Bizimle iletişime geçiniz

Politika

HDP’den demokrasi adına fedakârlık kararı: İstanbul, Ankara ve İzmir’de “Büyükşehir” için aday gösterilmeyecek

HDP sözcüsü Saruhan Oluç, İstanbul, Ankara ve İzmir'de büyükşehir için aday göstermeyeceklerini söyledi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) sözcüsü Saruhan Oluç, batı illerinde fedakârlık yaptıklarını belirtti. Bu fedakârlığı herhangi bir parti lehine değil, demokrasi adına yaptıklarını söyledi.

HDP’nin İstanbul, Ankara, İzmir, Gaziantep, Adana, Şanlıurfa, Mersin illerinde aday çıkarmayacağı kamuoyuna yansımıştı. Oluç, seçim stratejisini iki ayaklı olarak ele aldıklarını belirtti. Bunun bir ayağını kayyım atanmış şehir ve ilçeler, diğer ayağını ise batı illerinin oluşturduğunu söyledi.

“AKP-MHP’NİN BAŞARISINI DARALTACAĞIZ”

Oluç, batıda Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP)-Milliyetçi Hareket Partisi’nin (MHP) oy oranını azaltacak, demokrasi güçlerinin mevzi kazanmasını sağlayacak bir strateji takip ettiklerini ifade etti.

Oluç, “Bu fedakârlığın hangi seviyede olacağını tartıştık. Büyükşehir, il ve ilçeler seviyesinde hangi adımlar atılabilir, bunları konuştuk ve bazı kararlara vardık. Bu vardığımız kararları da peyderpey açıklayacağız. Birinci önceliğimiz demokrasi, insan hak ve özgürlükler adalet mücadelesi açısından meseleye bakmamızdır.”

“BELEDİYE MECLİSLERİNE HDP LOGOSU İLE GİRECEĞİZ”

İkinci önemli konunun ise temsil meselesi olduğunu dile getiren Oluç, “Buna şöyle bakıyoruz ilk kez uzun yıllar sonra HDP aracılığı ile batıya göçmüş olan 20-30 yıldır batıda yaşayan Kürt coğrafyasının çeşitli ilerinden göçmüş insanlarımızın temsil imkanı ortaya çıkmıştır. Onun dışında büyükşehirlerde belediye meclislerine HDP logosuyla, adaylarıyla gireceğiz ve bu konudaki en yüksek temsil oranına batı metropollerinde ulaşmak için en büyük çabayı sarf edeceğiz.”

3 BÜYÜKŞEHİR’DE ADAY GÖSTERMEYECEĞİZ

Oluç, İstanbul, İzmir ve Adana gibi üç büyük şehirde aday göstermeyeceklerini söyledi.

Oluç, 31 Ocak günü Dersim’de açıklama yapacaklarını belirterek, “Orada Dersim Devrimci Demokratik Güç Birliği oluşturulmuş ve onlarla bir açıklama yapacağız. Hem dersim adayımızı hem de Dersim’in ilçelerindeki adaylarımızı açıklayacağız.” dedi.

37 BİN SEÇMENLE İLGİLİ YSK’YA BAŞVURDUK

Oluç, seçim ihlalleriyle ilgili Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) kapsamlı bir itiraz dilekçesi hazırladıklarını ve 11 il ve 35 ilçede yaklaşık 37 bin seçmene itirazda bulunduklarını söyledi.

37 bin seçmenle ilgili ilçe seçim kurullarına araştırma yapılması talebinde bulunduklarını belirten Oluç, itirazlarını yaklaşık yüzde 95’inin reddedildiğini belirtti.

Seçim kuruluna göre bir evde 52 seçmen normal!

Politika

AKP’de deprem: 22 ilçe başkanı görevden alındı

AKP İstanbul teşkilatında 22 ilçe başkanının görevden alındığı öne sürüldü. İddianın ardından AKP Esenyurt İlçe Başkanı Yasir Çelik’in kişisel Facebook hesabından yeni kongre döneminde aday olmayacağını duyurması dikkat çekti.

BOLD – AKP İstanbul İl Başkanlığı toplantısının ardından 22 ilçe başkanı görevden alındığı öne sürüldü. İl başkanının görevde kalıp kalmayacağı ise netlik kazanmadı.

AK Parti İstanbul İl Başkanlığı toplantısının ardından gelen haberler dikkat çekti. İktidara yakınlığıyla tanınan Türkiye gazetesi yazarı Süleyman Özışık sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “AK parti İstanbul’da 22 ilçe başkanını görevden aldı” diye duyurdu. Esenyurt, Avcılar ve Büyükçekmece değişim yaşanacağı netleşen ilçeler olduğu, İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak hakkındaki kararın ise henüz kesinlik kazanmadığı öğrenildi. İddianın ardından AKP Esenyurt İlçe Başkanı Yasir Çelik’in kişisel Facebook hesabından il başkanlığı ile yaptığı istişare sonrasında yeni kongre döneminde aday olmayacağını duyurması dikkat çekti.

 

Sokak röportajında Erdoğan’ı eleştiren vatandaşın evi basıldı: Doğruları söylemeye devam edeceğim

Okumaya devam et

Politika

Erdoğan: Macron’un zihinsel tedaviye ihtiyacı var

tayyip erdoğan kayseri

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Macron’u eleştirerek, “Macron’un zihinsel noktada bir tedaviye ihtiyacı var. İkide bir Erdoğan ile uğraşıyorsun. Seçimlerde akıbetini göreceğiz” dedi.

BOLD –  Erdoğan, AKP’nin Kadir Has Stadyumunda düzenlenen Kayseri 7. Olağan İl Kongresinde konuştu.

Konuşmasında Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’u eleştiren Erdoğan, şunları söyledi: “Bu Macron denilen zatın Müslümanlarla derdi nedir? Macron’un zihinsel noktada bir tedaviye ihtiyacı var. İnanç özgürlüğünden anlamayan ve kendi ülkesinde yaşayan milyonlarca farklı inanç mensubu insanlara bu şekilde davranan bir devlet başkanına başka ne denilebilir. Öncelikle bir akli noktada kontrol. İkide bir Erdoğan ile uğraşıyorsun. Erdoğan ile uğraşmak sana bir şe kazandırmaz. Seçimlerde akıbetini göreceğiz. Fransa’ya bir şey kazandıramadı ki kendisine bir şey kazandırsın.”

Azerbaycan’a desteğin süreceğini belirten Erdoğan, “Bu sabah Aliyev’le görüştük. Şu anda Azerbaycanlı kardeşlerimiz işgal altındaki topraklara doğru yürüyorlar. Geri almaya başladılar” dedi.

Sokak röportajında Erdoğan’ı eleştiren vatandaşın evi basıldı: Doğruları söylemeye devam edeceğim

Okumaya devam et

Politika

Doğubayazıt’ta HDP binasına baskın: Eş başkanlar gözaltına alındı

hdp doğubayazıt

HDP’nin Doğubayazıt İlçe Örgütü binasına polisler tarafından baskın düzenlendi. HDP İlçe eş başkanları Abdullah Ekelik ve Gönül Öztürk gözaltına alındı.

BOLD – Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinde HDP İlçe eş başkanları Abdullah Ekelik ve Gönül Öztürk’ün evlerine polisler tarafından baskın düzenlendi.

HDP’li iki eş başkan gözaltına alındı. Polisler, daha sonra HDP İlçe Örgütü binasında arama yaptı.  İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne götürülen eşbaşkanların “Örgüt üyesi olmak” ve “Örgüt propagandası yapmak” iddialarıyla suçlandıkları öğrenildi.

Arsa peşkeşi, AKP’li başkanları birbirine düşürdü

Okumaya devam et

Popular