Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Ünlü giyim markası Collezione konkordato ilan etti

Türkiye'nin önde gelen giyim markalarından Collezione, konkordato ilan etti. Mahkeme şirkete üç ay geçici mühlet verdi.

Türkiye’nin önde gelen giyim markalarından Collezione, konkordato ilan etti. Mahkeme şirkete üç ay geçici mühlet verdi.

BOLD – Hazır giyim ve perakende sektörünün önde gelen markalarından Collezione’nin sahibi Akyiğit Mağazacılık A.Ş’nin avukatları,  Bakırköy 1’nci Asliye Ticaret Mahkemesine başvurarak konkordato talebinde bulundu.

Akyiğit Mağazacılık A.Ş’nin başvurusunu değerlendiren mahkeme şirkete yönelik 3 aylık geçici mühlet kararı verdi. Mahkeme serbest mali müşavir Haluk Uslu, Burak Huysal ve Ali Fatih Uysal’ı geçici komiser heyeti olarak atadı.

120 MAĞAZASI VAR

Türkiye’nin tanınan şirketleri arasında yer alan Collezione, marka olma yolculuğuna 1987 yılında Bakırköy’de açtığı ilk mağazası ile çıktı. Şirketin Türkiye ve dünyada toplam 120 mağazası bulunuyor.

Markaya ismini veren kelime Collezione, İtalyanca “koleksiyon” anlamına geliyor. Hazır giyim ve tekstil sektörünün Türkiye’de önde gelen isimlerinden kabul edilen Ekrem Akyiğit tarafından kurulan Collezione, daha çok gençlere yönelik tasarımlarıyla öne çıkıyor.

VİTRİN USTASININ MARKA YOLCULUĞU

Ekrem Akyiğit aslen Elazığlı. 5 yaşındayken İstanbul’a geliş ve Kapalıçarşı, Nuruosmaniye civarında yetişmiş. Ekrem Akyiğit kendi hikayesini şöyle anlatıyor.

“Önce çay ocağı işlettim. Sonra bir vitrincinin eleman aradığını duydum. Akşamları, geceleri çalışılıyor, gündüz iş yok. Getirisi yüksek ve bir sanat. Öğrendim ve vitrin mankenleri de yapmaya başladım. Sık sık ‘Ne güzel mağaza yapıyorsun, bir tane de kendine aç’ diyorlardı. 1987’de otomobilimi, gayrimenkulümü, eşimin ziynetlerini sattım ve yıllık peşin kira yatırıp ilk adımı Bakırköy’de attım.

Babam, ben 13 yaşındayken rahmetli oldu. Kalp krizi, daha 48 yaşındaydı. ‘Hadi bakalım sen çay ocağına geç’ dediler. Bir yıl çalıştım. Teyzem eğitimliydi, bu çocuk burada ziyan oluyor diye çıkışınca, daha önce yaptığım vitrincilik işine çırak olarak döndüm.

VAKKO VE BEYMEN’İN VİTRİNLERİNİ YAPTIM

O zamanlar en çok kumaşçılarla konfeksiyoncuların vitrinleri vardı. Galatasaray Lisesi’nden Tünel’e kadar olan kısımda ağırlıklı kumaşçılar, Galatasaray Lisesi’nden Taksim’e kadar olan bölümde konfeksiyoncular, ileride de zücaciyeciler vardı. Vakko sonra Beymen açıldı. Hepsinin vitrinlerini yapardık. Güzel işlerdi. Önce çıraktım, sonra kendi işimi kurdum.

Vitrincilikle birlikte dekor yapmaya başladım. Marangozhane açtım, ev ve mağaza dekorasyonuna girdim. Onun için emek vermeyi işe saygılı olmayı hep çok önemsedim. 18 yıl vitrinciliği böyle yaptım. Acaba benim de bir mağazam olacak mıydı? Bu en büyük hayalimdi. Çünkü vitrinini yaptığım mağazaların her biri çok önemli insanlarındı. Nihayet 1987 yılında Bakırköy’de ilk mağazamızı açtık ve Collezion yolculuğu da başlamış oldu.”

Asırlık giyim devi Çift Geyik Karaca konkordato istedi

 

Ekonomi

Düşük zam pancar üreticisini hayal kırıklığına uğrattı

Pancar ton alım fiyatının en az 400 lira olarak açıklanmasını bekleyen pancar üreticisi, belirlenen 336 TL ile büyük şok yaşadı. Daha önce AKP’li Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı pancar fiyatı, artışın küçük olması nedeniyle yazılı açıklama ile sessiz sedasız duyuruldu.

BOLD – Girdi maliyetlerindeki artışa rağmen 2020 yılı pancar alım fiyatları 336 lira olarak belirlendi. Artışın küçük olması nedeniyle pancar fiyatlarını AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ya da Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli açıklayamadı. Belirlenen fiyat, yazılı bir açıklama ile duyuruldu.

GEÇEN YIL ERDOĞAN AÇIKLAMIŞTI

Şeker pancarında çiftçi büyük bir hayal kırıklığına uğradı. 2020 yılı pancar alım fiyatlarına çok düşük bir artış yapıldı. Pancar alım fiyatlarına maliyetlerin çok altında bir artış yapılmasının, üretimi olumsuz etkilenmesinden endişe ediliyor. Pancar alım fiyatları geçen yıl Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından 1 Eylül’de açıklanırken, bu yıl Ekim ayı sonunda yapılan yazılı açıklama ile sessiz sedasız yapıldı.

ÜRETİCİ 400 LİRA OLMASINI İSTİYORDU

Girdi maliyetleri son bir yıl içinde en az yüzde 50 artarken, pancar alım fiyatının yüzde 12 gibi çok düşük bir fiyat artışıyla belirlenmesi üreticide şok etkisi yaptı. Pancar üreticisi, maliyetlerdeki artışa karşılık pancar alım fiyatının en az 400 lira olarak açıklanmasını bekliyordu. Türkşeker’den yapılan yazılı açıklamada, 2020 yılı ürünü şeker pancarı baz alım fiyatının 336 TL olarak belirlendiği kaydedildi.

 

İzmir, 5.0 büyüklüğünde artçı depremle sarsıldı

Okumaya devam et

Ekonomi

Bankalar salgında 46 milyar lira kâr etti

Tüm sektörleri vuran koronavirüs salgını, bankaların kâr etmesini engelleyemedi. Bu yılın ilk 9 ayında bankalar 46.3 milyar lira kâr etti. Toplam kredi miktarı ise 3.56 trilyon liraya çıktı. 

BOLD – Bankacılık sektörünün, yılın ilk dokuz aylık dönemindeki net kârı, geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 29 artışla 46.3 milyar liraya yükseldi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) verilerine göre, bankacılık sektörünün toplam kredileri Eylül sonunda geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 40, 2019 sonuna göre de yüzde 34 artışla 3.56 trilyon liraya çıktı. Bu dönemde aktif büyüklüğü de 6 trilyon liraya ulaşan sektörün sermaye yeterlilik rasyosu da Eylül’de yüzde 19, sorunlu krediler (NPL) rasyosu da yüzde 4.06 olarak gerçekleşti.

İzmir, 5.0 büyüklüğünde artçı depremle sarsıldı

Okumaya devam et

Ekonomi

Dış ticaret açığı rekor kırdı: Yüzde 189’luk artış

Eylül’de dış ticaret açığında rekor seviyede artış kaydedildi. İhracat eylül ayında, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4.8 artarak 16 milyar dolar, ithalat yüzde 23 artarak 20.8 milyar dolar oldu. Dış ticaret açığı da yüzde 189.6 artarak 4.8 milyar dolara yükseldi.

BOLD – Dış ticaret açığı eylül ayında yüzde 189.6 artarak 4.8 milyar dolara yükseldi. İlk 9 ayda dış ticaret açığı da yüzde 79.5 artarak 37.9 milyar dolara çıkarken, ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 75.8’e geriledi.

9 AYLIK AÇIK 37.9 MİLYAR DOLAR

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) “Dış Ticaret İstatistikleri, Eylül 2020” raporuna göre, ihracat eylül ayında, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4.8 artarak 16 milyar dolar, ithalat yüzde 23 artarak 20.8 milyar dolar oldu. Dış ticaret açığı da yüzde 189.6 artarak 4.8 milyar dolara yükseldi. İhracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 90.2’den yüzde 76.8’e geriledi. İlk 9 ayda ise bir önceki yılın aynı dönemine göre ihracat yüzde 10.9 azalarak 118.3 milyar dolar, ithalat yüzde 1.5 artarak 156.2 milyar dolar oldu. İlk 9 ayda dış ticaret açığı da yüzde 79.5 artarak 37.9 milyar dolara çıkarken, ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 86.3’ten yüzde 75.8’e geriledi.

OTEL DOLULUK ORANI YÜZDE 44’E GERİLEDİ

Turizmle ilgili dün açıklanan bir dizi veri kapsamında, Türkiye Otelciler Birliği’nin (TÜROB) raporuna göre, ülke genelinde otellerin önemli bir bölümü pandemi nedeniyle verdikleri molaya devam ediyor. Açık otellerden sağlanan verilere göre Eylül 2020’de otel dolulukları, geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 39.6 azalarak ortalama yüzde 44.9 oldu. İlk 9 ayda ise ortalama doluluk oranı yüzde 47.8 düşüşle yüzde 35.4 oldu. TÜİK verilerine göre turizm geliri temmuz, ağustos, eylül aylarında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 71.2 azalarak 4 milyar dolar oldu. Kültür ve Turizm Bankanlığının verilerine göre yabancı ziyaretçi sayısı eylülde yüzde 59.4 azalarak 2.2 milyon kişiye indi.

 

Depremde ölenlerin sayısı 24’e yükseldi

Okumaya devam et

Popular