Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Olmayan Başbakanlık kararıyla yurt dışına çıkış yasağı

Oloğanüstü Hal (OHAL) kalktı, ancak pasaport yasakları olmayan Başbakanlık kararıyla devam ettiriliyor. Özellikle Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile kamudan ihraç edilenler ve haklarında soruşturma bulunanların eşleri mağdur.

BOLD- Hakkındaki yurt dışı çıkış yasağı Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kaldırılmasına rağmen insan hakları savunucusu avukat Eren Keskin’e pasaport verilmedi. Keskin, “Başbakanlık kararı ile yurt dışına çıkışım yasaklanmış. Ortada başbakan yok ama yasakları devam ediyor.” dedi.

Eren Keskin’in pasaport müracaatına verilen ret cevabının gerekçesinde, hakkında İçişleri Bakanlığı’nın talebi doğrultusunda dönemin başbakanlığı tarafından yurt dışı yasağı konulduğu ifade edildi. Keyfi gerekçe OHAL’in kalkmasına rağmen pasaport yasakları devam eden binlerce kişinin yaşadığı mağduriyeti gündeme getirdi.

OHAL KALKTI, 3 GÜN SONRA YENİ YASAK GELDİ

OHAL’in kalkmasından sonra on binlerce kişi üzerindeki yurt dışı ve pasaport kısıtlamasının kalkması bekleniyordu. OHAL döneminde hakkında soruşturma bulunan kişilerin eşlerinin de üzerinde yurt dışı yasağı vardı.

OHAL’e son verilince yasak kalktı, ancak sadece üç gün sürdü. Üçüncü gün tüm nüfus müdürlüklerinin sistemlerine uyarılar düştü ve eşleri hakkında soruşturma bulunan kişilere pasaport kısıtlaması tekrar başladı.

HERKES TOPU BİRBİRİNE ATIYOR

Pasaport ve yurt dışı yasağının hukuki zemini olmaması sebebiyle kurumlar topu birbirine atıyor. Pasaport başvuruları reddedilenler, durumu nüfus müdürlüklerine sorduklarında, Emniyet’e yönlendiriliyor. Emniyet ise savcılıklara.

Savcılıklar, “UYAP’ta hakkınızda yasak yok, bizlik bir durum değil.” diyerek tekrar nüfus müdürlüklerine yönlendiriyor. Böylece yıpratılan vatandaşlar pasaport için uğraşmaktan vazgeçiyor.

KHK’LILARIN TAMAMININ EŞLERİNİ ETKİLİYOR

Bu durumdan en çok etkilenenler ise KHK’lılar ve eşleri. Haklarında soruşturma bulunmasa dahi KHK’dan ihraç olanlara pasaport verilmiyor. Aynı şekilde eşlerine de pasaport verilmiyor ya da pasaportları olsa dahi yurt dışına çıkışları engelleniyor.

OHAL’in celladına karşı #bitmeyenohal kampanyası

Gündem

Türkiye’deki İhvan mensupları Mısır’a iade endişesi yaşıyor

Türkiye’nin Mısır’la giderek yaklaşması, Türkiye’de yaşayan 8 bin İhvan hareketi mensubunu endişelendiriyor. İhvan mensupları, 2019’da Türkiye’nin iade ettiği ve idam edilen genç gibi Mısır’a iade edilme endişesi yaşıyor.  

BOLD – Mısır ile yeniden normalleşmeye başlayan Türkiye, Abdülfettah es‑Sisi aleyhine yayın yapan İhvan-ı Müslimin hareketine bağlı Al Sharq, Mekameleen TV ve Watan adlı üç kanaldan eleştirilerini yumuşatmasını istemişti.

MÜSLÜMAN KARDEŞLER ENDİŞELİ

Türkiye’nin “İhvan” jestine Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri, “Jestlerini takdir ediyoruz” diyerek karşılık verirken, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Mısır Türkiye’den bir heyeti davet etti. Mayıs başında bir heyet Mısır’a gidecek” diye karşılık verdi. Türkiye’nin Mısır ile giderek yakınlaşması, Sisi yönetimi tarafından terörist olarak nitelendirilen İhvan-ı Müslimin hareketini endişelendirmeye başladı.

2019’DA İADE EDİLEN GENÇ İDAM EDİLDİ

Mısır’da büyük baskıya maruz kalarak aileleriyle birlikte Türkiye’ye sığınan İhvan’a mensup 8 bin kişi bulunuyor. Mısır’la Türkiye’nin yakınlaşmasıyla sınır dışı edilme korkusu yaşayan İhvan’a mensup gençler, 2019’da Mısır’a iade edilen ve idam cezasına çarptırılan Muhammed Abdulhazım gibi bir sonla karşılaşmaktan korkuyor.

 

Cezaevinde kanser olan KHK’lı mühendis Abdülazim Özdemir hayatını kaybetti

Okumaya devam et

Gündem

Uygurlara yapılanları görmezden gelen Erbaş’tan İsrail’e tepki

Çin’in Uygurlara yönelik yaptığı insan hakları ihlalleri ile ilgili sessizliğini sürdüren Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, İsrail’in Gazze saldırısına tepki gösterdi. Erbaş, Ramazan ayının ümmetin birliğine ve Özgür Kudüs’e vesile olmasını diledi.

BOLD – Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, işgalci İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları ve Filistin halkına yönelik baskıcı uygulamalarına tepki gösterdi.

İBADET ÖZGÜRLÜĞÜ ENGELLENMEKTE

Sosyal medya hesaplarından açıklama yapan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Filistinli Müslümanların bu Ramazan’da da İsrail’in zulümleriyle karşı kaldıklarını dile getirerek, “Mescid-i Aksa’ya ve Filistinli kardeşlerimizin yerleşim yerlerine yönelik saldırılar düzenleyen ve sivil saldırganları teşvik edercesine onları koruma girişiminde bulunan İsrail, diğer yandan türlü bahaneler ve baskılarla Müslümanların Mescid-i Aksa’ya girişine kısıtlama getirerek ibadet özgürlüğünü engellemektedir.” dedi.

BU ZORBALIKLARA BİR AN ÖNCE SON VERMELİ

Başkan Erbaş, işgalci İsrail’in abluka altındaki Gazze’ye Ramazan ayında da saldırılar düzenlediğini hatırlatarak, şu ifadeleri kullandı: “İnsanlığı, vicdanı, ahlakı, uluslararası hukuku hiçe sayan gözü dönmüş bu barbar zihniyet tüm zorbalıklarına bir an önce son vermelidir. Allah’ın rahmetinin yeryüzünü kuşattığı bu Ramazan ikliminde kalplerimiz ve dualarımız her daim Kudüs, Mescid-i Aksa ve Filistinli kardeşlerimizledir. Bu Ramazan ayının ümmetin birliğine ve Özgür Kudüs’te buluşabilmemize vesile olmasını Cenab-ı Hak’tan niyaz ediyorum. Yüce Rabbimiz, bizlerden inayetini esirgemesin.”

 

Enes Kanter 30’ncu double-double’ını yaptı: Galibiyeti yazar Aslı Erdoğan’a adadı

Okumaya devam et

Gündem

Kamu Denetçiliği Kurumu: KHK ile kapatılan okula ödenen ücretin iadesi yapılmalı

Kamu Denetçiliği Kurumu, KHK ile kapatılan okullara ödenen ücretlere ilişkin emsal bir karar aldı. Ombudsman, bir velinin başvurusu üzerine, kapatılan okula ödenen ücretin iade edilmesine karar verdi.

BOLD – OHAL sürecinde KHK ile kapatılan Hizmet Hareketine yakın okullara ödenen ücretlerin iadesiyle ilgili örnek bir karar verildi. Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK), bir velinin kapatılan okula yaptığı peşin ücretin ödenmesi gerektiği yönünde tavsiye kararı aldı.

Birgün’ün haberine göre KDK’ye başvuran veli, iki çocuğunun kayıtlı olduğu Denizli’deki okulun 15 Temmuz’un ardından kapatıldığını, kapatılmadan önce okul ücretini peşin ödediğini kaydetti. Okula toplamda 10 bin 85 TL ödediğini belirten veli, ücret iadesine ilişkin Denizli Valiliği’ne yaptığı başvurunun, “Kesin dönem tespiti yapılamadığı” gerekçesiyle reddedildiğini ifade etti.

Veli, valiliğin talebini reddetmesi üzerine Kamu Denetçiliği Kurumuna başvurdu. Dilekçede, alamadığı hizmet için ödediği ücretin iadesi talebinde bulunuldu. Velinin başvurusunu inceleyen Kamu Başdenetçisi, alacak talebinin yeniden değerlendirilmesi gerektiğini belirtti. “Mevzuatta belirtilen şartları taşıması halinde” velinin alacak ve istihkak taleplerinin karşılanmasına yönelik Denizli Valiliği’ne tavsiyede bulunulmasına karar verildi.

Adalet Bakanlığından kalabalık koğuş itirafı: Ön görülemeyen tutuklamalar…

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0