Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Alman medyası Maduro’nun niçin devrilemediğini analiz etti

Nicolas Maduro krizin ilk anlarında ABD ile ilişkileri askıya aldığını açıklasa da son mesajlarında diyalog çağrısı var.

Almanya’nın başkenti Berlin’de yayımlanan Neues Deutschland gazetesi, ekonomik krize ve ABD’nin baskısına rağmen Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun iktidarı kalmasının sebeplerini analiz etti.

Neues Deutschland gazetesinde yayımlanan haber analize göre, Venezuela’da problem dış ve iç konjonktürdeki eşitlik durumu.

“YENİŞEMEME ORTAMINDA AVRUPA ETKİLİ DEĞİL”

“Venezuela’da iktidar mücadelesinin yenişememe ortamında sürmesi karşısında Avrupa’nın elinden bir şey gelmez.” tespitinde bulunan gazete analizini şöyle sürdürdü:

“Çin ve Rusya, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde Maduro’yu destekliyor. İki büyük ülkenin de Venezuela’daki ekonomik çıkarlarını gözden çıkarması beklenmemeli. Uluslararası alandaki eşitlik durumuna bir de Venezuela’da iç politikada yenişememe ekleniyor. Ordu Maduro’yu desteklediği sürece Guaido’ya iktidarın yolu açılmaz. Guaido bu sebeple kulis faaliyetleri yürütüyor ve iç güvenlik organlarının onu rahatsız etmediği anlaşılıyor. Hiç olmazsa bu durum anlaşmazlık yüzünden ülkenin iç savaşa sürüklenme ihtimalini azaltıyor. Ama iç savaşın çıkmayacağını da kimse garanti edemez.”

“TAAHHÜT ALTINA GİRMEDEN SONUÇ ALINMAZ”

Süddeutsche Zeitung gazetesi ise Avrupa ülkeleri liderlerinin Venezuela’daki gelişmelere gösterdikleri tepkiye şu satırları ayırıyor:

“Müstehzi bir ifadeyle otokrat Nicolas Maduro’nun Avrupa Birliği’ne (AB) yeni bir nefes verdiği söylenebilir. Fransa, İspanya, Britanya ve Almanya kısa tereddüdün ardından Güney Amerika ülkesindeki iktidar mücadelesinde renklerini belli etti. AB ülkeleri ABD Başkanı Donald Trump’ın aksine taraf tutmayıp Venezuela’da erken seçime gidilmesini talep etti. Kendini demokrasinin öncüsü sayan Avrupa için seçimlerin yenilenmesi vazgeçilmezdir. Ancak Avrupalılar sadece bununla yetinmemeliler. Aksi takdirde talepleri ucuz bir jestten ibaret kalır. Avrupa arabuluculuk girişiminde bulunamaz mı? Seçim talebiyle birlikte işbirliği de teklif edilemez mi? Taahhüt altına girmeden bir şey elde edilemez.”

“İngiltere, Maduro’nun 1,2 milyar dolar değerinde altınına el koydu”

Dünya

Yunanistan’dan Türkiye’ye karşı “Gümrük Birliği’ni durdurun” çağrısı

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Avrupa Komisyonu’nun Genişleme Başkanı Oliver Varhelyi’ye mektup yazdı. Türkiye’yle olan Gümrük Birliği anlaşmasını sonlandırılmasını istedi.

BOLD – Doğu Akdeniz’de Ankara ile Atina arasındaki gerilimi sürerken Yunanistan yönetimi, Avrupa Komisyonu’na AB ile Türkiye arasındaki Gümrük Birliği anlaşmasını askıya alması için çağrıda bulundu.

Atina-Makedonya Haber Ajansı’nın (AMNA) diplomatik kaynaklardan aktardığına göre, mektubunda Türkiye’nin öngörülmeyen tarifeler ve mevzuat önlemleri uygulayarak Gümrük Birliği kurallarını tek taraflı olarak ihlal etmeyi sürdürdüğünü öne süren Dendias, Türkiye’ye karşı önlem alınması konusunu derhal gözden geçirme çağrısı yaptı.

Yunan bakan, Ankara’nın devam eden hukuk ihlallerinin onaylanmadığı mesajının verilmesi için Gümrük Birliği anlaşmasının tamamen durdurulmasının gözden geçirilmesini talep etti.

Okumaya devam et

Dünya

Mültecilere Kovid-19 darbesi

Koronavirüsün yerli halklardan çok mültecileri etkilediği ortaya çıktı. Almanya’da hazırlanan “Uluslararası Göçün Görünümü 2020” raporuna göre, dünyanın her yerinde göçmenler, yerli halklardan daha fazla koronavirüsten etkilendi.

BOLD – Dünyanın hemen her yerinde birçok problemle karşı karşıya kalan göçmenleri bu sefer koronavirüs salgını vurdu. Ekonomik İşbirliği Örgütü (OECD) tarafından hazırlanan ve pazartesi günü Berlin’de açıklanan “Uluslararası Göçün Görünümü 2020” raporuna göre, dünyanın her yerinde göçmenlerin yerlilerden daha fazla koronavirüsten etkilendiği belirtildi.

KOVİD-19 GÖÇMENLERİ SEÇİYOR

Raporda göçmenlerin salgından neden daha fazla etkilendiği de anlatıldı. Araştırmalara göre göçmen ailelerinin bu süreçte daha fazla yoksullaştığı ortaya çıktı. Maddi imkanları azalan göçmenler, küçük konutlarda daha fazla insanla barınmak zorunda kalıyor. Ayrıca göçmenlerin, daha fazla çalışmak zorunda kaldıkları ve koronadan korunmak için imkanlarının az olduğu tespit edildi.

GÖÇMENLERDE HASTALIK EN AZ 2 KAT FAZLA

Araştırmada birçok ülkede göçmenler arasında koronavirüse yakalananların oranının yerlilerin iki katı düzeyinde olduğu tespiti yer aldı. Salgın gerekçe gösterilerek gerçekleştirilen işten atmalardan da en fazla göçmenlerin etkilendiği belirtilerek, özellikle güvencesiz işlerde göçmenlerin fazla çalıştığına dikkat çekildi. Buna örnek olarak gastronomi sektörü gösterildi.

Aynı araştırmada okulların kapalı olduğu dönemde evde başka dil konuşan, kendisine ait odası olmayan, internet bağlantısı olmayan göçmen çocukların da süreçten önemli dereceden etkilendiği vurgulandı.

Okumaya devam et

Dünya

Dünya Sağlık Örgütünden önümüzdeki bir kaç ayla ilgili çarpıcı açıklama

Kışa girerken artan vakalara dikkat çeken DSÖ Başkanı Ghebreyesus hükumetleri, bulaşma zincirlerini kırmaya, hem hayatları hem de geçim kaynaklarını kurtarmaya yardımcı olmaya çağırdı.

BOLD – Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus video konferans yöntemiyle bir basın açıklaması düzenledi. Pandeminin seyrine ilişkin bilgi paylaşan Ghebreyesus: “Kuzey Yarım Küre kışa girerken özellikle Avrupa ve Kuzey Amerika’da vakaların hızla artmaya başladığını görüyoruz. Kış geldiğinde gelecek birkaç ayın zorlu geçeceğini biliyoruz” dedi.

Vakalar arttıkça hastane ve yoğun bakımda yatağa ihtiyacı olanların sayısının da arttığını aktaran DSÖ Genel Direktörü, hastane kapasitesine ulaşılması ve kapasitenin aşılması hem hastalar hem de sağlık çalışanları için çok zor ve tehlikeli bir durum olduğunu kaydetti.

HÜKUMETLERE SESLENDİ

Akıllı seçimlerle vakaların azaltılabileceğini söyleyen Ghebreyesus: “Temel sağlık hizmetlerinin ve çocukların okula devam etmesini sağlayabileceğimizi umuyoruz. Tüm hükumetlerin bulaşma zincirlerini kırmaya ve hem hayatları hem de geçim kaynaklarını kurtarmaya yardımcı olmak için temel prensiplere odaklanması önem arz ediyor” diye konuştu.

Ghebreyesus daha sonra bahsettiği temel prensiplerin hangileri olduğunu şöyle açıkladı: “Aktif vakaların tespit edilmesi, virüsün çok görüldüğü bölgelerde küme araştırması yapılması, tüm vakaların izole edilmesi, temaslıların karantinaya alınması, iyi bir klinik bakım sağlanması, sağlık çalışanlarının desteklenmesi ve korunması.”

Günlük resmi koronavirüslü hasta sayısı 2 bine dayandı: Bugün 75 kişi hayatını kaybetti

Okumaya devam et

Popular