Ekonomi

Konkordato da kurtaramadı, 57 yıllık Pamukkale iflas etti

Şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapan Pamukkale Turizm resmen iflas etti.
Türkiye’nin en köklü şehirlerarası otobüs firmalarından, 57 yıldır faaliyetlerini sürüdüren Pamukkale Turizm resmen iflas etti.
İzmir merkezli firma 27 Ekim’de konkordato talebiyle mahkemeye başvurmuştu. Mahkeme 3 aylık geçici mühlet vermişti. Sürenin bitiminde konkordatonun uzatılması talebini değerlendiren İzmir 1’inci Asliye Ticaret Mahkemesi, şirketin iflasını kararlaştırdı.

Şirketin mali durumuna dair raporları inceleyen mahkeme heyeti, firmanın ticari faaliyetlerini sürdürmesine imkân olmadığına hükmetti.

57 YIL ÖNCE DENİZLİ’DE KURULDU

Pamukkale Turizm, 1962 yılında Sadık Bababalım tarafından Denizli’de kuruldu. Şirket, 1972 yılında İzmir’e taşındı. Türkiye’de ilk şehir içi servis sağlayan ve ilk çevrimiçi bilet-rezervasyon hizmetini başlatan firma olan Pamukkale, sektörün en önemli markalarından biriydi.

Pamukkale firması, adını Denizli’nin doğa harikası (Hierapolis) Pamukkale’den aldı. 1985 yılına gelindiğinde sektörün en geniş araç filosuna sahip olan Pamukkale Turizm, 2008 ve 2009 yıllarında sektörünün en iyi firması seçilmişti.

500 OTOBÜSLÜK FİLO 13 MİLYON YOLCU

2015 yılında, 30 milyon liralık yatırımla Trakya Bölgesi seferlerini başlatan şirket, 2016 yılında, Pamukyol ve Teknobüs araçlarından oluşan 500 araçlık filo ile toplam 13 milyon yolcu taşımıştı.

Ekonomistler uyarmıştı, iflaslar başladı

Popular

Copyright © 2018 Boldmedya

Exit mobile version