Gündem

RTÜK Başkanı İlhan Yerlikaya istifa etti

Adı skandallardan eksik olmayan Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı İlhan Yerlikaya, istifa etti. Dönemi torpil ve skandallarla anılıyor.

RTÜK Başkanı İlhan Yerlikaya 25 Kasım 2015’den bu yana yürüttüğü başkanlık görevinden istifa etti. Yerlikaya istifasına gerekçe olarak ailesinin yaşadığı sağlık sorunlarını gösterdi. Ancak kulislerde, Palu ailesi rezaletinin istifada etkili olduğu ileri sürüldü.

BOLD- RTÜK’ten yapılan açıklamaya göre, Yerlikaya, annesinin geçirdiği kalp krizi sonrası, hastanede yoğun bakım ünitesinde yaşamını sürdürmesi ve sağlık sorunları olan babasının rahatsızlığının artması sebebiyle, başkanlık görevinden ayrıldı.

EN YAŞLI ÜYE VEKALET EDECEK

En yaşlı RTÜK üyesi sıfatıyla Arif Fırtına’nın başkanlığında yarın yapılacak haftalık Üst Kurul toplantısının birinci gündemi, başkanlık seçimi olacak. Kurul üyeleri kendi aralarından başkan ve başkanvekili seçecek. Yerlikaya’nın RTÜK üyeliği ise devam edecek.

PALU AİLESİ REZALETİ ELEŞTİRİ KONUSU OLMUŞTU

Muhalif televizyon kanallarına verdiği ağır para cezaları nedeniyle eleştiri oklarının hedefi olan RTÜK’ün, ATV’de yayımlanan Müge Anlı’nın programında haftalarca süren ‘Palu Ailesi rezaleti’ne sessiz kalması eleştiri konusu olmuştu.

ERDOĞAN DA TEPKİ GÖSTERMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın da duruma tepki göstererek, “Bunlar toplumu rencide ediyor.” dediği ileri sürülmüştü.

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ise, “Bu kadar sürmesi gerekiyor muydu? Müge Anlı ile bunu konuşacağız.” ifadelerini kullanmıştı.

AKP İÇİNDE RAHATSIZLIĞA SEBEP OLDU

Palu ailesi rezaletinin, AKP’nin MKYK ve MYK toplantılarında da gündeme geldiği kamuoyuna yansımıştı.

Toplantılarda taciz, tecavüz, cinayet ve büyü iddialarının gündeme geldiği program hakkında ağır eleştiriler yapıldığı belirtilmişti.

RTÜK’ün yetersiz kaldığı, yeni bir denetim ve kontrol mekanizması kurulması gerektiğini görüşleri dile getirilmişti.

HALK ARENASI VE FOX ANA HABER’E JET CEZA

RTÜK’ün, gazeteci yazar Yılmaz Özdil, sanatçılar Metin Akpınar ile Müjdat Gezen’in sözlerini gerekçe göstererek Halk TV ve Fatih Portakal’ın sözleri nedeniyle de Fox TV’ye cezalar vermesi eleştiri konusu olmuştu.

Fox Ana Haber’e 3 gün, Halk Arenası’na 5’i Metin Akpınar ile Müjdat Gezen’in konuk olduğu programdan, 3’ü de Yılmaz Özdil’in konuk olduğu bir başka Halk Arenası programından olmak üzere toplamda 8 program yayın durdurma ve para cezası verilmişti.

KORUMA POLİSİNİ RTÜK DAİRE BAŞKAN YARDIMCISI YAPTI

RTÜK Başkanı İlhan Yerlikaya, koruma polisini RTÜK daire başkan yardımcılığı kadrosuna aldırdığı için de çok eleştirilmişti.

Geçen yıl göreve atanan M.E.’nin, RTÜK Başkanı’nın koruma polisliğini yapmaya devam ettiği ileri sürülmüştü.

YAKINLARINI RTÜK’TE İSTİHDAM ETTİ

Konyalı olan İlhan Yerlikaya’nın yakın ekibindeki Özel Kalem Müdürü ve Daire Başkan Yardımcılarından oluşan 6 kişilik kadronun Konyalı olmasının yanı sıra İdari ve Mali İşler Daire Başkanı Ömer Yerlikaya’nın da birinci derece akraba olması kadrolaşma eleştirilerini gündeme getirmişti.

2011’DE AKP’DEN MİLLETVEKİLİ OLMUŞTU

59 yaşındaki Prof.Dr. İlhan Yerlikaya, 2005 yılında RTÜK üyeliğine seçilmiş, Temmuz 2009-Mart 2011 arasında RTÜK Başkan Vekilliği görevini üstlenmişti.

Yerlikaya, Mart 2011’de milletvekili olmak için RTÜK’teki görevinden istifa etmiş ve TBMM’ye AKP milletvekili olarak girmişti.

Yerlikaya milletvekilliğinin ardından 2015 yılının Temmuz ayında tekrar RTÜK üyesi seçilmiş, Kasım 2015’te ise RTÜK Başkanlığına getirilmişti.

YENİ BAŞKAN EBUBEKİR ŞAHİN Mİ OLACAK?

Öte yandan RTÜK Başkanlığı için AKP kontenjanından RTÜK üyesi olan Ebubekir Şahin’in ismi konuşuluyor.

Yarın yapılacak seçimlerde başkanlık için en güçlü adayın Şahin olduğu ileri sürülüyor.

Popular

Copyright © 2018 Boldmedya

Exit mobile version