Bizimle iletişime geçiniz

Politika

31 Mart öncesi HDP’li kadın siyasetçilere operasyon

Şırnak’ta, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) İl Eş Başkanı Ayşe Altay ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Cizre belediye eş başkan adayı Berivan Kutlu ile birlikte çok sayıda kadın siyasetçi gözaltına alındı.

BOLD– 31 Mart yerel seçimleri stratejisini “AKP-MHP ittifakını geriletmek” şeklinde açıklayan ve büyükşehirlerde aday çıkarmama kararı alan HDP’ye yönelik gözaltı ve tutuklamalar devam ediyor. HDP’nin mevcut adayları da gözaltına alınıyor.

ADAY ÇIKARMAMA KARARININ ARDINDAN GÖZALTILAR

HDP eski eş genel başkanları Selahattin Demirtaş ile Figen Yüksekdağ da “Seni Başkan yaptırmayacağız” kampanyasının ardından tutuklanmıştı. HDP’nin batı illerinde aday çıkarmama kararının ardından mevcut aday ve siyasetçilerine yönelik de gözaltı dalgası başlatıldı.

2018’DE 2 BİN ÜYE GÖZALTINA ALINDI

2018 yılında 2 binin üzerinde üyesi gözaltına alınan, 500 üyesi tutuklanan HDP’nin 15 milletvekili halen cezaevinde. 94 belediyesine kayyum atandı.

Güneydoğu’da 332 defa sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Yerel seçimler yaklaşırken yerel siyasetçilerinden yoksun bir şekilde seçime giden HDP’ye yönelik operasyonların arkası kesilmiyor.

OPERASYONUN ADRESİ ŞIRNAK

Operasyonun adresi bu kez Şırnak oldu. Şırnak merkez ve ilçelerinde sabah saatlerinde çok sayıda kadın siyasetçi evlerine yapılan baskın sonucu gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemeyen kadın siyasetçiler, Şırnak İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

HDP’DEN GÖZALTINA ALINANLARIN İSİMLERİ ŞÖYLE:
  • HDP Cizre belediye eş başkan adayı Berivan Kutlu
  • HDP Şırnak merkez belediye eş başkan aday adayları Şirin Kılınç ve Leyla Kılınç
  • DBP il eş başkanı Ayşe Altay
  • DBP Şırnak merkez ilçe eş başkanı Nuriye Bilir
  • DBP’li il genel meclisi üyesi Kumri Yürük
  • DİSK Genel-İş Sendikası Şırnak şube eşbaşkanı Zeynep İdin
  • Taybet Bilgi
  • Saadet İdin
  • Emine Erkuş
  • Zahide Kültür
53 BELEDİYE EŞ BAŞKANI HALEN TUTUKLU

2015 yılı ağustos ayından bugüne 93 belediye eş başkanı tutuklandı. Halen 21’i hükümlü, 29’u tutuklu olmak üzere 53 belediye eş başkanı cezaevinde.

Bunlar arasında Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak da yer alıyor. Van Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Bekir Kaya, Tunceli Belediyesi Eş Başkanı Nurhayat Altun gibi isimler yer aldı.

PARTİNİN ÖNEMLİ İSİMLERİ TUTUKLU

Merkez Yürütme Kurulu (MYK) ve Parti Meclisi (PM) üyesi 7 kişi de hapishanede. PM ve MYK üyeleri Mahfuz Güleryüz, Gülay Gün Bilici, Tuna Aydın, Hacı Mehmet Bozdağ, Zeki Koç, Aysel Tuğluk, Şafak Özanlı gibi isimlerde halen cezaevinde bulunuyor.

HDP Diyarbakır İl Başkanı Mehmet Şerif Çamcı da partinin cezaevinde bulunan bir diğer önemli ismi.

15 MİLLETVEKİLİ CEZAEVİNDE

HDP’de 15 milletvekili halen cezaevinde. 26’ncı Dönem milletvekili seçilen Figen Yüksekdağ, Selahattin Demirtaş, İdris Baluken, Çağlar Demirel, Selma Irmak, Gülser Yıldırım, Burcu Çelik Özkan, Ferhat Encü, Abdullah Zeydan, Sırrı Süreya Önder ile 25’inci Dönem’de seçilen Edibe Şahin ve Şafak Özanlı, 24’üncü Dönem milletvekili ve DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel ve Halil Aksoy, 23’üncü Dönem’de seçilen Aysel Tuğluk cezaevinde.

Ayrıca hapishanede olmayıp hakkında hapis cezası bulunan 12 eski milletvekili bulunuyor.

HDP, Ozan Kardaş ismini listeden çıkardı

Politika

Hülya Atçı Nergis Türkiye’de ev ve araba alma taktiklerini anlatacak!

AKP Kayseri Milletvekili Hülya Atçı Nergis, halkla alay edercesine muhalefete meydan okudu: “Türkiye’nin ne kadar geliştiğini, gerçekten ev ve araba almanın artık çok kolaylaştığını anlatacağız.”

BOLD – Kayseri’de yerel bir TV kanalının konuğu olan AKP Milletvekili Hülya Atçı Nergis, ekonominin iyi olduğunu savundu. “Biz tepki alıyoruz diye sorumluluğumuzdan kaçamayız. Muhalefet istediği kadar konuşsun, karşı medya istediği gibi haber yapsın” dedi. Ev ve araba almanın artık çok kolaylaştığını öne süren Nergis şunları ifade etti:

“Ben bundan da çekinmiyorum, hodri meydan. Dolayısıyla biz tabii ki iktidarımızın yaptıklarını, atılan adımları, Türkiye’nin nereden nereye geldiğini, Türkiye’nin ne kadar geliştiğini, gerçekten ev ve araba almanın artık çok kolaylaştığını, geçmişle kıyaslandığında Türkiye’in her kademede geliştiğini anlatacağız.”

Hülya Atçı Nergis, geçen günlerde kadın cinayetleri hakkında “O kadınları öldüren şahısları yetiştiren kadınlar, sürekli erkekleri suçlayan dil de yanlış” yorumuyla tepki çekmişti.

Okumaya devam et

Politika

Ali Babacan’dan hükumete öneri: Bankalardaki kiralık kasalar ekonomiyi düze çıkarır!

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, hükumeti eleştirirken verdiği örnekle, halkın yastık altındaki birikimlerine göz diken AKP’ye yeni kaynağı nereden bulabileceğine yönelik bir fikir sundu. Babacan, bankalardaki kiralık kasaların ekonomiyi düze çıkarabileceğini söyledi.

BOLD – DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Türkiye’deki kiralık kasalarda bulunan değerlerin vezneye girmesi halinde ülkenin nefes alacağını söyledi. Babacan bu açıklamasıyla kaynak arayan hükumete yeni bir fikir vermiş oldu.

EHİL BİR KADRO İLE EKONOMİDE CİDDİ RAHATLAMA OLUR

Babacan, Habertürk’te Fatih Altaylı’nın sunduğu Teke Tek programına konuk oldu. Ekonomi yönetimine eleştirilerde bulunan Babacan, Hazine ve Maliye Bakanlığı’na kimsenin atanmaması durumunda dahi piyasanın rahatladığını ifade etti. Babacan, dürüst ve ehil bir kadronun gelmesi durumunda ise ekonomide ciddi bir rahatlama olacağını söyledi.

KİRALIK KASALARDAKİ DEĞERLER VEZNENE GİRSE ÜLKE NEFES ALIR

Türkiye’nin her şeye rağmen potansiyeli bulunduğunu söyleyen Babacan, “Bankalarda, kiralık kasa bulmak zor. Deneyin isterseniz. Niye? Çünkü vatandaşlarımız gidip vezneye parasını yatıracaklarına ya da altın hesabı açacaklarına bodrum kata iniyorlar, kiralık kasaya koyuyorlar. Çünkü üst kata, vezneye koyduklarında para gidiyor, kredi olarak kullandırılıyor, şu oluyor, bu oluyor… Güvenmiyorlar. Her şeyi bir kenara bırakın Türkiye’deki kiralık kasalardaki değerler, eksi birinci kattan zemin kata, vezneye girse ülke nefes alır” dedi. Babacan vatandaşın yastık altı ve yurt dışında tuttuğu çok ciddi kaynaklar olduğunu ifade etti.

ERDOĞAN YASTIK ALTINDAKİ ALTIN VE DÖVİZİ İSTEDİ

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, partisinin 7. Olağan Büyük Kongresinde yaptığı konuşmada yastık altındaki altın ve dövizleri bankalara yatırma çağrısı yapmıştı. Erdoğan, “Ellerinde döviz ve altın tutan vatandaşlarımıza çağrı yapmak istiyorum. Vatandaşlarımdan evlerindeki döviz ve altını çeşitli finans araçlarına yatırarak ekonomi ve üretime kazandırmalarını istiyorum. Ülkemize yatırım yapan uluslararası yatırımcılara Türkiye’nin gücüne ve potansiyeline güvenmeleri çağrısında bulunuyorum” dedi.

Ay’dan yastık altına yumuşak iniş

Okumaya devam et

Politika

Ahmet Şık Türkiye İşçi Partisine katıldı: Dikta rejimine mecbur değiliz

HDP’den geçtiğimiz yıl istifa eden bağımsız milletvekili Ahmet Şık, Türkiye İşçi Partisine (TİP) katıldığını açıkladı. Şık’ın katılımıyla TİP’in milletvekili sayısı 3’e yükseldi.

BOLD – TİP’e katılımını sosyal medya hesabından duyuran Bağımsız İstanbul Milletvekili Ahmet Şık, “Uzak gibi görünen umutlu günlere hep birlikte uzanıp dokunabilmek adına Türkiye İşçi Partisi’ne katılıyorum” ifadelerini kullandı.

Şık, Türkiye İşçi Partisi’ne katılmasıyla ilgili sosyal medya hesabından paylaşım yaptı. Şık, açıklamasında şunları kaydetti: “Bugün memleketteki hava bir yandan tüm kasvetiyle üzerimize çöküp karamsarlığımızı derinleştirirken, diğer yandan hepimizi, yeniden, ısrarla bir inada çağırıyor. Sınırları baştan çizilmiş oyunları, denenmiş çıkmazları ortadan kaldıracak, umudu canlandıracak ve yarını hep birlikte kuracak bir ortak inada ihtiyacımız var.

DİKTA REJİMİNE MECBUR DEĞİLİZ

Herkesin aynılaştırıldığı, aynılaşmak zorunda bırakıldığı bir dikta rejiminden kurtulmayı dileyenleri çaresizliğe itenlere mecbur değiliz. Emekte, eşitlikte, barış, demokrasi ve özgürlükte inat etmekten yılmayanlar, korkmayanlar, asla aşağı bakmayanlar olarak bizler, yalnız değiliz. Ve bugün buradaysak ve “varız” diyorsak, yaşamaya devam ettiğimizi söylüyorsak çaresiz hiç değiliz. Uzak gibi görünen umutlu günlere hep birlikte uzanıp dokunabilmek adına Türkiye İşçi Partisi’ne katılıyorum. Çocuklarımızın düşlerini gerçek kılacağımız bir hayata inanan sizleri de inadımıza ortak olmaya, Türkiye İşçi Partisi’ne katılmaya davet ediyorum.”

Ahmet Şık’ın katılmasıyla TİP’in Meclis’teki milletvekili sayısı 3’e çıkarken bağımsız milletvekili sayısı ise 10’a düştü. Şık, 4 Mayıs 2020’de HDP yönetimiyle yaşadığı anlaşmazlığı gerekçe göstererek istifa etmişti.

İktidarın el birliğiyle öldürdüğü Ahmet Burhan’ın fotoğrafını Kamu-Sen afiş yaptı

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0