Politika

İki yazara göre Yıldırım istifa edecek, boşalacak koltuk için kavga var

İki gazeteci Binali Yaldırım’ın Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı’ndan istifa edeceğini yazdı. Yerine ismi geçen Hayati Yazıcı’yla ilgili ise toplantıda buz gibi hava esmiş.

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi ile Milli Gazete yazarı Ahmet Yavuz,  İstanbul Büyükşehir belediye başkan adayı ve TBMM Başkanı Binali Yıldırım’ın görevinden istifa edeceği ileri sürdü.

Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, Yıldırım’ın, yakın çevresine Meclis Başkanlığı görevinden istifa edeceğini söylediğini aktardı. Selvi’ye göre, Yıldırım’ın 24 saat içinde istifa kararını açıklaması bekleniyor.

ÇARŞAMBA GÜNÜ DİLEKÇESİNİ SUNACAK

Selvi yazısında, Binali Yıldırım’ın yakın çevresine, “Kesin istifa ediyorum. Ama her şeyin bir prosedürü var.” dediğini ileri sürdü. Yıldırım’ın İstanbul’da istifasını açıkladıktan sonra 30 Ocak Çarşamba günü Ankara’ya döndüğünde istifa dilekçesini işleme koyacağını iddia etti.

Aynı konuda bir başka kulis bilgiyi de Milli Gazete yazarı Ahmet Yavuz paylaştı. Yavuz ise yazısında, Yıldırım’ın TBMM Başkanlığı görevinden istifa edeceğini ancak dilekçesini 19 veya 20 Şubat’ta sunacağını öne sürdü.

ERDOĞAN: MECLİS BAŞKANI KİM OLSUN?

Yavuz, AKP’nin son Merkez Yürütme Kurulu’nda (MYK) konuşulanlarla ilgili kendisine ulaşan şu kulis bilgilerini açıkladı: “İktidar Binali Yıldırım’ın istifa meselesine karar verdi. Yol haritasını çıkardı. Son MYK’da da bunu netleştirdi. Şöyle ki; AK Parti Genel Başkanı ve Sayın Cumhurbaşkanı, parti kurmaylarıyla yaptığı toplantıda Meclis Başkanı’nın istifa edeceğini duyurup sormuş: ‘Meclis Başkanı kim olsun?’

Bir süre sessizlik kaplamış masanın etrafını. MYK’da bilinen, Meclis Başkanlığı’na ismi geçen veya talipli iki kişi var. Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş ve Hayati Yazıcı. Genel Başkan’ın sorusu için daha kimse bir şey demeden söze beklenmedik şekilde, Başkanlık Divanı’nın netameli konularda öne çıkmasıyla hatırlanan en genç üyelerinden biri girmiş.

HAYATİ ABİ SİZ MECLİS BAŞKANI DA OLMASANIZ!

‘Hayati Abi, siz her görevde bulundunuz. Artık Meclis Başkanı da olmazsınız!’ Tabi ortam buz kesmiş! Muhatap o meşhur kötü bakışını fırlatmış, iki isim karşı karşıya gelmiş. Başka isim konuşulmuş mu öğrenemedim ama işler biraz karışmış. Siz bu kulis bilgisinden, iktidar için daha önce de bizzat ‘Meclis başkanlığına talibim’ diyen kişinin adaylığının denklem dışına itildiğini anlayabilirsiniz.”

YSK: Binali Yıldırım’ın istifası için şu safhada ilke kararı alınamaz

Popular

Copyright © 2018 Boldmedya

Exit mobile version