Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

İş yerinde “saadet zinciri” kurdu, 100 milyon dolarlık vurgun yaptı

Bursa'da “saadet zinciri” oluşturan ve 100 milyon dolar toplayan muhasebeci Özlem Akçeşme’ye 37 yıl 7 ay hapis ve 710 bin lira para cezası verildi.

Bursa’da, çalıştığı şirketin patronlarını referans göstererek “saadet zinciri” oluşturan ve yaklaşık 100 milyon dolar toplayan muhasebeci Özlem Akçeşme’ye 37 yıl 7 ay hapis ve 710 bin lira para cezası verildi.

BOLD– Bursa’da bir şirkette 24 yıldır muhasebeci olarak çalışan Özlem Akçeşme (47) kendi patronlarını referans göstererek, diğer şirketlerin sahiplerini dolandırdı. Akçeşme, Olağanüstü Hal’i (OHAL) gerekçe gösterip kâr payı ödemelerini durdurunca yakayı ele verdi. Akçeşme önce iş yerinden atıldı, daha sonra da 37 yıl 7 ay hapis ve 710 bin lira para cezasına çarptırıldı.

YÜKSEK KÂR VAADİ İLE İKNA ETTİ

DHA’nın haberine göre, Bursa’da bir fabrikanın muhasebe servisinde 24 yıldır çalışan Özlem Akçeşme, iddiaya göre tanıdığı işadamları ve zengin kişileri, kurum çalışanlarına yönelik oluşturdukları fon ile yüksek miktarda kâr payı dağıttıklarını söyleyerek, fona katılmaları yönünde ikna etti.

Akçeşme, ikna ettiği kişilerden ise fonun şirket içerisinde bir uygulama olduğunu, bu sebeple patronlarına söylememelerini rica etti. Kısa sürede “saadet zinciri” oluşturan muhasebeci, para verenlere aylık yüzde 8 ila 10 arasında değişen oranlarda kâr payı dağıtmaya başladı.

Daha sonra bu oranı yüzde 25 ila 50’ye çıkaran Akçeşme’ye bazı işadamları borç bulup ya da kredi çekerek yüklü miktarlarda para verdi.

OHAL’İ GEREKÇE GÖSTERİP ÖDEMEYİ DURDURDU

2018 yılı temmuz ayında para dağıtamayan muhasebeci, kendisini arayan kişilere, “OHAL sebebiyle Bankacılık Düzenleme ve Deneteme Kurumu (BDDK) hesapları inceliyor. Bitmesini ve para havalesini bekliyoruz, Paralar başka hesaba geçti. Avukatlar el koydu. Para Merkez Bankası’nda rahat olun.” gibi mesajlar gönderdi.

Akçeşme, şüphelenen bazı işadamlarının şikâyeti üzerine işten atıldı.

Akçeşme, 13 mağdurun suç duyurusu üzerine de tutuklandı. Birçok işadamının paralarını geri alamayacağı gerekçesiyle şikâyetci olmadığı Özlem Akçeşme’nin yapılan soruşturma sonunda yaklaşık 100 milyon dolarlık dolandırıcılığa imza attığı öne sürüldü. Özlem Akçeşme hakkında, “dolandırıcılık” suçundan dava açıldı.

SAVCI, 100’ER YIL HAPİS İSTEDİ

Bursa 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ve müşteki sayısı 20’ye çıkan davanın bir önceki oturumunda mütaala veren Cumhuriyet savcısı, sanığın suça konu olan parayı tek başına yönetmesinin mümkün ve ihtimal dahilinde olmadığını iddia etti.

Savcı bu nedenle Akçeşme ile davanın tutuksuz sanıkları Necmi Y. ve Ersin Ş.’ye her bir müşteki için 5 yıl olmak üzere toplan 100’er yıl hapis cezası verilmesini talep etti. Akçeşme daha önceki duruşmada, tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edildi.

MÜŞTEKİLERDEN FARKIM YOK

Davanın karar duruşmasında, tutuksuz sanıklar Özlem Akçeşme ile Necmi Y. ve Ersin Ş. hazır bulundu.

Taraf avukatları ve bazı mağdurların da katıldığı duruşmada son sözü sorulan Özlem Akçeşme, “Savcının mütaalasına katılmıyorum. Benim de müştekilerden hiç farkım yok. Onlar bana nasıl güvenip para verdiyse ben de Necmi’ye verdim. Art niyetli olsaydım kendi banka hesaplarımda kullanır ve kullandırırdım. Bu ticari ilişkinin 11 sene sürmesini beklemezdim, suçsuzum, beraatimi istiyorum.” dedi.

Tutuksuz sanıklar Necmi Y. ve Ersin Ş. de beraatlerini talep etti.

Duruşma sonunda mahkeme heyeti, Necmi Y ve Ersin Ş. hakkında beraat kararı verirken, Özlem Akçeşme’yi, 13 mağdura karşı 2 yıl 7 ay 7’şer gün, 2 mağdura karşı da 2 yıl 1’er ay olmak üzere toplam 37 yıl 7 ay hapis ve 710 bin TL para cezasına çarptırdı.

Kararında 3 kişinin şikâyetinden vazgeçtiğini belirten mahkeme, Özçeşme’yi 2 kişiye karşı işlediği suçtan dolayı beraat ettirdi.

PARA CEZASINI 24 EŞİT TAKSİTTE ÖDEYECEK

Mahkeme heyeti, Yargıtay süresince tutuksuzluğu devam edecek Özlem Özçeşme’nin verilen para cezasını birer ay ara ile 24 eşit taksitte ödemesine, taksitlerin birinin ödenmemesi halinde tamamının tahsiline, ödenmeyen para cezasının hapis cezasına çevrilmesine de karar verdi.

Mücahid Ören dolandırıcılık ve suç örgütünden mahkum oldu, İhlaszedeler hâlâ mağdur

Ekonomi

‘Yerli’ otomobilin motorunu Bosch bataryasını Çinli şirket üretecek

‘Yerli otomobil’ projesini üstlenen Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG), araç içindeki en temel bileşenlerden biri olan batarya için Çinli Farasis firmasıyla anlaştı. Yerli otomobilin elektrikli motoruyla ilgili ise Alman Bosch firmasıyla anlaşma yapılmıştı.

BOLD – Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG)’nun üreteceği yerli otomobilde kullanılacak batarya için Li-Ion üreticisi Farasis’i iş ortağı olarak seçtiği belirtildi.

TOGG’dan batarya anlaşmasıyla ilgili yapılan ortak açıklamada, TOGG’un batarya modülü ve paketinin Türkiye’de üretileceği kaydedildi. İki şirketin, batarya hücresi tedarikinin yanında imzaladıkları kapsamlı niyet mektubu çerçevesinde, Türkiye ve çevresindeki ülkeler için enerji depolama çözümlerini bir ortak girişim şirketi çatısı altında sunarak iş birliğini genişleteceği ifade edildi. TOGG Yönetim Kurulu Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ise anlaşmayla ilgili şunları söyledi: “Farasis ile birlikte kurulacak ortak girişim şirketi de ülkemizin enerji sisteminin verimliliğini artırmaya aday bir girişim olacak, ülkemizin enerjide dışa bağımlılığını azaltacak, temiz ve verimli bir enerji sistemi geliştirmemizi hızlandıracak. Bu sayede TOGG’un mobilite ekosistemi, teknoloji geliştiren, ciddi ekonomik değer yaratan, önemli bir bölgesel oyuncu haline gelecektir.

TOGG CEO’su Gürcan Karakaş, daha önce yaptığı açıklamada, aracın elektrikli motorunun Alman Bosch’tan alınacağını söylemişti.

Kasko ve zorunlu trafik sigortasında enflasyon yüzde 2.91 arttı

Okumaya devam et

Ekonomi

Soma’dan Ankara’ya yürüyen maden işçileri: Bu ülke sadece patronlara mı ait?

soma maden eylem

Soma’dan Ankara’ya yürüyüşleri Manisa’nın Salihli ilçesinde durdurulan Somalı maden işçileri, Uyar Madencilik firmasını protesto etti. Bağımsız Maden İş Sendikası Yöneticisi Başaran Aksu, “Patronların arkasında kim var? Patronlara bu gücü kim veriyor? Bu ülke sadece patronlara mı ait?” diye sordu.

BOLD – Soma’dan Ankara’ya yürüyen maden işçilerinin Salihli’deki bekleyişleri sürüyor. “Geventepe, Atabacası, Işıklar rödovans Uyar işçisi kölevans mı? İşçileri ayırma patronları kollama” yazılı pankartı taşıyan maden işçileri adına Bağımsız Maden İş Sendikası açıklama yaptı.

Sendikanın Örgütlenme Uzmanı Başaran Aksu, dönem dönem Soma’da seslerini duyurmaya çalıştıklarını, ancak bugüne kadar herhangi bir çözüm üretilmediğini belirtti. 28 Temmuz da 3 bin 100 işçinin tazminat sorununun torba yasayla çözüldüğünü, ancak Uyar Madencilik işçilerinin kapsam dışı bırakıldığını kaydeden Aksu, “Patronların arkasında kim var? Patronlara bu gücü kim veriyor? Bu ülke sadece patronlara mı ait? Sorumuz budur mücadelemiz de bu soruyu büyütmektir, yaygınlaştırmaktır. 40 yıl patronlar lehine çıkarılmış onlarca yasanın işçiler dikkate alınarak yeniden düzenlenmesi gerekir” dedi.

BU ŞİRKETİN ARKASINDA KİM VAR?

Aksu’nun ardından konuşan Bağımsız Maden İş Yöneticisi Kamil Kartal ise işçilerin ‘bir ay iki ay sonra’ denilerek oyalandığını, ancak aradan 8 yıl geçmesine rağmen kimsenin bir kuruş tazminat alamadığını ifade etti. Kartal, “O senetlerin hepsi icraya gitti. Avukatlara para yatırıldı. İnsanlar köylerinde arazilerini sattı. Kazanıldı bu davalar. Bir kuruş para yok. Kimse alamadı. O sarı sendika bu tazminatların ödenmemesi doğrultusunda sermaye ile işbirliği yaptı. Ve bugün buraya geldik” ifadesini kullandı. Uyar madenciliğin vergi kaçırıp, farklı şirketler kurarak Türkiye’nin maden şirketi işlettiğini savunan Kartal, “İnsanımızı katleden bu şirketin arkasında kim var? Bunu soruyoruz. Çünkü ortaya çıkarsa, bu arkadaşlarımızın tazminatları ödenecek. Bunun açığa çıkartılmasını istiyoruz. Onun için devlete dönüyoruz. Bütün yasal mücadele yollarımızı tükettiğimiz için devlete döndük. Devlete diyoruz ki, ‘bizi ezmeniz için değil, bizi korkutmanız için değil, bizim tazminatlarımızın ödenmesi için kavga veriyoruz.’ Devlet gelip bizim üzerimizde gücünü göstersin diye bunları yapmıyoruz” diye konuştu.

Otoyol köprü ve hastane için harcanan paraları halktan gizleyen yasa çıkardılar

Okumaya devam et

Ekonomi

Kasko ve zorunlu trafik sigortasında enflasyon yüzde 2.91 arttı

Otomotiv fiyatlarındaki artış sonrası kasko ve zorunlu trafik sigortasındaki enflasyon geçen ay arttı. TÜİK’e göre eylül ayında enflasyon, önceki aya göre yangın, hırsızlık ve diğer afet sigortalarında yüzde 0.47, sağlık sigortasında yüzde 2.25, kasko ve zorunlu trafik sigortasında yüzde 2.91 arttı.  

BOLD – Sigorta sektörü, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) enflasyon (TÜFE) sepetinde üç başlık altında yer alıyor. Bu kapsamda eylül ayında enflasyon, önceki aya göre yangın, hırsızlık ve diğer afet sigortalarında yüzde 0.47, sağlık sigortasında yüzde 2.25, kasko ve zorunlu trafik sigortasında yüzde 2.91 arttı.

Cumhuriyet’ten Serhat Aligil’in haberine göre geçen yılın aynı ayına (yıllık) göre enflasyon yangın, hırsızlık ve diğer afet sigortalarında yüzde 10.52, sağlık sigortasında yüzde 4.74 artarken kasko ve zorunlu trafik sigortasında yüzde 2.92 düştü. İlk 9 ayda ise sırasıyla yüzde 10.08, yüzde 7.8 ve yüzde 0.97 arttı.

17 yılda faize ödenen 510 milyar dolar ile 20 milyon aileye konut yapılabilirdi

Okumaya devam et

Popular