Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Seçimden sonra kitlesel işten çıkarmalar başlayacak

Prof. Dr. Sungur Savran, "İktidar önlem almak yerine krizi seçim sonrasına erteliyor. Seçim sonrası büyük işten çıkartma dalgaları yaşanacak.” uyarısı yaptı.

Türkiye’de yaşanan ekonomik krizi 1929’daki Büyük Buhran’a benzeten Prof. Dr. Sungur Savran, seçim sonrası işçi hakları ve işsizlikte olacakları anlattı. 

BOLD- İstanbul Okan Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sungur Savran, iktidarın ekonomik krize karşı gerekli ve etkili önlemleri almak yerine krizi 31 mart’ta yapılacak yerel seçime kadar ertelemeye çalıştığını ifade etti.

Dünya çapında 1929’da yaşanan ve “Büyük Buhran” olarak adlandırılan ekonomik krize değinen Savran, bu kriz sonrası dünyanın yaşanmaz bir hale geldiğini, hayatını idame ettirebilmek için çocuğunu satışa çıkaranların bile olduğunu ifade etti.

BÜYÜK BUHRAN DÖNEMİNE BENZİYOR

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre, Türkiye’de bugün yaşanan krizin de Büyük Buhran’a benzediğine dikkat çeken Savran, krizin sadece Türkiye’de değil dünyada yaşandığının altını çizdi.

Savran şöyle devam etti: “Faşist hareketler hızla Avrupa’da ve Amerika’da yükselmeye başladı. Ülkeler arasındaki çelişkiler artıyor. Gümrük duvarları yükseltiliyor, ticaret savaşları yapılıyor. Hatta bir 3’üncü Dünya Savaşı’nın riski ortaya çıkıyor. Olağanüstü bir dönemden geçiyoruz. Trump gibi olağanüstü politikacılar da bunun ürünüdür.”

TÜRKİYE BÜYÜK DÖVİZ KRİZİNİN EŞİĞİNDE

Türkiye’nin de krizden payını aldığını dile getiren Savran, “Başlangıçta bu kriz batı ülkelerinde yaşandı. Dolayısıyla sermaye Türkiye gibi ülkelere aktı. Türkiye sermayesi ağırlıklı olarak dövizle borçlandı. Ama daha sonra öbür taraflarda faiz oranları yükselmeye başlayınca sermaye geri döndü. Bu sefer Türkiye sermayesi bu derin boşluk karşısında çaresiz kaldı ve dolayısıyla Türkiye’de büyük bir döviz krizinin eşiğe gelmesi söz konusu oldu.” diye konuştu.

İŞÇİ HAKLARINA TAARRUZ EDECEKLER

Türkiye’nin üretim alanında da hızla krize girdiğini belirten Savran, bunun ise işsizliği arttırdığını ifade etti.

Savran, Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) hükümetinin bütün yapabildiğinin uluslararası finans sermaye çevrelerine taviz üstüne taviz vermek, onların kurallarına uymak ve onları tatmin etmek olduğunu kaydetti.

Savran, “Bunu yapacaklar ki yabancı yatırım Türkiye’ye devam etsin. Bunun şimdilik sonuçları tam olarak ortaya çıkmadı. Çünkü AKP 31 Mart seçimlerini kazasız belasız atlatmaya çalışıyor. Ama 31 Mart’tan sonra doğrudan doğruya işçi ve emekçi kitlelerin haklarına, kazanımlarına ve mevzilerine bir taarruz başlayacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

KİTLESEL İŞSİZLİK KAPIDA

Yerel seçim sonrası büyük işten çıkartma dalgalarının yaşanacağına dikkat çeken Savran, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Dolayısıyla krize karşı işçi ve emekçi halkın, her milletten ve memleketten halkın bir araya gelmesi lazım. Hangi sendikadan olduğundan bağımsız olarak bütün sendikalı ve sendikasız işçiler, işsizler ve genç emekçiler hepsi beraber, emeklileri ve diğer ezilenleri yanına alarak ekonomik krize karşı mücadele etmeleri gerekiyor. Eğer işçi ve emekçi adım adım AKP’den desteğini çekerse AKP’nin en büyük oy gücü büyük bir darbe alır. Dolayısıyla iktidarın bugüne kadar rahatlıkla yürüttüğü bu politikalar karşısında kitle tepkisiyle durum tamamen değişebilir.”

Kriz daha da derinleşecek

Ekonomi

Şahap Kavcıoğlu elin parasıyla hesap yapıyor: Rezervlerimiz 30 milyar dolar arttı

TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu swap (takas para) yoluyla gelen emanet parayı yine kendisinin saydı. Kavcıoğlu, “Rezervlerimiz 85-90 milyar ABD doları seviyelerinden yaklaşık 30 milyar ABD doları artışla 120 milyar ABD doları seviyesinin üzerine çıktı.” dedi.

BOLD – Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, T24’e açıklamalarda bulundu. Türkiye’nin gıda fiyatlarında en çok artış yaşanan ülkelerden biri olduğunu söyleyen Kavcıoğlu, ” Tabloda, Ağustos ayında gıda enflasyonunun son üç yılın ortalamasından oldukça yüksek gerçekleştiğini görüyoruz.” diye konuştu.

VARYANTLAR SEBEBİYLE BELİRSİZLİK SÜRÜYOR

Son dönemde vaka sayılarının yeniden artmasına sebep olan virüs varyantları değerlendirmelerde öne çıktığını dile getiren Kavcıoğlu, bu varyantların salgının seyri konusundaki belirsizliğin sürmesine yol açtığını dile getirdi.

EKSİ 52 MİLYAR DOLARLIK REZERVLER

Swap anlaşmaları ve Uluslararası Para Fonu (IMF) parasını Merkez Bankası’nın parası olarak sayan Kavcıoğlu, döviz rezervlerine ilişkin olarak, “Rezervlerdeki iyileşme öngörülerimiz ile uyumlu seyrediyor. Rezervlerimiz 85-90 milyar ABD doları seviyelerinden yaklaşık 30 milyar ABD doları artışla 120 milyar ABD doları seviyesinin üzerine çıktı. Swap anlaşmaları, reeskont kredileri, cevherden altın alımı ve zorunlu karşılık adımları bu artışa katkı yapan ana unsurlar oldu” dedi.

Osman Gökçek’in İpek ailesinden iki kadına saldırdığı görüntüler

Okumaya devam et

Ekonomi

Kaçak geçişlerin parası da Hazine’ye yüklendi

AKP iktidarı, yandaş müteahhitleri doyurmaya devam ediyor. AKP’nin Avrasya Tüneli’nden kaçak geçenlerin parasını ödemeyi de garanti ettiği ortaya çıktı. 2016’dan 2020’ye kadar kaçan 1.1 milyon kişinin ödemediği 26 milyon 804 bin lira milletin cebinden alınarak müteahhidin cebine aktarıldı.

BOLD – Sayıştay’ın Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na yönelik 2020 yılı denetimlerden çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı. Bakanlığın, Yapı Merkezi’ne verdiği Avrasya Tüneli ihalesi sözleşmesinde, kaçak geçişleri ödemeyi de garanti ettiği anlaşıldı.

1,1 MİLYON LİRALIK KAÇAK GEÇİŞTE VATANDAŞTAN KESİLDİ

Bu kapsamda Avrasya Tüneli’nin işletmeye alındığı 2016 yılından itibaren ücreti tahsil edilemeyen kaçak geçişler nedeniyle müteahhit firma Yapı Merkezi’ne 26 milyon 804 bin 423 lira 35 kuruş garanti ödemesi yapıldı. Sayıştay’ın tespitlerine göre 5 yılda, toplam 1 milyon 117 bin 591 kişinin geçişleri tahsil edilemedi.

DİĞER KÖPRÜLERDE UYGULANMIYOR

Sayıştay raporunda, Yap-işlet-devret modeliyle gerçekleştirilen diğer otoyol, köprü ve tünellerden yapılan kaçak geçişlere ilişkin olarak benzer bir düzenlemeye yer verilmediği de vurgulandı.

GEÇEN YIL 500 MİLYON LİRA GARANTİ ÖDENDİ

Yap-işlet-devret modeliyle yapılan, geçiş garantisi nedeniyle Hazine’nin kasasından milyonlarca lira çıkmasına neden olan Avrasya Tüneli’nde dolar kuru yükseldikçe fatura kabarıyor. Her yıl iki kez güncellenen araç tek yön geçiş ücreti, 4.5 dolar + yüzde 8 KDV + 10 yıl birikimli ABD enflasyon artışı (yüzde 23) olarak hesaplanıyor. Sadece 2020 yılında şirkete ödenen garanti para 494 milyon 160 bin TL oldu.

 

Okumaya devam et

Analiz

AKP’nin gizli seçim planı: Ekonomik krizi unutturmak 

Türkiye’de yaşayan vatandaşlar ekonomik kriz ve geçim derdiyle boğuşuyor. AKP ise 2022 yılındaki olası erken seçim için yama çözümlerle halkın gözünü boyama derdine düştü. Ekonomik krizi unutturmak için Merkez Bankası emirle faiz indirdi. Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndan bankalara ucuz kredi kullandırın talimatı gitti.

BOLD ANALİZ – Market ve pazar fiyatlarına gelen zamlar AKP Hükumetinin yılmaz savunucusu gazetecilerin de dikkatini çekti. Hürriyet gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi, ekonomi ve geçim partisinin iktidara aday olduğunu yazdı. Türkiye’de asıl muhalefetin ‘Ekonomi Partisi’ olduğunu savunan Selvi, acilen ekonomik krizin etkilerini hafifletecek adımlar atılması gerektiğini yazdı.

AKP’NİN GİZLİ SEÇİM PLANI

Ekonomi yazarı Erdal Sağlam da AKP Hükumetinin ekonomik krizi unutturmak için kolları sıvadığını yazdı. Merkez Bankası’nın faizi yüzde 19’dan yüzde 18’e indirdiğini hatırlatan Sağlam, “2022 yılı sonlarında ya da 2023’ün ilk yarısında yapılacak bir seçimde, yüksek büyüme ile daha rahat bir iklim yaratılması bekleniyor.” ifadeleri kullandı.

PİYASALARDA SEÇİM RÜZGARI ESİYOR

“Piyasalarda bu kararın olası bir seçim yılı olacak 2022 yılında büyüme oranlarını yüksek tutup işsizliği azaltmak için planlandığı kanısı hâkim.” diye yazan Sağlam, Merkez Bankası’nın aldığı faiz kararının siyasi olduğunun altını çizdi. Sağlam’ın dikkat çektiği bu noktaya göre önümüzdeki aylarda da faiz indirimi devam edecek. Kamu bankaları Ziraat, Halkbank ve Vakıfbank ile kredi muslukları sonuna kadar açılacak.

FATURASINI ÖDEYEMENLER İKTİDARI BELİRLEYECEK

Gazetecilerin ve ekonomistlerin gündeme getirdiği ekonomik kriz seçim anketlerine de yansıyor. İktidardan ve muhalefetten memnun olmayan kararsızların oranı yüzde 20’ye yaklaştı. Bu yüzde 20’lik kitle evine  yeterli gıda malzemesi alamayan, faturalarını ödemekten zorlanan milyonlardan oluşuyor. Bu yüzde 20’lik kesimi yeniden AKP’ye çekmek isteyen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, kredi musluklarını sonuna kadar açacak. Borçlu vatandaş daha da borçlandırılacak.

Bütün bu hamlelerin sonunda vatandaşa yalancı bir rahatlama yaşatılacak. Ancak döviz kuru hızla yükselecek. Enflasyon artacak. Vatandaş daha da fakirleşecek.

Okumaya devam et

Popular

Shares