Bizimle iletişime geçiniz

Politika

1 yıl sonra tahliye edilen Alparslan Kuytul: Susmayacağım, mazlumlar sustukça zalimler azgınlaşır

Bolu Kapalı Cezaevi’nden tahliye olan Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı Kurucu Başkanı Alparslan Kuytul, “Benim dosyam suç dosyası değil, sus dosyasıydı. Ama ben susmayacağım! Mazlumlar sustukça zalimler azgınlaşır.” dedi.

BİR YIL ÖNCE TUTUKLANMIŞTI

Merkezi Adana’da bulunan Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı ve yöneticilerine yönelik 30 Ocak 2018’de sabaha karşı özel harekât polisleri ile birlikte operasyon düzenlenmiş ve 43 kişi gözaltına alınmıştı.

Kuytul çıkartıldığı mahkeme tarafından “Vakıf faaliyeti adı altında kuruluş amacı dışında anayasal düzene karşı fikir ve eylem birliği içerisinde hareket ederek kamu güvenliğine karşı faaliyet yürütme ve suç örgütü kurmak” suçlaması ile tutuklanmıştı.

Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı Kurucu Başkanı Alparslan Kuytul, 30 Ocak 2018’de tutuklanmıştı.

AKP İÇİN “ZULÜMLE KALKINMA PARTİSİ” DEMİŞTİ

Türkiye’de 15 Temmuz 2016 darbe teşebbüsü sonrası Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile on binlerce kişinin mağdur edildiğini belirten Kuytul, “Bundan sonra bunlara Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) değil, zulüm ve kalkınma partisi (ZKP) diyeceğim. Mağdur edebiyatı yaptığımızı söylüyorlar. Bu kadar mağdur varken mağdur yok diyorlar.” ifadelerini kullanmıştı. Kuytul bu sözlerinden kısa süre sonra tutuklandı.

Kuytul, güvenlik gerekçesi iddiasıyla Bolu Cezaevi’ne gönderilmişti. Adana 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın ilk duruşmasına Ses ve Görüntülü Bilgi Sistemi (SEBGİS) ile katılan Kuytul, mahkeme heyetinin kararıyla tahliye edildi.

43 kişinin yargılandığı davada diğer tutuklular Veysel Dörtgöz ve Ali Alagöz’ün tahliyesine karar verildi. Tahliye olan sanıklara yurtdışı çıkış yasağı konuldu.

Akşam saatlerinde Bolu Cezaevi’nden tahliye edilen Alparslan Kuytul, cezaevi önünde yüzlerce seveni tarafından karşılandı.

Cezaevi önünde açıklama yapan Kuytul, “Benim dosyam suç dosyası değil, sus dosyasıydı. Ama ben susmayacağım! Mazlumlar sustukça zalimler azgınlaşır.” sözleri ile duruşundan taviz vermeyeceğini vurguladı.

Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı’na ait öğrenci evleri polis zoruyla boşaltılmıştı.

VAKFIN MALLARINA EL KONULDU, KIZ ÖĞRENCİLER KIŞ ORTASINDA SOKAĞA ATILDI

Adana Cumhuriyet Başsavcılığı, 30 Ocak 2018’de Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı’nın tüm mal varlıklarına el koymuştu. Vakfın kontrolünde kullanılan Kur’an kursları ve öğrenci evleri de aynı anda basılmıştı.

Vakfa ait evlerde kalan öğrenciler zorla dışarı çıkartılmış ve eşyaları ile birlikte sokak ortasında bırakılmıştı. AKP hükümetinin icraatlarını açık bir şekilde eleştiren Alparslan Kuytul’un bu operasyonla susturulmak istediğini iddia edilmişti.

“AKP şartlar değiştiği an sebep olduğu insan hakları ihlallerini inkâr edecek”

Politika

CHP ile AKP arasında afiş savaşı: 128 milyar dolar nerede?

Bursa Mudanya’nın ardından Aydın’ın Kuşadası ve Söke ilçelerinde asılan “128 milyar dolar nerede” afişleri “Cumhurbaşkanına hakaret” gerekçesiyle toplatıldı. Durumu tepki gösteren CHP’li Süleyman Bülbül, “Biz sormaya devam edeceğiz: 128 milyar dolar nerede” dedi.

BOLD – CHP Aydın milletvekili Süleyman Bülbül, CHP Aydın İlçe Başkanlığı’nın billboardlara astırdığı “128 Milyar Dolar Nerede” afişlerinin Söke ve Kuşadası’ndan kaldırıldığını açıkladı. CHP’li Bülbül, 128 milyar doların takipçisi olacaklarını kaydetti.

HALKIN GERÇEKLERİ ÖĞRENMESİNİ ENGELLEYEMEZSİNİZ

CHP Aydın İlçe Başkanlığı’nın billboardlara astırdığı “128 Milyar Dolar Nerede” afişleri Kuşadası ve Söke’de kaldırıldı. Yaşanan bu durumu sosyal medya hesabından paylaşan CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, “CHP Aydın İl Başkanlığımızın 128 Milyar Dolar Nerede? afişleri Kuşadası ve Söke’de “Cumhurbaşkanına hakaret” gerekçesiyle toplatılıyor! Vatandaşın gerçekleri öğrenmesini engelleyemezsiniz 128 milyar doların hesabını vereceksiniz! Biz sormaya devam edeceğiz 128 Milyar Dolar Nerede?” ifadelerini kullandı.

MUDANYA’DA DA AFİŞLER TOPLANMIŞTI

Geçen hafta Bursa Mudanya’da CHP ilçe teşkilatının astırdığı Damat Berat Albayrak’ın Hazine ve Maliye Bakanlığı döneminde Merkez Bankası’ndan buharlaşan 128 milyar doların akıbetini soran afişler de toplatılmıştı. “128 milyar dolar nerede?” yazılı afişler hakkında ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ soruşturması başlatılmıştı.

Vatandaşa soğan patates, Erdoğan’a 5 milyonluk 2. Mercedes

 

Okumaya devam et

Politika

Feyzioğlu’ndan Erdoğan’a övgü: Tayyip bey plastik değil gerçekten gülümsüyor

Çoklu baro yasasıyla koltuğunu garantiye alan Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Fevzioğlu, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı öve öve bitiremedi. Danıştay töreninde kendisine “Yalan söylüyorsun edepsizlik yapıyorsun” tepkisi veren Erdoğan’la ilgili, “Tayyip bey gerçek bir insan. Plastik değil. Gerçekten öfkeleniyor, gerçekten gülümsüyor” dedi.

BOLD – TBB Başkanı Feyzioğlu’nun AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sevgisinin sınırları her geçen gün genişliyor. Erdoğan’ın açıkladığı ve kamuoyu tarafından eleştirilen hukuk reformunu “Yıldızlara çıkacağız” sözleriyle destekleyen Feyzioğlu, katıldığı bir programda Erdoğan’a “Tayyip bey gerçek bir insan” dedi.

Feyzioğlu, “Tayyip bey gerçek bir insan. Plastik değil. Bir siyasetçi tipi vardır. Öfkesi sevgisi duygulanması hep rol icabıdır. Tayyip bey gerçekten öfkeleniyor, gerçekten gözleri doluyor. Gerçekten gülüyor gülümsüyor. Bence çok önemli bir özellik bu siyasetçi için” ifadelerini kullandı. Feyzioğlu’nun sözleri üzerine sosyal medyada “Burhan Kuzu’nun veliahtı” yorumu yapıldı.

CUMHURBAŞKANI GÜL SAKİNLEŞTİREMEMİŞTİ

11 Mayıs 2014 tarihinde Danıştay’ın kuruluş yıldönümünde konuşan Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu’nun sözlerine sinirlenen Erdoğan, “Yalan söylüyorsun edepsizlik yapıyorsun” diyerek koltuğundan kalktı. Erdoğan, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün kolundan tutup sakinleştirme çabalarına rağmen salonu terk etmişti. O günden sonra Feyzioğlu, Erdoğan’ın politikalarını desteklemeye başladı.

Sedat Peker’i öven TRT spikeri Ersoy Dede’nin zor anları

Okumaya devam et

Analiz

Davutoğlu’nun danışmanlığına getirilen ‘balıkçı’ İlhami Işık kimdir?

Geçmiş dönemlerde devletle PKK arasında arabuluculuk yapan gazeteci İlhami Işık, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun danışmanı oldu. Suriye’de PKK’nın uzantısı PYD’yi yakından takip eden İlhami Işık kimdir?

BOLD ANALİZ – ‘Balıkçı’ kod adıyla devletle 1990’larda görüşmeler yapan Işık, AKP’nin başlattığı çözüm sürecinde de ön plana çıktı. PKK’yı yakından takip eden gazeteci Işık, 8 yıl aradan sonra Abdullah Öcalan’ın avukatlarıyla görüşmesine izin verilmesinin yeni bir döneme işaret ettiğini açıklamıştı.

1980’DE ÖCALAN İLE TANIŞTI

Balıkçının Feneri isimli bir kitabı bulunan Işık, 1959 Batman doğumludur. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni henüz 1. sınıftayken terk etti. Işık, 1980 darbesi öncesi İlerici Gençlik Derneği’nin Doğu ve Güneydoğu sorumlusu oldu ve PKK elebaşı Abdullah Öcalan ile tanıştı.

ÖZEL DÖNEMİNDE PKK İLE TEMAS KURDU

1990’larda Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın başlattığı PKK ile temaslarda görev aldığını saklamayan Işık, “Arabuluculuk dönemim devletin şiddetle problemi çözemeyeceğinin anlaşıldığı 24 Aralık 1995 seçim sonuçlarının ortaya çıkardığı tablo sonucu başladı. Devlet, Kürt meselesini şiddetle çözüleceğine o kadar kendisini inandırmıştı ki seçim sonuçları bunun tam tersini doğurdu. Bu tablo devlette bir anlayış değişikliği getirdi. Bugün itibariyle benim arabuluculuk yapmamın bir önemi kalmadı.” açıklaması yapmıştı.

SAADET PARTİSİ’NDEN BAŞKAN ADAYI OLMUŞTU

Çeşitli dergiler ve gazetelerde yazıları yayımlanan Işık, uzun süre tekstil sektöründe faaliyet gösterdi. Siyaset ile de yakından ilgili olan İlhami Işık’ın ismi kamuoyu tarafından “Çözüm Süreci”nde duyuldu. Işık, son yerel seçimlerde Saadet Partisinin Batman belediye başkan adayı olmuştu.

Sedat Peker’i öven TRT spikeri Ersoy Dede’nin zor anları

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0