Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Afganistan’da BM korumasındaki 2 eğitim gönüllüsü İsveç’e iltica etti

Afgan Türk Okulları mütevelli heyeti üyesi Sami Yavuz iltica talebini kabul eden İsveç'e getirildi.

Afganistan’da uzun yıllardır eğitim veren Afgan-Türk okullarının mütevelli heyetinde yer alan Yılmaz Aytan ve Sami Yavuz, göz hapsinde tutuldukları Kabil’de İsveç hükümetinin ilticalarını kabul etmesi üzerine Birleşmiş Milletler (BM) tarafından Afganistan’dan çıkartıldı. İki isim İsveç’e götürüldü.

13 Aralık 2017’de Afganistan Gizli Servisi (NDS) tarafından gözaltına alınan Yılmaz Aytan ve Sami Yavuz, Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) hükümetinin baskısı doğrultusunda gözaltına alındığını öğrenince BM’den uluslararası koruma talebinde bulunmuştu.

İSVEÇ İLTİCA TALEPLERİNİ KABUL ETTİ

Bir yıldan fazla bir zamandır Afganistan’ın başkenti Kabil’de BM gözetiminde tutulan eğitim gönüllüleri, İsveç hükümetinin ilticalarını kabul etmesi üzerine BM nezaretinde Afganistan’dan İsveç’e getirildi.

15 Temmuz 2016 sonrası dünyanın dört bir tarafında hizmet veren Türk okullarına karşı, AKP lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başlattığı sindirme ve gasp teşebbüsleri bazı üçüncü dünya ülkelerinde kabul görmüştü. Eğitim gönüllüsü iş adamlarının katkılarıyla yapılan Türk okullarından bazıları, Erdoğan’ın talimatı ile kurulan Maarif Vakfı eliyle gasp edildi.

GÖZALTININ ZAMANLAMASI MANİDAR!

Afganistan’da başarılı eğitimleriyle adını dünyaya duyuran Türk okullarının (Afghan-Turk ÇAĞ Educational NGO) öğretmenleri, 13 Aralık 2017’de Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani’nin İslam İşbirliği Teşkilatı toplantısına katılmak üzere Türkiye’ye hareketinden birkaç saat sonra gözaltına alınmıştı.

1995 yılından beri eğitim veren ÇAĞ Eğitim Kurumları, başkent Kabil’in yanı sıra Mezarı Şerif, Kandahar ve Herat da dâhil olmak üzere ülke genelinde 7 vilayette 8 bin öğrenciye eğitim veriyordu.

Maarif Vakfı, Afganistan’da pizzacıyı öğretmen yaptı

Dünya

Fransa’dan kafa karıştıran mesaj: Normalleşme adımı mı eleştiri mi?

Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla Türkçe kutlama mesajı paylaşan Fransa’nın NATO Daimi Temsilciliği, “Cumhuriyetlerimiz, NATO’nun da paylaştığı, ortak değerler üzerine kurulmuştur. Bu değerler, taahhüdümüzün dayanağı olarak kalmalıdır” dedi.

BOLD – Türkiye-Fransa ilişkileri Cumhuriyet tarihinin belki de en gergin günlerini yaşıyor. AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, günlerdir Fransa Cumhurbaşkanı Macron’u hedef alan açıklamalarda bulunuyor. Doğu Akdeniz’in ardından karikatür kriziyle doruğa çıkan gerginliğin sonlanması adına ilk adım Fransa’dan geldi.

Türkiye, bugün Nice kentinde gerçekleşen ve 3 kişinin hayatını kaybettiği terör olayını kınandı. Euronews’in haberine göre, Fransa’nın NATO Daimi Temsilciliği de sosyal medya hesabı üzerinden “Türk müttefikimizin, 29 Ekim Cumhuriyet bayramını kutlarız” şeklinde Türkçe bir mesaj paylaştı. NATO Daimi Temsilciliğinin mesajı şu şekilde: “Türkiye ve Fransa yüzyıllardır müttefik olmuşlardır ve geçmişe dayanan uzun bir ilişkileri vardır. Cumhuriyetlerimiz, NATO’nun da paylaştığı, ortak değerler üzerine kurulmuştur. Bu değerler, taahhüdümüzün dayanağı olarak kalmalıdır.”

Mesaj normalleşme adına atılan ilk adım olarak nitelendirilirken, aynı zamanda Cumhuriyetin değerlerinin korunmasına ilişkin bir çağrı içermesi yüzünden Erdoğan yönetimine eleştiri olarak da algılandı.

Putin: Karadağ görüşmelerinde Türkiye dahil bir çok ülke yer almalı

Okumaya devam et

Dünya

Putin: Karadağ görüşmelerinde Türkiye dahil bir çok ülke yer almalı

Karabağ’da devam eden çatışmalarla ilgili açıklama yapan Rusya Devlet Başkanı Putin: “Dağlık Karabağ için yapılacak görüşmelerde, Türkiye dahil birçok ülke yer almalı” dedi.

BOLD – Dağlık Karabağ’da bir ayı aşkın süredir Azerbaycan ordusu ile Ermenistan arasındaki çatışmalar devam ediyor.

Taraflar arasındaki ateşkes girişimleri bugüne kadar sonuçsuz kaldı. ABD ve Rusya’nın da girişimlerinden sonuç alınamadı.

Geçtiğimiz günlerde AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin ile yaptığı görüşmede, Rus liderden Ermenistan Başbakanı Paşinyan ile görüşmesini istedi. Telefon görüşmesinde, Erdoğan da kendisinin Azerbaycan lideri İlham Aliyev ile konuyu görüşebileceğini aktardı.

Putin yeni ateşkes görüşmeleri için yaptığı son açıklamasında, “Dağlık Karabağ için yapılacak görüşmelerde, Türkiye dahil birçok ülke yer almalı” ifadelerini kullandı.

İngiltere neden yeniden Doğu Akdeniz’de?

 

Okumaya devam et

Dünya

“Türkiye artık sadece bir Yunan veya Fransız sorunu değil AB sorunudur”

Avrupa Parlamentosu’ndaki en büyük grup olan Hristiyan Demokratların (Avrupalı Halkların Partisi – EPP) Alman lideri Manfred Weber Euronews’e verdiği özel röportajda Avrupa Birliği’ne çağrı yaparak Türkiye ile ilgili artık somut yaptırım adımlarının atılmasını istedi.

BOLD – Avrupa’nın ekonomik gücünü göstermesinin zamanı geldiğini ifade eden Weber, özellikle son Fransa-Türkiye gerinliğine ve AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Macron ve Fransa ile ilgili sert retoriğine işaret ederek şunları söyledi:

“Erdoğan’ın bizimle oyun oynadığını hemen anlayabilirsiniz. Bu nedenle gecikmeden şimdi bir adım atılması gerekiyor. Eğer Avrupa’nın güvenirliğini, imajını düşünüyorsak hemen harekete geçmeliyiz. Sözler artık yeterli değil. Ekonomik gücümüzü kullanmanın zamanı geldi. Avrupa Birliği’nin Türkiye için önemi Türkiye’nin bizim için öneminden çok daha fazla”.

“GÜMRÜK BİRLİĞİ’Nİ GÖZDEN GEÇİRMEK ZORUNDAYIZ”

Weber AB’nin Türkiye konusunda artık tek ses olması gerektiğine inanıyor ve Ankara’nın artık sadece bir Rum sorunu, Yunan sorunu veya Fransız sorunu değil bir Avrupa Birliği sorunu olduğunu ileri sürüyor.

Weber sözlerine şöyle devam etti:

“Açık konuşayım; eğer Cumhurbaşkanı Erdoğan şimdi Fransız mallarının Türkiye’ye girişine engel çıkaracaksa o zaman iyi anlamalıdır ki bu mallar Gümrük Birliği’nin bir parçasıdır ve bu antlaşmaya göre bu malların Türk pazarına özgürce girme hakkı vardır. Yani özel olarak ayrıma tutulamazlar. Bu Gümrük Birliği prensibine yönelik böyle bir saldırı olur ve bu nedenle bir sonraki AB Konseyi’nde biz de var olan Gümrük Birliği şartlarını oturup gözden geçirmeliyiz”.

ABD’den Türkiye’ye S-400’ler için ‘yaptırımlar masada’ uyarısı

Okumaya devam et

Popular