Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Mehmet Emin Karamehmet’in ceza infazı 6 ay ertelendi

Mehmet Emin Karamehmet’e ait Yapı Kredi Bankası ve Pamukbank’ın yanısıra Show TV, Akşam gazetesi ve Digitürk’e el konulmuştu.

Çukurova Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Emin Karamehmet’in hakkında “Adiyen zimmet” suçundan verilen 7 yıl 1 ay 16 gün hapis cezasının infazı 6 ay ertelendi.

12 Eylül 2018’de Mehmet Emin Karamehmet’in (75) sağlık sorunları sebebiyle gittiği özel bir hastanede cezanın infazı için hakkında çıkartılan gözaltı kararının uygulandığı ortaya çıkmıştı.

ADLİ TIP KURUMUNA GÖNDERİLDİ

10 Ağustos 2018’de ağız tabanında tümör tespiti yapılan Karamehmet, hayati riski olan bir ameliyat gerçekleştirdiği ifade edilmişti.

Karamehmet’in avukatları tarafından geçirdiği ameliyat ve tedavi süreci nedeniyle sağlık durumunun cezaevi şartlarına uygun olmadığı belirtildi. İnfazın ertelenmesi ve durdurulması amacıyla yapılan başvuru sonucunda Mehmet Emin Karamehmet, İstanbul Adli Tıp Kurumu’na gönderildi.

6 AY SONRA TEKRAR MUAYENE EDİLECEK

26 Eylül 2018’de Adli Tıp Kurumu’nda muayene olan İşadamı Karamehmet, geçirdiği ameliyat, sağlık sorunları ve tedavi süreci dikkate alınarak 6 ay için ceza ertelemesi verilmesi heyet tarafından 2 Ekim tarihinde uygun görüldü.

Heyet raporunu mahkemeye sunan avukatlar, Karamehmet’in cezasının infazını 6 aylığına erteletti. 6 aylık sürenin sonunda Karamehmet tekrar muayene edileceği ve çıkacak sonuca göre yeniden karar verileceği öğrenildi.

HAKKINDA YAKALAMA KARARI ÇIKARTILMIŞTI

İşadamı Mehmet Emin Karamehmet, Pamukbank’ın sahibi olduğu dönemde 417 milyon 435 bin 580 TL’yi zimmetine geçirdiği iddiasıyla 7 Aralık 2015’te İstanbul 8’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde indirimli olarak 7 yıl 1 ay 16 gün hapis cezasına mahkûm edildi.

Mahkemenin verdiği karar 30 Kasım 2016’da Yargıtay’da onaylanarak kesinleşti. Kararın kesinleşmesinin ardından Karamehmet hakkında yakalama kararı çıkartıldı.

İşadamı Karamehmet arandığı dönemde avukatı 8 Ağustos’ta İnfaz Savcılığı’na müracaat ederek Karamehmet’in kanser hastası olduğunu, 9 Ağustos’ta hayati riski olan bir ameliyat olacağını, sonrasında da ciddi ve özel bir bakım gerektirdiğini beyan etti.

BMC’NİN ESKİ SAHİBİ, BİR DÖNEMİN MEDYA PATRONUYDU

Çukurova Holding’in sahibi Karamehmet, Forbes dergisinin 2010 yılında açıkladığı “dünyanın en zenginleri” sıralamasında 4 milyar dolar ile en zengin Türk iş adamı olmuştu. 1994 yılında Murat Vargı adlı bir tekstilci ile Turkcell’i kurarak Türkiye’de GSM operatörünün sahibi oldu.

Karamehmet’in Pamukbank’ın sahibi olduğu dönemde 417 milyon 435 bin 580 TL’yi zimmetine geçirdiği iddiasıyla bankaya Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) el koydu. Zimmet suçunun tespitinin ardından BDDK, 19 Haziran 2002 tarihinde aldığı kararı ile Pamukbank’ın temettü hariç ortaklık hakları ile yönetim ve denetimi TMSF’ye devretti.

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Yapı Kredi Bankası, Pamukbank’tan doğan kamu alacaklarına istinaden Çukurova Grubu’na ait BMC, Digitürk, Show TV, Skytürk, Akşam ve Güneş gazetelerine el koydu.

TMSF gasp ettiği şirketlerin satışına başladı

Ekonomi

500 ve 1000 liralık banknotlar için hazırlıklar başladı

Hükumet 500 ve 1000 liralık yeni banknotlar için düğmeye bastı. Liradan altı sıfır atmakla övünen iktidar, yanlış ekonomi politikaları nedeniyle en yüksek değerdeki 200 liralık banknot bile pula çevirdi.

BOLD – Bankalara gönderilen ATM’lere küçük kupürlü banknot yerleştirme talimatını eleştiren CHP İstanbul Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Erdoğan Toprak, hükumetin 500 ya da 1000 liralık yeni banknotlara hazırlık yaptığını söyledi.

ARTIK 200 TL İLE FİLELER DOLMUYOR

Sözcü’den Başak Kaya’ya konuşan Toprak, markette ve pazarda filenin 200 liraya bile dolmadığını, küçük kupürlü banknotlarla yapılan ödemelerde de tomarla para ödendiğini dile getirdi. “Yükselen enflasyonla pula dönüşen en yüksek kupürlü banknot da yetersiz hale geldi. 500 ya da 1000 liralık yeni banknotlara hazırlık yapılıyor” dedi.

ENFLASYON 200 TL’Yİ PULA DÖNÜŞTÜRDÜ

Liradan altı sıfır atmakla övünen iktidarın uyguladığı yanlış ekonomi politikaları ve enflasyonun çift hanede olmasının, en yüksek değerdeki 200 liralık banknotu da pula dönüştürdüğünü vurgulayan Toprak, “Daha yüksek kupürlü banknot basma ihtiyacı doğdu” dedi.

SÜREKLİ 100 VE 200 LİRALIK BANKNOTLAR BASILIYOR

Hayat pahalılığında küçük kupürlü banknotların, cüzdanlarda değersiz kağıt para kalabalığına dönüştüğünü vurgulayan Toprak, “Değeri kalmayan 100 veya 200 liralık banknotların kullanımı da arttı. Piyasada tedavüldeki banknotların yüzde 50’yi aşan bölümü bu banknotlardan oluşuyor. Yükseliş hızı bu şekilde sürdüğü takdirde yakında 500 hatta 1.000 liralık banknotların tedavüle sokulması kaçınılmazdır” dedi.

200 TL YILLAR İÇERİSİNDE ERİDİ

Sürekli artın enflasyon Türk Lirası’nın da değerini düşürüyor. Yüksek enflasyon nedeniyle 200 liranın yıllar içerisinde alım gücü iyice düştü. Tedavüle çıktığı 2009 yılında 200 lira ile 13 kilo dana eti, 38 kilo tavuk eti, 19 litre zeytinyağı, 56 kilo muz, 2.5 çeyrek altın, 130 dolar alınabilirken şimdi 2.5 kilo dana eti, 7 kilo tavuk eti, 5 litre zeytinyağı, 13 kilo muz, 0.25 çeyrek altın ve 27 dolar alınabiliyor.

 

Selahattin Demirtaş: Daha cesur olmanın vakti çoktan geldi de geçiyor

Okumaya devam et

Ekonomi

TÜİK bir jeoloğa emanet

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayip Erdoğan, verileri tartışmalı TÜİK’in başına Jeoloji Mühendisliği mezunu Prof. Dr. Sait Erdal Dinçer’i atadı. Önceki başkan Muhammed Cahit Şirin de Emine Erdoğan’ın özel kalem müdürünün eşiydi.

BOLD – Bir yıl olmadan görevden alınan Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Başkanı Muhammed Cahit Şirin’in yerine Prof. Dr. Sait Erdal Dinçer atandı. Dinçer’in İstanbul Teknik Üniversitesinde Maden Mühendisliği Fakültesi Jeoloji Mühendisliği bölümü mezunu olması dikkat çekti.

KARAR RESMİ GAZETE’DE YAYIMLANDI

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında AKP’li Cumhurbaşkanı Tayip Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan atama kararına göre TÜİK Başkanlığı’na Prof. Dr. Sait Ercan Dinçer atandı. Kararın 2547 sayılı Yüksek Öğretim Kanunu’nun 38’inci maddesi ile 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 2 ve 3’üncü maddeleri gereğince verildiği belirtildi.

JEOLOJİ MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ MEZUNU

Dinçer, 1986-1990 yılları arasında İstanbul Teknik Üniversitesi’nde Maden Mühendisliği Fakültesi Jeoloji Mühendisliği bölümünde okudu. Aynı üniversitede İşletme Mühendisliği bölümünde yüksek lisans yaptı. Dinçer aynı zamanda 1992-1995 yıllarında Marmara Üniversitesi ekonometri alanında yüksek lisans yaptı. Dinçer doktorasını da Marmara Üniversitesi ekonometri bölümünde yaptı.

ESKİ BAŞKAN EMİNE ERDOĞAN’IN ÖZEL KALEMİNİN EŞİYDİ

Açıkladığı veriler tartışma konusu haline gelen TÜİK’in önceki başkanı Muhammed Cahit Şirin, bir yıl bile olmadan geçen ay ortasında görevden alındı. Mayıs 2020’de göreve gelen Şirin, Emine Erdoğan’ın Özel Kalem Müdürü Elif Esen’le evli. TÜİK’ten yapılan açıklamada başkanlığa Muhammed Cahit Şirin’in yerine Başkan Yardımcılığı görevini yürüten Ahmet Kürşad Dosdoğru’nun vekaleten atanmıştı.

ESKİ TÜİK BAŞKANI DA VERİLERE GÜVENMİYOR

Eski TÜİK Başkanı Birol Aydemir, kendisi görevdeyken 4 yıl boyunca Gelirler İdaresi’nden veri alamadığını ve TÜİK’e veri vermeyen kişinin de Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal olduğunu söyledi. TÜİK’e yönelik eleştirilerin son yıllarda çok yükseldiğini belirten Aydemir, “İnsanlar, artık açıklanan verilere güvenmez hâle geldi. İşin doğrusu, evet, ben de TÜİK’in enflasyon, istihdam, büyüme gibi alanlarda yayınladığı verilerin artık çok şüpheli ve tartışmalı olduğu konusunda hemfikirim” dedi.

Selahattin Demirtaş: Daha cesur olmanın vakti çoktan geldi de geçiyor

Okumaya devam et

Ekonomi

Emeklilik dilekçesi veren EYT’li gözyaşlarına boğuldu

Kendilerini Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) olarak adlandıran 6 milyon kişiden biri olan Duygu Kösedağ, bugün emeklilik dilekçesi verdi. Yaşa takıldığı için 11 yıl gecikmeli yaşlılık tahsis kartı alabilen Kösedağ, “Gözyaşlarımı tutamadım” dedi.

BOLD – Türkiye’nin çözüm bekleyen önemli sorunlarından EYT, aileleriyle birlikte 15 milyona yakın vatandaşı ilgilendiriyor. Muhalefet partileri emeklilik bekleyenlerin sorunu çözmeyi vaat ederken AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 16 Kasım 2019 tarihinde İstanbul’da resti çekti. Erdoğan, “Milletimin zararına olan bir şeye asla yokum. Seçim kaybetsek de yokum” ifadelerini kullandı.

11 YIL GECİKMELİ EMEKLİLİK

Seslerini duyurmak için Umut Partisi ismiyle siyasi parti bile kuran EYT’liler dernek, sosyal medya ve diğer alanlardaki örgütlülüğüyle biliniyor. Anlık gelişmeleri paylaşan EYT’lilerden Duygu Kösedağ’ın emeklilik dilekçesi vermesi heyecana sebep oldu. Kösedağ, “31 yıl sonra 11 yıl gecikmeli gelen nihayet emeklilik dilekçemi verdim. Yaşlılık tahsis kartımı elime aldığımda göz yaşlarımı tutamadım. Görevli bayan EYT’li miydiniz dedi. Demek bu kadar belli oluyor hakkımızın ötelendiği. Darısı bütün eyt’li arkadaşlarımın başına” diye yazdı.

EYT NEDİR?

Bir partiyi iktidara taşıyabilecek ya da iktidardan indirebilecek kadar kalabalık olan EYT’liler, 8 Eylül 1999’da kabul edilen 4447 sayılı Kanun ile gündeme geldi. Kanundan önce erkekler için 25, kadınlar için 20 yıl sigortalılık süresi ve 5 bin günlük prim gün sayısı emekli olmak için yetiyordu. Yapılan düzenlemeyle emeklilik yaşı kadınlarda 58’e, erkeklerde 60’a yükseltilirken, emeklilik için gerekli prim gün sayısı ise 7 bin güne yükseltildi. Prim gün sayısını dolduran ancak yaşı kadınlarda 58’e erkeklerde 60’a ulaşmayanlar emekli maaşına bağlanamıyor.

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0