Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

İtalyan “süper sporcu” Türkiye’de

İtalyan spor araba üreticisi Ferrari'nin 488 Pista modeli Türkiye'ye geldi. Otomobil şubatta ilk müşterilerine ulaşacak.

İtalyan spor araba üreticisi Ferrari’nin 488 Pista modeli Türkiye’ye geldi. V8 geleneğinin temsilcisi olarak konumlandırılan 720 beygir güce sahip 3,9 litrelik çift turbo beslemeli motorla donatılan 488 Pista, Türkiye’deki ilk iki müşterisine şubat ayında teslim edilecek.

BOLD- Koç Grubu şirketlerinden Tofaş çatısı altındaki Fer Mas’ın temsil ettiği Ferrari, yeni modeli 488 Pista’yı Türkiye’de satışa sundu. Ferrari 360 Challenge, 430 Scuderia ve 458 Speciale’deki V8 geleneğinin temsilcisi olarak konumladırılan 488 Pista’da, Ferrari 488 Challenge’dan alınan teknik özellik, donanım ve teknolojiye yer verildiği açıklandı.

Otomobilin bu anlamda, gündelik hayatta da kullanılabilecek bir yarış otomobili olarak geliştirildiği ifade ediliyor. Fer Mas’tan yapılan açıklamaya göre, Ferrari 488 Pista ilk iki müşterisine Şubat ayı içerisinde teslim edilecek.

0’DAN 100’E 2,85 SANİYEDE ÇIKIYOR

488 Pista, 488 GTB’den 90 kg daha az olan 1.280 kg’lik ağırlığına karşın 50 beygir daha güçlü olan motorla donatılmış durumda. Litre başına 185 beygir güç üreten ünite, otomobilin 0’dan 100 km/s hıza 2,85 saniyede ulaşmasını sağlıyor.

340 km/s son hıza ulaşan 488 Pista’da gerçekleştirilen aerodinamik eklentiler sayesindeyse, yere basma kuvveti 488 GTB’ye göre yüzde 20 artırıldı.

Yol tutuş ve fren konusunda F1-Trac, manyetoreolojik süspansiyon sistemi, E-Diff3 diferansiyel kilidi ve kaliper fren basıncını ayarlayan bir yazılıma sahip Ferrari Dynamic Enhancer sistemi de 488 Pista’da sunulan donanımlar arasında.

İki dev güçlerini birleştirdi, Volkswagen ve Ford’dan tarihi adım

Ekonomi

Altın 1.800 dolar barajını yıktı

Yatırımcısının merakla beklediği altın fiyatlarında yükseliş hızlandı. İki haftadır 1.795 dolarını barajını aşamayan ons fiyatı 1.816 dolara ulaştı. Gram altın ise 482 liraya çıktı.

BOLD – Geçen yıl 2 bin 30 doları aşarak rekor kıran ons fiyatı bu yıl 1.700 doların da altına düştü. Ons fiyatındaki düşüşle birlikte Türkiye’de altının gram fiyatında da gerileme yaşandı. 400 liranın altına inen altının gram fiyatı nisan ayında başlayan tırmanışın ardından 470 liraya kadar çıktı.

İki haftadır 470 lira ile 479 lira arasında gidip gelen sarı metal, 6 Mayıs 2021 itibariyle 480 direncini de kırdı. Yükselişin ardından çeyrek altın kuyumcularda 810 liraya satılmaya başladı.

Analistler altın fiyatlarının önümüzdeki günlerde artmaya devam edeceği tahmininde bulunuyor.

Sabah yazarı Barlas: Türkiye’yi yönetmek güçleşiyor

Okumaya devam et

Ekonomi

Merkez faizi %19’da sabit tuttu

Faiz indirimi için göreve getirilen Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu ikinci kez de pas geçti. Merkez Bankası Para Politikası Kurulu faizi yüzde 19’da sabit tuttu.

BOLD – Faiz indirimi savunan TCMB Başkanı Kavcıoğlu dolar/TL paritesindeki yükseliş sebebiyle nisan ayında faizde değişikliğe gitmemişti. Kavcıoğlu yönetimindeki Para Politikası Kurulu, mayıs toplantısında da faizi sabit tutarak yüzde 19’da bıraktı.

Doların 8,30 lira seviyesinde olduğu Türkiye yüzde 19’luk yüksek faiz oranlarıyla Kongo’nun önündeki yerini korudu.

ÜLKE – FAİZ ORANI YÜZDE

Venezuela: 38.8

Arjantin: 36

Zimbabve: 35

Yemen: 27

Liberya: 25

Surinam: 25

TÜRKİYE: 19

Kongo: 18.5

İran: 18

ABD: 0,25

Almanya: 0

Japonya: -0.1

Okumaya devam et

Ekonomi

Görevden alınan Bakan Zehra Zümrüt Selçuk’a 39 bin liralık kıyak

Kabine değişikliğinde Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı görevinden alınan eski bakan Zehra Zümrüt Selçuk, Kardemir A.Ş. yönetimine atandı. Selçuk’un 39 bin lira huzur hakkı alacağı belirtildi.

BOLD – Kardemir A.Ş. tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformuna(KAP) yapılan açıklamada, şirketin boş durumda bulunan yönetim kurulu üyeliğine, eski bakan Zehra Zümrüt Selçuk’un seçildiği belirtildi.

Kardemir Karabük Demir Çelik Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından KAP’a yapılan açıklamada, “Şirketimizin münhal durumda bulunan Yönetim Kurulu Üyeliğine, Şirketimiz Yönetim Kurulunca Sn. Zehra Zümrüt Selçuk’un seçilmesine oy birliği ile karar verilmiştir” denildi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından yapılan kabine değişikliğinde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bölünerek, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı kurulmuştu. 10 Temmuz 2018’de Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına getirilen Zehra Zümrüt Selçuk, 21 Nisan 2021’de görevden alınmıştı.

Kardemir A.Ş. yönetim kuruluna atanan Zehra Zümrüt Selçuk’un 39 bin 423 TL huzur hakkı alacağı kaydedildi.

Sedat Peker gazeteci Kutlu Adalı cinayetiyle ilgili Mehmet Ağar’ı işaret etti: Ödeşmek adettendir

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0