Bizimle iletişime geçiniz

Kültür

“Yılmaz Özdil’in 2 bin 500 TL’lik kitabında tarihi yalan ve intihal” iddiası

Yılmaz Özdil'in kaleme Mustafa Kemal kitabında tarihi gerçeklerin saptırıldığı iddia ediliyor.

2 bin 500 liraya satışa çıkarılan “Mustafa Kemal” kitabı maddi hatalar, intihal ve kitabın yazarı Yılmaz Özdil’in iddialara verdiği cevaplarla gündemde.

BOLD- Yılmaz Özdil’in 1.881 adet basılan ve 2 bin 500 lira gibi bir fiyatla satışa çıkartılan kitabı “Mustafa Kemal” satış rakamlarıyla olduğu kadar içeriğiyle de tartışılıyor.

HATAYI TARİH ÖĞRENCİSİ BİLE FARK ETTİ

Kitabı okuyan Atahan Ünal isimli tarih öğrencisi, Mustafa Kemal’in ailesinin Selanik’ten perişan halde geldiği ve cami avlusunda bulunduğu şeklindeki bölüme itiraz etti. Atahan Ünal oldukça kibar bir dille durumu Yılmaz Özdil’e maille bildirdi, ancak Özdil’den sert bir cevap aldı.

Bunun üzerine kendi mailini ve Özdil’in cevabını sosyal medyada paylaştı. Tartışmaya tarihçi akademisyen Ümit Doğan da katıldı ve Özdil’in yazdığı bilginin doğru olmadığını paylaştı.

ÖĞRENCİNİN MAİLİ

Atahan Ünal’ın gönderdiği mail şu şekilde: “Saygıdeğer Özdil ve Sevgili Ağabeyim, ben Hacettepe Üniversitesi’nde tarih okuyan Ankaralı genç okurunuzum. Son kitabınız Mustafa Kemal’i çıktığı gün büyük bir istekle aldım.

Gönül verdiğim bir lideri gönül verdiğim bir kalemden okumak ne kadar heyecanlı, keşke size anlatabilsem. Yalnızca bir maruzatım var: Mustafa Kemal’in annesi ve kız kardeşinin Selanik’ten İstanbul’a gelişini kaleme aldığınız bölümdeki hadiseler tarihsel açıdan pek doğru değil.

Kendilerinin İstanbul’a gelişi perişan muhacir konumunda olmadı. Mustafa Kemal Paşa’nın bilgisi ve kontrolü dahilinde gerçekleşti. Elimizde bu konuyu ele alan belgeler var. (Aynı konu okulumda öğretim üyesi olan Dr. Ali Güler beyefendinin Habertürk’te Cansu Canan’ın konuğu olduğu programda gündeme geldi) Genç bir kardeşiniz olarak sizleri bu durumdan haberdar etmeyi Mustafa Kemal’e gönül vermiş bir Türk genci olarak üzerime vazife bildim.

Haddimi aşmak istemedim. Lütfen beni yanlış anlamayın. ”

YILMAZ ÖZDİL’İN CEVABI

Bunun üzerine Yılmaz Özdil, şu cevabı verdi: “Hem ‘doğru değil’ diyorsun, hem imza almaya geleceğini söylüyorsun, tuhaf değil mi Atahan? Bence sen benim kitabımı imzalatma. Habertürk izle.”

TARTIŞMAYA ÜMİT DOĞAN DA KATILDI

Bu maillerin sosyal medyada paylaşılması üzerine tartışmaya Atahan Ünal’ın hocası akademisyen Ümit Doğan da katıldı: “Meselenin şahidi olarak paylaşmam gerekiyor. Genç arkadaşımız aldığı cevap karşısında üzülerek benimle irtibata geçmişti. Zübeyde hanımın Selanik’ten İstanbul’a geçişi Atatürk’ün bilgisi dahilindedir(arşiv belgeleriyle) ve cami avlusunda bulma meselesi gerçeği yansıtmamaktadır.”

KAYNAKÇA YOK

Kitapla ilgili bir diğer tartışma da kaynakça olmaması. 552 sayfalık kitap, tarih kitabı olarak piyasaya sürüldü ancak Yılmaz Özdil’in kitapta alıntıladığı tarihi olaylar ve belgelerle ilgili tek bir kaynakça dahi göstermediği, bunun intihal ve yayıncılık ahlakına uymamak olduğu belirtiliyor.

Kültür

Muhittin Akgül’den yeni kitap: Hakkı Tutup Kaldırmak

Prof. Dr. Muhittin Akgül’ün Hakkı Tutup Kaldırmak isimli kitabı ABD ve Avrupa’da satışa sunuldu. Takdim yazısını Prof. Dr. Suat Yıldırım’ın kaleme aldığı kitapta hayatlarını hakkı ilan ve ila’ya adamış ve bu uğurda zulme ve haksızlıklara maruz kalmış örnek şahsiyetlerin hayatı anlatılıyor.

BOLD –  Süreyya Yayınları tarafından yayınlanan kitabında Prof. Akgül, insanlık tarihinin başından beri hakkın safında yer alan büyük rehberlerin gayretlerini Kur’ân-ı Kerîm’den örneklerle ortaya koyuyor

Hz. Âdem’in (aleyhisselam) oğlu Hâbil, Hz. Âsiye, Firavun sarayındaki mü’min yetkili, ölümü göze alarak Hz. Musa’ya (aleyhisselam) iman eden sihirbazlar, Hz. İsa’nın (aleyhisselam) havarileri, Habîb-i Neccâr, Ashab-ı Kehf , Ashab-ı Uhdûd’un müthiş işkencelerine ragmen hak yoldan dönmeyenler, Habeşistan kralı Necâşi Ashame anlatılıyor.

Kitaba hakkın zirvedeki temsilcisi son Peygamberimiz Hz. Muhammed’in (aleyhissalatu vesselam) hakkı ikame için gerçekleştirdiği faaliyetler ile mühür basılıyor. Böylece eser, şimdi yaşayan ve gelecekte yaşayacak olan hak temsilcilerine ve onu temsil eden kutlulara tuttukları yolun, Hak Teâlâ’nın peygamberlerinin yolu olduğunu açıklayarak, onlara manevi bir kuvvet ve gıda veriyor. Şimdi yaşayan ve gelecekte yaşayacak olan Hakk temsilcilerine ve hakkı temsil eden kutlulara, örnek almaları ve hayatlarını benzetmeleri gerekli ideal örnekleri nazara veriyor.

Kitap Amerika’da www.antstores.com, Avrupa’da www.kitapdunyasi.eu mağazalarında satışa sunuldu. Kitabın dijital versiyonu ise 15 Nisan’da Apple ve Google mağazalarından satışa sunulacak.

 

 

Okumaya devam et

Kültür

Bir Fikir ve Aksiyon İnsanı Olarak Fethullah Gülen kitabı yayınlandı

Dr. Yüksel Çayıroğlu’nun kaleme aldığı “Bir Fikir ve Aksiyon İnsanı Olarak Fethullah Gülen” isimli kitap yayınlandı. Süreyya Yayınlarından çıkan kitap Gülen ve Hizmet Hareketi hakkında yazılmış en kapsamlı çalışmalardan biri olma özelliğini taşıyor.

BOLD – Yüksel Çayoroğlu, Bir Fikir ve Aksiyon İnsanı Olarak Fethullah Gülen isimli kitabında Gülen’in hayatına, fikir dünyasına, ilmî şahsiyetine, entelektüel yönüne ve Hizmet hareketine sunduğu katkılara ışık tutuyor.

Çayıroğlu, eserin yazılma maksadının, Hakka ve halka hizmet yolunda oldukça bereketli ve bir o kadar da çileli bir ömür geçiren Gülen’in farklı yönleriyle, özellikle ilmî ve fikrî hayatıyla daha yakından ve doğru bir şekilde tanınmasını sağlamak olduğunu belirtiyor.

Bir Fikir ve Aksiyon İnsanı Olarak Fethullah Gülen' - Tr724
“Bir Fikir ve Aksiyon İnsanı Olarak Fethullah Gülen” Avrupa’da www.kitapdunyasi.eu, ABD’de ANT Stores (www.antstores.com) mağazalarından ve dijital olarak e-kitap kanallarından temin edilebilir.

 

Okumaya devam et

Kültür

Ünlü sinema ve tiyatro oyuncusu Rasim Öztekin hayatını kaybetti

Kısa süre önce geçirdiği kalp krizi yüzünden hastanede tedavi gören ünlü sinema ve tiyatro oyuncusu Rasim Öztekin hayatını kaybetti. Öztekin’in ölüm haberi sevenleri, hayranları ve sanatçı dostlarını hüzne boğdu.

BOLD – Ünlü tiyatro ve sinema oyuncusu 62 yaşındaki Rasim Öztekin dün öğle saatlerinde kalp krizi geçirerek hastaneye kaldırıldı. Öztekin’e Beykoz Devlet Hastanesi’nde ilk müdahale yapıldı. Ardından da Dr. Siyami Ersek Hastanesi’ne nakledilen Öztekin’in saat 15:30’da acilen ameliyata alındığı açıklandı.

Hastaneden yapılan ilk açıklamada, “Hastamızın geçmişinde de kardiyal sorunlar yaşamış. Hayati tehlikesi var, durumu ciddi. Şu an yoğun bakımda entübe” denildi. Ancak Öztekin tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada: “Dizi, tiyatro ve sinema oyuncusu Rasim Öztekin, geçirdiği kalp rahatsızlığından sonra, Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanemizde yapılan bütün müdahalelere rağmen hayatını kaybetti. Televizyon olan her evde aileden biriydi. Başımız sağ olsun” ifadelerini kullandı.

GÜLE GÜLE BOB MARLEY FARUK

Cem Yılmaz’ın GORA filminde oynadığı karakterle özdeşleşen Rasim Öztekin’in ölüm haberinin ardından ‘Bob Marley Faruk’ paylaşımları sosyal medyada gündem oldu.

KAVUĞU ŞEVKET ÇORUH’A DEVRETTİ

Galatasaray Lisesinin ardından İstanbul Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulundan mezun olan Rasim Öztekin, amatör tiyatro deneyiminin ardından Ferhan Şensoy’un ‘Orta Oyuncular’ topluluğunda profesyonel tiyatroya adım attı.

2016 yılında Kel Hasan Efendi’nin kavuğu Ferhan Şensoy tarafından kendisine devredildi. Öztekin geçen sene kavuğu Şevket Çoruh’a devretti.

Öztekin, tiyatronun yanı sıra, birçok sinema ve dizi filmlerde de rol aldı. 1992-1995 yılları arasında televizyonlarda şov programları yapan Öztekin, 1994 yılında Gani Müjde ve Yılmaz Erdoğan’ın yazdığı “2071’de Türkiye” adlı müzikali sahneledi.

Ünlü oyuncu bir dönem TRT’ye program metin yazarlığı ve Akşam gazetesinde de köşe yazarlığı yaptı.

8 Mart’ta 4 kadın 4 hikaye

 

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0