Bizimle iletişime geçiniz

Genel

2018’de Norveç’e iltica eden 10 kişiden 3’ü Türk vatandaşı

Kuzey Avrupa’nın İskandinav Yarımadası’nın batısında bulunan Norveç, gelişmiş refah seviyesi ve insan hak ve özgürlükleri konusunda dünya ülkeleri arasında ilk sırada yer alıyor. Savaş ve birçok insan hakları ihlalleri nedeniyle ülkelerinden ayrılmak zorunda kalan insanlar, Norveç’i güvenli bir liman olarak görüyor.

Norveç’in Göçmenlik Bürosu UDI, 2018’de toplam 2 bin 655 kişinin iltica ettiğini duyurdu. İltica eden 10 kişiden 3’ünün Türkiye vatandaşı olduğunu ve bu rakamın önceki yıllara oranla Suriyeli göçmenleri geçtiğini vurguladı.

2018’DE 765 TÜRK VATANDAŞI İLTİCA ETTİ

2018’e kadar Suriye, Somali ve Eritre’den gelen insanlar, Norveç’e iltica edenler arasında ilk sırada yer alıyordu. UDI’nin raporuna göre bu durum 2018 yılın değişti ve yıl içinde iltica eden Suriyeli sayısı 465’te kalırken Türklerin sayısı 765 olarak kayıtlara geçti ve listede ilk sıraya yükseldi.

İskandinav ülkeleri Norveç, İsveç ve Danimarka gerek siyasi gerekse insani nedenlerle dünyada en fazla iltica başvurusu alan ülkeler arasında yer alıyor.

İLTİCA TALEBİ 15 TEMMUZ’DAN SONRA ARTTI

15 Temmuz 2016 darbe teşebbüsünden sonra yaşanan hukuk dışı uygulamalar ve insan hakları ihlalleri sebebiyle Türkiye’yi terk etmek zorunda kalanlar, birçok Avrupa ülkesinde olduğu gibi Norveç’e iltica müracaatında bulundu.

Norveç Göçmenlik Bürosu UDI’nın yıllık raporunda Suriye, Somali ve Eritre gibi en fazla sığınma ve iltica talep eden ülke vatandaşları arasına Türkiye’de eklenmiş oldu.

Türkiye’den gelen insanların sığma talebindeki başvurularda artış gözlemlenmesi nedeniyle UDI, 2017 yılının haziran ayında yaptığı açıklamada, dosya içeriklerinin daha dikkatli ve detaylı incelenmesi için başvuruların değerlendirilmesine belli bir süre ara verileceğini duyurmuştu.

Norveç Göçmenlik Bürosu, Türkiye’den gelenlere ait dosyaları nasıl inceledikleri konusunda Avrupa ülkeleri ile de fikir alışverişi yapmak için süre istemişti. Bu durum ikamet izinlerinin sonuçlanmasını daha uzun bir zaman dilimine yaydı.

İLTİCA MÜRACAATINDA BULUNAN 100 KİŞİDEN 91’İ OLUMLU CEVAP ALDI

Yayımlanan raporda Norveç’e bir önceki yıllara oranla iltica başvurularında ciddi bir azalma yaşansa da Türklere ait olan başvuruların sayısında ciddi bir artış meydana gelmesi ülke medyasında da geniş yer buldu.

Norveç medyasında çıkan haberlerde Türkiye’den gelen sığınma başvurularının 15 Temmuz sonra arttığının altını çiziliyor. UDI’nin açıkladığı raporda yapılan başvuruların yüzde 91’i olumlu sonuçlandığı belirtiliyor.

Norveç’te resmi verilere göre 2018 yılında toplam 97 ülkeden iltica başvurusu yapıldı. Türk başvuruculardan değerlendirme süreçleri tamamlanan dosyaların yüzde 91’i olumlu sonuçlanarak sığınmacılara oturumları verildi.

2018 yılında Norveç’e Türkiye’den iltica talebinde bulunanların sayısı 765’e yükseldi. Bu sayı Suriyeliler için 419, Eritre vatandaşları için 241 ve İran vatandaşları için 119 olarak kayıtlara geçti. 2018 yılında Türkiye’den en fazla başvuru haziran ayında gerçekleşti. Ocak ayında 5 kişi, haziran ayında 216 kişi iltica talebinde bulundu.

NORVEÇ’E İLTİCA SÜRECİ NASIL İŞLİYOR?

Norveç, Avrupa Birliği (AB) ülkesi olmasa da Schengen Bölgesi’nin ortak üyesidir. Norveç vizesi olmadan Schengen vizesi ile ülkeye giriş yapmak mümkün. Norveç’e iltica başvurusunda bulunan kişi ilk önce yabancılar polis merkezine götürülüyor. Buradaki parmak izi alımı ve genel bilgilendirmeden sonra karşılama kampı adı verilen bir merkeze götürülüyor. Bu merkezde başvurucu, tüberküloz kontrolünden geçiriliyor. Ardından tekrar yabancılar polis merkezine götürülen sığınmacının ifadesi alınıyor ve güvenlik soruşturmasına tabi tutuluyor.

Sağlık kontrolleri ve sorgusu tamamlanan sığınmacı, Göçmenlik Bürosu (UDI) ile görüşme yapacağı Transit Mottak adı verilen kamplara götürülüyor. 2018’de Türkiye’den sığınmacı sayısının artması nedeniyle UDI görüşmeleri bir önceki yıllara göre yavaş ilerliyor. Bu nedenle Türkiye’den gelen bazı sığınmacıların UDI mülakatı yapılmadan bekleme kampları adı verine Mottaklar da randevu çağrısını bekliyor. UDI başvurucularda kişinin beyanını esas alıyor. Fakat duruma göre beyanlar doğrultusunda yaşanan hak ihlallerinin belgesini de talep edebiliyor. Yanıltıcı ve gerçek dışı beyanlarda bulunduğu tespit edilen kişiler Norveç’ten sınır dışı ediliyor.

İş arayan ve dil öğrenmek isteyen mülteciler için Almanya’da dev fuar

Genel

Kozmik Oda’da casusluk yoksa kozmik sırlara ne oldu?

Gazeteci Adem Yavuz Arslan, Saray yargısının bile casusluk yapılmadığına hükmettiği Kozmik Oda olayının perde arkasını anlatıyor.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Hizmet Hareketi’ne yönelik en büyük suçlamalarından olan ‘Kozmik Oda’daki kozmik bilgilerin ABD’ye servis edildiği iddiası içeren yargılama sona erdi. Yargılama sonunda casusluk yapılmadığı anlaşıldı. Saray yargısı, Kozmik Oda’dan çalınan belge olmadığına ve sanıklara yönelik casusluk suçlamalarının delillendirilemediğine hükmetti.

Kozmik Oda olayı ve perde arkasında neler oldu?

Gerçekten Kozmik Oda’ya girildi mi?

Kozmik Oda’dan oradan belge çıkarıldı mı?

İşte gazeteci Adem Yavuz Arslan’ın anlatımıyla Kozmik Oda gerçeği…

Okumaya devam et

Genel

TTB’den acı haber: Bir günde 5 sağlık çalışanı koronavirüsten hayatını kaybetti

Türk Tabipler Birliği (TTB), son 24 saat içinde, 5 farklı ilde çalışan 5 sağlık çalışanının Kovid-19 yüzünden yaşamını yitirdiğini açıkladı.

BOLD – Türk Tabipler Birliği (TTB) son 24 saatte 5 sağlık çalışanının daha koronavirüsten yaşamını yitirdiğini sosyal medya hesabından duyurdu. Hayatını kaybedenlerin isim, unvan ve görev yerleri şöyle: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil servisinde otomasyon görevlisi olarak çalışan Ferhat Gencer, Kırıkkale Yüksek İhtisas Hastanesi personeli Harun Dönmez, İstanbul’da iş yeri hekimi olarak çalışan Dr. Salih Kanlı, Elazığ Eğitim Araştırma Hastanesinde Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Turan Yıldırım, Batman’ın Sason ilçesinde ebe olarak çalışan Yasemin Çolak.

SON 8 GÜNDE 13 SAĞLIK ÇALIŞANI YAŞAMINI YİTİRDİ

TTB ‘Yönetemiyorsunuz’, ‘Tükeniyoruz’, ‘Ölüyoruz’ etiketleriyle paylaştığı mesajda şu ifadeleri kullandı: “Bir günde 5 sağlık çalışanını KOVID-19 nedeniyle yitirdik. ”

Geçtiğimiz hafta içinde yitirilen 8 sağlık çalışanı ile birlikte, 8 günde yaşamını yitiren sağlık çalışanı sayısı 13 oldu.

Kovid-19 yasakları geri mi dönüyor?

Okumaya devam et

Genel

Kız öğrenci online derste mikrofonu açık unutunca olanlar oldu: Mal mıdır nedir

Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesinde Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yılmaz Daşlı’nın ders anlattığı sırada bir kız öğrenci açık unuttuğu mikrofondan Daşlı’ya hakaret etti.

BOLD – Sivas Cumhuriyet Üniversitesinde verilen uzaktan eğitim sırasında mikrofonunu açık unutan Tuba isimli kız öğrencinin hakareti yayına yansıdı. Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesinde Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yılmaz Daşlı, uzaktan eğitimle verdiği ders sırasında öğrencilerine kendi yazdığı ‘Sosyal Sorunlarda Güncel Tartışmalar’ adlı kitabı tavsiye etti.

Bu sırada mikrofonunun açık olduğunu unutan üniversite öğrencisinin hakaret içeren, “Kendi yazdığı kitabını istedi bir de ya.. Mal mı nedir” sözleri yayına girdi.

EVET MALIM

Bu sözlere “Evet malım” diyerek karşılık veren öğretim üyesi, öğrencisine mikrofonunun açık olduğu hatırlatarak terbiyeli olması konusunda uyarıda bulundu. Diyaloğun ardında Daşlı ders anlatmaya devam etti.

Okumaya devam et

Popular