Boğazı’nda feci kaza: 11 denizci hayatını kaybetti

Karadeniz ile Azak Denizi’ni birleştiren Kerç Boğazı’nda akşam saatlerinde Tanzanya bayraklı iki geminin karıştığı kazanın yakıt aktarımı sırasında gerçekleşitiği öğrenildi. Deniz kazasında her iki gemide patlamalar meydana geldi. Gemilerden biri alev topuna döndü.

Rusya Ulaştırma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre patlamalarda 11 kişi hayatını kaybetti. Hayatını kaybeden mürettebatın uyruğu hakkında şu ana kadar herhangi bir açıklama yapılmadı. Alınan bilgiye göre her iki gemide toplam 31 mürettebat bulunuyordu.

Mürettebattan 16’sının Türk olduğu açıklandı.

‘Kandiy’ ve ‘Maestro’ isimli gemilerde kısa süre sonra patlama ve ardından yangın çıktı.

BAŞKA BİR GEMİNİN MÜRETTEBATI KAZA SONRASI YAŞANANLARI KAYDETTİ

Kerç Boğazı’ndan hareket eden ve Tanzanya bayraklı oldukları ifade edilen ‘Kandiy’ ve ‘Maestro’ isimli gemiler yakıt aktarımı sırasında bir biri ile çatıştı. Kısa süre sonra patlama ve ardından yangın çıktı.

Bir anda alev topuna dönen gemiden kendini kurtarmak isteyen mürettebat denize atladı. İki gemide yaşanan patlamalar ve yangın boğazda bulunan başka bir geminin mürettebatı tarafından an be an görüntülendi.

Kazazedelere yardım için bölgeye kurtarma gemileri sevk edildi.

14 DENİZCİ KURTARILDI

Rusya Federal Deniz ve Nehir Taşımacılığı Rosmorreçflot, “Bir veya iki gemide yangın çıktı. Gemiler Tanzanya bayrağı taşıyor. Gemilerden birinde 17, diğerinde 14 kişi var. Olayda 11 kişi hayatını kaybetti, 14 kişi kurtarıldı, uyrukları henüz belli değil.” dedi.

“Kandiy” isimli gemide 17 kişinin bulunduğu; bunlardan 9’unun Türk vatandaşı ve 8’inin Hindistan vatandaşı olduğu, “Maestro” gemisinde ise 7’si Türk ve 7’si Hindistan uyruklu olmak üzere 14 kişinin bulunduğu ifade edildi.

Novorossiysk Koordinasyon Merkezi de, olay yerine 10 kurtarma gemisi ile çok sayıda arama kurtarma personelinin gönderildiğini açıkladı.

Popular

Copyright © 2018 Boldmedya

Exit mobile version