Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Antalya’da iki ilçede hortum felaketi: 2 ölü, 11 yaralı

Antalya'da hortum, İzmir'de şiddetli fırtına can ve mal kaybına yol açtı. Antalya'da iki kişi hayatını kaybederken, seralar zarar gördü.

Antalya’da yaşanan hortum felaketinde 2 kişi öldü, 11 kişi yaralandı. Türkiye’nin sera merkezi olarak bilinen Antalya’da, tarım ürünleri büyük hasar gördü, 5 bin dönüm sera kullanılamaz hale geldi.

İzmir’de ise şiddetli fırtına etkiliydi. Evlerin çatılarını uçuran fırtına, yol kenarlarındaki ağaçları kökünden söktü. 

BOLD- Antalya’nın Kumluca ve Finike ilçeleri hortum sonrası savaştan çıkmışa döndü. Denizden sahildeki yerleşim bölgelerine doğru gelen hortumda, evlerin çatıları uçtu, narenciye ağaçları kökünden söküldü, seralar ve tarım alanları büyük hasar gördü.

Hortum felaketinde iki kişi hayatını kaybederken 11 kişi de yaralandı.

ASAT GÖREVLİSİNİ PORTAKAL BAHÇESİNE SAVURDU

Antalya’nın Finike-Kumluca sahil karayolunda çıkan hortum sonucu ölenlerin sayısı 2’ye yükseldi. Finike’de ASAT görevlisi Bayram Demir bina önünde bulunduğu sırada çıkan hortum nedeniyle portakal bahçesine savruldu.

Yapılan aramada portakal bahçesinde yaralı olarak bulunan Demir, sağlık ekipleri tarafından yapılan müdahalenin ardından hastaneye kaldırıldı.

Durumu ağır olan Bayram Demir tüm müdahaleye rağmen akşam saatlerinde hayatını kaybetti. 39 yaşında ve 1 çocuk babası Demir’in vefatı hastane bahçesinde bekleyen ailesi ve iş arkadaşlarını üzüntüye boğdu.

Antalya’daki hortum felaketinde, tarım alanları büyük hasar gördü. (Fotoğraflar: DHA)

5 BİN DÖNÜM SERA ZARAR GÖRDÜ

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Kumluca’da dün meydana gelen hortumdan zarar gören sera ve bahçeleri gezdi.

Çiftçilerle görüşen Pakdemirli, seraları inceledi, daha sonra ilçedeki özel hastanede tedavisi devam eden yaralıları ziyaret etti. Bakan Pakdemirli, hasar tespit çalışmalarının devam ettiğini ve çiftçinin zararlarını tazmin konusunda çalışma yapıldığını kaydetti.

Hortum sebebiyle Kumluca’da 1.000 dönüm, Finike’de 4.000 dönüm örtü altı tarım sahası hasar gördü.

Bazı narenciye bahçelerinde ise ağaçlar kökünden söküldü.

BAKANDAN FIRTINA UYARISI

Bugün ve yarın için fırtına uyarısı yaptıklarını da sözlerine ekleyen Bakan Pakdemirli, “Bugün ve yarın en önemlisi. Bundan sonrası için hazırlıklı olmamız lazım. Bugün yine gece saatlerinde 100 kilometrenin üzerinde rüzgar bekleniyor. Yarın öğleden sonra tekrar bekleniyor. Bu anlamda her türlü tedbiri vatandaşımız almalı. Mal kaybı olabilir ama daha önemlisi can kaybı olmaması için vatandaş tedbiri almalı. Açık yerlerde durmasınlar. Araçla seyahat etmesinler. Kapalı yerlerde bulunsunlar.” uyarısını yaptı.

SERİK’TE HORTUM VE FIRTINA TARIM ALANLARINA ZARAR VERDİ

Serik ilçesinde dün etkili olan hortum ve yağışın ardından hasar tespit çalışmaları başladı. Serik Kaymakamı Haluk Şimşek, Serik Belediye Başkanı Ramazan Çalık ile Serik İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Çömezoğlu, zarar gören seralarda inceleme yaptı.

Fırtına ve hortum nedeniyle ilçede 30 çiftçiye ait domates, çilek, biber ve salatalık serası zarar gördü. Belek-Kadriye-Kundu Kral Yolu ile bir golf sahasında yaklaşık 50 çam ağacı devrildi. Hortumun söktüğü çam ağaçları yola savruldu.

Belediye ekipleri, yollara devrilen ağaçları kesere kaldırdı.

ÇİFTÇİNİN MAHSULÜ TELEF OLDU

Çilek üreticisi Mustafa Mutaf, “Hortum ve fırtınadan seralarımız büyük zarar gördü. Mahsulümüz telef oldu. Çilek hassas bir meyve olduğu için yağmur suyunu gördüğü zaman hemen çürüme yapar. Kısacası alın terimiz, hotum ve fırtınada yok oldu. Zararımız büyük.” dedi.

Köseler Mahallesi’ndeki serası zarar gören Seffat İlişik ise, “Bu sezon bitti, bütün emeklerimiz gitti.” diye konuştu.

Şiddetli fırtına İzmir’de de etkili oldu, ağaçlar yollara devrildi, evlerin çatıları uçtu. (Fotoğraflar: DHA)

İZMİR’İ DE FIRTINA VURDU

İzmir’de bugün (25 Ocak 2019) öğleden sonra başlayan şiddetli rüzgar, saat 18:00’den itibaren etkisini artırarak fırtınaya dönüştü.

Fırtına İzmir kent merkezinde çeşitli ilçelerde ve semtlerde bazı ağaçların, sokak ve caddelere devrilmesine, binaların çatılarının uçmasına, Karabağlar’da Cennetçeşme semtindeki bir caminin minaresinin ise külah bölümünün devrilmesine sebep oldu. Devrilen ağaçlar ile uçan çatılar özellikle araçlara zarar verdi.

VAPUR SEFERLERİ İPTAL EDİLDİ

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin deniz ulaşımı hizmeti veren kuruluşu İZDENİZ’den yapılan açıklamada, bugün saat 18:15 itibarıyla elverişsiz hava ve deniz şartları sebebiyle arabalı vapur seferleri dahil tüm seferlerin geçici süre iptal edildiği duyuruldu.

İzmir’in Balçova ilçesi İnciraltı bölgesinde saat 18:00 sıralarında bir ağaç yola devrildi. Bu sırada seyir halinde olan 3 araç devrilen ağacın altında kaldı. Araçlarda bulunanlar yara almadan kurtuldu.

FIRTINA HIZI GÜNEY EGE’DE 100 KİLOMETREYİ BULACAK

İzmir Meteoroloji 2’nci Bölge Müdürlüğü yetkilileri, vatandaşları fırtınaya karşı uyardı. Ege Bölgesi ile Batı Akdeniz’de güney yönlerden rüzgarın saatteki hızının 60 ila 90 kilometreye kadar çıkacağı belirtildi.

Güney Ege’de ise kuvvetli fırtınanın saatteki hızı 100 kilometreyi bulacağı belirtildi.

GÖKTEN ÇAMUR YAĞIYOR

Bu arada, Kuzey Afrika kaynaklı toz taşınımının ise güneybatılı akışlarla birlikte batı kesimlerini etkilediği ifade edildi.

Toz taşınımının yarın akşam saatlerine kadar başta güneybatı kıyıları olmak üzere Marmara, Ege ve Batı Akdeniz’de yer yer etkili olacağı bildirildi.

Toz taşınımı sebebiyle, bu bölgelerde gerçekleşecek yağışların yer yer çamur şeklinde olması beklendiğinden meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması çağrısı yapıldı.

Gündem

Sağlık çalışanlarına atama, istifa, izin ve emeklilik yasaklandı

Sağlık Bakanından yayınlanan genelge ile malulen ve yaş haddinden emekli olanlar dışında, sağlık çalışanına atama, emeklilik, istifa ve izin hakkı kullandırılmayacağı duyuruldu.

BOLD – Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın imzalı 81 il valiliğine gönderilen genelgede koronavirüs salgını sürecinde kamu sağlık hizmetinin etkin ve kesintisiz şekilde sürmesi için yapılan düzenlemeler bildirildi. Buna göre; merkez taşra teşkilatında görevli bütün personelin, her ne sebeple olursa olsun bu süreçte görevinden çekilme (istifa) talebi kabul edilmeyecek. Yaş haddinden emekli olacaklar ile malulen emekli olacakların ayrılışları yapılarak kapsam dışındakilere yönelik emeklilik işlemi tesis edilmeyecek. Sağlık hizmetinde görevli sağlık işçilerinin, re’sen emeklilik işlemleri ile malulen emeklilik işlemleri yapılıp işten ayrılmaları sağlanacak, bunun haricinde ayrılmak isteyenlere müsaade edilmeyecek.

ATAMALAR DURDURULDU

Eşinin emekliye ayrılmasından kaynaklı atama, öğrenim durumuna dayalı atama, alt ve üst hizmet bölgelerine atama ile karşılıklı yer değiştirme ve engelli durumundan yapılacak atamalar ikinci bir duyuruya kadar durduruldu. Sağlık tesislerinde görevdeyken başka kamu kurum ve kuruluşlarına atama talep edip de ataması yapılan personelin, ayrılışı yapılmayacak. Başka kamu kurum ve kuruluşlarına atama talep eden personele bu süreçte muvafakat verilmeyecek. Kamu hizmetinde ihtiyaç duyulan durumlarda Bakanlık tarafından zorunlu olarak iller arası geçici görevlendirilen personelin derhal ayrılışının yapılarak görevlendirildiği yere gitmesi sağlanacak.

YILLIK İZİNLER ASKIDA

Bakanlık, merkez ve taşra teşkilatında çalışan bütün personelin ikinci bir emre kadar yıllık izinlerini durdurdu. Evlilik, ölüm, analık, hastalık ve refakat gibi yasal mazeret izinleri uygulamadan hariç tutuldu. Yıllık iznini kullanmakta olan personel ise mezkur izinlerini kullanmaya devam edecek. Çalışan eşlerin her ikisinin de Sağlık Bakanlığı çalışanı olması halinde, kamu sağlık hizmetlerinin sürdürülebilirliğine yönelik gerekli tedbirleri alınması kaydıyla okul öncesi ve ilköğretimde çocuğu bulunan çalışanların yıllık izin talepleri, kadın çalışana öncelik verilmek kaydıyla kurum amirlerince değerlendirilerek hizmeti aksatmayacak şekilde planlama yapılacak.

ÜCRETSİZ İZİN DE KALDIRILDI

Radyoaktif ışınlarla çalışan personele verilmekle yükümlü olunan bir aylık sağlık izni kurum amirlerinin uygun göreceği zamanda kullandırılacak. Personele kurum amirlerince takdir edilmek kaydıyla idari izin verilmesine devam edilecek. Doğum sonrası analık iznine müteakip alınan ücretsiz izinler ve talep edilen ücretsiz izinler ile sendikalarda yönetici pozisyonundan dolayı ücretsiz izin talep edenlerin talepleri karşılanacak, bunlar dışındaki personele ücretsiz izin verilmeyecek. Daha önce yürürlüğe konulan ‘Kovid- 19 Kapsamında Kamu Çalışanlarına Yönelik Tedbirler’ konulu genelgenin uygulanmasına devam edilirken, hamile personele hamileliğinin 24’üncü haftasından 32’inci haftasına kadar izin verilmesi uygulamasına devam edilecek.

NE DE OLSA SAĞLIKÇININ HAKKI ÖDENMEZ

Yayınlanan genelge sağlık çalışanlarının tepkisini çekti. Sağlık Bakanlığının kararı sosyal medyada kısa sürede ‘Sağlık çalışanının canı yok mu’ etiketiyle gündemin ilk sırasına yerleşti. Yusuf Şahin adlı sağlık çalışanı en az alımın pandemi döneminde alındığını söyleyerek, “Atama sözü ver atama yapma, en az bütçeyi Sağlık Bakanlığı alsın, ek ödemelerini yatırma, motivasyonunu yerle bir et sonra da sağlık çalışanının tüm haklarını elinden al. Ne de olsa sağlıkçının hakkı ödenemez lafı var” diyerek tepkisini dile getirdi.

Yeni Zelanda Başbakanı Ardern pandemiyle mücadeleye destek için maaşını indirdi

Okumaya devam et

Gündem

ABD Konsolosluğundaki Cemaat davasında karar

Cemaat soruşturmaları kapsamında yargılanan ABD İstanbul Başkonsolosluğu görevlisi Nazmi Mete Cantürk, 5 yıl 2 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı.

BOLD – İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada sanık ABD İstanbul Başkonsolosluğu görevlisi Nazmi Mete Cantürk ve birlikte yargılandığı ailesi hazır bulundu. Cantürk yaptığı savunmada, “Türkçe olimpiyatlarına katılmadım, Bylock kullanmadım, Zaman gazetesi için yapılan protestolara katılmadım, Fethullah Gülen ile hiçbir zaman görüşmedim, kendisiyle tanışmadım. Hakkındaki suçlamaları kabul etmiyorum, beraatimi talep ediyorum” ifadelerini kullandı. Aynı davada yargılanan Cantürk’ün eşi Sevim Cantürk ve kızı Kevser İrem Cantürk de aynı savunmayı yaparak beraatlerini istedi.

Savunmalar sonrası verilen aranın ardından mahkeme heyeti kararını açıkladı. Sanıklar Kevser İrem ve Sevim Cantürk’ün delil yetersizliğinden beraatine karar veren mahkeme, Nazmi Mete Cantürk hakkında ise, “Bilerek ve isteyerek yardım” suçundan 5 yıl 2 ay 15 gün hapis cezası verdi.

1 dolardan tutuklanan ABD Konsolosluk çalışanına tahliye

 

Okumaya devam et

Gündem

Resmi rakamlara göre bugün 76 kişi daha koronavirüsten hayatını kaybetti

Sağlık Bakanlığının açıkladığı günlük koronavirüs verilerine göre, bugün hayatını kaybeden 76 kişiyle birlikte toplam can kaybı 9 bin 950’ye yükseldi.

BOLD – Sağlık Bakanlığı güncel koronavirüs verilerini ilgili siteden kamuoyu ile paylaştı. Resmi verilere göre son 24 saatte hayatını kaybeden 76 kişiyle beraber toplam can kaybı 9 bin 950’ye yükseldi. Bugün yapılan 127 bin 651 test ile 2 bin 209 yeni hasta tespit edildi. Böylece toplam hasta sayısı 366 bin 208 oldu.

Bugün iyileşen bin 511 kişiyle birlikte toplam iyileşen toplam hasta sayısı 317 bin 519’a yükseldi. Toplam hastalarda zatürre oranının yüzde 5.0, toplam ağır hasta sayısının ise bin 827 olduğu açıklandı. Türkiye genelinde yatak doluluk oranı yüzde 50.8, erişkin yoğun bakım doluluk oranı yüzde 67.1 ve ventilatör doluluk oranı yüzde 33.4 olarak duyuruldu.

BAKAN KOCA’DAN AÇIKLAMA

Sosyal medya hesabından güncel verileri değerlendiren Sağlık Bakanı Fahrettin Koca şu ifadeleri kullandı: “Bugün tespit edilen 2.209 yeni hastamız var. Ağır hasta sayımız 1.827’ye yükseldi. Ağır hasta ve aktif hasta sayısı düşmeden başarılı olamayız. Mücadele birlikteliği tedbirleri istisnasız uygulamaktan geçiyor. Salgına karşı organize olalım.”

Pandemi doktoruna ‘cemaat evinde kalmışsın’ gerekçesiyle tutuklama

 

Okumaya devam et

Popular