Ekonomi

Erdoğan “hainliğin hesabını sorarız” dedi, marketler korkudan patlıcan satamıyor

Pazarda ve marketlerde patlıcanın kilosi 15 TL’yi buldu. Erdoğan, marketleri “vatan haini” olmakla itham etti.

Marketler, fiyatı 15-20  liraya kadar yükselen sebzeleri satmama kararı aldı. Patlıcan gibi zam rekoru kıran sebzeler raflardan indirildi. 

BOLD- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından gıda fiyatlarındaki yüksek fiyatların sorumlusu ilan edilen ve “vatan hainliği” ile suçlanan zincir marketlerden karşı hamle geldi. Marketler kilo fiyatı 15 lirayı aşan patlıcan ve biber gibi sebzelerin satışını bir süreliğine durduracak.

Taze soğanın kilosi 20 TL’ye yaklaşınca sosyal medyada “evde saksıda soğan mı yetiştirsek” yorumlarına yapıldı.

BAZI SEBZELERE 20 LİRAYA KADAR YÜKSELDİ

Kış ayları olması nedeniyle seralarda yetiştirilen biber ve patlıcan gibi ürünlerin kilogram fiyatı bazı yerlerde 20 TL’ye kadar yükseldi. Yüksek fiyatlar nedeniyle eleştirilen marketler de, şubelerinde biber ve patlıcan gibi ürünleri satmama kararı aldı.

Hürriyet’ten Salim Uzun’un haberine göre, Türkiye Odalar Borsalar Birliği’nde (TOBB) konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın marketlerdeki sebze ve meyve fiyatlarının yüksekliğini eleştirmesi ve marketleri “hain” ilan etmesi sonrasında, zincir marketlerden yeni bir hamle geldi.

Zincir marketlerin aldığı karara göre hal fiyatı 9-10 TL’ye ulaşan biber ve patlıcan gibi ürünlerin satışı bir süreliğine durdurulacak.

MARKETLER HEDEF OLMAK İSTEMİYOR

Kararı Antalya Yaş Meyve ve Sebze Komisyoncuları Derneği Başkanı Nevzat Akcan da doğruladı. Akcan, “Market müdürleri, bağlı bulundukları genel müdürlüklerle yaptıkları yazışmaları bizimle paylaşarak fiyatı astronomik olarak artan sebze ve meyveleri satın almayacaklarını duyurdu.” bilgisini verdi.

Bu yeni karara göre planlamalarını yaptıklarını kaydeden Akcan, “Marketler tüketici ve ilgili bakanlıklarla karşı karşıya gelmek istemiyor. Patlıcan ve biberin kilosu halde bile 9-10 TL’ye ulaştı. Bu şartlarda bu ürün markete girerse 20 TL’ye satılması lazım. Kimse şu ortamda böyle bir risk almak istemiyor. O yüzden kısıtlamanın yeni birçok ürüne yansımasını bekliyoruz.” dedi.

Sebze fiyatlarına el değmiyor.

Kararla ilgili konuşan bazı zincir marketlerin şube müdürleri, “Merkez yönetimlerden gelen yazı üzerine yeni bir planlama yapıldı. Plana göre fiyatları astronomik olarak yükselen ürünlerin satışını durdurduk. Bu uygulama ne kadar devam edecek ve biber, patlıcan dışında hangi ürünleri kapsama alacak şu an için bilemiyoruz.” açıklamasında bulundu.

Alınan kararla ilgili 361 üyesi olan ve 3 bin 900’den fazla satış noktasında hizmet veren marketlerin üye olduğu Türkiye Perakendeciler Federasyonu’nun (TPF) Başkanı Mustafa Altunbilek de şunları söyledi: “Biber ve patlıcan gibi maliyetleri yüksek olan ürünleri satmama kararı verdik. Ancak her şubemiz için bu karar geçerli değil. Alım gücü düşük olan bölgelerdeki marketlerimizde bu ürünler olmayacak. Kış aylarında seralardan gelen bazı ürünlerin fiyatları 15-20 TL’yi buluyor. Maliyet yüksekliğinden dolayı bu kadar artan fiyatlarla satış yapmak yerine böyle bir karar verdik.”

Erdoğan: Marketler krizi fırsata çeviriyor, hesabını sorarız

Popular

Copyright © 2018 Boldmedya

Exit mobile version