Bizimle iletişime geçiniz

Genel

Afganistan’da Hizmet Hareketi’nin iki okuluna gece yarısı kuşatma ve baskın

Mezarı Şerif’teki Afgan-Türk Kız ve Erkek Lisesi’ne yerel saatle gece saat 02:30’da onlarca polisle baskın düzenlendi. Öğretmenler ve çalışanlar gözaltına alındı.

Afganistan (BOLD)- Türkiye’nin baskısı sonucu Afganistan’daki Hizmet Hareketi’ne ait iki okula gece yarısı baskın düzenlendi. Yatılı öğrencileri dehşete düşüren baskında okulun tüm çalışanları gözaltına alındı.

Edinilen bilgiye göre Afgan güçleri, Mezarı Şerif’te bulunan Afgan Türk Kız Lisesi ve Erkek Liseleri’nin etrafını kuşattı ve onlarca polis yerel saatle 02:30 civarında okulun kapısını kırarak içeri girdi.

Sabah saatlerinde ise Herat Kız Lisesi’ne yine kapılar kırılarak baskın yapıldı.

Mezarı Şerif’teki erkek lisesinin bütün koridorlara konuşlanan polis, tüm görevlileri gözaltına aldı. Ardından polisler kız lisesinin içine girdi.

KIZLARIN YATILI OLARAK KALDIĞI YURTLARI BASTILAR

Yatılı olarak kalan kızların bağrışları üzerine polis geri çekilip okulun bahçesinde konuşlandı. Ardından okulun etrafını kuşatıp çalışanları gözaltına aldı. Sosyal medyaya yansıyan bazı görüntülerde kız çocuklarının uzun süre çığlık attıkları duyuluyor.

İki okulun da Afgan çalışanları kelepçelenirken, Türkiyeli öğretmenler ise kelepçesiz olarak gözaltına alındı ve polis merkezine götürüldü. Bir videoda okulda görevli Selim Sertor isimli öğretmen emniyet müdürlüğü binasında yetkililere, “Gece yarısı kız okulunda ne yapacaksın? Senin de kız çocuğun var.” şeklinde soru sorduğu duyuluyor.

HERAT LİSESİ’NE SABAH BASKIN

Sabahın ilk ışıklarında ise Herat’ta bulunan Kız Lisesi’ne baskın düzenlendi. Okulun tüm çalışanları gözaltına alınıp emniyete götürüldü.

DAHA ÖNCE FARKLI İLLERDEKİ OKULLAR BASILMIŞTI

Afganistan’da daha önce Şibirgan ve Herat’taki okullar aynı şekilde basılmış ve ardından Maarif Vakfı’na devredilmişti. Ancak gündüz saatinde yapılan baskın özellikle veliler tarafından büyük tepki görünce bu kez baskının gece yarısı yapıldığı öğrenildi.

Daha önce Maarif Vakfı yetkilileri gündüz vakti bazı Afganistan Türk konsolosluğu yetkilileri ile okula girmeye çalışmıştı.

Okul verilerinin itirazı üzerine yetkililer okula alınmamıştı. Duruma sinirlenen Maarif Vakfı yetkilileri okulun camlarını kırarak bölgeden uzaklaşmıştı.

Okulda görevli Afgan ve Türkiyeli eğitimcilerin polis merkezinde tutulduğu belirtiliyor. Gözaltına alınanlar arasında öğrencilerin de olduğu belirtildi.

Maarif Vakfı’nın Afganistan’da ilk işi madalyaları yakmak oldu, getirilen öğretmenler kaçtı

Genel

ABD Büyükelçiliği alarm verdi: Terör saldırısı olabilir vize işlemleri iptal

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği “Güvenlik Uyarısı” yayınlayarak İstanbul’da Amerikalılara ve yabancı ülke vatandaşlarına yönelik terörist saldılar ve kaçırma girişimleri olabileceğini duyurdu.

BOLD – Vize işlemleri ve hizmetlerin askıya alındığını açıklayan ABD’nin Ankara Büyükelçiliği, bugün bir “Güvenlik Uyarısı” yayınladı. Elçilik, İstanbul’da ABD vatandaşlarına ve yabancı ülke vatandaşlarına karşı potansiyel terörist saldılar ve kaçırma girişimleri konusunda güvenilir bilgiler aldıklarını duyurdu. Bu saldırıların potansiyel olarak ABD’nin Türkiye başkonsolosluğunda veya ülkedeki başka noktalarda da meydana gelebileceği ifade edildi.

Büyükelçilik, Türkiye’deki ABD vatandaşlarının yabancı vatandaşların bir araya geldiği ofis ve AVM gibi alanlardan, kaçınmaları gerektiğini aktardı. Elçiliklerin vize işlemlerinin yanı sıra ABD vatandaşlarına verilen hizmetlerin de geçici süreyle durdurulacağı duyuruldu. Kişisel randevusu olanlara konuyla ile ilgili bir bilgilendirme e-postası atılacağı belirtildi.

Açıklamada, ABD vatandaşlarına şu tavsiyelerde bulunuldu:

  • Dikkatli ve tetikte olun.
  • Kalabalıklardan kaçının.
  • Düşük profilinizi koruyun.
  • Çevrenizden haberdar olun.
  • Yabancıların uğrak yerlerinde dikkatli olun.
  • Haberler için yerel medyayı takip edin.

Okumaya devam et

Genel

Gelecek Partisi sözde yerli otomobili eleştirdiği paylaşımını kaldırdı

gelecek partisi yerli otomobil

Gelecek Partisi, sosyal medya hesabından TOGG’un üreteceği yerli otomobilin çoğu parçasının yurt dışından alınmasını eleştiren bir paylaşım yaptı. AKP’lilerin tepki göstermesi üzerine yerli otomobille ilgili paylaşım bir süre sonra partini hesabından kaldırıldı.

BOLD – Gelecek Partisi, yerli otomobil projesinin ‘yerliliğini’ sorgulayan bir paylaşım yaptı. Partinin sosyal medya hesabı üzerinden paylaşılan görselde “Yerli otomobilimiz ne kadar yerli?” sorusu soruldu.

Paylaşımda TOGG’un üreteceği yerli otomobilin tasarımının İtalyan Pininfarina, elektirikli motorunun Alman Bosch, şasi sistemlerinin İngiliz Mira, bataryanın Çinli Farasis, araç entegrasyonunun Alman Edag şirketleri tarafından yapıldığı belirtildi.

AKP’lilerin yoğun tepkisinin ardından paylaşım bir bir süre sonra kaldırıldı.

Gelecek Partisi’nin hedefinde yerli otomobil var #2

 

‘Yerli’ otomobilin motorunu Bosch bataryasını Çinli şirket üretecek

Okumaya devam et

Genel

Kozmik Oda’da casusluk yoksa kozmik sırlara ne oldu?

Gazeteci Adem Yavuz Arslan, Saray yargısının bile casusluk yapılmadığına hükmettiği Kozmik Oda olayının perde arkasını anlatıyor.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Hizmet Hareketi’ne yönelik en büyük suçlamalarından olan ‘Kozmik Oda’daki kozmik bilgilerin ABD’ye servis edildiği iddiası içeren yargılama sona erdi. Yargılama sonunda casusluk yapılmadığı anlaşıldı. Saray yargısı, Kozmik Oda’dan çalınan belge olmadığına ve sanıklara yönelik casusluk suçlamalarının delillendirilemediğine hükmetti.

Kozmik Oda olayı ve perde arkasında neler oldu?

Gerçekten Kozmik Oda’ya girildi mi?

Kozmik Oda’dan oradan belge çıkarıldı mı?

İşte gazeteci Adem Yavuz Arslan’ın anlatımıyla Kozmik Oda gerçeği…

Okumaya devam et

Popular