Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Olmayan Başbakanlık kararıyla yurt dışına çıkış yasağı

Oloğanüstü Hal (OHAL) kalktı, ancak pasaport yasakları olmayan Başbakanlık kararıyla devam ettiriliyor. Özellikle Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile kamudan ihraç edilenler ve haklarında soruşturma bulunanların eşleri mağdur.

BOLD- Hakkındaki yurt dışı çıkış yasağı Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kaldırılmasına rağmen insan hakları savunucusu avukat Eren Keskin’e pasaport verilmedi. Keskin, “Başbakanlık kararı ile yurt dışına çıkışım yasaklanmış. Ortada başbakan yok ama yasakları devam ediyor.” dedi.

Eren Keskin’in pasaport müracaatına verilen ret cevabının gerekçesinde, hakkında İçişleri Bakanlığı’nın talebi doğrultusunda dönemin başbakanlığı tarafından yurt dışı yasağı konulduğu ifade edildi. Keyfi gerekçe OHAL’in kalkmasına rağmen pasaport yasakları devam eden binlerce kişinin yaşadığı mağduriyeti gündeme getirdi.

OHAL KALKTI, 3 GÜN SONRA YENİ YASAK GELDİ

OHAL’in kalkmasından sonra on binlerce kişi üzerindeki yurt dışı ve pasaport kısıtlamasının kalkması bekleniyordu. OHAL döneminde hakkında soruşturma bulunan kişilerin eşlerinin de üzerinde yurt dışı yasağı vardı.

OHAL’e son verilince yasak kalktı, ancak sadece üç gün sürdü. Üçüncü gün tüm nüfus müdürlüklerinin sistemlerine uyarılar düştü ve eşleri hakkında soruşturma bulunan kişilere pasaport kısıtlaması tekrar başladı.

HERKES TOPU BİRBİRİNE ATIYOR

Pasaport ve yurt dışı yasağının hukuki zemini olmaması sebebiyle kurumlar topu birbirine atıyor. Pasaport başvuruları reddedilenler, durumu nüfus müdürlüklerine sorduklarında, Emniyet’e yönlendiriliyor. Emniyet ise savcılıklara.

Savcılıklar, “UYAP’ta hakkınızda yasak yok, bizlik bir durum değil.” diyerek tekrar nüfus müdürlüklerine yönlendiriyor. Böylece yıpratılan vatandaşlar pasaport için uğraşmaktan vazgeçiyor.

KHK’LILARIN TAMAMININ EŞLERİNİ ETKİLİYOR

Bu durumdan en çok etkilenenler ise KHK’lılar ve eşleri. Haklarında soruşturma bulunmasa dahi KHK’dan ihraç olanlara pasaport verilmiyor. Aynı şekilde eşlerine de pasaport verilmiyor ya da pasaportları olsa dahi yurt dışına çıkışları engelleniyor.

OHAL’in celladına karşı #bitmeyenohal kampanyası

Gündem

Enis Berberoğlu AYM’ye yeniden hak ihlali başvurusu yaptı

Anayasa Mahkemesinin hakkında verdiği hak ihlali kararı mahkemeler tarafından tanınmayan eski CHP milletvekili Enis Berberoğlu, AYM’ye yeniden “hak ihlali” başvurusu yaptı.

BOLD –  CHP’li Enis Berberoğlu, yerel mahkemenin, Anayasa Mahkemesi tarafından verilen “hak ihlali” kararını uygulamamasının yeni bir hak ihlaline neden olunduğu gerekçesiyle Yüksek Mahkemeye başvurdu.

AYM’nin milletvekilliği düşürülen Enis Berberoğlu hakkında verdiği “hak ihlali” kararının ardından İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, AYM kararının “yerindelik denetimi kapsamında kaldığı” gerekçesiyle, yeniden yargılamaya yer olmadığına karar vermişti.

Berberoğlu’nun avukatı, karara İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesinde itiraz etmişti. İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi, AYM’nin ihlal kararının giderilmesinde yetkinin İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi’nde (BAM) olduğunu belirterek karar verilmesine yer olmadığı kararı vermişti.

Enis Berberoğlu’nun milletvekilliği MİT Tırları davasında aldığı 5 yıl 10 ay hapis cezası kesinleştiği gerekçesiyle TBMM’de düşürülmüştü. Anayasa Mahkemesi, Berberoğlu’nun “seçilme ve siyasette bulunma hakkı” ile “kişi hürriyeti ve güvenliği hakkı”nın ihlal edildiğine hükmetmişti.

Danıştay İBB’nin alınmadığı Haydarpaşa ve Sirkeci Gar ihalelerini iptal etti

Okumaya devam et

Gündem

Cezaevinde bir kanser hastası daha

Emekli polis Ahmet Kaplan cezaevinde kanser oldu. Yaklaşık 15 gün önce teşhis konulan Kaplan, hastanede mahkum odası olmadığı için cezaevine gönderildi.

BOLD – Tutuklu emekli polis Ahmet Kaplan’a 16 Ekim 2020’de akciğer kanseri teşhisi konuldu. 7,5 yıl hapis cezasına çarptırılan ve denetimli serbestlik zamanının gelmesine 4 ay kalan Kaplan İskenderun Devlet Hastanesi tetkiklerinden sonra cezaevine gönderildi.

“MAHPUS HASTALARA ŞİFA VE ÖZGÜRLÜĞÜN YOLUNU AÇIN”

Ahmet Kaplan’ın cezaevine geri gönderilmesine tepki gösteren HDP Milletvekili ve insan hakları savunucusu Ömer Faruk Gergerlioğlu, “Hızlı ilerleyen kanser hastası. Mahkum koğuşu olmadığı için cezaevine gönderildi. Adana Şehir Hastanesinde mahkum koğuşu var. Oraya yatırılabilir. Geciken her dakika hayattan uzaklaştırıyor onu. Hasta mahpuslara şifa ve özgürlüğün yolunu açın.” dedi.

AHMET KAPLAN’IN KANSER TEŞHİS RAPORU

Okumaya devam et

Gündem

Emine Erdoğan 50 bin dolarlık çantasını boykot edecek mi?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile yaşadığı gerilimin ardından Fransız mallarını boykot etme çağrısı yaptı. Bu çağrının ardından Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın kullandığı 50 bin dolarlık Fransız malı Hermes çantası tekrar gündeme taşındı.

BOLD – Türkiye ve Fransa arasındaki gerilim her iki ülke cumhurbaşkanının karşılıklı açıklamaları ile devam ediyor. Son olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mevlid-i Nebi Haftası açılış programında Fransız mallarının boykot edilmesi çağrısında bulundu.

Erdoğan’ın bu çağrısı yeni bir polemiğin kapısını araladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan daha önce kullandığı 50 bin dolarlık lüks çanta ile gündeme gelmişti. Emine Erdoğan’ın kullandığı Hermes çanta, dünyaca bilinen ünlü bir Fransız markası olunca, tartışmaya yeni bir boyut kattı.

CHP’Lİ ERDEM’DEN ERDOĞAN’A ÇANTA GÖNDERMESİ

Tartışmaya sosyal medya hesabından giren CHP’li Eren Erdem, Emine Erdoğan’ın ismini vermeden Hermes marka çantayı hatırlattı. Erdem paylaşımında “Pahalı çantalarıyla bilinen “Hermes” markası, 1837’de Fransa’da kuruldu… Yani bir Fransız markası. Bilmem anlatabildim mi?” dedi.

Emine Erdoğan’ın 50 bin dolarlık çantası için ‘gerekçesiz’ dava

Okumaya devam et

Popular