Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Ayakkabı kutularındaki rüşveti yakalamak “müebbetlik suç” sayıldı

Dönemin İçişleri Bakanı Muammer Güler'in oğlu Barış Güler'in rezidansından çıkan para sayma makineleri ve milyon dolarlar rüşvet çarkının geldiği noktayı gözler önüne sermişti.

17 Aralık 2013’te Türkiye tarihinin en büyük yolsuzluk ve rüşvet operasyonunu gerçekleştiren Emniyet mensupları “hükümete darbe yolu ile devirmek” suçu ile yargılanıyor.

Ayakkabı kutularından çıkan rüşvet paraları ve para sayma makineleri ile hafızalara kazınan 17 Aralık operasyonunu yürüten polisler hakkında hazırlanan iddianamede talep edilen cezalar belli oldu.

17 Aralık 2013 yolsuzluk operasyonunu İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Şube Müdürü Yakup Saygılı sevk ve idare etmişti.

25 KİŞİ HAKKINDA MÜEBBET İSTENDİ

17 Aralık soruşturmasında görev alan 67 polisin yargılandığı davada, dönemin İstanbul Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Nazmi Ardıç, Mali Şube Müdürü Yakup Saygılı ve yardımcısı Kazım Aksoy’un da yer aldığı 25 kişi hakkında “Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs” iddiasıyla ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep edildi.

İstanbul Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Nazmi Ardıç

İstanbul 14’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada duruşma savcısı, 104 sayfalık mütalaasını açıkladı.

Mütalaada, Nazmi Ardıç, Yakub Saygılı, Kazım Aksoy, Yasin Topçu, Mehmet Akif Üner, Arif İbiş, Mustafa Demirhan, İsmail Arpacı, İbrahim Şener, Savaş Akyol, Sefa Erdal, Mehmet Sait Sevinç, Ömer Atalay, Ahmet Kalender, Ahmet Üzümcü, Ayhan Arıkanoğlu, Adem Atik, Duran Denizli, Emre Okur, Erdi Katırcı, İsmail Tekin, Muhammed Enes Koral, Murat Munzuroğlu, Mustafa Yaşar Öner ve Salih Mümin Baykuş’un, “Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılması talep edildi.

Savcı 9 sanık hakkında “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan, 23 sanığın da “silahlı terör örgütüne yardım” suçundan 7,5 yıldan 15’er yıla kadar hapisle cezalandırılmasını talep etti. Mutlu Acil’in “silahlı terör örgütüne üye olmak, nitelikli dolandırıcılık ve resmi belgede sahtecilik” suçlarından 16 yıldan 37,5 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması talebinde bulunuldu.

Ayrıca sanıklar Fatih Yardım, Muhammet Murat Yaşar ve Mehmet Yeşilkaya’nın beraatları istenen mütalaada, kimi suçlardan ceza istenen bazı tutuksuz sanıklarla ilgili tutuklamaya yönelik yakalama emirleri çıkarılması talep edildi.

17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasında adı geçen bakanlar Muammer Güler, Egemen Bağış, Zafer Çağlayan ve Erdoğan Bayraktar bir hafta sonra istifa etmişti.

17 ARALIK TÜRKİYE TARİHİNDE GÖRÜLMEMİŞ YOLSUZLUK OPERASYONUYDU

Türkiye, 17 Aralık 2013 sabahında Cumhuriyet Savcısı Celal Kara ve Mehmet Yüzgeç’in talimatıyla yürütülen büyük bir yolsuzluk ve rüşvet operasyonu haberiyle uyandı.

O sabah 89 kişi hakkında gözaltı kararı verilmişti. “Rüşvet, görevi kötüye kullanma, ihaleye fesat karıştırma ve kaçakçılık” gibi suçlamalarının yöneltildiği kişiler arasında şu isimler yer aldı: İran asıllı işadamı Reza Zarrab, dönemin İçişleri Bakanı Muammer Güler’in oğlu Barış Güler, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın oğlu Salih Kaan Çağlayan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın oğlu Abdullah Oğuz Bayraktar, Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan, işadamları Ali Ağaoğlu, Reza Zarrab ve Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir .

Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan’ın evinde yapılan aramada ayakkabı kutularında 4,5 milyor dolar çıkmıştı.

AYAKKABI KUTULARINDA REZA ZARRAB’IN VERDİĞİ RÜŞVET ÇIKTI

17 Aralık sabahı yapılan operasyonda dönemin Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan’ın evinde yapılan aramada ayakkabı kutularından 4,5 milyon dolar rüşvet ortaya çıkmıştı.

Kamuoyunun bir numaralı gündemi haline gelen ayakkabı kutularındaki rüşvet paraları ile ilgili ilginç bir iddiada bulunan Süleyman Aslan, paraları Çorum’un Osmancık ilçesinde imam hatip lisesine yardım için topladığını ileri sürmüştü.

İranlı işadamı Reza Zarrab (Rıza Sarraf) 17 Aralık sabahı gözaltına alınmıştı.

REZA ZARRAB; TÜRKİYE’DE HAYIRSEVER, ABD’DE HAİN OLDU

İranlı işadamı Reza Zarrab, 17 Aralık soruşturmasının kilit ismiydi. Hükümete yakın medyada “hayırsever işadamı” olarak tanıtılan Zarrab sadece iki ay tutuklu kaldı. Davaya bakan savcılar değiştirilince dosya kapatıldı ve 2015 yılı şubat ayında tahilye edildi.

Zarrab, 19 Mart 2016’da ABD’de banka dolandırıcılığı ve kara para aklamanın yanı sıra ABD’nin İran’a yönelik ambargosunu delmek suçlamaları ile gözaltına alınmıştı.

17 Aralık soruşturmasına konu olan suçlamalar ile ilgili Halk Bankası’na yönelik ABD’de yürütülen soruşturmada tanık olan Reza Zarrab, Türkiye’deki dönen rüşvet çarkına ilişkin önemli itiraflarda bulunmuştu.

17 Aralık sonrası kahraman ilan eden Zarrab, ABD’de konuşunca hükümete yakın medya tarafından hain ilan edildi.

4 BAKAN İSTİFA ETMİŞTİ

Adı yolsuzluğa bulaşan Muammer Güler, Zafer Çağlayan, Erdoğan Bayraktar ve Egemen Bağış, dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından istifaları istenmişti.

Erdoğan Bayraktar katıldığı NTV’nin canlı yayında istifasının istenmesine itiraz etmiş ve, “Ben ne yaptıysam Başbakan Erdoğan’ın talimatıyla yaptım. Bu sebeple sayın Başbakanın da istifa etmesi gerekiyor.” sözleri olayın vahametini itiraf etmişti.

Fakat Bakan Bayraktar’ın Türkiye’de, Reza Zarrab’ın ABD’de itiraf ettiği rüşvet ve yolsuzlukları ortaya çıkadar Emniyet mensupları 20 Temmuz 2014’te gözaltına alınıp tutuklandı.

Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığındaki Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) hükümeti, yolsuzluk operasyonlarını “siyasi bir operasyon” ve darbe girişimi olarak nitelendirdi.

17 Aralık’ın 17 aktörü şimdi nerede ne yapıyorlar?

Gündem

Nerde lan atlar!

TİP Genel Başkanı Erkan Baş’ın Meclis’te çekilen öfkeli bir fotoğrafı, kayıp atlarla ilgili hesap soran bir  paylaşımda kullanılınca sosyal medyada viral oldu.

BOLD – İstanbul Büyükşehir Belediyesinin (İBB), MHP’li Hatay Dörtyol Belediyesine hibe ettiği ve güvenlik amacıyla çip de taktığı 50 at kayıplara karıştı.

KRT televizyonu muhabiri Çağdaş Ulus, Dörtyol’daki dere kenarlarında kesik at başları bulunduğuna ilişkin canlı yayında bilgi paylaştı.

Olayın ardından partisinden istifa ettiğini açıklayan Belediye Başkanı Fadıl Keskin atların sucuk yapıldığı iddialarını da yalanladı.

KAYMAKAMLIK SORUŞTURUYOR

Keskin açıklamasının devamında: “İnsanların attan sucuk yapmaya ihtiyacı yok. Atları teslim ettiğimiz kişi atları elinden kaçırdı. Kaymakamlık da bunu soruşturuyor” ifadelerini kullandı.

Açıklamalar kamuoyunu tatmin etmedi. Sosyal medyada konuyla ilgili pek çok paylaşım yapıldı. Yapılan paylaşımlarda atların akıbetinin bir an önce ortaya çıkarılması istendi.

Öte yandan sosyal medyada esprili bir paylaşım viral oldu. Milletvekillerinin kavga ettiği bir ana ilişkin çekilen fotoğrafın kullanıldığı paylaşım yüzlerce beğeni aldı. TİP Genel Başkanı Erkan Baş’ın AKP sıralarına yönelik tepkisinin yer aldığı fotoğraf “Nerde lan atlar” notuyla paylaşıldı.

https://mobile.twitter.com/ataegemenc/status/1384457062923472905

Erdoğan bu durumda ne kadar sertleşecek

Okumaya devam et

Gündem

Ünlü ekonomist Özgür Demirtaş AKP’li trole 2 katını teklif etti

Ünlü ekonomist Özgür Demirtaş’tan, kendisini para karşılığı hedef almakla suçladığı AKP’li sosyal medya kullanıcısına “2 katını vereyim susun” teklifi geldi.

BOLD – Sabancı Üniversitesi Finans Kürsü Başkanı ekonomist Özgür Demirtaş’ın AKP’li bir sosyal medya kullanıcısına verdiği cevap olay oldu.

Sosyal medyada Bekir Tiryaki adlı AKP’li kullanıcı son paylaşımında ekonomist Özgür Demirtaş’ı hedef aldı. Tiryaki paylaşımında, “Yol, köprü, havalimanı, hastane, adliye sarayları.. Medeniyettir, gelişmişliktir. Bütün bunlara ticari kaygıyla bakan Özgür Demirtaş kafalı profesörler olduğu için bir adım ileri gidememiştik. Erdoğan yaptı! Demirtaş gibilere rağmen yaptı. Tepe tepe kullanıp 7/24 küfrediyorlar” ifadelerini kullandı.

İKİ KATINI VEREYİM SUSUN

Adının paylaşımda geçmesine tepki gösteren Demirtaş ise, “Bekir bey: Bana her gün yalan ve iftira ile saldırmak için ayda ne kadar alıyorsunuz? İki katını vereyim susun” diyerek cevap verdi.

AKP’li hesaba para karşılığı susmasını teklif eden Demirtaş’a takipçilerinden destek yağdı.

https://mobile.twitter.com/BekirTiryakii/status/1384565304299302914

Okumaya devam et

Gündem

Erdoğan bu durumda ne kadar sertleşecek

Ramazan öncesi yeni koronavirüs önlemlerini açıklayan Erdoğan, yeni kısıtlamalar etkili olmazsa ‘çok sert uygulamalara’ başvuracaklarını söyledi. Son toplantıdan bu yana vaka sayılarında patlama yaşandı. Bir çok ilin yoğun bakım ünitelerinde sıkıntılar baş gösterirken, İstanbul ve Ankara’da sağlık hizmetleri durma noktasına geldi. Artık herkes Erdoğan’ın atacağı sert adımları merak ediyor.

BOLD – Ramazan arifesi gerçekleştirilen Kabine Toplantısı sonrası konuşan AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, kısıtlama saatinin 2 saat daha uzatıldığını açıkladı. Seyahatler, lokanta ve restoranlarla 65 yaş üzeri vatandaşlar için yapılan yeni düzenlemeleri de aktaran Erdoğan: “İki haftalık dönemde hedeflediğimiz oranda iyileşmeyi temin edemezsek devamında çok daha sert uygulamaların gelmesi kaçınılmaz hale gelecek” dedi.

Kararlara, Erdoğan’ın nakdi destek ve tam kapanma açıklaması bekleyen vatandaşlardan tepki geldi. Sağlık Bakanlığının açıkladığı veriler, bir haftadır önlemlerin hiçbir işe yaramadığını gözler önüne serdi.

BİR GÜNDE 61 BİN YENİ VAKA

Bugün açıklanan verilere göre, son 24 saatte 346 kişinin yaşamını yitirdi, yapılan testler sonucu da 61 bin 28 kişi daha koronavirüse yakalandı.

YOĞUN BAKIMLAR ALARM VERİYOR

Ağır hasta sayıları son bir ay içinde yüzde 100 arttı. Son koronavirüs dalgasının öncekilerine benzemediğini belirten Türk Yoğun Bakım Derneği Başkanı Prof. Dr. İsmail Cinel: “Genç hastalar, daha fazla doku tahribiyle geliyor. Virüs silah değiştirdi. Çocuk hastalarımız da artıyor. Yoğun bakımlar alarm veriyor. Lütfen herkes artık bir adım geri dursun, seferberlik varmış gibi kurallara riayet etsin. 15 gündür kırmızı alarm çanları çalıyor. Yoğun bakımlar hastanelerin sigortasıdır, tamamen dolduğu an o sigortayı kaybedersiniz ve sistem kilitlenir” uyarısında bulundu.

ANKARA VE İSTANBUL’DA DURUM VAHİM

Ankara’da koronavirüs yoğun bakımlarının yüzde 100’e yakın dolduğu, koridorlarda hasta bakıldığı öğrenildi. Yenimahalle Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yeni yoğun bakım servisi açılırken şehir hastanesi nedeniyle kapatılan Numune Hastanesi yine salgın için devrede.

Cumhuriyet’ten Sarp Sağkal’ın haberine göre, Ankara Şehir Hastanesi’nin 4 olan yoğun bakım servisi sayısı 8’e çıkarılırken Yüksek İhtisas Hastanesi’nin yeniden açılması için girişimlerde bulunuldu.

Bazı hastanelerde ise açılan yoğun bakımlardaki hastaların durumunun imkân olmadığı için merkezi monitörden izlenemediği bu nedenle hemşire ve hekimlerin giriş çıkış yaparak hastaları kontrol ettiği kaydedildi.

HASTANE ARANIYOR

İstanbul’da da, yoğun bakımda doluluk oranı yüzde 70-80 civarında. Normal sevis yataklarının koronavirüs için ayrıldığı, acilde sedyede bekleyenler için başka hastanelerde yer bulunmaya çalışıldığı kaydedildi.

Yeşilköy ve Sancaktepe’ye açılan pandemi hastaneleri tamamen doldu. Kamu hastanelerinde ise doluluk nedeniyle yeni servisler açılmaya çalışıldığı ancak açılan servislerin de hemen dolduğu kaydedildi. Hastaların acillerde bekletildiği belirtildi.

Erdoğan’ın gelecek Kabine Toplantısı sonrası tam kapanma ve ‘çok daha sert uygulamalar’ konusundaki kararı merakla bekleniyor.

Erdoğan’ın pişkinlikleri

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0