Bizimle iletişime geçiniz

Politika

Başörtüsü ve korkutma politikası yeniden sahnede

AKP’li siyasetçiler hep bir ağızdan seçilememeleri durumunda başörtülülerin başlarının açılacağından, esnaflara ikinci vergi geleceğine kadar, korkutma dolu cümleler kurmaya başladı.

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Van Milletvekili Abdulahat Arvas, AKP’nin yerel seçimleri kazanamaması halinde silahlı çetelerin ortaya çıkacağını, başörtülü kadınların sokakta yürüyemeyeceğini ileri sürdü.

BOLD-Anketlerde oy oranlarında ciddi düşüş görülen AKP, tek başına iktidarı kaybettiği 7 Haziran seçimleri sonrası yaptığı gibi, yine korkutma politikasını devreye soktu. Başörtüsü istismarına başladı. Seçim yarışını yerel seçim dinamiklerinden uzaklaştırıp genel seçim havasına sokma çabasına girişti.

BİZ OLMAZSAK SİZ DE OLMAZSIZINIZ ANLAYIŞI

“Dış güçler, vatan elden gidiyor, içerideki hainler, beka meselesi” söylemlerinden beklediği yeterli etkiyi bulamayan AKP’de bilindik senaryo devreye sokuldu. “Biz olmazsak siz de olmazsınız” anlayışı bu kez Van’da ortaya çıktı.

ARVAS: MEMLEKET BİR DAHA TOPARLANAMAZ

AKP’nin Van belediye başkan adaylarının açıklandığı, AKP Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın da katıldığı toplantıda AKP Van Milletvekili Abdulahat Arvas skandal sözlere imza attı. Arvas vatandaşa “Pireye kızıp yorganı yakmamalıyız. Bu memleket bir daha kaybederse toparlanamaz” diye seslendi.

ARVAS: ESNAF İKİNCİ VERGİYE TABİ OLACAK

AKP’nin belediyeleri kapbetmesi durumunda ise yaşanacağını iddia ettiği olayları şöyle sıraladı: “AK Parti Van’da kazanmasa tüccarlar kaybedecek, başörtülüler caddelerde yürüyemeyecek, esnaflar huzurlu olmayacak, silahlı çeteler yine şehirde peydahlanacak, esnaf yine ikinci vergiye tabi olacak. Bu günleri yaşamadık mı, hepsini yaşadık.”

YALAN VE KORKU TACİRLİĞİ YAPMAYIN

Arvas’a tepki Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü Saruhan Oluç’tan geldi. Oluç, Arvas’ın sözlerinin durumun AKP açısından ne kadar vahim olduğunu gösterdiğine işaret etti. “Bunlar korku ve yalan tacirleri” ifadelerini kullandı.

ÜLKENİN BAŞÖRÜSÜ SORUNU YOK

Oluç, “AKP’nin yerel yönetimde ya da belediyede olmadığı her kentte başörtülüler de baş örtüsüzler de rahatça dolaşıyor. Bu sadece Kürt illeri için değil batı illeri için de geçerlidir. AKP’nin yönetimde olmadığı her yerde tüccar da esnaf da kazanabiliyor. Eğer bugün tüccar ve esnaf kazanamıyorsa, bu AKP’nin uyguladığı yanlış ekonomi politikaları nedeniyle yarattığı krizden kaynaklanıyor” dedi.

KORKU VE YALAN İKLİMİ OLUŞTURUYORLAR

Van Milletvekili Arvas’ın bir korku ve yalan iklimi yaratmaya çalıştığını belirten Oluç, “Oysa Arvas’ın konuşması gereken başka bir şey var. Bekir Kaya’yı neden tutukladınız ve mahkum ettiniz? Çünkü Van halkı Bekir Kaya’yı seviyordu ve onun demokratik belediyecilik anlayışını destekliyordu. Bekir Kaya bugün tutuklu olmasaydı, yeniden Van halkının teveccühünü kazanacaktı” ifadelerini kullandı.

KONUŞULMASI GEREKEN YOLSUZLUKLAR

Şimdi konuşulması gereken meselenin Van’a ve diğer 95 kente atanan kayyumların yaptığı yolsuzluklar olduğunu belirten Oluç, şunları söyledi: “Sayıştay raporlarında açıkça ortaya çıkarılmış olan yolsuzluklardır. Asıl konuşulması gereken bunlardır, yapılan vurgunlardır. Kayyum felaketidir asıl konuşulması gereken.”

KAYYUMLAR KENTİN VARLIKLARINI PEŞKEŞ ÇEKTİ

Oluç, “Siz Sayıştay raporlarını da duymak istemiyorsunuz. Çünkü sizin atadığınız kayyumlar, atandıkları her yerde o kentin varlıklarını yakınlarına peşkeş çektiler, yolsuzluğa bulaştılar. Sayıştay raporları bunların bir kısmını ortaya çıkardı. Seçimler öncesinde böyle korku ve yalan havası yaratarak sonuç alacağınızı düşünmeyin” dedi.

Politika

Feyzioğlu’ndan Erdoğan’a övgü: Tayyip bey plastik değil gerçekten gülümsüyor

Çoklu baro yasasıyla koltuğunu garantiye alan Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Fevzioğlu, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı öve öve bitiremedi. Danıştay töreninde kendisine “Yalan söylüyorsun edepsizlik yapıyorsun” tepkisi veren Erdoğan’la ilgili, “Tayyip bey gerçek bir insan. Plastik değil. Gerçekten öfkeleniyor, gerçekten gülümsüyor” dedi.

BOLD – TBB Başkanı Feyzioğlu’nun AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sevgisinin sınırları her geçen gün genişliyor. Erdoğan’ın açıkladığı ve kamuoyu tarafından eleştirilen hukuk reformunu “Yıldızlara çıkacağız” sözleriyle destekleyen Feyzioğlu, katıldığı bir programda Erdoğan’a “Tayyip bey gerçek bir insan” dedi.

Feyzioğlu, “Tayyip bey gerçek bir insan. Plastik değil. Bir siyasetçi tipi vardır. Öfkesi sevgisi duygulanması hep rol icabıdır. Tayyip bey gerçekten öfkeleniyor, gerçekten gözleri doluyor. Gerçekten gülüyor gülümsüyor. Bence çok önemli bir özellik bu siyasetçi için” ifadelerini kullandı. Feyzioğlu’nun sözleri üzerine sosyal medyada “Burhan Kuzu’nun veliahtı” yorumu yapıldı.

CUMHURBAŞKANI GÜL SAKİNLEŞTİREMEMİŞTİ

11 Mayıs 2014 tarihinde Danıştay’ın kuruluş yıldönümünde konuşan Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu’nun sözlerine sinirlenen Erdoğan, “Yalan söylüyorsun edepsizlik yapıyorsun” diyerek koltuğundan kalktı. Erdoğan, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün kolundan tutup sakinleştirme çabalarına rağmen salonu terk etmişti. O günden sonra Feyzioğlu, Erdoğan’ın politikalarını desteklemeye başladı.

Sedat Peker’i öven TRT spikeri Ersoy Dede’nin zor anları

Okumaya devam et

Analiz

Davutoğlu’nun danışmanlığına getirilen ‘balıkçı’ İlhami Işık kimdir?

Geçmiş dönemlerde devletle PKK arasında arabuluculuk yapan gazeteci İlhami Işık, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun danışmanı oldu. Suriye’de PKK’nın uzantısı PYD’yi yakından takip eden İlhami Işık kimdir?

BOLD ANALİZ – ‘Balıkçı’ kod adıyla devletle 1990’larda görüşmeler yapan Işık, AKP’nin başlattığı çözüm sürecinde de ön plana çıktı. PKK’yı yakından takip eden gazeteci Işık, 8 yıl aradan sonra Abdullah Öcalan’ın avukatlarıyla görüşmesine izin verilmesinin yeni bir döneme işaret ettiğini açıklamıştı.

1980’DE ÖCALAN İLE TANIŞTI

Balıkçının Feneri isimli bir kitabı bulunan Işık, 1959 Batman doğumludur. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni henüz 1. sınıftayken terk etti. Işık, 1980 darbesi öncesi İlerici Gençlik Derneği’nin Doğu ve Güneydoğu sorumlusu oldu ve PKK elebaşı Abdullah Öcalan ile tanıştı.

ÖZEL DÖNEMİNDE PKK İLE TEMAS KURDU

1990’larda Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın başlattığı PKK ile temaslarda görev aldığını saklamayan Işık, “Arabuluculuk dönemim devletin şiddetle problemi çözemeyeceğinin anlaşıldığı 24 Aralık 1995 seçim sonuçlarının ortaya çıkardığı tablo sonucu başladı. Devlet, Kürt meselesini şiddetle çözüleceğine o kadar kendisini inandırmıştı ki seçim sonuçları bunun tam tersini doğurdu. Bu tablo devlette bir anlayış değişikliği getirdi. Bugün itibariyle benim arabuluculuk yapmamın bir önemi kalmadı.” açıklaması yapmıştı.

SAADET PARTİSİ’NDEN BAŞKAN ADAYI OLMUŞTU

Çeşitli dergiler ve gazetelerde yazıları yayımlanan Işık, uzun süre tekstil sektöründe faaliyet gösterdi. Siyaset ile de yakından ilgili olan İlhami Işık’ın ismi kamuoyu tarafından “Çözüm Süreci”nde duyuldu. Işık, son yerel seçimlerde Saadet Partisinin Batman belediye başkan adayı olmuştu.

Sedat Peker’i öven TRT spikeri Ersoy Dede’nin zor anları

Okumaya devam et

Politika

“128 milyar dolar nerede?” afişine Erdoğan’a hakaretten soruşturma

Damat Berat Albayrak’ın Hazine ve Maliye Bakanlığı döneminde Merkez Bankası’ndan buharlaşan 128 milyar doları soran CHP’nin afişleri toplatıldı. Mudanya’da CHP ilçe teşkilatının “128 milyar dolar nerede?” yazılı afişler hakkında ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ soruşturması başlatıldı.

BOLD – Bursa’nın Mudanya ilçesinde reklam panolarına verilen ‘128 milyar dolar nerede?’ ilanlarına ilişkin “Cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasıyla res’en soruşturma başlatıldı. Afişler güvenlik güçleri tarafından kaldırıldı.

SARAY SİLÜETİ HAKARET SAYILDI

Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan yapılan açıklamada, Mudanya Belediyesi’ne ait reklam panolarındaki ilan sebebiyle Mudanya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından “Cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasıyla resen soruşturma başlatıldığı belirtildi. Açıklamada, gerekli işlemleri başsavcılıkça sürdürüldüğü kaydedildi. Bursa Valiliğince yapılan açıklamada da, “Mudanya Belediyesine ait 6 reklam panosuna asılan ‘128 milyar dolar nerede’ ve ‘CHP’ yazısı ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesi silueti bulunan afişlere Mudanya Cumhuriyet Başsavcılığının el konulması talimatı üzerine, söz konusu afişler güvenlik güçleri marifetiyle kaldırılmıştır” ifadesi kullanıldı.

KILIÇADAROĞLU 128 MİLYAR DOLARI SURDU

Afişlerin kaldırılması sonrası sosyal medyada ‘128 milyar dolar nerede’  başlığıyla 100 bine yakın twit atıldı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Twitter hesabından “128 milyar dolar nerede?” ifadelerinin yer aldığı bir paylaşım yaptı. CHP İstanbul Milletvekili Oğuz Kaan Salıcı da ‘128 milyar dolar nerede?’ sorusunun sorulduğu afişlerin kaldırılmasına tepki gösterdi. Sosyal medya hesabından açıklama yapan Salıcı, “CHP Mudanya İlçe Başkanlığımızın yaptırdığı billboardlar gece operasyonuyla söküldü! Vatandaşın görmesini istemediğiniz soruyu en yüksek sesle sormaya devam edeceğiz. #128MilyarDolarNerede?” dedi. Kısa sürede Twitter’de Türkiye gündemine giren “128 Milyar dolar nerede?” başlığıyla 100 bine yakın mesaj paylaşıldı.

Gözaltındaki amiral Sadi Ünsal’ın eşi: Olayı işkenceye çevirdiler ölmelerini mi istiyorlar?

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0