Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Trump’ın danışmanı Roger Stone serbest bırakıldı

Trump’ın eski danışmanı Roger Stone, 250 bin dolar kefaletle serbest bırakıldı.

New York (BOLD)- Federal Araştırma Bürosu (FBI) tarafından bugün yerel saatle sabaha karşı gözaltına alınan ABD Başkan Donald Trump’ın eski danışmanı Roger Stone bugün çıkarıldığı mahkeme tarafından serbest bırakıldı.

Gözaltına alındıktan sonra mahkemeye çıkan Stone 250 bin dolarlık kefaletle serbest kaldı. FBI’nın Stone operasyonu ile birlikte Başkan Trump’ın şu ana kadar 6 danışmanı gözaltına alınmış oldu.

Rusya soruşturmasını yürüten özel yetkili Savcı Robert Mueller’in talebi üzerine gözaltına alınan Stone’nun özellikle WikiLeaks’in Demokratların emaillerini hacklemesi ve sonrası ile ilgili bazı çalışmalarda bulunduğu iddia ediliyor.

Mueller’ın ofisinden yapılan açıklamaya göre Stone, yalan beyanda bulunma ve tanığı yalan ifadeye zorlamanın da aralarında bulunduğu 7 ayrı suçlamayla karşı karşıya.

SEÇİM KAMPANYASININ KIDEMLI İSMİ KİM? KIDEMLİ İSME TALİMAT VEREN KİM? 

24 sayfalık iddianamede ismi verilmeyen ve Trump’ın seçim kampanyasından kıdemli birisinin Stone’a e-maillerde Demokratların kirli çamaşırları ile ilgili bir şey olup olmadığını sorduğu ifade ediliyor.

İddianameyi inceleyen uzmanlar, “Burda asıl sorunun kıdemli kampanya yetkisine Stone ile irtibata geçmesini kim istedi?” sorusuna yoğunlaşıyor. Trump’ın kampanyasında Stone’dan daha yetkili sadece Paul Manafort ve Başkan Trump’ın yetkili olduğu düşünülüyor.

Hukukçular Robert Mueller ekibinin iddianamede adı geçen kampanyanın kıdemli ismini bildiğini ancak şu an için açıklamadığını belirtiyor.

“BAŞKAN ALEYHİNDE TANIKLIK YAPMACAĞIM”

Serbest kalan Stone gazetecilere yaptığı açıklamada suçsuz olduğunu savunarak, başkan aleyhinde tanıklık yapmayacağını söyledi.

Başkan Trump’ın eski avukatı Michael Cohen de savcılarla anlaşmadan önce Trump için mermilerin karşısında durmaya hazır olduğunu söylüyordu.

Ancak Cohen savcılarla işbirliği yaparak Trump’ın seçim kampanyası ile ilgili önemli bilgiler paylaşmıştı.

TRUMP YİNE CNN’İ HEDEF GÖSTERDİ

FBI’nın sabaha karşı yaptığı operasyonu görüntüleyen CNN Başkan Trump’ın hedefi oldu. Trump, Twitter mesajında, “Bu bir cadı avıdır. CNN’e orada olması için kim haber verdi?” diye sordu.

CNN ise günler öncesinden bir operasyon olacağı yönünde bilgi aldıklarını bunun üzerine Stone’nun evinde nöbet tuttuklarını anlattı. 

Flynn davası Ankara’ya uzanıyor: Ekim Alptekin’in suç ortağı Türk yetkililerin ismi açıklansın

 

Dünya

Dağlık Karabağ’da Azerbaycan ordusu ilerliyor: Tarihi Şuşa kentinden sadece 5 km uzakta

Dağlık Karabağ’daki uluslararası toplum tarafından tanınmayan işgal yönetiminin lideri Arayik Harutyunyan, Azerbaycan güçlerinin önemli ve tarihi bir kent olan Şuşa’dan sadece 5 kilometre uzakta olduklarını açıkladı.

BOLD – Arayik Harutyunyan, şehri ele geçirmek isteyen Azerbaycan ordusunun ilerleyişini sürdürdüğünü belirtti.

Harutyunyan kentin tarihi katedrali dışında kaydettiği video mesajında tüm Ermenilere, şehri savunmaları çağrısı yaptı.

Ermenice adı Şuşi olan Dağlık-Karabağ’ın merkezindeki Şuşa, hem Azeriler hem de Ermeniler için tarihi öneme sahip.

Stratejik açıdan da önemli bir noktada bulunan Şuşa, Dağlık Karabağ’ın en büyük kenti Hankendi’yi Ermenistan’a bağlayan yol üzerinde bulunuyor.

Şuşa’nın ele geçirilmesi halinde, Azerbaycan ordusu Dağlık Karabağ’da 27 Eylül’de çatışmaların başlamasından bu yana en önemli zaferini elde etmiş olacak.

Putin: Karadağ görüşmelerinde Türkiye dahil bir çok ülke yer almalı

Okumaya devam et

Dünya

Yunan Savunma Bakanı: Türkiye’ye S-400 satışının amacı NATO’yu bölmek

Yunanistan Savunma Bakanı Nikos Panagiotopoulos, Türkiye’ye Rus S-400 füze savunma sistemi satışının amacının NATO’yu içeriden bölmek olduğunu öne sürdü.

BOLD – Amerikan Alman Marshall Fonu adlı düşünce kuruluşunun sanal olarak düzenlediği etkinlikte konuşan Yunan Savunma Bakanı Panagiotopoulos, Ankara’nın Rusya’dan S-400 alımının, “kasıtlı veya kasıtsız olarak, NATO’nun uyumunu içeriden baltalamanın” bir unsuru olduğuna ilişkin ortada yeterli kanıtın bulunduğunu savundu.

Panagiotopoulos, Rus S-400 sisteminin Türkiye’de “dekoratif maksatlarla bulunmadığını, NATO’yu içeriden zayıflatma amacını taşıdığını” belirtti.

Yunan Savunma Bakanı, Türkiye’nin S-400 sistemini aktif hale getirmesinin yakın olduğunu da iddia ederken, böyle bir adımın “Türkiye tarafından çok saldırgan bir eylemin yeni bir örneğini daha oluşturacağını” söyledi.

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Rene Clarke Cooper da dün Türkiye’yi Rus S-400 füze savunma sistemini aktif hale getirme yönünde başka adım atmaması yönünde uyarmıştı. Clarke Cooper, Ankara’yı Moskova’ya daha yakınlaştırma riskini yaratsa bile böyle bir adımın sonuçlarının olacağı uyarısında bulunmuştu.

ABD’den Türkiye’ye S-400’ler için ‘yaptırımlar masada’ uyarısı

Okumaya devam et

Dünya

AB’den Türkiye’ye bir kez daha Doğu Akdeniz uyarısı

Avrupa Birliği (AB) liderleri Türkiye’yi Doğu Akdeniz’deki faaliyetleri nedeniyle bir kez daha uyardı. AB Konseyi Başkanı Michel, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki “tek taraflı eylemlerini” kınadıklarını söyledi.

BOLD – Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerin devlet ve hükümet başkanları, Doğu Akdeniz’deki sondaj ve arama faaliyetleri nedeniyle Türkiye’yi bir kez daha eleştirdi.

AB Konseyi Başkanı Charles Michel, perşembe günü liderlerin video konferans aracılığıyla yaptığı zirve sonrasındaki açıklamasında “Doğu Akdeniz’de son zamanlardaki tek taraflı eylemleri kınıyoruz, provokasyonlar ve söylemler kesinlikle kabul edilemez” sözleriyle Türkiye’yi uyardı.

AB’nin Ekim ayındaki zirvede Doğu Akdeniz’de “Saygı gösterilmesi konusundaki kararlılığımızı dile getirdik” diyen Michel, AB’nin Türkiye’ye “olumlu gündem”in yanı sıra “daha az olumlu olan iki yol” gösterdiğini hatırlattı.

AB Konseyi Başkanı, Türkiye ile “olumlu gündem” ile çalışmayı istediklerini, ancak Türkiye’nin henüz bu yolu seçmediğini kaydetti.

Michel, Türkiye konusunun Aralık ayındaki zirvede ele alınacağını vurgulayarak, Türkiye’ye yaptırımların gündeme gelebileceğine işaret etti.

AB liderleri Ekim ayı başındaki zirvede, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de doğal gaz arama faaliyetlerinde ısrar etmesi halinde ekonomik önlemleri de içeren yaptırımlar uygulanabileceği konusunda uyarıda bulunmuştu. Ancak Ankara’nın “iyi niyetli görüşmelere devam etmesi ve tek taraflı eylemlerden kaçınması halinde AB ile daha yakın işbirliği ve daha iyi ticari ilişkiler kurabileceği mesajını vermişti.

Ekim ayındaki zirvede, Türkiye’ye yönelik nihai kararın Aralık ayındaki zirvede alınması kararlaştırılmıştı.

“Türkiye artık sadece bir Yunan veya Fransız sorunu değil AB sorunudur”

Okumaya devam et

Popular