Bizimle iletişime geçiniz

Genel

Ceyda Karan 10 eczane dolaştı Enfluvir bulamadı

Eczanelerde ilaç bulunamaması olayı en temel ilaçlara kadar indi. Gazeteci Ceyda Karan, 10 eczane dolaşıp ilacı aramaktan vazgeçti. Eczacılar daha tepkili.

Gazeteci Ceyda Karan, Twitter hesabından, “10 eczane dolaştım. Anlaşılan o ki millet gripten kırılıyor, doktorların verdiği en birinci ilaç yok resmen. Eczacılar, ‘piyasaya sürmüyorlar’ diyorlar.” şeklinde bir paylaşım yaptı.

Ceyda Karan’ın arayıp bulamadığı ilacın ismi “Enfluvir 75 MG KAP” isimli grip tedavisinde kullanılan bir ilaç.

ECZACI DA DERTLİ VATANDAŞ DA

Karan’ın bu paylaşımının altına pekçok vatandaş farklı ilaçları hatta muadillerini bile eczanelerde bulamadıklarını yazdılar. Ancak eczacılar suçun kendilerinde olmadığını belirterek karşı paylaşımlar yaptı:

“Ceyda Hanım geçmiş olsun. Birinci kalemde yazılmış ilacı bulmanız zor. Uygulanan 2,69 TL Euro kuru sebebiyle firmalar etken madde alıp satmakta zorlanmaktadırlar.”

“Eczacıyım.Firmalar zam öncesi depoya sınırlı ilaç veriyor.Depolar eczaneye mecburen kotalı veriyor. Eczacı kim gelirse ona veriyor bitiyor.5 senedir her Ocak-Şubat dönemi aynı terane . Ağaçtan toplamıyoruz ilacı. Yorulduk anlatmaktan.”

“Bu suç eczacıların değil. Çünkü biz eczacılar da ilaç temin etmekte zorlanıyoruz. Birinci nedeni ilaç için belirlenen fiyat politikası. İkinci neden ise devletin ilaca zam yapacağını firmalara 2 ay önceden haber vermesi. Firmalar da zam alacak ürünü piyasaya sürmüyor…”

“Ceyda hanım ben 1 yıldır kolit ilacı bulmak için her seferinde şehrin tüm eczanelerini geziyorum ancak araya tanıdık koyup ilaca ulaşabiliyorum..Özellikle ciddi kronik hastalıkların ilaçları maalesef yurt dışından kısıtlı geliyor,geleni de depoluyorlar.”

“Salofalk bulamıyorum, bir kutu zar zor buldum, sonra ne yapacağım belli değil.”

“Zam gelene kadar sakın hasta olmayın, ameliyattan uzak durun, ilaçları bulup alabilirseniz o zaman ameliyat olabilirsiniz.”

144 ilaç piyasada bulunamıyor, 30’u temel ilaç listesinde

Genel

ABD Büyükelçiliği alarm verdi: Terör saldırısı olabilir vize işlemleri iptal

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği “Güvenlik Uyarısı” yayınlayarak İstanbul’da Amerikalılara ve yabancı ülke vatandaşlarına yönelik terörist saldılar ve kaçırma girişimleri olabileceğini duyurdu.

BOLD – Vize işlemleri ve hizmetlerin askıya alındığını açıklayan ABD’nin Ankara Büyükelçiliği, bugün bir “Güvenlik Uyarısı” yayınladı. Elçilik, İstanbul’da ABD vatandaşlarına ve yabancı ülke vatandaşlarına karşı potansiyel terörist saldılar ve kaçırma girişimleri konusunda güvenilir bilgiler aldıklarını duyurdu. Bu saldırıların potansiyel olarak ABD’nin Türkiye başkonsolosluğunda veya ülkedeki başka noktalarda da meydana gelebileceği ifade edildi.

Büyükelçilik, Türkiye’deki ABD vatandaşlarının yabancı vatandaşların bir araya geldiği ofis ve AVM gibi alanlardan, kaçınmaları gerektiğini aktardı. Elçiliklerin vize işlemlerinin yanı sıra ABD vatandaşlarına verilen hizmetlerin de geçici süreyle durdurulacağı duyuruldu. Kişisel randevusu olanlara konuyla ile ilgili bir bilgilendirme e-postası atılacağı belirtildi.

Açıklamada, ABD vatandaşlarına şu tavsiyelerde bulunuldu:

  • Dikkatli ve tetikte olun.
  • Kalabalıklardan kaçının.
  • Düşük profilinizi koruyun.
  • Çevrenizden haberdar olun.
  • Yabancıların uğrak yerlerinde dikkatli olun.
  • Haberler için yerel medyayı takip edin.

Okumaya devam et

Genel

Gelecek Partisi sözde yerli otomobili eleştirdiği paylaşımını kaldırdı

gelecek partisi yerli otomobil

Gelecek Partisi, sosyal medya hesabından TOGG’un üreteceği yerli otomobilin çoğu parçasının yurt dışından alınmasını eleştiren bir paylaşım yaptı. AKP’lilerin tepki göstermesi üzerine yerli otomobille ilgili paylaşım bir süre sonra partini hesabından kaldırıldı.

BOLD – Gelecek Partisi, yerli otomobil projesinin ‘yerliliğini’ sorgulayan bir paylaşım yaptı. Partinin sosyal medya hesabı üzerinden paylaşılan görselde “Yerli otomobilimiz ne kadar yerli?” sorusu soruldu.

Paylaşımda TOGG’un üreteceği yerli otomobilin tasarımının İtalyan Pininfarina, elektirikli motorunun Alman Bosch, şasi sistemlerinin İngiliz Mira, bataryanın Çinli Farasis, araç entegrasyonunun Alman Edag şirketleri tarafından yapıldığı belirtildi.

AKP’lilerin yoğun tepkisinin ardından paylaşım bir bir süre sonra kaldırıldı.

Gelecek Partisi’nin hedefinde yerli otomobil var #2

 

‘Yerli’ otomobilin motorunu Bosch bataryasını Çinli şirket üretecek

Okumaya devam et

Genel

Kozmik Oda’da casusluk yoksa kozmik sırlara ne oldu?

Gazeteci Adem Yavuz Arslan, Saray yargısının bile casusluk yapılmadığına hükmettiği Kozmik Oda olayının perde arkasını anlatıyor.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Hizmet Hareketi’ne yönelik en büyük suçlamalarından olan ‘Kozmik Oda’daki kozmik bilgilerin ABD’ye servis edildiği iddiası içeren yargılama sona erdi. Yargılama sonunda casusluk yapılmadığı anlaşıldı. Saray yargısı, Kozmik Oda’dan çalınan belge olmadığına ve sanıklara yönelik casusluk suçlamalarının delillendirilemediğine hükmetti.

Kozmik Oda olayı ve perde arkasında neler oldu?

Gerçekten Kozmik Oda’ya girildi mi?

Kozmik Oda’dan oradan belge çıkarıldı mı?

İşte gazeteci Adem Yavuz Arslan’ın anlatımıyla Kozmik Oda gerçeği…

Okumaya devam et

Popular