Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Beyin göçü devam ediyor: ASELSAN’dan yüzlerce mühendis ayrıldı

ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Görgün, ASELSAN’dan yüzlerce mühendisin ayrıldığını doğruladı.

Askeri Elektronik Sanayi (ASELSAN) Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Görgün, ASELSAN’dan yüzlerce mühendisin ayrıldığını doğruladı. Görgün, ayrılan mühendis sayısını, “Birkaç yüz mertebesinde bir iki yüz.” diye niteledi.

Görgün ayrıca, mühendislerin ayrılma sebepleri konusunda araştırmalar yapıldığını ve ayrılmaları durdurmak için ücretlerin artırıldığını açıkladı.

GÖRGÜN’ÜN SUNUMUNDAKİ AYRINTI

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygün, ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı Güngör’ün Hacettepe Üniversitesi’nde yaptığı sunuma dikkati çekti. Görgün, o sunumda ASELSAN’dan ayrılanlar hakkında bilgiler vermişti.

Her ayrılan çalışan ile görüştüklerini ve ayrılıkların nedenini anlamaya çalıştıklarını belirten Görgün, ayrılan mühendis sayısının az olduğunu ve yüzde 2’nin altında kaldığını söyledi.

Ayrılanların başka vakıf şirketleri ya da KOBİ’lere gittiğini belirten Görgün, “Yurt dışına gidenler de var. Belli ülkelere gidenler var. Bunların yönlendirmelerle ya da çeşitli firmaların el atması ile olduğu söyleniyor. İnceliyoruz. Ancak ciddidir denilecek bir şey yok ASELSAN özelinde.” ifadelerini kullandı.

“BİR KAÇ KİŞİYİ YAKALAYINCA ‘SEN BİR KAÇ KİŞİYİ DAHA GETİR, ADAM BAŞI PARA VERELİM’ DİYORLAR”

Görgün, nitelikli insanlara teklif yapıldığını söylerken, “Birkaç kişiyi yakalayınca da ‘Sen birkaç kişiyi daha getir. Getirdiğin adam başına ayrıca para verelim’ deniliyor. Bunun içinde olanlar da var.” dedi.

Bu konuda tedbirli olunması gerektiğini söyleyen Görgün hem ASELSAN’ın hem de Savunma Sanayii Başkanlığı’nın ayrı ayrı çalışmalar yürüttüğünü kaydetti.

“ASELSAN KAFASINI KUMA GÖMÜYOR”

CHP’li Aygün, ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı Görgün’ün geçen yıl ASELSAN’dan 100-200 mühendisin ayrıldığını söylediğini aktardı.

Aygün, Görgün’ün bu rakamın dünya ortalamasının altında olduğunu söylediğinde ise kafasını kuma gömdüğünü, Türkiye’nin savunma sanayisinde yetiştirdiği önemli isimleri kaybedecek lükse sahip bir ülke olmadığını vurguladı.

Aygün, bu kan kaybının sadece savunma ve teknoloji sektörüne değil, Türkiye’ye de büyük zararlar verecek nitelikte olduğunu söyledi.

Aygün ayrıca, yerli ve milli silahların yapımında görev alan çip mühendislerinin, sektörün öncü firmalarından Hollandalı ASML’ye transfer olduklarına dikkati çekti.

Konuyla ilgili meclise bir araştırma ve soru önergesi de sunan Aygün, Güngör’ün açıklamalarının kendisini doğruladığını söyledi.

“VATANDAŞLARIMIZ ÜLKELERİNDEKİ GELECEK UMUDUNU YİTİRİYOR”

ASELSAN’da mühendis maaşlarının artırıldığı bilgisine de ulaştıklarını kaydeden Aygün, “Ancak sadece maaş artışı ile bu sorun çözülemez. Konu sadece maddi boyut değildir. Ülkedeki hukuk, demokrasi, eğitim ve bilim konusundaki gelişmeler dikkate alındığında vatandaşlarımız ülkelerindeki gelecek umudunu kaybetmektedir.

Özellikle donanımlı, birikimli, eğitimli kesim; fırsatını bulduğunda kapağı yurt dışına atmaya başlamıştır. Türkiye’nin hiçbir döneminde böylesi bir kaçış süreci görülmemiştir. Demokrasi boğuldukça bu gidişat artarak devam edecektir. İktidarın buradan ders çıkarmasını isteriz.” dedi.

“DURUM ABD TARAFINDAN DA İZLENİYOR”

Aygün, bu konuda verdiği araştırma ve soru önergesinin, ABD savunma sanayii dergilerinden Jane’s Defence Weekly’de İngilizceye çevrilerek yayımlandığına da dikkati çekti.

Durumun ABD tarafından da izlendiğinin belli olduğunu söyleyen Aygün, gelişmelerin, hükümetin bu konuda önlem almasının aciliyetini gösterdiğini belirtti.

Mevlana’nın elinden düşürmediği kitabı sürgünde Türkçeye çevirdi

Gündem

Özür fayda etmedi, İstanbul’da vaka sayısı artıyor

Kadir Topbaş’ın sosyal mesafeye uyulmadan yapılan cenaze törenine katılıp özür dileyen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İstanbul’da hasta sayısında artış olduğu açıklamasında bulundu. Koca’nın açıklaması ayrıca son günlerde İstanbul’da yapılan kalabalık AKP etkinliklerini akıllara getirdi.

BOLD – Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İstanbul’da vaka sayılarında artış olduğu konusunda uyardı. Bakan Koca, polikliniklerde hasta artışı olduğunun görüldüğünü söyledi.

POLİKLİNİKLERDE HASTA ARTIŞI VAR

Koca, İstanbul’da sağlık yöneticileriyle bir araya gelerek Kovid-19 salgınında son durumu değerlendirdi. Twitter hesabından toplantıya ilişkin paylaşım yapan Koca, “İstanbul’da sağlık yöneticilerimizle bir araya gelerek salgının seyrini değerlendirdik. Polikliniklerimizde hasta artışı olduğu görülüyor. İstanbul normalleşmenin örnek şehri olmalı. Bunu başaracak kararlılıktayız” dedi.

AKP GEÇEN HAFTALARDA KALABALIK ETKİNLİKLER YAPTI

Bakan Koca’nın açıklamaları AKP’nin son iki haftada İstanbul’da yaptığı kabalık etkinlikleri akıllara getirdi. Şubat ayı sonunda AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın da katılımıyla AKP İstanbul 7. Olağan İl Kongresi, Sinan Erdem Spor Salonu’nda gerçekleştirildi. AKP İstanbul İl Kadın Kolları 6. Olağan Kongresi de AK Parti Kadın Kolları Genel Başkanı Lütfiye Selva Çam, AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, AKP İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Akif Çağatay Kılıç’ın da katılımıyla yapıldı.

KADİR TOPBAŞ’IN CENAZE NAMAZINDA SOSYAL MESAFEYE UYULMADI

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beyoğlu’nda Atlas 1948 İstanbul Sinema Müzesi’nin açılış programına katıldı. AKP’li Sancaktepe Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan Kadın Aile Merkezi, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’in de katılımıyla açıldı. AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Bakan Koca, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın Fatih Camii’nde düzenlenen cenaze törenine katıldı. Bakan Koca daha sonra sosyal mesafeye uymadığı için özür diledi.

Aşının parası çıktı: Halka 674 milyon TL korona cezası kesildi

Okumaya devam et

Gündem

Bir öğrenci daha serbest, Boğaziçi eylemlerinde tutuklu sayısı 8’e düştü

Melih Bulu’nun Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atanmasını protesto eden Murat Can Demirci, adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı. Demirci’nin tahliyesi ile Boğaziçi eylemleri nedeniyle tutuklu olan öğrenci sayısı 8’e indi.

BOLD – Boğaziçi Üniversitesi’ne dışarıdan rektör olarak atanan Melih Bulu’yu protesto ettikleri için tutuklanan öğrencilerden Murat Can Demirci tahliye edildi.

Boğaziçi Üniversitesi akademisyenlerinin ve öğrencilerinin, rektör olarak Melih Bulu’nun atanmasını protesto etmek amacıyla düzenledikleri eylemlere katılan Murat Can Demirci de tutuklanmıştı. Murat Can Demirci, avukatlarının tutukluğa yaptığı itirazı değerlendiren İstanbul 9. Sulh Ceza Hakimliği tarafından adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı. Halen Boğaziçi eylemleri nedeniyle tutuklu olan 8 üniversite öğrencisi daha bulunuyor.

 

Aşının parası çıktı: Halka 674 milyon TL korona cezası kesildi

Okumaya devam et

Gündem

Meriç 9 yaşındaki Nurefşan’a da mezar oldu

neslihan nurefsan teke

Annesi Neslihan Teke ile Meriç Nehri’nden Yunanistan’a geçmek isterken akıntıya kapılan 9 yaşındaki Nurefşan boğularak hayatını kaybetti. Küçük kız bugün cuma namazında son yolculuğuna uğurlandı.

BOLD – 4 Mart’ta günün ilk saatlerinde bir grup Meriç Nehri’nin Edirne’ye yakın bölümünden Yunanistan’a geçmek istedi. 9 yaşındaki Nurefşan ve annesi Neslihan Teke de grupla birlikte Meriç Nehri’nin kenarına geldi. Küçük kız suya düşerek akıntıya kapıldı. Olay üzerine nehri geçmek isteyen mülteciler de geriye döndü. Nurefşan Teke’nin cansız bedeni öğleden sonra acı olayın yaşandığı yere yakın bir noktada bulundu.

Küçük Nurefşan, bugün cuma namazından sonra toprağa verildi. Nurefşan, Türkiye’deki hukuksuzluklar nedeniyle Afrika’ya gitmek zorunda kalan ve 5 yıldır görmediği babasına kavuşmak için annesiyle birlikte Yunanistan’a geçmek istiyordu.

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0