Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Almanya, Türkiye’nin “silah satışında kısıtlamayı kaldırın” talebini reddetti

Almanya, lisansı kendisine ait "Leopar" tanklarının Suriye'nin kuzeyinde Afrin Harekâtı'nda kullanılması üzerine Türkiye'ye silah satışına kısıtlamalar getirmişti.

15 Temmuz 2016 darbe teşebbüsünden sonra silah alımlarına getirilen kısıtlamaların kaldırılması için Türkiye’nin Almanya’dan talepte bulunduğu, ancak Berlin’in talebi reddettiği ortaya çıktı.

Ankara-Berlin hattındaki silah pazarlığında Almanya’nın kırmızı çizgilerini muhafaza ettiği bilgisi Sol Parti’nin (Die Linke) hükümete verdiği soru önergesine verilen cevabın satırın aralarında yer aldı.

SOL PARTİ’NİN SORUSUNA EKONOMİ BAKANLIĞI CEVAP VERDİ

Sol Parti’nin önergesinde, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde askeri harekât düzenlediğine dikkat çekilerek, bu durumun Alman hükümetinin silah ihracatı onaylarını etkileyip etkilemediği soruldu.

Ekonomi Bakanlığı’nın cevabında hükümetin silah ihracatı kararlarında son derece sorumlu ve sınırlandırıcı bir politika takip ettiğinin altı çizildi.

Sol Parti’nin (Die Linke) soru önergesine verilen cevap Almanya’nın Türkiye’ye silah satışının durma noktasına geldiğini ortaya koydu.

Alman şirketlerinin Türkiye’ye silah ya da askeri malzeme satışı için yaptıkları müracaatların hükümet tarafından tek tek incelendiği ve karar verilirken Almanya’nın hem dış hem de güvenlik çıkarlarının dikkate alındığı vurgulandı. Cevapta, “Zaten Türkiye’deki 15 Temmuz darbe teşebbüsünden sonra bu tür silah ihracatı talepleri çok daha ayrıntılı inceleniyor.” denildi.  

“SURİYE’DE KÜRTLERE KARŞI KULLANILABİLİR”

DW’nin haberine göre silah satışı için karar verilirken Alman silahlarının Kürt gruplarla ihtilaflarda ya da bölgesel çatışmalarda kullanılma riskinin de dikkate alındığına işaret edildi.

Hükümet adına verilen yazılı cevapta şu ifadeler dikkati çekti: “Birçok kez Türk tarafına sorumlu hareket edilmesi, Suriye bağlamında askeri harekâtlardan kaçınılması çağrısında bulunuldu. Yine aynı şekilde Türkiye’nin kasım ayı sonunda YPG mevzilerini hedef almasını da federal hükümet, önemli diğer partnerlerimizle birlikte, eleştirel bir şekilde, Türk hükümetinin dikkatine getirdi.

TÜRKİYE “NATO MÜTTEFİKİYİZ” DİYOR

Almanya ile yürütülen temaslarda NATO müttefikliğine atıf yapan Türkiye, silah satışındaki kısıtlamaların kaldırılması, sevkiyatlara onay verilmesi için diplomatik temaslarda bulunuyor.  

Federal Almanya hükümeti ise, muhalefet ile kamuoyu baskısı sebebiyle konuya son derece temkinli yaklaşırken, Türkiye’nin Suriye’de yeni bir askeri harekâtının yol açabileceği istikrarsızlık sebebiyle taleplere mesafeli davranıyor.  

Türkiye’ye mühimmat satışı neredeyse durma noktasına gelirken, silah satışı büyük ölçüde geçmişte verilen onaylar ve donanmada kullanılan teçhizatlarla sınırlı kaldı.

Almanya silah sanayiinde önde gelen ülkelerden biri.

2018 YILININ İLK YARISINDA SİLAH SATIŞI 10,1 MİLYON EURODA KALDI

Almanya 2016 yılında yaklaşık 83 milyon euro tutarında savunma sanayi ürününün Türkiye’ye satışına onay verirken, bu tutar 2017 yılında 34 milyon euroya gerilemişti. 2018 yılının ilk yarısında ise Türkiye’ye ihracat onayı 10 milyon 109 bin ile sınırlı kaldı.

Türkiye geçmişte Almanya’dan en fazla silah ve savunma sanayi ürünü alan ülkeler arasında yer alıyordu. Ancak özellikle 15 Temmuz 2016 darbe teşebbüsünü takip eden dönemde demokrasi ve insan hakları alanındaki gerilemeler ile Alman muhalefet partilerinin itirazları silah ihracatının sınırlamasında etkili oldu.

ALTAY TANKI İÇİN MOTOR TALEBİ KABUL GÖRMEDİ

Türkiye’nin Leopard tanklarının modernizasyonu, Altay tank üretiminde motor lisansı verilmesi gibi beklentileri Berlin’de makes bulmuyor.

Almanya 2014- 2017 yılları arasında hükümetin özel izni ile gerçekleştirilen silah ihracatından 25 milyar euro gelir elde etti.

Bunu da yaptılar: Cezaevinde kadın ziyaretçilere ped işkencesi

Dünya

AB Konseyi Başkanı Michel: Geceleri uyuyamıyorum

AB Konseyi Başkanı Charles Michel, Ankara’da yaşanan protokol krizinin ardından yaptığı son açıklamada, “O günden beri geceleri iyi uyuyamıyorum çünkü sahneler kafamda tekrar tekrar canlanıyor. Mümkün olsa geri dönüp düzeltmek isterdim” dedi.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve AB Konseyi Başkanı Charles Michel ile görüşmesinin ardından yaşanan protokol krizinin yankıları sürüyor.

Avrupa Komisyonu Başkanı Von der Leyen’in Cumhurbaşkanı Erdoğan’la yapılan görüşmede ayakta kalması sonrası koltuk krizinde eleştirilen AB Konseyi Başkanı Charles Michel açıklama yaptı. Almanya merkezli Handelsblatt gazetesine konuşan AB Konseyi Başkanı, “Mümkün olsa geri dönüp bunu düzeltmek isterdim. O günden beri geceleri iyi uyuyamıyorum çünkü sahneler kafamda tekrar tekrar canlanıyor” dedi.

Erdoğan’ın geçen salı günü Cumhurbaşkanlığı Sarayında Avrupa Birliği liderleri ile yaptığı görüşmelerde Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’e yer gösterilmemiş, AB Komisyonu’nun ilk kadın lideri, Erdoğan ve Michel yerleştirilen iki sandalyeye oturduktan sonra ayakta kalmıştı. Daha sonra çekilen görüntülerde von der Leyen’in mevkidaş olmamalarına rağmen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile karşılıklı, Erdoğan ve Michel’den uzakta bir kanepede oturması dikkat çekmişti.

İtalya Başbakanı Mario Draghi, bu görüntülerin ardından Erdoğan’a yönelik olarak ‘diktatör’ ifadesini kullanmıştı.

Saray’daki protokol krizinde AB kurumları birbirini ve Türk tarafını suçladı

Okumaya devam et

Dünya

Koronavirüs milyarderleri: Listede aşıyı bulan Uğur Şahin de var

Amerikan Forbes dergisinin açıkladığı dolar milyarderleri listesine bu yıl Kovid-19 pandemisinde zengin olanlar damga vurdu. Amazon’un kurucusu Jeff Bezos’un 177 milyar dolarla başı çektiği dolar milyarderlerinin toplam servetleri 13.1 trilyon dolar olurken, listede Kovid-19 pandemisinde zengin olan 40 yeni isim var.

BOLD – Amerikan Forbes dergisinin dünyaca ünlü dolar milyarderleri listesi açıklandı. Derginin haberine göre dolar milyarderlerinin sayısı 2 bin 755’ye yükseldi. Aralarında Biontech’in kurucusu Uğur Şahin’in de bulunduğu sağlık sektöründe iş yapan 40 yeni milyarder listeye girdi.

Dünya Sağlık Örgütü, 2020 yılının 11 Mart’ında Kovid-19’u pandemi ilan ettiğinde dünya piyasaları allak bullak olurken, onlarca dolar milyarderi servetini kaybederek Forbes listesinden düştü.

Pandeminin üzerinden geçen 1 yıl geçti. Gelişmiş ülkelerin para basarak halka dağıtmaları, merkez bankalarının faiz oranlarını rekor düşük seviyelere çekmesi borsalara doping oldu ve Forbes listesine bu yıl 493 yeni dolar milyarderi girdi.

Listeye yeni katılan 40 yeni dolar milyarderi arasında en zengini maske ve diğer koruyucu ekipmanlar üreten Çin merkezli Winner Medical’in yüzde 68 hissesine sahip olan Li Jianquan. Şirketin 2020 yılında Shenzen Borsası’ndaki halka arzı sonrası Jianquan’ın şahsi serveti 6.8 milyar dolar olarak kayıtlara geçti.

Aralarında Moderna ve yine Çin merkezli CanSino Biologies’in de bulunduğu bazı şirketlerin değeri katlanırken, aynı şirketten birden fazla milyarder Forbes listesine girmeyi başardı.

Listede BionTech’in kurucusu Uğur Şahin 4 milyar dolar ile yer aldı.

ABD savaş gemilerine izin sonrası Rusya Türkiye uçuşlarını durdurdu

Okumaya devam et

Dünya

ABD savaş gemilerine izin sonrası Rusya Türkiye uçuşlarını durdurdu

Türkiye’nin ABD savaş gemilerinin Karadeniz’e geçişlerine izin vermesi sonrası Rusya’dan Türkiye’ye yönelik ilk yaptırım geldi. Rusya koronavirüs salgını bahanesiyle Türkiye’ye yönelik uçuşları durdurdu. Türkiye’den gelecek yolculara da 14 gün karantina uygulanacak.

BOLD – Rusya hükumeti, yaz sezonu için start verilecek Mayıs tatili arifesinde alınacak önlemleri bugün masaya yatırdı. Rusya Kovid-19 önlemleri kapsamında, 12 Nisan’dan itibaren Türkiye’ye yönelik charter, yolcu ve kargo uçağı uçuşlarının bir kısmını yasakladı. Yasaklamanın Türkiye’nin ABD savaş gemilerinin Karadeniz’e geçişlerine izin vermesinin ardından gelmesi dikkat çekti.

KISITLAMA GEREKÇESİ ARTAN KORONAVİRÜS

İzvestiya gazetesinin haberine göre, Türkiye’den gelen yolculara 14 günlük karantina uygulanacak. Rusya’da yetkililer geçtiğimiz günlerde mutant virüs vakalarının çoğunun Türkiye girişli olduğunu belirtmişti. Haberde bu tespit yenilendi ve Türkiye’ye yönelik kısıtlamaların gerekçelerinden biri olarak gösterildi. Turizm sektörü, kararların bu yönde olmamasını bekliyordu.

RUS TURİZMCİLER KARARDAN RAHATSIZ

Rus turizmciler, Türkiye’ye uçuşların durdurulması durumunda “Rusya’da toparlanma emareleri gösteren turizm sektörünün çökeceğini” söylüyordu. Rusya’dan birçok turist ise mayıs ayından itibaren Türkiye’de tatil yapmayı planlıyordu. Ayrıca Rusya’da yurtdışı seyahatleri yerine iç turizmin aktif olarak geliştirilmekte olduğu ve yetkililerin vatandaşlara uygun fiyata konforlu bir konaklama sağlamak için çabaladıkları belirtildi.

 

Erdoğan ile görüşen Putin’den Montrö uyarısı

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0