Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

CEO’su tutuklanan Renault–Nissan–Mitsubishi ortaklığı, otomobil satışında zirveye oturdu

2018'in dünyada en çok satış yapan otomobil üreticileri belli oldu. Bu dönemde 10,76 milyon araç satan Renault-Nissan-Mitsubishi ortaklığı listenin zirvesinde yer aldı.

2018’in dünyada en çok satış yapan otomobil üreticileri belli oldu. Bu dönemde 10,76 milyon otomobil ve hafif ticari araç satan Renault-Nissan-Mitsubishi ortaklığı listenin zirvesinde yer aldı. Onları 10,6 milyon adetlik satış rakamı ile Volkswagen izledi.

BOLD – Otomobil markalarının geçen yıla dair satış rakamlarını açıklamasıyla, küresel rekabette 2018 yılının liderleri belli oldu. Buna göre, tüm dünyada toplam 10,76 milyon otomobil ve hafif ticari araç satan Renault-Nissan-Mitsubishi ittifakı geçen yılın satış şampiyonu oldu.

Habertürk’ten Yiğitcan Yıldız’ın haberine göre, üç markadan oluşan grubu, 10,6 milyon araç satan Volkswagen izledi. Bu dönemde, 10,39 milyon araç satan Toyota da geçen yılı en çok satış yapan üçüncü marka olarak kapattı.

ŞAMPİYONLAR DEĞİŞMEDİ

Ortaya çıkan tablo, son bir yıl içinde sıralamanın değişmediğini gösteriyor. Renault-Nissan-Mitsubishi ittifakı 2017’de 10.61 milyon araç satarak Volkswagen’i geçmiş ve ilk kez birinci sırada yer almıştı.

2018’in en çok araç satan ismi olan Renault-Nissan-Mitsubishi ortaklığının satışlarına yakından bakıldığında, ittifakın geçen yılki satışlarında yüzde 1,4 oranında artış yaşandığı görülüyor.

Üç markadan Japon üreticilerinden Nissan’ın satışları bu dönemde yüzde 2,8 oranında gerileme ile 5,65 milyon adet oldu. Mitsubishi’nin satışlarında ise yüzde 18 artış kaydedildiği görüldü.

Bu dönemde Mitsubishi 1,22 milyon araç satışına imza atarken, grubun Fransız ortağı Renault da satışlarını yüzde 3,2 oranında artırarak 3,88 milyon adede yükseltti.

AĞIR TİCARİLER SIRALAMAYI DEĞİŞTİRİYOR

2018’in en çok satış yapan markalar sıralamasının, işin içine ağır ticari araç grubu dahil edildiğinde değiştiği görülüyor. Öyle ki, Volkswagen’in 2018 satışları, grubun ağır ticari araç üreticileri Man ve Scania da dahil edildiğinde 10,83 milyon adede yükseliyor.

Aynı şekilde Toyota’nın satışları da Japon marka bünyesinde yer alan ağır ticari vasıta üreticisi Hino ile birlikte 10,59 milyon adet seviyesine çıkıyor.

Sıralamanın değişmesindeki en büyük etken ise, otomobil ve hafif ticari gurubunun lideri olan Renault-Nissan-Mitsubishi ittifakında ağır ticari araç üretiminin yapılmaması olarak karşımıza çıkıyor.

DEV ORTAKLIĞIN GELECEĞİ BELİRSİZ

Gelecek dönemde yaşanacak gelişmeler, yeni yılın en çok satan markalar sıralamasında etkili olacak. Öyle ki, Renault-Nissan-Mitsubishi ortaklığının eski CEO’su ve Yönetim Kurulu Başkanı Carlos Ghosn’un kasım ayında tutuklanması, Nissan ve Renault arasında soğuk rüzgarlar esmesine sebep oldu.

Nissan yönetiminin ortaklığın yapısından duyduğu rahatsızlığı yüksek sesle dile getirmeye başlaması ise, üç markanın geleceği hakkındaki soru işaretlerini de beraberinde getirdi.

NİSSAN’IN RENAULT DA OY HAKKI YOK

Ghosn’un 20 yıl önce kurduğu ittifaka göre, Nissan Renault’un yüzde 15’ine sahip iken, Renault ise Nissan’ın yüzde 43,4 oranındaki hissesini elinde bulunduruyor. Ayrıca, Nissan’ın Renault Yönetim Kurulu’nda oy hakkı bulunmazken, Renault’un Nissan’ın Yönetim Kurulu’nda oy hakkı bulunuyor. Yıllar içinde Nissan satışlarının Renault satışlarını geçmesi de, Japon markanın rahatsızlığını artırdığı belirtiliyor.

Geçen hafta Renault yönetiminin değişmesi ile birlikte, gelecek günlerde Renault-Nissan-Mitsubishi ittifakının geleceğinin daha çok gündeme gelmesi bekleniyor. Bu kapsamda, söz konusu üç markanın izleyeceği yolun 2019’un küresel satış şampiyonunu belirlemede kilit rol oynaması sürpriz olmayacak gibi gözüküyor.

Nissan’da sular durulmuyor, yeni CEO da bırakıyor

Ekonomi

AKP Hükumeti Atatürk’ün mirasını sat sat bitiremedi

AKP Hükumeti, Atatürk’ün mirası Sümer Holding’in üç arazisi daha sattı. Toplam büyüklüğü 16 bin metrekareyi geçen üç araziye, 13 milyon 420 bin TL’ye alıcı bulundu.

BOLD – Mustafa Kemal Atatürk’ün imzasıyla 1933 yılında kurulan ve Cumhuriyet tarihinin en önemli kurumları arasında yer alan Sümer Holding’in Şanlıurfa’daki üç arazisi satıldı. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, 16 bin metrekareyi geçen üç araziyi 13 milyon 420 bin TL’ye sattı.

ARAZİLER KARAKÖPRÜ İLÇESİNDE

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, Sümer Holding’in Şanlıurfa’nın Karaköprü ilçesindeki üç taşınmazının daha satışına onay verdi. Resmi Gazete’de yayımlanan satış kararına göre Sümer Holding A.Ş. adına kayıtlı, Şanlıurfa’nın Karaköprü ilçesine bağlı Mehmetçik Mahallesi’ndeki 7 bin 355,34 metrekare yüzölçümlü taşınmazın, özelleştirme ihalesinde 6 milyon 380 bin lira bedelle en yüksek teklifi veren Mehmet Emin Arslan’a satışı onaylandı.

ARAZİLER FARKLI KİŞİ VE ŞİRKETE SATILDI

Şirketin aynı mahallede bulunan 5 bin 795,44 metrekare yüzölçümlü taşınmazının yapılan ihalede 4 milyon 401 bin lirayla en yüksek teklifi veren Enver Karakeçili’ye, 2 bin 879,78 metrekare yüzölçümlü taşınmazının ise 2 milyon 640 bin lirayla yine en yüksek teklifi sunan Asia Otomotiv Yedek Parça Ltd. Şti’ye satılması kararlaştırıldı.

HÜKUMET SÜMER HOLDİNG’İ SAT SAT BİTİREMEDİ

Mustafa Kemal Atatürk tarafından 1933 yılında kurulan Sümerbank’ın adı 1993’te Sümer Holding A.Ş. olarak değiştirildi. 2003-2016 yılları arasında 11 işletme satılarak, 10 işletme devredilerek, 1 işletme kapatılmak suretiyle toplam 21 işletme, 16 mağaza, 11 bölge müdürlüğü, 15 iştirak, 304 bayi, 7 adet tedarik ve dağıtım depo müdürlüğü ve 7 adet bölge şefliği özelleştirildi. Holdingin özelleştirme işlemlerine hala devam ediliyor.

Şehitler yine Tayyip Erdoğan’ın tabut konuşmasıyla uğurlandı

Okumaya devam et

Ekonomi

Askıya ekmek bırakanlar şimdi askıdan ekmek almaya başladı

Ekim ayında Devlet Bahçeli’nin başlattığı ‘ekonomik krizin itirafı’ niteliğindeki askıda ekmek projesi halkı açlıktan kurtardı. Geçen yıl askıda ekmek kampanyasına bağışta bulunan vatandaşlar, bu yıl askıdan ekmek almaya başladı.

BOLD – Ekonomik kriz ve salgının etkisiyle zor günler geçiren halk, askıda ekmek uygulamasına ve bayat ekmeğe yöneldi. Askıda ekmeğe talep üç kat arttı. Durumu iyi gibi gözükenlerin bile askıdan ekmek alması fırıncıları şaşırtıyor.

Geçen yıl askıdaki ekmekten yararlananların sayısının 30 civarlarında olduğunu vurgulayan fırıncı Şeref Arslan, “Geçtiğimiz yıla bakınca neredeyse yüzde 200 artış var. Bu da gösteriyor ki vatandaşın alım gücü gerçekten düşmüş. Şöyle bir durumda var; geçen yıl askıda ekmek kampanyamıza bağışta bulunan vatandaş, bu yıl kendisi askıdan ekmek almaya başladı. Bu sene ayrıca bağış yapan vatandaş sayımız da azaldı. Ancak gelen hiçbir vatandaşımızı geri çevirmiyoruz. Yaşananlara çok üzülüyoruz” dedi.

HALK, KURU EKMEĞİ TALEP EDER OLDU

Askıda ekmek bulamayanların bayat ekmek aldığını söyleyen fırın çalışanı Ramazan Süt ise, “Bayat ekmek isteyen son zamanlarda çok oluyor. Adedini 75 kuruştan veriyoruz. Özellikle pandemiden sonra çok çabuk tükeniyor. Çünkü insanların geçim sıkıntısı, ekmeğin de unun da pahalı olması bunu gerektiriyor. Askıda ekmek uygulamasından da günde 100 ekmek gidiyor. Geçen senelere oranla bu uygulamalardan faydalanan vatandaşın sayısı arttı. İnsanlar maalesef artık sadece kuru ekmeğe talip oluyorlar. Gidişat kötü” dedi.

“ÇOCUKLAR EVDE AÇ BEKLİYOR”

Fırından bayat ekmek ve askıda ekmek alan 3 çocuk annesi Kader Ayazlı da “Eşim işsiz. Günde 7-8 ekmek tüketiyoruz. Güç yaşam koşulları altında ancak bu şekilde davranmak zorundayız. Yoksa çocuklarım da biz de aç kalırız. Pandemi bizi tamamen bitirdi. Sonumuz ne olacak bilemiyoruz” dedi. 3 tanesi 1 TL’den günde 12 adet bayat etmek alan Suriye uyruklu Macit Alalavi de “Kalabalık bir aileyiz. 5 çocuk ve hanım ve ben toplamda 7 kişiyiz. İnşaatlarda çalışıyorum. Bin–bin 500 TL kazanabiliyorum. Para yetmediği için mecburen bayat ekmek yiyoruz” dedi .

AİHM’den Cemaat davalarının seyrini değiştirecek hamle

Okumaya devam et

Ekonomi

Liyakatsiz bürokrat 18 yılda halkın 4.5 milyar lirasını yedi

AKP iktidarı döneminde liyakatsiz atamalar sonrasında kamu görevlilerinin yol açtığı zarar katlanarak artıyor. Kadrolaşmanın kamuda oluşturduğu 18 yıllık toplam zarar 4.5 milyar TL.

BOLD – AKP iktidarları döneminde liyakatsizlik, torpille anılan kamu bürokrasinin yol açtığı zararlar 4.5 milyar lirayı geçti. Kamu kuruluşlarının başına eski milletvekilleri, AKP adayları ve güreşçileri atayan AKP’nin bürokratlarının kamuda yol açtıkları zarar giderek artıyor. Bürokratların yol açtığı zarar 2002’de 9 milyon TL iken bu rakam 2020’de 216 milyon TL’ye çıktı. 18 yıllık toplam zarar 4 milyar 446 milyon TL oldu.

SAYIŞTAY ZARARI ORTAYA KOYDU

BirGün’den Nurcan Gökdemir’in haberine göre Meclis adına kamu idarelerinin gelir ve giderleri ile mallarının kullanımını denetleyen ve denetimler sonucu ortaya çıkan mevzuata aykırı işlemlerle ilgili hesap yargılaması yapan Sayıştay’ın hükme bağladığı zarar tutarı giderek büyüyor. Sayıştay denetçilerinin yaptığı tespitlerin raporlara sansürlenerek alındığı ilk raporlarla Meclis’e sunulanlar arasında farklar olduğu iddialarına karşın kamu görevlilerinin yol açtıkları zararlar gizlenemiyor.

KAMU ZARARININ NEDENİ OTOYOL PROJELERİ

Yapılan yargılamalar sonucu hükme bağlanan zararın büyüklüğü milyarlarca liraya ulaştı. 18 yılda kesinleşen ve sorumlularından tazminine karar verilen 4.5 milyar TL’nin döviz cinsinden ifade edilenleri yap işlet devret modeli ile yapılan otoyol projeleri nedeniyle ortaya çıktı. Sayıştay’ın sekiz dairesi, “Sorumluların hesap ve işlemlerini kesin hükme bağlamak” görevi çerçevesinde tespit edilen zararları tazmin edilmek üzere karara bağlandı. Çok sayıda dosya da savcılıklara iletildi.

30 ADET ZAFER HAVALİMANI YAPILABİLİRDİ

AKP iktidarında oluşan 4.5 milyar liralık kamu zararı ile bir adet Yavuz Sultan Selim Köprüsü, 7 adet Ovit Dağı Tüneli, 4 adet şehir hastanesi, yolcu garantisi verilen ancak garantinin yüzde 5’i bile karşılanamayan Zafer Havalimanı’ndan 30 adet, AKP’nin her fırsatta gündeme getirdiği duble yollardan bin 500 kilometre yapmak mümkündü.

AİHM’den Cemaat davalarının seyrini değiştirecek hamle

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0