Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

AKP dersaneleri kapatmak için izin verdiği temel liseleri de kapatıyor

1.007 temel lise 6 ay sonra kapatılacak. 25 bini öğretmen 34 bin kişi işsiz kalacak.

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) yap-boz tahtasına çevirdiği eğitim sisteminde kendi rekorunu kırıyor. 

17/25 Aralık 2013 yolsuzluk soruşturmalarını unutturmak için Hizmet Hareketi’ne ait dersaneleri kapatma kararı alan AKP hükümeti dersanelere alternatif olarak kurulmasına müsaade ettiği özel öğretim kurslarını 2019-2020 eğitim ve öğretim yılından itibaren kapatma kararı aldı.

Temel liseler de 2018-2019 eğitim ve öğretim yılının sonunda (15 Haziran 2019) kapatılacak. Özel okullara verilen teşvikler de iptal edilecek. 

YENİ KAYIT VE BURSLULUK SINAVI YAPILMAYACAK

Eğitimciler karardan Milli Eğitim Bakanlığı’nın internet sitesinde gece yarısı yayımlanan açıklama ile haberdar oldu. Açıklamaya göre gelecek eğitim-öğretim yılından itibaren özel öğretim kursları yeni öğrenci kaydı ve bursluluk sınavı yapamayacak.

“Dershanelerin dönüştürülmesi” ismi altında 5580 sayılı Kanun’da yapılan geçici düzenlemeyle açılan temel liseler de kapanacak.

Açıklamada, “Bu nedenle temel liselere yeni öğrenci kaydı ve bursluluk sınavı yapılmayacak. Bu okulların ara sınıflarında öğrenim gören öğrenciler, resmi ve özel ortaöğretim kurumlarına ilgili mevzuat hükümleri doğrultusunda nakil yapabilecek.” denildi.

Temel liselerde 220 bine yakın öğrenci eğitim-öğretim görüyor.

ÖZEL OKUL TEŞVİĞİ DE KALKACAK

2014 yılında başlatılan eğitim ve öğretim desteği uygulamasına da son veriliyor. Organize sanayi bölgeleri ve bu bölgeler dışında açılan özel mesleki ve teknik eğitim okullarında öğrenim gören öğrenciler için teşvik verilmeye devam edecek.

MEB’in 2016-2017 eğitim-öğretim yılı istatistiklerine göre Türkiye’de halen 1.007 temel lise var. Buralarda çalışan öğretmen sayısı 19 bin 928, öğrenci sayısı ise 214 bin 551.

BİNLERCE ÖĞRETMEN KAPININ ÖNÜNE KONULACAK

Temel liselerde 25 bini öğretmen toplam 34 bin kişinin istihdam ediliyor. Temel liseler kapatıldığında en az 34 bin kişi işsiz kalacak.

Özel öğretim kurslarının sayısı ise 3 bine yaklaşmıştı. Kapatma kararı kurslarda da 20 bine yakın eğitimciyi işsiz bırakacak. 

Özel Dersaneciler Birliği Derneği (ÖZDEBİR) tarafından 13 Aralık 2018 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı’na sunduğu raporda temel liselerin ve özel öğretim kurslarının kapatılması halinde eğitimin bir kere daha sekteye uğratılacağının altı çizildi.

Temel liselerin kapatılması yine veli ve öğrencilerin hayatını altüst edecek.

ÖZDEBİR’İN TEMEL LİSELER RAPORU’NDA KAPATMA KARARININ SONUÇLARI ŞU MADDELERLE ÖZETLENDİ:
  • Her şeyden önce Milli Eğitim Bakanlığı’nın hedeflediği özel ortaöğretim okullaşma oranı hedeflerinden uzaklaşılacaktır.
  • Temel liselerimizde çalışan 25 bin öğretmen ve 9 bin personel mağduriyet yaşayacak ve işsiz kalacak, bu okullarda öğrenim gören öğrencilerin de üniversiteye hazırlanma talepleri karşılanamayacaktır.
  • Bir örgün özel öğretim kurumuna dönüşme taahhüdünde bulunan Temel Lise ve Ortaokulların kurucularının birçoğu bu taahhütlerini yerine getiremeyecektir.
  • Bu durumda bu kurumlarda öğrenim gören ve öğrenim süresi boyunca eğitim öğretim desteği almış olan tüm öğrencilere ödenen teşvikler faizleriyle birlikte geri istenecek, kurucular bu geri ödemeyi yapamayacaklardır.
  • Yine bu kurumların kapanması durumda bu kurumlarda görev yapan personel ve öğretmenlerin kıdem ve ihbar tazminatları çok büyük meblağ tutacağından kurum sahipleri bu ödemeleri yapmakta da büyük sıkıntılar yaşayacaklardır.
  • Kısaca bu kurumların 2018-2019 öğretim yılı sonunda kapatılmaları; Milli Eğitim sistemimiz ve bu kurumların kurucu, yönetici, öğretmen ve öğrencileri açısından büyük kayıplar oluşturacaktır.

“El koyma ve tasfiye listeleri 15 Temmuz’dan önce hazırlandı”

Gündem

Türkiye’deki İhvan mensupları Mısır’a iade endişesi yaşıyor

Türkiye’nin Mısır’la giderek yaklaşması, Türkiye’de yaşayan 8 bin İhvan hareketi mensubunu endişelendiriyor. İhvan mensupları, 2019’da Türkiye’nin iade ettiği ve idam edilen genç gibi Mısır’a iade edilme endişesi yaşıyor.  

BOLD – Mısır ile yeniden normalleşmeye başlayan Türkiye, Abdülfettah es‑Sisi aleyhine yayın yapan İhvan-ı Müslimin hareketine bağlı Al Sharq, Mekameleen TV ve Watan adlı üç kanaldan eleştirilerini yumuşatmasını istemişti.

MÜSLÜMAN KARDEŞLER ENDİŞELİ

Türkiye’nin “İhvan” jestine Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri, “Jestlerini takdir ediyoruz” diyerek karşılık verirken, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Mısır Türkiye’den bir heyeti davet etti. Mayıs başında bir heyet Mısır’a gidecek” diye karşılık verdi. Türkiye’nin Mısır ile giderek yakınlaşması, Sisi yönetimi tarafından terörist olarak nitelendirilen İhvan-ı Müslimin hareketini endişelendirmeye başladı.

2019’DA İADE EDİLEN GENÇ İDAM EDİLDİ

Mısır’da büyük baskıya maruz kalarak aileleriyle birlikte Türkiye’ye sığınan İhvan’a mensup 8 bin kişi bulunuyor. Mısır’la Türkiye’nin yakınlaşmasıyla sınır dışı edilme korkusu yaşayan İhvan’a mensup gençler, 2019’da Mısır’a iade edilen ve idam cezasına çarptırılan Muhammed Abdulhazım gibi bir sonla karşılaşmaktan korkuyor.

 

Cezaevinde kanser olan KHK’lı mühendis Abdülazim Özdemir hayatını kaybetti

Okumaya devam et

Gündem

Uygurlara yapılanları görmezden gelen Erbaş’tan İsrail’e tepki

Çin’in Uygurlara yönelik yaptığı insan hakları ihlalleri ile ilgili sessizliğini sürdüren Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, İsrail’in Gazze saldırısına tepki gösterdi. Erbaş, Ramazan ayının ümmetin birliğine ve Özgür Kudüs’e vesile olmasını diledi.

BOLD – Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, işgalci İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları ve Filistin halkına yönelik baskıcı uygulamalarına tepki gösterdi.

İBADET ÖZGÜRLÜĞÜ ENGELLENMEKTE

Sosyal medya hesaplarından açıklama yapan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Filistinli Müslümanların bu Ramazan’da da İsrail’in zulümleriyle karşı kaldıklarını dile getirerek, “Mescid-i Aksa’ya ve Filistinli kardeşlerimizin yerleşim yerlerine yönelik saldırılar düzenleyen ve sivil saldırganları teşvik edercesine onları koruma girişiminde bulunan İsrail, diğer yandan türlü bahaneler ve baskılarla Müslümanların Mescid-i Aksa’ya girişine kısıtlama getirerek ibadet özgürlüğünü engellemektedir.” dedi.

BU ZORBALIKLARA BİR AN ÖNCE SON VERMELİ

Başkan Erbaş, işgalci İsrail’in abluka altındaki Gazze’ye Ramazan ayında da saldırılar düzenlediğini hatırlatarak, şu ifadeleri kullandı: “İnsanlığı, vicdanı, ahlakı, uluslararası hukuku hiçe sayan gözü dönmüş bu barbar zihniyet tüm zorbalıklarına bir an önce son vermelidir. Allah’ın rahmetinin yeryüzünü kuşattığı bu Ramazan ikliminde kalplerimiz ve dualarımız her daim Kudüs, Mescid-i Aksa ve Filistinli kardeşlerimizledir. Bu Ramazan ayının ümmetin birliğine ve Özgür Kudüs’te buluşabilmemize vesile olmasını Cenab-ı Hak’tan niyaz ediyorum. Yüce Rabbimiz, bizlerden inayetini esirgemesin.”

 

Enes Kanter 30’ncu double-double’ını yaptı: Galibiyeti yazar Aslı Erdoğan’a adadı

Okumaya devam et

Gündem

Kamu Denetçiliği Kurumu: KHK ile kapatılan okula ödenen ücretin iadesi yapılmalı

Kamu Denetçiliği Kurumu, KHK ile kapatılan okullara ödenen ücretlere ilişkin emsal bir karar aldı. Ombudsman, bir velinin başvurusu üzerine, kapatılan okula ödenen ücretin iade edilmesine karar verdi.

BOLD – OHAL sürecinde KHK ile kapatılan Hizmet Hareketine yakın okullara ödenen ücretlerin iadesiyle ilgili örnek bir karar verildi. Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK), bir velinin kapatılan okula yaptığı peşin ücretin ödenmesi gerektiği yönünde tavsiye kararı aldı.

Birgün’ün haberine göre KDK’ye başvuran veli, iki çocuğunun kayıtlı olduğu Denizli’deki okulun 15 Temmuz’un ardından kapatıldığını, kapatılmadan önce okul ücretini peşin ödediğini kaydetti. Okula toplamda 10 bin 85 TL ödediğini belirten veli, ücret iadesine ilişkin Denizli Valiliği’ne yaptığı başvurunun, “Kesin dönem tespiti yapılamadığı” gerekçesiyle reddedildiğini ifade etti.

Veli, valiliğin talebini reddetmesi üzerine Kamu Denetçiliği Kurumuna başvurdu. Dilekçede, alamadığı hizmet için ödediği ücretin iadesi talebinde bulunuldu. Velinin başvurusunu inceleyen Kamu Başdenetçisi, alacak talebinin yeniden değerlendirilmesi gerektiğini belirtti. “Mevzuatta belirtilen şartları taşıması halinde” velinin alacak ve istihkak taleplerinin karşılanmasına yönelik Denizli Valiliği’ne tavsiyede bulunulmasına karar verildi.

Adalet Bakanlığından kalabalık koğuş itirafı: Ön görülemeyen tutuklamalar…

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0