Ekonomi

8 yıldır hedefleri tutturamayan Merkez Bankası’nın 2019 enflasyon tahmini: Yüzde 14,6

TCMB Başkanı Murat Çetinkaya, "İktisadi faaliyet yavaşladı." diyerek krizi teyit etti.

Son 8 yıldır enflasyon hedefleri tutmayan Merkez Bankası, 2019 yılı enflasyon tahminini yüzde 14,6 olarak açıkladı. 2018’de ise hedef yüzde 5 olarak açıklanmış, yıl sonunda enflasyon yüzde 20,3 olmuştu.

BOLD- Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Çetinkaya, yılın ilk enflasyon raporunu açıkladı. Çetinkaya, 2019 yılı enflasyonunu yüzde 14,6 olarak tahmin ettiklerini söyledi. TCMB enflasyonu 2020’de yüzde 8,2 ve 2021’de yüzde 5,4 olacağını tahmin ediyor.

TCMB Başkanı, enflasyonda ikna edici düşüşü görene kadar sıkı para politikası uygulamaya devam edeceklerini belirtti.

İKTİSADİ FAALİYET YAVAŞLADI

Sıkı para politikası duruşunun yanı sıra petrol ve ithal fiyatlarındaki gerileme, belirli ürünlerde vergi indirimleri ve iç piyasada zayıflamanın enflasyondaki düşüşte etkili olduğunu belirten Çetinkaya, “İktisadi faaliyet ekim raporuna uyumlu şekilde 2018 3’üncü çeyrekte yavaşladı. Yurt içi talep tüketim ve yatırım kaynaklı olarak daraldı.” dedi.

Kredi büyüme hızında yavaşlamanın belirginleştiği tespitini yapan Çetinkaya, enflasyonun 2018 yılı ekim ayı tahminlerinin altında gerçekleştiğini söyledi. Ekimde açıklanan Yeni Ekonomik Program’da (YEP) 2018 enflasyonu yüzde 20,8 olarak tahmin edilmişti.

Çetinkaya’nın yıl başındaki yüzde 5 hedefi yerine, ekimdeki tahmine atıf yapması dikkat çekti. Zira Merkez Bankası’nın, yılbaşındaki enflasyon hedefinden yüzde 15 puan gibi çok yüksek oranlı sapma yaşandı.

GIDADA YÜKSEK ENFLASYON DEVAM EDİYOR

Yılın son çeyreğinde yıllık enflasyondaki azalışta temel mal ve enerji gruplarının sürükleyici olduğunu kaydeden Çetinkaya, “Gıda grubunda yıllık enflasyon yüksek seyrini korudu.” dedi.

Çetinkaya, “2018 yılının 3’üncü çeyreğinde iktisadi faaliyetteki dengelenme süreci belirginleşti. İktisadi faaliyetteki yavaşlama ve reel kur gelişmelerinin etkisiyle cari işlemler dengesindeki iyileşme devam etmektedir. 2018 yılının son çeyreğinde talep kompozisyonunda dengelenme belirginleşti.” ifadesini kullandı.

EKONOMİ YAVAŞLADI, İŞSİZLİK YÜKSELDİ

İşsizlik oranının yükseldiğini kaydeden Çetinkaya, net ihracatın büyümeye katkısının sürmesini beklediklerini kaydetti.

Çetinkaya, enflasyonun 2020 yıl sonunda yüzde 8,2 olarak gerçekleşeceğini tahmin ettiklerini de kaydetti.

Merkez Bankası yine sınıfta kaldı: Enflasyon hedefi yüzde 5, sonuç yüzde 20,3

Popular

Copyright © 2018 Boldmedya

Exit mobile version