Bizimle iletişime geçiniz

Kültür

“Yılmaz Özdil’in 2 bin 500 TL’lik kitabında tarihi yalan ve intihal” iddiası

Yılmaz Özdil'in kaleme Mustafa Kemal kitabında tarihi gerçeklerin saptırıldığı iddia ediliyor.

2 bin 500 liraya satışa çıkarılan “Mustafa Kemal” kitabı maddi hatalar, intihal ve kitabın yazarı Yılmaz Özdil’in iddialara verdiği cevaplarla gündemde.

BOLD- Yılmaz Özdil’in 1.881 adet basılan ve 2 bin 500 lira gibi bir fiyatla satışa çıkartılan kitabı “Mustafa Kemal” satış rakamlarıyla olduğu kadar içeriğiyle de tartışılıyor.

HATAYI TARİH ÖĞRENCİSİ BİLE FARK ETTİ

Kitabı okuyan Atahan Ünal isimli tarih öğrencisi, Mustafa Kemal’in ailesinin Selanik’ten perişan halde geldiği ve cami avlusunda bulunduğu şeklindeki bölüme itiraz etti. Atahan Ünal oldukça kibar bir dille durumu Yılmaz Özdil’e maille bildirdi, ancak Özdil’den sert bir cevap aldı.

Bunun üzerine kendi mailini ve Özdil’in cevabını sosyal medyada paylaştı. Tartışmaya tarihçi akademisyen Ümit Doğan da katıldı ve Özdil’in yazdığı bilginin doğru olmadığını paylaştı.

ÖĞRENCİNİN MAİLİ

Atahan Ünal’ın gönderdiği mail şu şekilde: “Saygıdeğer Özdil ve Sevgili Ağabeyim, ben Hacettepe Üniversitesi’nde tarih okuyan Ankaralı genç okurunuzum. Son kitabınız Mustafa Kemal’i çıktığı gün büyük bir istekle aldım.

Gönül verdiğim bir lideri gönül verdiğim bir kalemden okumak ne kadar heyecanlı, keşke size anlatabilsem. Yalnızca bir maruzatım var: Mustafa Kemal’in annesi ve kız kardeşinin Selanik’ten İstanbul’a gelişini kaleme aldığınız bölümdeki hadiseler tarihsel açıdan pek doğru değil.

Kendilerinin İstanbul’a gelişi perişan muhacir konumunda olmadı. Mustafa Kemal Paşa’nın bilgisi ve kontrolü dahilinde gerçekleşti. Elimizde bu konuyu ele alan belgeler var. (Aynı konu okulumda öğretim üyesi olan Dr. Ali Güler beyefendinin Habertürk’te Cansu Canan’ın konuğu olduğu programda gündeme geldi) Genç bir kardeşiniz olarak sizleri bu durumdan haberdar etmeyi Mustafa Kemal’e gönül vermiş bir Türk genci olarak üzerime vazife bildim.

Haddimi aşmak istemedim. Lütfen beni yanlış anlamayın. ”

YILMAZ ÖZDİL’İN CEVABI

Bunun üzerine Yılmaz Özdil, şu cevabı verdi: “Hem ‘doğru değil’ diyorsun, hem imza almaya geleceğini söylüyorsun, tuhaf değil mi Atahan? Bence sen benim kitabımı imzalatma. Habertürk izle.”

TARTIŞMAYA ÜMİT DOĞAN DA KATILDI

Bu maillerin sosyal medyada paylaşılması üzerine tartışmaya Atahan Ünal’ın hocası akademisyen Ümit Doğan da katıldı: “Meselenin şahidi olarak paylaşmam gerekiyor. Genç arkadaşımız aldığı cevap karşısında üzülerek benimle irtibata geçmişti. Zübeyde hanımın Selanik’ten İstanbul’a geçişi Atatürk’ün bilgisi dahilindedir(arşiv belgeleriyle) ve cami avlusunda bulma meselesi gerçeği yansıtmamaktadır.”

KAYNAKÇA YOK

Kitapla ilgili bir diğer tartışma da kaynakça olmaması. 552 sayfalık kitap, tarih kitabı olarak piyasaya sürüldü ancak Yılmaz Özdil’in kitapta alıntıladığı tarihi olaylar ve belgelerle ilgili tek bir kaynakça dahi göstermediği, bunun intihal ve yayıncılık ahlakına uymamak olduğu belirtiliyor.

Sinema

HBO Max dizilerden sonra orijinal film atağına geçti

Steven Soderbergh’in Meryl Streep ve Gemma Chan’i bir araya getiren yeni filmi Let Them All Talk, aralık ayında HBO Max’te izleyici ile buluşacak.

BOLDTraffic ile Oscar alan Soderbergh’in komedi türündeki yeni filminin senaryosunu, Deborah Eisenberg kaleme aldı. Filmlerinde yeni teknikler denemesiyle bilinen Soderberg’in bu yapımda da sınırlı imkanlar kullandığı biliniyor.

Daha önce iPhone ile film çeken ünlü yönetmen Let Them All Talk için ses ekipmanları dışında alışıldık film ekipmanlarının çoğunu kullanmamış ve hareketli sahnelerin birçoğunu eline kamera alıp tekerlekli sandalyede çekmiş.

Filme dair bir diğer ilginç bilgide senaryo ile ilgili. Gelen bilgilere göre yapımın senaryosu sadece olayları temel çizgileriyle ele almış ve oyuncuların doğaçlama performanslarıyla tamamlanmış.

Let Them All Talk yakın tarihte HBO Max’te izleyeceğimiz tek yapım değil. Raised by Wolves ile dizi alanında ilk ciddi yapımını sunan ve daha önce de Seth Rogen’ın An American Pickle filmini yayınlayan platform, önümüzdeki günlerde de Robert Zemeckis’in The Witches filmini izleyici karşısına çıkaracak.

Okumaya devam et

Gündem

Müjde Ar, aldığı ödülü Kavala ve tutuklu gazetecilere ithaf etti

6. Balkan Panorama Film Festivali’nin Onur Konuğu olan Müjde Ar, ödülünü 3 yıldır cezaevinde bulunan Osman Kavala’ya ve tutuklu gazetecilere ithaf etti.

BOLD– Birgün’ün haberine göre Türkiye sinemasının deneyimli ismi Müjde Ar, bu yıl 6. Kez düzenlenen Balkan Panorama Film Festivali‘nin Onur Konuğu oldu. Müjde Ar kendisine takdim edilen Onur Ödülü’nü 2017 yılından beri cezaevinde bulunan iş insanı Osman Kavala ile tutuklu gazetecilere ithaf etti.

Pandemik salgın nedeniyle festivale katılamayan Müjde Ar’ın yayınladığı video mesaj şöyle:

“Bana verilen bu ödülü yaptığı haberlerden ötürü hapishanede olan gazetecilere ve hakkında hiçbir delil olmadan, AİHM kararlarına rağmen 3 yıldır cezaevinde tutulan dostum, gerçek bir kültür-sanat dostu Osman Kavala’ya ithaf ediyorum.”

Okumaya devam et

Kültür

‘Yalnız ve Yaralı Bir Hayat: Fikret Muallâ’ sergisi İzmir’de yeniden açılıyor

Koronavirüs pandemik salgın nedeniyle kapılarını geçici olarak resimseverlere kapatan Fikret Muallâ sergisi, 20 Ekim’de İzmir’de yeniden ziyaretçilerini ağırlamaya hazırlanıyor.

BOLD– 28 Şubat 2020’de ziyarete açılan “Yalnız ve Yaralı Bir Hayat: Fikret Muallâ” sergisi, salgın sebebiyle kısa süre sonra kapatılmıştı. 20 Ekim 2020’de kapılarını tekrar açacak olan sergi iki ay süreyle ziyaretçi kabul edecek.

Sergide Fikret Muallâ’nın 55 eserinin yanı sıra sanatçıya ait mektup, kitap ve kişisel eşyalara da yer veriliyor. Ara Güler’in çektiği Fikret Muallâ fotoğraflarının da bulunduğu sergi pazartesi hariç her gün saat 10.00-17.00 arasında açık olacak.

Pandemi tedbirlerinin uygulanacağı sergide ziyaret süresi 30 dakika ile sınırlandırıldı. Galeri içerisinde aynı anda en fazla 15 kişinin bulunabileceği sergiye ziyaretler 0232 502 11 00 nolu telefondan randevu alınarak yapılabilecek.

Okumaya devam et

Popular