Politika

HDP’li vekile ‘niye tepki göstermedin’ fezlekesi

HDP Mardin Milletvekili Ebru Günay hakkında, katıldığı bir basın açıklamasına ‘tepki göstermediği’ gerekçesiyle fezleke hazırlandı.

HDP’li milletvekillerinin yaptıkları konuşmalar, katıldıkları eylemler nedeniyle haklarında fezleke hazırlanması artık bir rutin haline geldi. Sadece bu yasama döneminde Meclise, çoğunluğu HDP’li vekillere ait 180 fezleke ulaştı. Ancak ilk kez bir vekil hakkında, yaptığı konuşma nedeniyle değil; yapılan bir konuşmaya tepki göstermediği gerekçesiyle fezleke düzenlendi.

NEDEN TEPKİ GÖSTERMEDİN FEZLEKESİ

Ancak son gelen fezlekenin gerekçesi herkesi şaşırttı. Siyasi iktidarın güdümüne girme eleştirilerine muhatap olan yargının, basın açıklamasına tepki göstermediği için bir vekil hakkında fezleke hazırlaması ilk defa oldu. Daha önce de HDP Tunceli Milletvekili Alican Öncü hakkında cezaevinde bulunan bir tutukluya gönderdiği nevruz karpostalı nedeniyle fezleke hazırlanmıştı.

YAPMADIĞI KONUŞMADAN FEZLEKE

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan soruşturma kapsamında hazırlanan fezlekede Günay, basın açıklamasında yaptığı konuşmadan değil, yapılan konuşmaya tepki göstermediği için suçlanıyor ve dokunulmazlığının kaldırılması isteniyor.

ÖCALAN’LA İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASI

Fezlekede, 2018 yılının Ekim ayında HDP Grup Başkanvekili Fatma Kurtulan’ın Diyarbakır’da bir basın açıklamasında yaptığı konuşma hatırlatılıyor. Kurtulan’ın söz konusu açıklamada 9 Ekim 1998’de Abdullah Öcalan’ın Suriye’den çıkması ve İmralı Cezaevi’nde tecritle ilgili konuştuğu belirtiliyor.

TEPKİ GÖSTERMEMEK ÖRGÜT PROPAGANDASI

Fezlekede Günay’ın bu basın açıklamasında yer aldığı belirtilerek “basın açıklamasına bir tepki göstermediği” ifade ediliyor ve “örgüt propagandası” yaptığı iddia ediliyor. Dokunulmazlığının kaldırılması isteniyor.

TRAJİKOMİK BİR HUKUK SKANDALI

HDP Millevekili Ebru Günay, fezlekeyi ‘trajikomik bir hukuk skandalı’ olarak nitelendirdi. Abdullah Öcalan’ın 10 yıl avukatlığını yaptığını hatırlatan Günay, “Müvekkilimle ilgili bir basın açıklamasına katılmamdan daha doğal ne olabilir?” ifadelerini kullandı.

GÖZÜNÜN ÜSTÜNDE KAŞIN VAR FEZLEKESİ

Günay şunları dile getirdi: “İnsanların demokratik taleplerini açıklama hakkı var ve ifade özgürlüğü de budur. Partimiz, vekillerimiz ortak bir açıklama yaptı. Ben de oradaydım. Şimdi deniliyor ki ‘Açıklamaya tepki göstermedi’. Yapılan açıklamada bir yasa dışılık yok. Hukuka uygun ve demokratik bir talep dile getiriliyor. Yasa dışı olan o eyleme müdahaledir. Fezleke ‘Gözünün üzerinde neden kaşın var’ anlamını taşıyor.”

Popular

Copyright © 2018 Boldmedya

Exit mobile version