Ekonomi

Doğalgaz borcunu ödeyemeyen fabrika üretimi durdurdu, 350 işçi ücretsiz izne çıkarıldı

Kütahya'nın en önemli seramik fabrikalarından Altın Çini, doğalgaz borcunu ödeyemediği için üretimi durdurmak zorunda kaldı.

Kütahya’nın önemli firmalarından Altın Çini, 350 işçisini geçici olarak işten çıkararak, üretimi durdurduğunu açıkladı. Şirketin, doğalgaz borcunu ödeyemediği için üretimi durdurduğu belirtildi.

BOLD – Seramik alanında Türkiye ve Kütahya’nın önde gelen üreticileri arasında yer alan Altın Çini Fabrikası, 350 işçisini geçici olarak işten çıkararak üretimi durdurdu.

Fabrikadan yapılan açıklamada, “Altın Seramik tesislerinde üretimin durdurulma sebebi ise yükselen doğalgaz ve elektrik maliyetleri ve ülkenin içinde bulunduğu ekonomik zorluklardan dolayıdır.” denildi.

ÇİNİGAZ tarafından fabrikaya yapılan tebligatta, gazın kesileceği ve kesilmemesi için 4 milyon 255 bin TL’lik teminat istendiği öğrenildi.

500 BİN TL’LİK FATURA 790 BİN TL OLDU

Yaklaşık 4 aylık bir stoklarının olduğunu belirten şirket yetkilileri , “Geçen sene temmuz ayında Ödediğimiz 1 milyon 250 bin TL doğal gaz faturası en son ayda bir milyon 950 bin TL olarak gelmiştir. Keza yine Temmuz ayında 500 bin TL civarında gelen Elektrik faturası geçen ay 790 bin TL olarak gelmiştir. Altın çini işçilerini mağdur etmemiş senelik izinleri bulunanları ilk etapta izinlerini kullanarak, ücretle daha sonra ücretsiz olarak izine ayırmıştır.” dedi.

Kriz dev şirketlere kadar ulaştı, Anadolu Isuzu üretime ara verdi

 

Popular

Copyright © 2018 Boldmedya

Exit mobile version