Ekonomi

Toyota yeni “hibrit” modelini banttan indirdi, Türkiye’de artık dizel satmayacak

Yeni hibrit Corolla modelinin banttan inmesinin ardından Toyota, artık Türkiye'de sadece benzinli ve hibrit model satacak.

Toyota, Türkiye’de binek otomobillerde dizel seçeneğini kaldırıyor. Yeni hibrit Corolla modelinin banttan inmesinin ardından Toyota, artık Türkiye’de sadece benzinli ve hibrit model satacak.

BOLD- Avrupa’da pek çok ülke dizel araçları sağlık gerekçesiyle yasaklarken satışlarda yüzde 30 civarı düşüş yaşanıyor. Dizel araçlarla ilgili Avrupa’daki gelişmeler Türkiye pazarını da etkilemeye başladı.

Sakarya fabrikasında ürettiği yeni Corolla hibrit modelini dün (28 Ocak 2019) banttan indiren Toyota, Türkiye’deki tüm binek modellerinde dizel motor seçeneğini kaldıracağını açıkladı. Toyota, yeni Corolla da dahil olmak üzere dizel yerine benzinli veya hibrit seçeneklerini sunacak.

KENDİ KENDİNE ŞARJ OLUYOR

Dünya genelinde toksik atıkları sebebiyle dizel araçlara eğilimin azaldığı belirtilirken, araştırmalara göre her 100 kişiden 34’ü hibrit araç istiyor. Toyota, 2018 yılında Avrupa’da dizel satışına da son vermişti.

Toyota, Corolla’nın yeni hibrit modelini Türkiye’de 14 şubattan itibaren satışa sunacak. Yeni Corolla Hybrid, 1,8 litre hibrit motoruna sahip. Kendi kendine şarj olduğu için hiçbir zaman fişe takmak gerekmiyor. Corolla’nın hibrit modelini halen dünya çapında 13 milyon, Avrupa’da ise 2 milyon kişi tercih ediyor.

DİZEL SATIŞI AVRUPA’DA YÜZDE 30 DÜŞTÜ

Toyota Türkiye CEO’su Ali Haydar Bozkurt’un açıklamalarına göre Avrupa’da dizel satışları yüzde 30 oranında düştü. Türkiye’de de 2015’te 61,7 olan dizelin payı, 2016’da 61,5’e, 2017’de ise 60,67’ye geriledi.

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) verilerine göre 2018 sonunda dizel otomobil satışları pazardaki düşüşe paralel olarak geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 35 azaldı.

Bu dönemde 282 bin 497 adet dizel otomobil satıldı. Avrupa’da dizelin payını çok hızlı bir şekilde elektrikli ve hibrit otomobiller alıyor.

TÜRKİYE’DE SATIŞLAR BEKLENTİNİN ALTINDA

Türkiye’de ise elektrikli ve hibrit otomobillere yönelik vergi teşvikleri olsa da talep beklentilerin çok altında seyrediyor. 2018 sonunda Türkiye’de 155 adet elektrikli ve 3 bin 899 adet hibrit otomobil satışı gerçekleşti.

Buna rağmen iç pazarda Avrupa’daki gelişmelere bağlı olarak özellikle hibrit (hem benzinli hem elektrikli motor) otomobiller konusunda ciddi yatırımlar yapılıyor.

Fiyatı düşürmeyi başardılar: Dizel fiyatına elektrikli VW ve Hyundai

Popular

Copyright © 2018 Boldmedya

Exit mobile version