Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

RTÜK Başkanı İlhan Yerlikaya istifa etti

Adı skandallardan eksik olmayan Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı İlhan Yerlikaya, istifa etti. Dönemi torpil ve skandallarla anılıyor.

RTÜK Başkanı İlhan Yerlikaya 25 Kasım 2015’den bu yana yürüttüğü başkanlık görevinden istifa etti. Yerlikaya istifasına gerekçe olarak ailesinin yaşadığı sağlık sorunlarını gösterdi. Ancak kulislerde, Palu ailesi rezaletinin istifada etkili olduğu ileri sürüldü.

BOLD- RTÜK’ten yapılan açıklamaya göre, Yerlikaya, annesinin geçirdiği kalp krizi sonrası, hastanede yoğun bakım ünitesinde yaşamını sürdürmesi ve sağlık sorunları olan babasının rahatsızlığının artması sebebiyle, başkanlık görevinden ayrıldı.

EN YAŞLI ÜYE VEKALET EDECEK

En yaşlı RTÜK üyesi sıfatıyla Arif Fırtına’nın başkanlığında yarın yapılacak haftalık Üst Kurul toplantısının birinci gündemi, başkanlık seçimi olacak. Kurul üyeleri kendi aralarından başkan ve başkanvekili seçecek. Yerlikaya’nın RTÜK üyeliği ise devam edecek.

PALU AİLESİ REZALETİ ELEŞTİRİ KONUSU OLMUŞTU

Muhalif televizyon kanallarına verdiği ağır para cezaları nedeniyle eleştiri oklarının hedefi olan RTÜK’ün, ATV’de yayımlanan Müge Anlı’nın programında haftalarca süren ‘Palu Ailesi rezaleti’ne sessiz kalması eleştiri konusu olmuştu.

ERDOĞAN DA TEPKİ GÖSTERMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın da duruma tepki göstererek, “Bunlar toplumu rencide ediyor.” dediği ileri sürülmüştü.

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ise, “Bu kadar sürmesi gerekiyor muydu? Müge Anlı ile bunu konuşacağız.” ifadelerini kullanmıştı.

AKP İÇİNDE RAHATSIZLIĞA SEBEP OLDU

Palu ailesi rezaletinin, AKP’nin MKYK ve MYK toplantılarında da gündeme geldiği kamuoyuna yansımıştı.

Toplantılarda taciz, tecavüz, cinayet ve büyü iddialarının gündeme geldiği program hakkında ağır eleştiriler yapıldığı belirtilmişti.

RTÜK’ün yetersiz kaldığı, yeni bir denetim ve kontrol mekanizması kurulması gerektiğini görüşleri dile getirilmişti.

HALK ARENASI VE FOX ANA HABER’E JET CEZA

RTÜK’ün, gazeteci yazar Yılmaz Özdil, sanatçılar Metin Akpınar ile Müjdat Gezen’in sözlerini gerekçe göstererek Halk TV ve Fatih Portakal’ın sözleri nedeniyle de Fox TV’ye cezalar vermesi eleştiri konusu olmuştu.

Fox Ana Haber’e 3 gün, Halk Arenası’na 5’i Metin Akpınar ile Müjdat Gezen’in konuk olduğu programdan, 3’ü de Yılmaz Özdil’in konuk olduğu bir başka Halk Arenası programından olmak üzere toplamda 8 program yayın durdurma ve para cezası verilmişti.

KORUMA POLİSİNİ RTÜK DAİRE BAŞKAN YARDIMCISI YAPTI

RTÜK Başkanı İlhan Yerlikaya, koruma polisini RTÜK daire başkan yardımcılığı kadrosuna aldırdığı için de çok eleştirilmişti.

Geçen yıl göreve atanan M.E.’nin, RTÜK Başkanı’nın koruma polisliğini yapmaya devam ettiği ileri sürülmüştü.

YAKINLARINI RTÜK’TE İSTİHDAM ETTİ

Konyalı olan İlhan Yerlikaya’nın yakın ekibindeki Özel Kalem Müdürü ve Daire Başkan Yardımcılarından oluşan 6 kişilik kadronun Konyalı olmasının yanı sıra İdari ve Mali İşler Daire Başkanı Ömer Yerlikaya’nın da birinci derece akraba olması kadrolaşma eleştirilerini gündeme getirmişti.

2011’DE AKP’DEN MİLLETVEKİLİ OLMUŞTU

59 yaşındaki Prof.Dr. İlhan Yerlikaya, 2005 yılında RTÜK üyeliğine seçilmiş, Temmuz 2009-Mart 2011 arasında RTÜK Başkan Vekilliği görevini üstlenmişti.

Yerlikaya, Mart 2011’de milletvekili olmak için RTÜK’teki görevinden istifa etmiş ve TBMM’ye AKP milletvekili olarak girmişti.

Yerlikaya milletvekilliğinin ardından 2015 yılının Temmuz ayında tekrar RTÜK üyesi seçilmiş, Kasım 2015’te ise RTÜK Başkanlığına getirilmişti.

YENİ BAŞKAN EBUBEKİR ŞAHİN Mİ OLACAK?

Öte yandan RTÜK Başkanlığı için AKP kontenjanından RTÜK üyesi olan Ebubekir Şahin’in ismi konuşuluyor.

Yarın yapılacak seçimlerde başkanlık için en güçlü adayın Şahin olduğu ileri sürülüyor.

Okumaya devam et
Reklamlar

Gündem

AKP’li Bostancı’nın oğlu genç yaşta genel müdür yapıldı

Kamuda AKP’li atamaları tam gaz devam ediyor. AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın kararıyla AKP Grup Başkanı Naci Bostancı’nın oğlu Afşin Burak Bostancı Nükleer Enerji ve Uluslararası Projeler Genel Müdürlüğü’ne atandı.

BOLD – Kamuda akraba atamaları hız kesmeden devam ediyor. Resmi Gazete’de yayımlanan atama kararlara göre AKP Grup Başkanı Naci Bostancı’nın oğlu genel müdür yapıldı.

AKP’Lİ NACİ BOSTANCI’NIN OĞLU

Resmi Gazete’de yayımlanan atama kararlarından AKP Grup Başkanı Naci Bostancı’nın oğlu Afşin Burak Bostancı Nükleer Enerji ve Uluslararası Projeler Genel Müdürlüğü’ne atandı. AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan atama kararında şu ifadeler yer aldı: “Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığında açık bulunan Nükleer Enerji ve Uluslararası Projeler Genel Müdürlüğüne 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 2 ve 3’üncü maddeleri gereğince Afşın Burak Bostancı atanmıştır.”

2019’DAN BERİ NÜKLEER DÜZENLEME KURULU ÜYESİYDİ

Uzun süredir İbrahim Halil Dere’nin vekaleten yürüttüğü Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Nükleer Enerji ve Uluslararası Projeler Genel Müdürlüğü görevine atanan Afşin Burak Bostancı, 2019 yılının Şubat ayından bu yana Nükleer Düzenleme Kurumu Kurul üyesi olarak görev yapıyordu. “Nükleer enerji sektöründeki faaliyetler ile radyasyonla ilgili tesis ve faaliyetleri düzenlemek ve denetlemek” amacıyla kurulan kuruma genç Bostancı’nın atanması tepki toplamıştı.

 

Ticaret Bakanı Pekcan’ı görevden aldı yerine Mehmet Muş’u atadı

Okumaya devam et

Gündem

Hizmet Hareketi mensuplarına sahur operasyonu: 30 gözaltı

AKP iktidarı, kutsal Ramazan ayında da Hizmet Hareketi mensuplarına yönelik operasyonlarına ara vermeden devam ediyor. İstanbul Emniyet Müdürlüğüne bağlı polisler, 34 kişinin kalabileceği 33 adrese, sahur vaktinde eş zamanlı baskınlar yaptı. Operasyonlarda 30 kişi gözaltına alındı. 

BOLD – İstanbul Emniyet Müdürlüğü TEM ve İstihbarat Şube ekiplerince hizmet hareketine yönelik gece yarısı operasyon düzenlendi. 33 adrese yapılan operasyonlarda aranan 34 kişiden 30’u gözaltına alındı.

GECE YARISI OPERASYON YAPTILAR

Hizmet Hareketi mensuplarına yönelik olarak İstanbul Emniyet Müdürlüğü TEM ve İstihbarat Şube ekiplerince yapılan çalışmalar neticesinde, cemaat soruşturmaları/kovuşturmaları kapsamında firari olduğu öne sürülen kişilerin adresleri belirlendi. 33 adrese, gece saat 00:00 sıralarında eş zamanlı baskınlar operasyon gerçekleştirildi.

30 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Yapılan baskınlarda 30 kişi yakalanarak gözaltına alındı. Baskınlarda bulunamayan kişiler ise aranıyor. İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürülen 30 kişinin ifadeleri alınıyor.

Ticaret Bakanı Pekcan’ı görevden aldı yerine Mehmet Muş’u atadı

Okumaya devam et

Gündem

Nerde lan atlar!

TİP Genel Başkanı Erkan Baş’ın Meclis’te çekilen öfkeli bir fotoğrafı, kayıp atlarla ilgili hesap soran bir  paylaşımda kullanılınca sosyal medyada viral oldu.

BOLD – İstanbul Büyükşehir Belediyesinin (İBB), MHP’li Hatay Dörtyol Belediyesine hibe ettiği ve güvenlik amacıyla çip de taktığı 50 at kayıplara karıştı.

KRT televizyonu muhabiri Çağdaş Ulus, Dörtyol’daki dere kenarlarında kesik at başları bulunduğuna ilişkin canlı yayında bilgi paylaştı.

Olayın ardından partisinden istifa ettiğini açıklayan Belediye Başkanı Fadıl Keskin atların sucuk yapıldığı iddialarını da yalanladı.

KAYMAKAMLIK SORUŞTURUYOR

Keskin açıklamasının devamında: “İnsanların attan sucuk yapmaya ihtiyacı yok. Atları teslim ettiğimiz kişi atları elinden kaçırdı. Kaymakamlık da bunu soruşturuyor” ifadelerini kullandı.

Açıklamalar kamuoyunu tatmin etmedi. Sosyal medyada konuyla ilgili pek çok paylaşım yapıldı. Yapılan paylaşımlarda atların akıbetinin bir an önce ortaya çıkarılması istendi.

Öte yandan sosyal medyada esprili bir paylaşım viral oldu. Milletvekillerinin kavga ettiği bir ana ilişkin çekilen fotoğrafın kullanıldığı paylaşım yüzlerce beğeni aldı. TİP Genel Başkanı Erkan Baş’ın AKP sıralarına yönelik tepkisinin yer aldığı fotoğraf “Nerde lan atlar” notuyla paylaşıldı.

https://mobile.twitter.com/ataegemenc/status/1384457062923472905

Erdoğan bu durumda ne kadar sertleşecek

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0