Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

AKP dersaneleri kapatmak için izin verdiği temel liseleri de kapatıyor

1.007 temel lise 6 ay sonra kapatılacak. 25 bini öğretmen 34 bin kişi işsiz kalacak.

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) yap-boz tahtasına çevirdiği eğitim sisteminde kendi rekorunu kırıyor. 

17/25 Aralık 2013 yolsuzluk soruşturmalarını unutturmak için Hizmet Hareketi’ne ait dersaneleri kapatma kararı alan AKP hükümeti dersanelere alternatif olarak kurulmasına müsaade ettiği özel öğretim kurslarını 2019-2020 eğitim ve öğretim yılından itibaren kapatma kararı aldı.

Temel liseler de 2018-2019 eğitim ve öğretim yılının sonunda (15 Haziran 2019) kapatılacak. Özel okullara verilen teşvikler de iptal edilecek. 

YENİ KAYIT VE BURSLULUK SINAVI YAPILMAYACAK

Eğitimciler karardan Milli Eğitim Bakanlığı’nın internet sitesinde gece yarısı yayımlanan açıklama ile haberdar oldu. Açıklamaya göre gelecek eğitim-öğretim yılından itibaren özel öğretim kursları yeni öğrenci kaydı ve bursluluk sınavı yapamayacak.

“Dershanelerin dönüştürülmesi” ismi altında 5580 sayılı Kanun’da yapılan geçici düzenlemeyle açılan temel liseler de kapanacak.

Açıklamada, “Bu nedenle temel liselere yeni öğrenci kaydı ve bursluluk sınavı yapılmayacak. Bu okulların ara sınıflarında öğrenim gören öğrenciler, resmi ve özel ortaöğretim kurumlarına ilgili mevzuat hükümleri doğrultusunda nakil yapabilecek.” denildi.

Temel liselerde 220 bine yakın öğrenci eğitim-öğretim görüyor.

ÖZEL OKUL TEŞVİĞİ DE KALKACAK

2014 yılında başlatılan eğitim ve öğretim desteği uygulamasına da son veriliyor. Organize sanayi bölgeleri ve bu bölgeler dışında açılan özel mesleki ve teknik eğitim okullarında öğrenim gören öğrenciler için teşvik verilmeye devam edecek.

MEB’in 2016-2017 eğitim-öğretim yılı istatistiklerine göre Türkiye’de halen 1.007 temel lise var. Buralarda çalışan öğretmen sayısı 19 bin 928, öğrenci sayısı ise 214 bin 551.

BİNLERCE ÖĞRETMEN KAPININ ÖNÜNE KONULACAK

Temel liselerde 25 bini öğretmen toplam 34 bin kişinin istihdam ediliyor. Temel liseler kapatıldığında en az 34 bin kişi işsiz kalacak.

Özel öğretim kurslarının sayısı ise 3 bine yaklaşmıştı. Kapatma kararı kurslarda da 20 bine yakın eğitimciyi işsiz bırakacak. 

Özel Dersaneciler Birliği Derneği (ÖZDEBİR) tarafından 13 Aralık 2018 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı’na sunduğu raporda temel liselerin ve özel öğretim kurslarının kapatılması halinde eğitimin bir kere daha sekteye uğratılacağının altı çizildi.

Temel liselerin kapatılması yine veli ve öğrencilerin hayatını altüst edecek.

ÖZDEBİR’İN TEMEL LİSELER RAPORU’NDA KAPATMA KARARININ SONUÇLARI ŞU MADDELERLE ÖZETLENDİ:
  • Her şeyden önce Milli Eğitim Bakanlığı’nın hedeflediği özel ortaöğretim okullaşma oranı hedeflerinden uzaklaşılacaktır.
  • Temel liselerimizde çalışan 25 bin öğretmen ve 9 bin personel mağduriyet yaşayacak ve işsiz kalacak, bu okullarda öğrenim gören öğrencilerin de üniversiteye hazırlanma talepleri karşılanamayacaktır.
  • Bir örgün özel öğretim kurumuna dönüşme taahhüdünde bulunan Temel Lise ve Ortaokulların kurucularının birçoğu bu taahhütlerini yerine getiremeyecektir.
  • Bu durumda bu kurumlarda öğrenim gören ve öğrenim süresi boyunca eğitim öğretim desteği almış olan tüm öğrencilere ödenen teşvikler faizleriyle birlikte geri istenecek, kurucular bu geri ödemeyi yapamayacaklardır.
  • Yine bu kurumların kapanması durumda bu kurumlarda görev yapan personel ve öğretmenlerin kıdem ve ihbar tazminatları çok büyük meblağ tutacağından kurum sahipleri bu ödemeleri yapmakta da büyük sıkıntılar yaşayacaklardır.
  • Kısaca bu kurumların 2018-2019 öğretim yılı sonunda kapatılmaları; Milli Eğitim sistemimiz ve bu kurumların kurucu, yönetici, öğretmen ve öğrencileri açısından büyük kayıplar oluşturacaktır.

“El koyma ve tasfiye listeleri 15 Temmuz’dan önce hazırlandı”

Gündem

Bakan Koca: İstanbul’un 28 ilçesinde vaka artışı yüzde 50’den fazla

Valilik ziyareti sonrası açıklama yapan Koca, Türkiye genelindeki koronavirüs vakalarının yüzde 40’ını barındıran İstanbul’un 28 ilçesindeki vaka artışının yüzde 50’den fazla olduğunu söyledi.

BOLD – Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İstanbul Valiliğine yaptığı ziyaretin ardından basın açıklaması yaptı. İstanbul’daki koronavirüs vakaların Türkiye genelinin yüzde 40 olduğuna dikkat çeken Koca: ” İstanbul’un 28 ilçesinde vaka artışı yüzde 50’den fazla. Risk mevsim şartları nedeniyle giderek artacaktır. Artışın öne çıkan nedenlerinden biri tedbirlerin gevşetilmesi, diğeri ise kış sebebiyle İstanbul’a yoğun dönüşlerdir. Bizlerden çözüm beklediğiniz konuların başında, teması kaçınılmaz kılan kalabalıklar olduğunu biliyoruz” dedi.

MESAİ DÜZENLEMESİNE İŞARET ETTİ

Yetkililerle sorunları ele aldıklarını söyleyen Koca: “Toplu taşıma pazar yerleri, alışveriş ortamları müdahale bekleyen konulardır.
Riski sabah akşam göğüsleyen, işçi memur çalışan kesimin işe aynı saatte gidip aynı saatte dönmesinin önlenmesini amaçlıyoruz” dedi.

İstanbul’un kalabalık toplu taşıma konusunda da değişikliğe ihtiyaç olduğunu belirten Koca: “Otobüs, metrobüs, metro ve tramvay seferlerine ek seferler konması, saat düzenlenmesi yapılması gündeme getirilmiştir. Toplu taşımada risk devam ettikçe, istediğimiz düzeyde başarılı olamayız” diye konuştu.

Cezaevinde bir kanser hastası daha

 

Okumaya devam et

Gündem

Enis Berberoğlu AYM’ye yeniden hak ihlali başvurusu yaptı

Anayasa Mahkemesinin hakkında verdiği hak ihlali kararı mahkemeler tarafından tanınmayan eski CHP milletvekili Enis Berberoğlu, AYM’ye yeniden “hak ihlali” başvurusu yaptı.

BOLD –  CHP’li Enis Berberoğlu, yerel mahkemenin, Anayasa Mahkemesi tarafından verilen “hak ihlali” kararını uygulamamasının yeni bir hak ihlaline neden olunduğu gerekçesiyle Yüksek Mahkemeye başvurdu.

AYM’nin milletvekilliği düşürülen Enis Berberoğlu hakkında verdiği “hak ihlali” kararının ardından İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, AYM kararının “yerindelik denetimi kapsamında kaldığı” gerekçesiyle, yeniden yargılamaya yer olmadığına karar vermişti.

Berberoğlu’nun avukatı, karara İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesinde itiraz etmişti. İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi, AYM’nin ihlal kararının giderilmesinde yetkinin İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi’nde (BAM) olduğunu belirterek karar verilmesine yer olmadığı kararı vermişti.

Enis Berberoğlu’nun milletvekilliği MİT Tırları davasında aldığı 5 yıl 10 ay hapis cezası kesinleştiği gerekçesiyle TBMM’de düşürülmüştü. Anayasa Mahkemesi, Berberoğlu’nun “seçilme ve siyasette bulunma hakkı” ile “kişi hürriyeti ve güvenliği hakkı”nın ihlal edildiğine hükmetmişti.

Danıştay İBB’nin alınmadığı Haydarpaşa ve Sirkeci Gar ihalelerini iptal etti

Okumaya devam et

Gündem

Cezaevinde bir kanser hastası daha

Emekli polis Ahmet Kaplan cezaevinde kanser oldu. Yaklaşık 15 gün önce teşhis konulan Kaplan, hastanede mahkum odası olmadığı için cezaevine gönderildi.

BOLD – Tutuklu emekli polis Ahmet Kaplan’a 16 Ekim 2020’de akciğer kanseri teşhisi konuldu. 7,5 yıl hapis cezasına çarptırılan ve denetimli serbestlik zamanının gelmesine 4 ay kalan Kaplan İskenderun Devlet Hastanesi tetkiklerinden sonra cezaevine gönderildi.

“MAHPUS HASTALARA ŞİFA VE ÖZGÜRLÜĞÜN YOLUNU AÇIN”

48 yaşındaki Ahmet Kaplan’ın cezaevine geri gönderilmesine tepki gösteren HDP Milletvekili ve insan hakları savunucusu Ömer Faruk Gergerlioğlu, “Hızlı ilerleyen kanser hastası. Mahkum koğuşu olmadığı için cezaevine gönderildi. Adana Şehir Hastanesinde mahkum koğuşu var. Oraya yatırılabilir. Geciken her dakika hayattan uzaklaştırıyor onu. Hasta mahpuslara şifa ve özgürlüğün yolunu açın.” dedi.

AHMET KAPLAN’IN KANSER TEŞHİS RAPORU

Okumaya devam et

Popular